Süre                : 1 Saat 19 dakika
Çıkış Tarihi     : 31 Mart 2016 Perşembe, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Döküman
Ülke                : Fransa,ABD
Yapımcı          :  Arte France , Artline Films , Cohen Media Group
Yönetmen       : Kent Jones (IMDB)
Senarist          : Kent Jones (IMDB),Serge Toubiana (IMDB)
Oyuncular      : Mathieu Amalric (IMDB), Bob Balaban (IMDB)(ekşi), Wes Anderson (IMDB)(ekşi), James Gray (IMDB)(ekşi), David Fincher (IMDB)(ekşi), Olivier Assayas (IMDB), Paul Schrader (IMDB)(ekşi), Richard Linklater (IMDB)(ekşi), Peter Bogdanovich (IMDB), Alfred Hitchcock (IMDB), Martin Scorsese (IMDB), François Truffaut (IMDB), Alma Reville (IMDB), Kiyoshi Kurosawa (IMDB), Arnaud Desplechin (IMDB), Jean-Luc Godard (IMDB), Martin Balsam (IMDB), Jean-Claude Brialy (IMDB), Claude Chabrol (IMDB), Tippi Hedren (IMDB), Vera Miles (IMDB), Kim Novak (IMDB), Anny Ondra (IMDB), Anthony Perkins (IMDB), Eric Rohmer (IMDB), James Stewart (IMDB), Vaughn Taylor (IMDB)

Hitchcock/Truffaut ' Filminin Konusu :
Sinema tarihinin en büyük yönetmenleri arasında yer alan Alfred Hitchcock'un, bir diğer ünlü yönetmen François Truffaut ile 1962'de 8 gün boyunca sürdürdüğü röportajdan yola çıkarak Truffaut'nun 1966'da yayımladığı Hitchcock/Truffaut adlı kitabı, bu kitaptan ve Hitchcock'tan fazlasıyla etkilenmiş ünlü yönetmenler anlatıyor.


 • "yakında sinemalarda şeklinde reklamlarını gördüm. başka sinemadan girer herhalde."
 • "şu vizyon takvimine göre 13 mayıs cuma günü gösterime girmesi beklenen belgesel yapım.vizyon takvimi"
 • "ilker canikligil'in de katkılarıyla 30 yıl sonra yeniden basılmış. alınası okunası.hoş ben de 87 basımı da var ama olsun *"
Facebook Yorumları
 • comment image

  türkiye gösterim tarihine rastlayamadığım, hitchcock seven herkese ıslak rüyalar gördürecek film. 1 hafta, tek salonda oynasın razıyım, şunca işin arasında torrent'le falan uğraştırmayın kurban olayım.

  gösterim editi: sağolsun random nick arkadaşımız uyardı, 13 mayıs'ta gösterime giriyormuş.


  (martin edilen - 21 Ekim 2015 13:39)

 • comment image

  alfred hitchcock filmlerinin neredeyse tamamını izlemeye yemin ettiren, eğlenceli belgesel.aslında, eğlenceli olmasının tek sebebi hitchcock'un kendisi.

  françois truffaut 'un tıpki bir filmi işlerken gösterdiği titizlikle hazırladığı söyleşi kitabının üzerine inşa edilen film, hitchcock'un samimi açıklamalarıyla, yönetmenlik üslubunu net bir şekilde aktarıyor.

  hitchcock'un aldığı en net eleştiri olan 'mantık dışılık', onu hiç sarsmışa benzemiyor ki zaten "mantığı hep çok sıkıcı bulmuşumdur" diyor.

  bu gerçek dışılığa cevaben, 'hitchcock filmlerini, bir rüyanın içindeymişsiniz gibi izlemelisiniz' yorumunu çok benimsedim.mesela ben de rüyalarımda yüksekten, tıpkı hitchcock filmlerindeki gibi düşüyorum, böyle uzun uzun, süzüle süzüle, hiç ölmeyecek gibi.*

  teşekkürler hitch, sinemaya verdiğin ilham için.
  ve teşekkürler mösyö hitchcock , sadece sinemaya duyduğun tutkuyu vurguladığın, hiçbir beklentiyi umursamadığın psycho için.


  (iren - 10 Nisan 2016 22:59)

 • comment image

  her ne kadar hiç olmamasından iyi olsa da, hayal kırıklığı yaratan film. ellerinde efsane bir kitap ve her biri ayrı öneme sahip yönetmen listesi ve "hitchcock" gibi başlı başına yeterli bir malzeme varken, ne yazık ki bekleneni verememiş fazla özet olmuş film.

  not: hitchcock ne kadar evlat olsa sevilmez cinsten bir adamsa da, hitchcock'u "her büyük sanatçı gibi bu da, dahi ve su katılmamış orospu çocuğu işte şekerim"e indirgemek de büyük haksızlık olmuş.


  (hain tirtil - 26 Mayıs 2016 22:55)

 • comment image

  aslında hitchcock filmlerinin blu-ray'lerinde bu türden birçok 1 saat 15 dakika ve civarında süren belgesel var. bu belgesel de en az onlar kadar doyurucu ve iştah açıcı. özellikle psycho ve vertigo hakkındaki söyleşi kısmı keşke şöyle upuzun bir belgesel olsaydı da en az 10 filmi hakkında da aynı uzunlukta söyleşiler gerçekleşseydi dedirtiyor.

  filmin dvd'si bugün çıktı. hemen alıp izledim tabii. 10 gün geçsin bir daha izlerim.


  (parliament night blu ray - 11 Kasım 2016 17:48)

Yorum Kaynak Link : hitchcock/truffaut