Süre                : 1 Saat 37 dakika
Çıkış Tarihi     : 07 Aralık 2006 Perşembe, Yapım Yılı : 2006
Türü                : Komedi,Aile,Fantazi
Ülke                : ABD,Almanya
Yapımcı          :  Paramount Pictures , Walden Media , Kerner Entertainment Company
Yönetmen       : Gary Winick (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Susannah Grant (IMDB),Karey Kirkpatrick (IMDB)(ekşi),Earl Hamner Jr. (IMDB),E.B. White (IMDB)
Oyuncular      : Julia Roberts (IMDB)(ekşi), Steve Buscemi (IMDB)(ekşi), John Cleese (IMDB)(ekşi), Oprah Winfrey (IMDB), Cedric the Entertainer (IMDB)(ekşi), Kathy Bates (IMDB)(ekşi), Reba McEntire (IMDB)(ekşi), Robert Redford (IMDB)(ekşi), Thomas Haden Church (IMDB), André Benjamin (IMDB), Dominic Scott Kay (IMDB), Sam Shepard (IMDB), Abraham Benrubi (IMDB), Dakota Fanning (IMDB), Kevin Anderson (IMDB), Essie Davis (IMDB), Siobhan Fallon (IMDB), Gary Basaraba (IMDB), Nate Mooney (IMDB), Nicholas Bell (IMDB), Beau Bridges (IMDB), Robert Plazek (IMDB), Joel McCrary (IMDB), Brian Stepanek (IMDB), Fred Tatasciore (IMDB), Bradley White (IMDB), Jennessa Rose (IMDB), Ella Scott Lynch (IMDB), Elizabeth Saunders (IMDB)

Charlotte's Web (~ Minik Örümcek Sarlot) ' Filminin Konusu :
"Charlotte’s Web – Minik Örümcek Şarlot"ta dünyadaki en büyük gücün temelinde sağlam arkadaşlık bağları olduğunu öğrenen küçük bir domuz yavrusunun öyküsü anlatılır. Annesinin bir seferde doğurduğu yavrular arasında en çelimsiz ve ufak tefeği olan küçük domuz Wilbur, Fern adlı küçük bir kız tarafından (Dakota Fanning) kurtarıldıktan sonra çiftlik hayvanlarının en yeni üyesi olur. Wilbur henüz çok küçük ve deneyimsizdir. Bu da çiftlikteki diğer hayvanların onunla dalga geçmesine, alay etmesine yol açar. Küçük Wilbur’daki arkadaşlık potansiyelini sadece çiftlik evinin çatısında yaşayan örümcek Charlotte görebilmektedir. Wilbur ile Charlotte arasında gelişen arkadaşlık, çiftlikteki diğer hayvanların, küçük domuzun günlerinin sayılı olduğunun farkına varmasıyla kalıcı hale dönüşür. Artık Wilbur’un hayatının kurtuluşu mucizelere kalmış gibidir. Ancak Wilbur’un hayatını kurtarmaya kararlı olan Charlotte onu kurtarabilecek bir formül bulur. Çiftçiyi ikna etmek için domüzun barındığı ahırın kapısına Wilbur’un “kurtarılmaya değer çok özel bir domuz” olduğunu ağlarını kullanarak yazar.


 • "o kısacık trailer'ında bile gördük ki, dakota fanning denilen veledin tüm drama hünerlerini kendini parçalaya parçalaya sergilediği filmmiş. allah bu kızı davul etsin."
 • "bir örümcekle bir domuzun arkadaşlığını anlatan bir çocuk kitabı."
 • "şu sıralar multivision da gösterilmekte olan film.çok sevimli çok güzel bir film."
 • "bu sene 60 yıl anadolu lisesi lise 1 öğrencilerine yeniden zorunlu okutulan kitap"
 • "(bkz: charlotte sometimes)"
 • "şu dakikalarda tv8'de "minik örümcek şarlot" ismiyle yayınlanan film."
 • "saatin etkisiyle olsagerek chatroulette's web olarak okunabilmektedir."
 • "aynı zamanda amerikada çoğu ilkokulda da zorunlu okutulan çocuk kitabı..."
 • "charlotteswebmovie.com adresinden hakkinda bir kac sey ogrenilebilecek cizgi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  o kısacık trailer'ında bile gördük ki, dakota fanning denilen veledin tüm drama hünerlerini kendini parçalaya parçalaya sergilediği filmmiş. allah bu kızı davul etsin.


  (arsonist - 30 Kasım 2006 20:18)

 • comment image

  ed dizisinin sarışın, güzel ve inatçı öğretmen karakteri carol vessey'in eşşek kadar olana kadar sonunu yanlış bildiği masal. çünkü carol minicikken annesi hastalanıp ölmüştür ve babası carol'un buna da üzülmesini istemediği için bir gece matbaada sabaha kadar uğraşıp masalın sonucunu değiştirir. ve carol bu masalı yıllarca keyifle ve üzülmeden okur. ta ki aynı okulda öğretmenlik yaptığı arkadaşlarının hepsi masalı okurken ne kadar üzüldüklerini ağladıklarını söyleyene kadar hiç bişiden şüphelenmez.


  (duduklu tencere - 30 Kasım 2006 21:46)

 • comment image

  adını hatırlayamadığım bir domuzla, anaç örümcek charlotte'un bir çiftlikte geçen macerası. domuzcuk babe gibi bir karakterdir, çiftlikteki tüm hayvanlarla dost olur ve fakat kış geldiğinde kesilecektir, charlotte isimli uzun kirpikli güzel örümcek bayan domuzcuğu çok sevdiğinden kesilmemesi için planlar yapar ve ben yanlış hatırlamıyor isem domuzun yattığı kısmın girişine bir gece kendi ağıyla yazı yazar ("beni kesme" olabilir, beni yıka olamaz). sabah kalkan çiftçi bunu görecek domuzunun bir mucize olduğuna karar verecek ve elbette onu kesmekten vazgeçecektir. bundan sonrası festivalden festivale koştukları mutlu bir kısımdır, domuzcuk ünün tadını çıkarır, hayat çok güzeldir ve fakat bizim zamanımızın tüm çocuk hikayelerinde olduğu gibi muhakkak ağlamamız gerekmektedir. bahar gelir, charlotte'un yavruları olacaktır (bir kaç bin tane kadar) ama charlotte bir örümcek olduğundan yavruları doğduktan sonra ölecektir. yavrularını domuzcuğa emanet eder, uzun kirpikli gözlerinden yaş akıtır, biz de bu noktada ağlamaya başlarız.

  ben charlotte's web adlı hikayeyi kitabını okumadan evvel çizgi film olarak izlediğimden, hatta bir antalya tatilinde izleyebildiğim tek video bu olduğundan bu formatıyla tanıyor ve biliyorum. söz konusu antalya tatilinde 2. dereceye yaklaşan yanık olmayı başarmış olmam sebebi ile dışarı çıkamadığım günlerde charlotte yüzünden televizyon başında saatlerce hönküre hönküre ağlamıştım, şimdi izlesem yine ağlarım.

  yine böyle insanın içine oturan bir başka çizgi film için (bkz: kuğu prenses)
  he-man'den, voltran'dan önce bunlar vardı ve demek ki bir dönemin trendi bu idi, işte bu sebepten böyle sulugöz bir kuşak yetişti.


  (cheja - 25 Mart 2002 18:53)

 • comment image

  charlotte's web'in filmi o dönemin walt disney dışındaki bütün çizgi filmleri çıkaran hanna-barbera'nın 1973 tarihli yapımı, benim hatırladıklarımı yorumlar da destekliyor ki film hayret edilecek şekilde kitaba sadık kalmış. benim hatırlayamadıklarım ama öğrenebildiklerimiz ise şöyle:

  - domuzun adı wilbur.
  - filmin en akılda şarkılarından biri olan wilbur'un konuşabildiği için sevindiği şarkının adı, çok yerinde olarak, "i can talk".
  - 1998 yılında feature film/classic dalında genesis award'u kazanmış.

  film repliklerini, soundtrack listing'lerini ve daha birçok detayı ezbere bilmemize gerek bırakmayan imdb'den sundum. evet var böyle bir yer, şaşırmayın.


  (cheja - 25 Mart 2002 19:11)

 • comment image

  1952 yılında amerikalı e. b. white tarafından yazılmıştır. çocuk kitapları başyapıtıdır. arkadaşlık, ölüm, büyümek, mevsimler, insanların hayvanlara tutumu, hayvanların özellikleri gibi değişik konular içerir.


  (summer son - 30 Ocak 2013 05:46)

 • comment image

  ne vesile ile okumayı kendime not ettiğimi hatırlamasam da alıp okuduğum çok çok keyifli bir çocuk kitabı.
  sevimli, naif domuz wilbur ile anaç örümcek chalotte'un yaşadıkları ahırda geçen özgürlük, arkadaşlık, sevgi, aile ve ölüm hakkında çocuklara başarılı alt metinler verdiğini düşündüğüm roman.


  (laysamina - 23 Eylül 2014 09:57)

Yorum Kaynak Link : charlotte's web