• "bunlar yuzunden bir kez meksika tatili kazandigim halde gitmedim. hep filmlerden dolayi korkuyorum kendilerinden."
Facebook Yorumları
 • comment image

  kuru fasulyeye taco banmaktan bıkan bir grup meksikalı çiftçinin mısır tarlalarındaki ürünleri marijuana ile change etmeleri , yeni ürünlerini kuzeylerinde bulunan obez anglosaksonlara pazarlamaları ve kazandıkları paraları rus silahlarına yatırmaları sonucu oluşan serbest girişimcilik modeli.


  (krokiller - 11 Şubat 2013 06:35)

 • comment image

  başlığı okuduğum anda kafamda, siyah atletli, kumaş pantolonlu bi adam canlandı. koskoca kartel atletli mi şopar sümüğü demeyin. hava sıcak, adam öldürmekten de terlemiş. ayağında da deri çizmeler var, bu kovboy çizmelerinden. hakiki yılan. öyle çakolarla işi mi olacak amk kartel lan adam. kolları tamamen kaplı olmasa da dövmeli. opsiyonel olarak bıyıklı/yara izli/kırık burunlu, kısacası yüzünde karakteristik pislik bişeyler olan bi adam geldi. bu tabii ki amerikan filmlerinin etkisiyle oluşan bi görüntü. yoksa sanki hergün önümde karteller milletin götüne kokain sokup yurtdışına yolluyor, nereden bilecem başka. ama o kötü insanlığı iliklerine kadar hissettiren bi tip böyle. hani suratına bakarsın dersin ki bu herif boş zamanlarında yetimhane yakıyor. o derece anasını satayım. gece gece betimleme yapasım gelmiş bide onu farkettim lan. umarım bu harika insanı gözünüzde canlandırabilmişimdir. esenle kalın. smiley.

  edit: lan bunu yazdığımda sabahmış. neden gece gece yazmışım onu düşünüyorum 1.5 saattir. şubat'ta 7'de karanlık mı oluyodu lan hava? hayır 9 buçukta editlemişim bide ne gecesi piç.


  (smokinli ornitorenk - 11 Şubat 2013 07:00)

 • comment image

  kesinlikle dünyanın çivisinin çıktığını gösteren örgütümsü bir organizasyondur bunlar. suç dünyasında gelinen en son nokta oldukları aşikar. sayelerinde artık gizli saklı el altından uyuşturucu ekonomisi tarihe karışmış-karışmakta, yerine de karışanı sikerim mottolu açıktan uyuşturucu pazarı oluşturma kültürü yayılmış-yayılmaktadır... uyuşturucu kullanımı ve satımı gittikçe yasallaşmaya başlamıştır. dünya komuoyu da tıpkı filistindeki katliama sessiz kalması gibi buna da sessiz kalmaktadır ne yazık ki... hatta kanımca israilden bile daha ciddi bir tehlike...

  (bkz: uyuşturucu diktatörlüğü)


  (big boss - 7 Ağustos 2014 21:36)

 • comment image

  aralarındaki savaşlarda çok acımasız ve vahşi infaz yöntemleri uyguluyorlar ama bu infazlar sadece kendi aralarında oluyor. birbirlerini yiyorlar yani.

  merak edip ingliizce kaynaklardan biraz okuduğum kadarıyla kafa kesme, kafa derisi yüzme gibi infazları sadece ibret olsun diye, gammazlara uyguluyorlar. yani bu cezalar sadece polise, rakip kartele ispiyon yapanların cezası.

  normalde birini öldürecekleri zaman efendi gibi kafasına sıkıyorlar, öyle kafa kesme falan yok.

  uyuşturucu işi ile alakası olmayan diğer mafyalara da kesinlikle bulaşmıyorlar. bu sanırım pablo escobar'ın zamanında koyduğu racon. "kimsenin işine karışmam, kimseyi de işime karıştırmam" gibi birşey.

  yani uyuşturucu ile işiniz yoksa ve turist olarak gidecekseniz rahat olabilirsiniz.

  kıyak kafayla bir torbacı ile pazarlık yapmaya çalışırsanız sorun çıkar.

  adamlar diyaloğa kapalı ve çok sertler. bilginiz olsun. para-çokomel ilişkisi kurarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız,

  uyuşturucu müptelasıysanız bilerek gidin;

  - bunun fiyatı nedir?
  + x dolar amigo
  - buyur amigo

  sıfır sorunlu ve medeni bir alışveriş.

  şöyle de olabilir:

  - bunun fiyatı nedir?
  + x dolar amigo
  - daha dün senden y dolara almıştım
  + x dolar amigo
  - amigo siz adam mı sikiyonuz? daha dün 10 dolar verdim şimdi 50 istiyon ne ayaksın olm sen amigo?
  + amigoyu arkaya alalım, geliyorum.


  (nuri - 29 Temmuz 2018 15:07)

 • comment image

  turist olarak falan gitmeyin bu aq ülkesine.

  bütün o piskopatlıkların sadece rakip çeteler arasında olduğunu sanan andavallar. hükümeti protesto eden öğrencilerin başına gelenleri sadece araştırsın yeterli.


  (lager - 29 Temmuz 2018 16:44)

 • comment image

  daha önce italyan mafyasını anlatan roberto saviano'nun "zero zero zero" kitabında konu aldığı kartellerdir.

  kitabı ilgili ilgisiz herkesin okuyabileceğini düşünüyorum. epey sürükleyici ve vahşice bir kitap. yıllık 60 milyar dolar civarında paranın döndüğü uyuşturucu piyasasının arka yüzünü çok güzel açıklamış yazar.

  küçük bıçaklar ile dakikalarca yavaş yavaş kafa kesme, balyozla kafa ezme, kafa derisi yüzüp futbol topuna yapıştırma, kol ve bacakları kesip canlı bırakma, elektrik verilmiş suyun içine adam fırlatma, göz oyma, kızgın demirle deri yüzme, canlı canlı kalp çıkarmaya çalışma gibi olaylarda başrol oynuyor bu karteller. amaç diğer çetelere, ülke güçlerine gözdağı vermek.

  önceki entrylere göz gezdirdim. "kendi aralarından bilgi taşıyanlara yapıyorlar" bunları denmiş ama daha önce izlediğim bir videoda bir adam çevirmede polis olduğu için oğluyla birlikte kaçırılıyor ve önce polis olan adamın boğazını oğlunun gözünün önünde kesiyorlar, oğlunun da derisini yüzüp kemiklerini kırarak kalbini çıkarıp atıyorlardı. sürekli de tehdit savuruyorlardı. meksika'da ciddi anlamda ordu güçleri ile uyuşturucu çeteleri arasında bir savaş var. yukarıda yazdığım şeyleri hemen hemen herkese yapıyorlar. çeteler hem kendi arasında hem de ordu güçleriyle savaşıyor ve ele geçen herkese bunu yapıyorlar istisnasız son zamanlarda. bu tip kartellerin liderleri asker çıkışlı olduğu için de ordu düzenini iyi biliyorlar, uyuşturucudan fazlaca para kazandıkları için orduyla eşit şartlarda (araç, silah) ve hatta daha iyi şartlarda mücadele edebiliyorlar.

  bir ara bazı kaynaklar iran'ın bu olaya karışmaya çalıştığını yazmıştı. yani ortada ciddi bir havuz var ve ülkelerin çoğu da buraya el atıyor/atmaya çalışıyor. abd direkt olayın içinde.

  tabii ki bize uzak ve pek çok kaynak olmadığı için bu savaş hakkında pek bilgi sahibi değiliz.

  ışid ile karşılaştırmaya gelince: ışid elbette vahşi ölüm şekilleri uygulamıştır ama ışid'in infaz videolarını izlerseniz ya büyük bir pala ile 2 saniyede kelle aldıklarını görürsünüz ya da büyük bir bıçakla 10 saniye içinde kafayı kestiklerini. karteller bu şekilde değil. kesip bırakıp kestikleri yerleri kameraya gösterip acı çektire çektire öldürüyorlar. bu kartellerin ışid'den daha vahşi olduğunu söylemek yanlış olmaz. izlediğim çoğu videoda adamın iki kolunu iki bacağını kesip öyle bıraktıklarına da şahit oldum. beyin zor algılıyor iki kolu ve iki bacağı kesilmiş insanın hala "yapmayın!" diye bağırmasını ve bunları idrak etmesini ama filmlerdeki gibi de değil öyle. hemen ölmüyor insan. deri yüzme videolarında bir insanın ne kadar vicdansız olabileceğini görmek mümkün. kafa kesme, kol bacak kesme videoları yine bir yana deri yüzme videoları çok daha vahşi. yavaş yavaş yüzüyorlar bir de deriyi, bir anda kesip biçip öldürmüyorlar. o derece vahşi videolar mevcut bu kartellere ait. henüz yakma videosuna denk gelmedim ama yapmış olabilirler.


  (sporyazariboksor - 2 Kasım 2018 18:53)

 • comment image

  -özellikle 2006 yılında meksika başkanı felipe calderon'un abd desteğiyle başlattığı operasyonlar sonrası namı duyulmuş kartellerdir bunlar efendim.

  -2006'dan bugüne kadar kartellerin kendi arasındaki çatışmalar ve ordu-polisle olan çatışmalarından dolayı 100 bin kişiden fazla insan hayatını kaybetti.

  -her kartelin kendine has infaz biçimi var. yukarıda da bahsedilmiş zaten vahşette sınır yok. bazen güçlü uyuşturucu lordları ortalığa parçalanmış cesetler bıraktırarak nam salma yolunu izlediler. bu olaya da gavurlar "turf war" diyorlar.

  -kartellerin kendi aralarında ittifaklıkları düşmanlıkları var. bazı karteller güçlenirken bazıları zayıfladı yıllar içinde. örneğin los zetas denilen oluşum gulf kartelinin adına çalışırken inanılmaz biçimde büyüyüp gulf kartelini ortadan kaldırmaya çalıştı. bu olay sonucu gulf karteli sinaloa karteliyle ittifak yapmak zorunda kaldı. aynı şekilde tijuana karteli de sinaloa karteliyle yaşadığı savaştan dolayı los zetas ile ittifak haline girdi.

  -meksika hükümetinin 30 küsür tane uyuşturucu lordunu etkisiz hale getirme çabası yıllar içinde sonuç verdi. büyük babaların çoğu ya yakalandı, ya öldürüldü. en bilineni yakalandıkça kaçan el chapo. (bkz: joaquin guzman)

  -bütün bu gelişmelere rağmen hala çatışmalar sürüyor ve kartellerin varlığı devam ediyor. sonuçta yılda 13 ila 40 milyar dolar para döndüğü iddia ediliyor. meksika'nın gelir eşitsizliği ve genç nüfusunun bolluğu devam ettikçe uyuşturucu kartelleri adam bulmakta sıkıntı çekmeyecek gibi gözüküyor.

  -son olarak en büyük uyuşturucu müşterisi abd'nin bu kartelleri sürekli çatışma halinde tutarak ucuza mal aldığı akıllara gelmiyor değil.


  (fareli koyun pompacisi - 2 Kasım 2018 20:16)

Yorum Kaynak Link : meksikalı uyuşturucu kartelleri