Süre                : 1 Saat 54 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Mart 2019 Perşembe, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Drama
Ülke                : Portugal,Brazil
Yönetmen       : Renée Nader Messora (IMDB), João Salaviza (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Renée Nader Messora (IMDB),João Salaviza (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Henrique Ihjãc Krahô (IMDB), Raene Kôtô Krahô (IMDB)

Chuva É Cantoria Na Aldeia Dos Mortos (~ The Dead and the Others) ' Filminin Konusu :
Chuva É Cantoria Na Aldeia Dos Mortos is a movie starring Henrique Ihjãc Krahô and Raene Kôtô Krahô. This Brazilian documentary about indigenous culture explores how ancient traditions have been destroyed by the government due to...

Ödüller      :

Cannes Film Festivali:


 • "maalesef eli boş döndüğümüz tören olmuştur. olsun tüm türkiye sana minnettar nuri bilge ceylan!!"
 • "afişiyle insanın gözünü, gönlünü açmış festival."
Facebook Yorumları
 • comment image

  abi siyasi falan değil verirken iyi vermeyince mi siyasi daha doğrusu verse de siyasi -orhan pamuk- vermeyince de siyasi. şu büyük resim goygoyunu bari mürekkep yalamış kısım bir bıraksın. canı sağ olsun bu filmin kalitesini düşürmüyor. kaldı ki bir iki yıldır ödül verilen filmler ortada zaten -dheepan ve square- yani belli ki kore filmi tribünlere oynamış.

  ödülü kazanan japon yönetmen koreeda imiş biri kore'ye gitti deyince dogrulamadan yazdım kusura bakmayın.


  (bela tarr - 19 Mayıs 2018 21:28)

 • comment image

  biraz da ödüllerinden konuşmanın vaktidir herhâlde. geldi, gidiyor.

  dünyanın dört bir yanındaki film okullarından yapılan başvurular arasından seçilen kısa filmlerin yarıştığı "cinéfondation bölümü" kazananları:
  - büyük ödül: el verano del león eléctrico / the summer of the electric lion - diego céspedes
  (para ödülünün yanı sıra yönetmenin ilk uzun metraj filmi de cannes’da gösterim şansı kazanmış oldu böylece.)
  - ikincilik ödülü: kalendar / calendar - igor poplauhin ve dong wu xiong meng / the storms in our blood - shen di
  - üçüncülük ödülü: inanimate - lucia bulgheroni

  fransız eleştirmenler birliği tarafından başlatılan ve ilk veya ikinci uzun metraj filmlerin ödüllendirildiği "la semaine de la critique / critics’ week / eleştirmenler haftası bölümü" kazananları:
  - büyük ödül: diamantino - gabriel abrantes ve daniel schmidt (elde sunabilecek pek bir veri yok ama sözlüğün bir kısmının ilgisini çekecek gibi de bir hâli var. geçirdiği sakatlık sonrası kendisini bir girdabın içerisinde bulan bir futbol yıldızını merkezine aldığı söyleniyor.)
  - en iyi kısa film: hector malot – the last day of the year / ektoras malo : i teleftea mera tis chronias - jacqueline lentzou
  - society of dramatic authors and composers, sacd ödülü: kona fer í strío / woman at war - benedikt erlingsson
  - gan foundation dağıtım ödülü: sir - rohena gera
  - louis roederer foundation yükselen yıldız (?) ödülü: felix maritaud - sauvage (120 battements par minute adlı şeyin bu seneki karşılığı değildir umarım.)

  yeni ve özellikle fark yaratan yönetmenlerin ödüllendirildiği, festival tarihi boyunca gerçekleşen birtakım olaylar sonucu oluşturulan "la quinzaine des realisateurs / directors’ fortnight / yönetmenlerin 15 günü bölümü" kazananları:
  - art cinema award, büyük ödül: climax - gaspar noé
  - europa cinema's label award, bölümün en iyi avrupa filmi: troppa grazia / lucia’s grace - gianni zanasi
  - france’s society of dramatic authors and composers, fransızca dilinde en iyi film sacd ödülü: en liberté / en liberté - pierre salvadori
  - illy kısa film ödülü: skip day - patrick bresnan ve ivete lucas

  "un certain regard / belirli bir bakış bölümü" kazananları:
  - büyük ödül: gräns / border - ali abbasi
  - en iyi yönetmen ödülü: sergei loznitsa - donbass
  - en iyi oyuncu ödülü: victor polster - girl
  - en iyi senaryo ödülü: sofia
  - jüri özel ödülü: chuva e cantoria na aldeia dos mortos / the dead and the others


  (kahmut - 19 Mayıs 2018 19:16)

 • comment image

  nuri bilge ceylan'ın ikinci kez jean-luc godard ile yarışacağı festival. ceylan daha önce 67. cannes film festivali'nde kış uykusu filmiyle altın palmiye kazanırken, godard ise adieu au langage isimli filmiyle jüri ödülünü (bkz: prix du jury) kazanmıştı. işin ilginç tarafı, fransa ve dünya tarihinin en önemli yönetmenlerinden olan godard'ın cannes film festivalinde aldığı ilk önemli ödüldü bu. ceylan ise bu festivale katıldığı hemen her filmiyle ödüllendirildi ve daha şimdiden festival tarihinin en başarılı yönetmenleri arasına girdi. muhtemelen bu yıl da eli boş dönmeyecektir. ayrıca ahlat ağacı önümüzdeki akademi ödüllerine türkiye'nin adayı olarak gönderilecek gibi görünüyor.


  (midnightcowboy - 21 Nisan 2018 01:30)

 • comment image

  yukarıda yazdığım kişilerden çoğu yarışma dışı kalmış, ama daha önemlisi altın palmiye ödüllü nuri bilge ceylan yarışmada yok [buraya çığlık emojisi gelecek]. olmayanlar: ceylan (ahlat ağacı), paolo sorrentino (loro), lars von trier (the house that jack built), carlos reygadas (where life is born), laszlo nemes (sunset), mike leigh (paterloo), terrence malick (radegund), naomi kawase (vision), terry gilliam (the man who killed don quixote), claire denis (high life), olivier assayas (non fiction), mia hansen-love (maya), xavier dolan (the death and life of john f. donovan), yorgos lanthimos (the favourite), jacques audiard (the sisters brothers).

  şimdi bazılarının olmaması normal. denis filmini tamamlayamadı. gilliam telif hakkı nedeniyle mahkemelik oldu. assayas'ı da filmi hafif komedi türünde olduğu için almamışlardır. dolan, audiard ve lanthimos oscar'ı beklemek istiyorlar. yani filmlerini erkenden göstermek istemiyorlar, sonbaharda toronto'da açılışı yapıp oscar kampanyasıyla oscar'a dek ilerlemek niyetindeler. peki sorrentino, leigh, malick, reygadas, ceylan, nemes neden yok? ceylan neden yok? söylentilere göre bu yönetmenlerin hepsi reddedilmişler. böyle manyaklık olmaz. gene programı gençleştirdiklere, gençlere ağırlık vermek istedikleri falan söyleniyor. sen cannes'sın yahu. yılların cannes'ısın. usta yönetmenleri, o yönetmenlerin de iyi filmlerini seçkilere dahil edeceksin. gençlerden de izleyip beğendiğin, sağlam filmler varsa onları da koy seçkiye. ama kalkıp böyle bir katliam yapmak manyaklık azizim? ceylan'ı, nemes'i, trier'i, leigh'i reddediyor, peki kimleri alıyor seçkiye? hem "programı gençleştiriyoruz" deyip hem de bir ayağı çukurda sıkıcı mı sıkıcı godard'ı koyuyor. resmi seçkiye beş saniye bakınca uykunuz geliyor lan. 71 yıllık cannes tarihinin en sıkıcı seçkisi olabilir.

  netflix'i de kovdular hıyarlar. üstüne bu denli büyük yönetmeni reddetmişler -söylentiler doğruysa-. dünyanın en ünlü festivali etiketini venedik film festivali'ne paslamak istiyorlar galiba. sorun değil. bundan sonra venedik'e daha fazla heyecanlanırız. bu arada evet, bu yılın venedik festivali artık cannes'dan daha fazla heyecanlandırıyor. çünkü cannes'ın reddettiği yukarıdaki yönetmenler, üstüne oscar kampanyası yapılacak filmler, üstüne netflix yapımları... cannes yönetimi gerizekalıca hareket edip venedik'e koz üstüne koz verdi.

  edit: seçkiye her yıl olduğu gibi sonradan birkaç film dahil edilecektir. bakalım ceylan'ı dahil edecekler mi? ama bu kadar usta yönetmenin filmlerinin seçkide olmaması 71 yılın en garip olayı. bir değil, iki değil, pek çok yönetmen seçkide yok. söylentiler doğru mu, cannes bu yönetmenleri reddetti mi bunu bir ay içinde öğreniriz. mayısta seçki iyice netleşir, o zaman da nbc olmazsa onu reddettikleri belli olur. bu arada ahlat ağacı'nın fransa vizyonu ağustos. yani "yetişmedi" diye bir şeye inanmam. ceylan vizyon tarihini "abi yetişmedi" deyip erteleten birisi değil, zaten 2 yıldır bu filmiyle uğraşıyor.


  (sherlock holmes 90 - 12 Nisan 2018 13:38)

Yorum Kaynak Link : 71. cannes film festivali