Süre                : 1 Saat 48 dakika
Çıkış Tarihi     : 28 Şubat 2019 Perşembe, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Drama
Ülke                : UK
Yapımcı          :  Jacqui Davies , Severn Screen
Yönetmen       : Richard Billingham (IMDB)
Senarist          : Richard Billingham (IMDB)
Oyuncular      : Richard Ashton (IMDB), Jamie-Lee Beacher (IMDB), Michelle Bonnard (IMDB), Sam Dodd (IMDB), James Eeles (IMDB), Sam Gittins (IMDB), James Hinton (IMDB), Andrew Jefferson-Tierney (IMDB), Patrick Romer (IMDB), Justin Salinger (IMDB), Ella Smith (IMDB), Tony Way (IMDB)

Ray & Liz (~ Rejus ir Liza) ' Filminin Konusu :
Ray, kendi halinde yaşayıp giden, hayalleri olan küçük bir çocuktur. Yaşadığı oldukça trajik bir olay sonucunda hayatına kör olarak devam etmek zorunda kalır. Yaşadığı bu acıya rağmen hayata dair umudunu kaybetmez ve yepyeni, taze hayallerle hayat yolculuğuna devam etmeye karar verir. Ray, karşısına çıkan engellerle savaşacak ve dünyanın en önemli müzisyenlerinden biri haline gelecektir. Küçük Ray, hem adıyla hem de soyadıyla tanınan Ray Charles olacaktır.


 • "filmin en düzgün, en insani karakterinin ray charles'ı sömürmek gibi bir amacı olmayan belki de tek insanının bir türk olması gerçekten çok ilginç. garip bir mutluluk veriyo bu insana."
 • "filmin afişi üzerinde hiç oynanmadan ray ban reklam afişi olarak da kullanılabilir."
 • "filmin ozeti olarak kor tuttugunu denilebilecek super film.cidden etkileyici bir hayat hikayesi..."
 • "serdar ortaç'ın ray charles'a bir nevi saygı duruşunda bulunduğu albüm."
 • "serdar ortaç'ın "şu ana kadar içime sinen, en iyi albümüm" diyerek yazın çok ama çok uzun gececeğinin habercisi. bu yaz bitmez amk."
Facebook Yorumları
 • comment image

  filmin en düzgün, en insani karakterinin ray charles'ı sömürmek gibi bir amacı olmayan belki de tek insanının bir türk olması gerçekten çok ilginç. garip bir mutluluk veriyo bu insana.


  (skyblade - 21 Mart 2005 18:58)

 • comment image

  yazarın notu: işbu entry filmi seyir keyfinizin içine edecek bilgiler* barındırmaktadır.

  jamie foxx'un üst düzey oyunculuğu* ile bezenmiş oldukça başarılı bir yapım. her ne kadar önceki entrylere cevap/atıf niteliğinde olacak olsa da bahsetmeden geçemeyeceğim bir iki nokta var. öncelikle filmin adı çok başarılı seçilmiş. görmeyen bir adamın adının "ray"* olmasında yatan ironi harika bir şekilde başlığa taşınmış. bir ikincisi filmin sonunun aceleye getirilmesi davası. genel olarak iki buçuk saatlik bir film çeken insanlar bunun üç saate çıkmasını pek sallamazlar. (80 dakika ile 100 dakika arasındaki fark 150 ile 180 arasındakinden daha önemlidir. çünkü uzun film eşiği bir kez aşılmıştır diğerinde) georgia'nın ray charles'tan özür dilemesi filmi bitirmek için önemli bir nirengidir. nitekim gerisi başarı üzerine başarı, albüm üzerine albümdür. devam ederseniz filmi bitirmek için baba'nın ölümüne kadar gelmek gerekirdi.

  film ile ilgili en hoşuma giden şey bir çok biyografik yapımda olduğu gibi sevilen öznenin saçma sapan yüceltilmesi hatasına düşülmemesidir. aynı immortal beloved veya surviving picasso'da olduğu gibi ray charles'ın da hayatında hataları olduğunun, bazen embesil gibi davranabildiğinin, önünde sonunda insan olduğunun altı çizilmiştir. tebriklerimi sunarım.


  (blues freak - 5 Mart 2005 11:40)

 • comment image

  jamie foxx'a muhtemelen en iyi erkek oyuncu oscar'ını getirecek biyografik film. film içinde defalarca dinlediğiniz unchain my heart, hit the road jack ya da mess around gibi şarkıların ortaya çıkışlarını izlemek insanı hem şaşırtıyor hem de keyiflendiriyor. bazen kendinizi kaptırıp yüksek sesle eşlik etmek istiyorsunuz şarkılara. ray charles'ın müzik dehasına karşı şapka çıkarmamak, onu ayakta alkışlamamak mümkün değil.

  --- spoiler ---
  yine de film içinde ray charles'ın çok çapkın ve uyuşturucu müptelası bir insan olduğunu öğrenince kızmadan da edemiyorsunuz ona.
  ---
  spoiler ---

  edit: bir yıl sonra dönüp baktığımda bir entryinin hayatımı bu kadar çok değiştirebileceğini hayal bile edemezdim bunu görüyorum.*


  (2tam1bolu2 - 23 Şubat 2005 12:47)

 • comment image

  ray charles'in hayatini anlatan iki bucuk saatlik amerikan yapimi mukemmele yakin film, ray charles'i jamie foxx mezarindan kaldirip tekrar ekranlarimiza tasimistir, o kadar muhtesem oynamistir adam,filmde onemli bir yeri atlantic records'un sahibi ahmet ertegun kaplamaktadir.
  ray: "ahmet, what kind of a name is that, i have never heard of it"
  ahmet:"well, i am turkish"

  gozlerimiz dolmustur, gogsumzu kabarmistir. izlenmelidir, cok begenilecektir...


  (mesepalamutu - 7 Kasım 2004 04:02)

 • comment image

  hayatımın aşkını, ruh ikizimi bulmamı sağlayan filmdir. 10 yıl sonra dönüp baktığımda bir filmin ve o film hakkında girilen bir entryinin hayatımı bu kadar çok değiştirebileceğini hayal bile edemezdim bunu görüyorum ve binlerce kere şükrediyorum.*


  (ikitam1bolu2 - 23 Şubat 2015 10:11)

Yorum Kaynak Link : ray