Süre                : 1 Saat 43 dakika
Çıkış Tarihi     : 10 Eylül 1999 Cuma, Yapım Yılı : 1999
Türü                : Korku
Taglar             : Rahip,Damgalanma,yara,Vatikan,Katolik
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) , FGM Entertainment
Yönetmen       : Rupert Wainwright (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Tom Lazarus (IMDB),Tom Lazarus (IMDB),Rick Ramage (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Patricia Arquette (IMDB), Gabriel Byrne (IMDB), Jonathan Pryce (IMDB)(ekşi), Nia Long (IMDB), Thomas Kopache (IMDB), Rade Serbedzija (IMDB), Enrico Colantoni (IMDB)(ekşi), Dick Latessa (IMDB)(ekşi), Portia de Rossi (IMDB), Patrick Muldoon (IMDB), Ann Cusack (IMDB), Shaun Toub (IMDB), Shaun Duke (IMDB), Valarie Trapp (IMDB), Frankie Thorn (IMDB), Mariah Nunn (IMDB), Tom Fahn (IMDB), Jack Donner (IMDB), Richard Conti (IMDB), Mary Linda Phillips (IMDB), Mark Adair-Rios (IMDB), Stephanie Carwin (IMDB), Mario Lara (IMDB)

Stigmata ' Filminin Konusu :
Vatikan bir iddiayı araştırmak üzere Brezilya'nın bir köyüne bir rahip Andrew Kiernan'ı ( Gabriel Byrne) gönderir. İddiaya göre, bir İsa heykelinin gözlerinden kan akmaktadır. Rahip iddiaları araştırıken, aynı anda Amerikanın bir bir şehrinde başka bir ilginç olay gelişir: Frankie Paige isimli bir kadının (Patricia Arquette) vücudunda garip yaralar ortaya çıkar. ve Stigmata teşhisi konur.. İsa zamanından günümüze bir takım mesajlar gelmektedir. Rahip iki olayı biribiriyle ilişkilendirip araştırırken bu arada 1900 yıllık inancını sorgular.


 • "müzik, görüntüler ve mesajıyla oldukça etkileyici bir film. hristiyan olsam üzerinde epey düşünürdüm.."
 • "gayet keyif verici bi film..gel de inan simdi! tobe tobe"
 • "kendi icinde celiskileri barındıran ama izlemesi hos film"
 • "carpıcı sahneleri ve konusu (seytan filmi esas alınmıscasına) ile olay yaratan bi film..."
 • "gabriel byrne'ın şeytanlı filmlere hasta olduğunu bir kez daha gösteren film.."
 • "patricia arquettein taşlığın ötesinde görüntüsü dolayısıyla izlerken gözlerimi alamadığım güzel film."
 • "tanriyi dort duvar arasinda aramayin diyerek super guzel bir yorum getirmistir sahsi kanaatimce."
 • "izledigim, orta karar buldugum bir filmdir, konusundaki gerceklik payini hep merak etmi$imdir. yani isa'nin son yazitlari diye bir sey gercekten soz konusu olmu$ mudur?"
 • "patricia arquette kesinlikle görülmeli bu filmde. senaryosu çok iddialı olmasa da mükemmel görüntüleri olan bi film."
 • "(bkz: hanim kos yine stigmatam azdi)"
 • "dizi jenerigi tadında bir baslangıcı vardır.."
Facebook Yorumları
 • comment image

  patricia arquette'in yavaşça dönüp erkek sesiyle kurduğu "il messaggero é non importante" cümlesi kuşkusuz filmin en akılda kalan kısmıdır. içerdiği mesaj ve görsel efektler açısından vasatın üzerinde kalabilmiştir lâkin çok daha iyi olabilirmiş. denemeye devam.


  (poison - 16 Haziran 2002 21:00)

 • comment image

  isanın el ayak ayalarındaki yara izlerinin aynısı bazı kaptırmış dindar kişilerde de görülüyormuş. durup dururken avucu kanamaya başlıyor mesela ve o yaralar hiç kapanmıyor. çok inançlı kişilerde oluyormuş (bilmiyorum ben hiç görmedim) bu insanlar papalığın heyetlerince inceleniyor ve layık görülürlerse aziz (bkz: saint) ünvanı alıyorlarmış.işte bu yaraların adı stigmata.


  (wrathful lilith - 16 Haziran 2002 21:40)

 • comment image

  ya o değil de, bu film gece karanlıkta yalnız başına izlenmemeli. böyle en sessiz yerinde dan dun efektleri dayıyorlar insanın korkacağı yoksa bile bi ambale oluyor. en nihayetinde dini bir konu olması da insanların kafasında soru işaretleri yaratarak manasız psikozlara gark etme konusunda bir sıfır önde başlatıyor filmi zaten. ayrıca bu erkek kadın sesleri arasındaki geçişler insanın tüylerini diken diken etmiyor değil. hoş bir bayandan gırtlaktan konuşan bir erkeğin sesini duyunca irkiliyor insan yahu. neyse ki sabah ezanı okundu da rahatladım. çok şükür yarabbi.

  amin.


  (robin crusoe - 27 Temmuz 2008 05:12)

 • comment image

  izledigim, orta karar buldugum bir filmdir, konusundaki gerceklik payini hep merak etmi$imdir. yani isa'nin son yazitlari diye bir sey gercekten soz konusu olmu$ mudur?


  (gape - 12 Mayıs 2001 14:05)

 • comment image

  1999 yılında yapılmış bir film. üniversite yıllarında sinemada izlediğimizi hatırlıyorum. günlerce etkisinden kurtulamamıştık ve korkudan yalnız uyuyamıyorduk.
  o günlerin sıcak anılarındandır benim için. film her ne kadar korku dolu olsa da hatta o yıllara göre olay bir filmdi, güzel ve tatlı yaşanmışlıklarından biridir.


  (hickimse - 4 Şubat 2015 17:58)

 • comment image

  simdi bu hristiyan amcalardan bazilari kendilerini dine kaptirinca
  isa nin cektii acilari cekip cennete ulasma gayesi icerisine giriyorlarmis salakca
  kollarini ayaklarini sirtlarinı kamcilatiyolarmish
  is bu tip insanlara stigmata deniyomus hadise budur..
  bide bunun filmi gelecek yakinda seyredin bezin falan


  (visionaire - 13 Aralık 1999 19:47)

 • comment image

  the exorcist tadi tasiyan film. ruh girme kafa goz kanatma olaylari olmasa oldukca ilginc bir hikaye. gel gelelim guzelim patricia arquette'in durduk yerde seytani sesler cikarmasi, olu balik gozleri edinmesi, aniden yaslanmasi, habire kan fiskirtmasi ve deli gucune sahip olmasi hikayenin ozunu yansitmaktan cok izleyicinin odunu bokuna karistirmaktadir. izleyiciyi korkudan oldurmek konusunda fevkalade basarili olunmustur. tanrinin ya da kahramanimizin ruhunu ele geciren rahibin sinir bozucu efektlerden hoslandigi aciktir. dolayisiyla film odlek izleyicinin tum kaslarinin ciddi sekilde tutulmasina neden olabilir. izleyici evde yalniz ise surekli arkasina, sagina soluna bakmak suretiyle ortalikta seytani seyler dolasiyor mu diye kontrol etmek zorunda kalabilir. kisacasi izleyici korkagin tekiyse bu filmi izlememelidir.


  (maria magdalena - 2 Ağustos 2005 00:09)

 • comment image

  bir vakanın stigmata olup olmadığını anlamak için şu yol izleniyor...

  i) öncelikle, ellerdeki yaraların kare şeklinde olması, demir vb, gibi kesici/delici aletlerle değil; ahşapla yapılması gerekiyor. ayrıca, yaralarınız avuç içinizdeyse baştan kaybediyorsunuz.

  ii) yaralar bileklerde olmalı.. çünkü isa çarmıha bileklerinden gerildi....

  iii) ayaktaki yaraların da ayak bileğinin biraz üstünde olması gerekiyor ki, yine kare şeklinde -ve işin garip tarafı- kişinin "normal" yürümesi de gerekiyor..

  iv) okuduğumda oha falan olduğum son noktası ise şu: yaralardan çıkan kanın kişinin kendi kan grubuyla uyuşmaması gerekmekte: yani: isa'nın kanı akacakmış...

  bu adımları geçtikten sonra, hazırsınız papa'nın huzuruna çıkmaya...


  (ug tek - 19 Mayıs 2006 14:59)

 • comment image

  --- spoiler ---
  nip tuck dizisinde de çarpıcı bir örneği vardır. eski bir fahişe olan agatha'nın el ve ayak bileklerinde tahta çiviyle oluşturulan yaralar vardır. ve agatha bu yaraların düzeltilmesi için estetik cerrahlarına başvurmuştur. agatha mannyak mıdır yoksa azize midir sorusu cevaplanmaya çalışılırken hakikaten de bileklerinde bulunan kanın kendi kanı olmadığı anlaşılır. nip tuck doktorlarımız christian ve mcnamara şaşkınlık içerisine düşmüşlerdir. neyse, sonradan bütün bunların projesine kilise desteğinin çekilmesi ve kapatılması tehlikesiyle karşı karşıya olan psikopat tipli bir rahibe tarafından düzenlendiği, o değişik kanın da rahibenin kanı olduğu* ortaya çıkar. agatha rahibeden hayatının sonuna dek kilisede yaşayabileceği sözünü almıştır. böylece sokaklarda çalışması gerekmeyecektir.
  doktorlar işte bu düzmeceye alet olmuşlardır.
  ---
  spoiler ---


  (yummy - 28 Ağustos 2006 07:59)

Yorum Kaynak Link : stigmata