Facebook Yorumları
 • comment image

  roman polanskinin bu filminde benim üzerine düştüğüm nokta elle'in varlığının ve yokluğunun belirsizlik halinde olması. bu bilinmezlik bir ucuyla tarkovskiyen bir rüya-sinemaya(!) dayanmakta iken bir ucuyla bizi şüpheye götüren ve filmin sonunu matruşka misali iple çekmemiz sağlayan bir zarflamaya dayalı. elle'in varlığının belirsizliği tarkovskinin filmlerindekine benzer bir aradalık hali bir belirsizlik haline götürüyor ama bu aradalık hali tarkovskininkilere kanalize olan bir belirsizlik değil. tarkovskinin belirsizliği filmi tinsel katman taşıyan bir binek aracı. tarkovskinin çıkış noktası ile roman polanski nin çıkış noktası taban tabana zıtlık gösteriyor. tarkovski belirsizliğini belki bizans ikonasındakine benzer bir tinsel katmana taşıma çabasında iken roman polanski bu durumu teknik bir al gülüm ver gülüme dayanmakta. elle'in varlığı veyahut yokluğu filmin içinde hep bir soru olarak aklımızı kurcalayan bir yönetmen zarfı gibidir. bu belirsizlik hali filmin bizim sonuna kadar izlememiz sağlayan bir köylü kolaycılığına dönüşmekte.


  (egotatminator - 28 Ocak 2019 23:32)

 • comment image

  kendi türü içinde başarılı olan bir roman polanski filmi.

  --- spoiler ---

  çok bir sembol yok gibi. aslında bir hikaye anlatmaya çalışıyor kendi tarzı için iyilerin arasında sayılabilir. sonuna kadar emin olamıyor ve filmi izliyoruz.

  piskolojik ve biyografik bir yapı. bu açıdan başarılı bir film. kitap yazmaya çalışan bir yazarın çift kişilik yaşaması.

  roman polanskinin tarzı çok aşırı uçlara gitmez. başka senarist/yönetmenlerin kolayca kullandıkları "lezbiyen ilişki" yada "kavgalı/patlamalı" anlatımlar sınırlı ve dozunda kullanılmış.

  belki bir yazarın kitap yazma sürecini anlatan güzel bir film olabilir.
  herşey dozunda olduğu için gerçek hayat izlemini vermektedir. bu aslında roman polanski'nin tarzıdır.
  ---
  spoiler ---


  (bakalim - 14 Nisan 2019 04:51)

Yorum Kaynak Link : d'apres une histoire vraie