Süre                : 1 Saat 34 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Mart 2013 Perşembe, Yapım Yılı : 2013
Türü                : Cinayet,Drama,Korku,Heyecanlı
Taglar             : Çocuk kaçırma,911 araması,pixelated nudity,çocuk kaçırma,Kapı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  TriStar Pictures , Stage 6 Films , Troika Pictures
Yönetmen       : Brad Anderson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Richard D'Ovidio (IMDB)(ekşi),Richard D'Ovidio (IMDB)(ekşi),Nicole D'Ovidio (IMDB)(ekşi),Jon Bokenkamp (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Halle Berry (IMDB)(ekşi), Abigail Breslin (IMDB)(ekşi), Morris Chestnut (IMDB)(ekşi), Michael Eklund (IMDB)(ekşi), David Otunga (IMDB)(ekşi), Michael Imperioli (IMDB)(ekşi), Justina Machado (IMDB)(ekşi), José Zúñiga (IMDB)(ekşi), Roma Maffia (IMDB), Evie Thompson (IMDB), Denise Dowse (IMDB), Ella Rae Peck (IMDB), Jenna Lamia (IMDB), Ross Gallo (IMDB), Tara Platt (IMDB), Sammy Busby (IMDB), Michael Linstroth (IMDB), Lisa Grady (IMDB), Rakefet Abergel (IMDB), Jay Potter (IMDB), Teresa Jelks-Kirkley (IMDB), Yolanda Arroyo (IMDB), Frankie Louis Mulcahy (IMDB), Steven Williams (IMDB), Thomas Rosales Jr. (IMDB), Alisa Hensley (IMDB), Kimberly Bailey (IMDB), Kirk Bailey (IMDB), Michael James Clark (IMDB), Patty Connolly (IMDB), Vicki Davis (IMDB), Eddie Frierson (IMDB), Elisa Gabrielli (IMDB), Nicholas Guest (IMDB), Donna Lynn Leavy (IMDB), Jacqueline Pinol (IMDB), Terence Mathews (IMDB), David Michie (IMDB), Jonathan Nichols (IMDB), Maria Nicolacakis (IMDB) >>devamı>>

The Call (~ Acil Arama) ' Filminin Konusu :
Jordan, 911 Acil yardım hattında santral görevlisi olarak çalışan bir kadındır. Bir gün merkezi arayan genç bir kız sesi evine zorla giren biri olduğunu ve hayatının tehlikede olduğunu söyler. Jordan ekipler evi tespit edip, kızı kurtarıncaya kadar, telefonda katili oyalamaya ve ikan etmeye çalışan Jordan başarısız olur. Genç kız ölür; dahası birbirini takip eden olayların bir seri katil işi olduğu ortaya çıkar. Bu arada Jordan'ın psikolojisi de altüst olmuştur.


 • "sanılanın aksine dave mustaine'in değil cliff lee burton'ın baş şaheseridir..parçanın özellikle en sonu, açık ara en iyi yeridir."
 • "dave mustaine aynı temayı hangar 18'de de kullanmıştır"
 • "kimse değinmemiş ama, kapanışı kendisinden kat kat mükemmel şarkıdır."
 • "aslında orion daha ön plandadır ama cliff burton öyle bir yardırır ki aslında bu şarkının ortasına kadar... parmaklarınızı yersiniz o güzelim distorion'lı bass gitar tonundan."
 • "senfoni hadisesinde, * senfoninin cuk oturduğu yegâne parçadır."
 • "cliff burton'ın bassıyla cthulhu'ya ses verdiği şarkı. şarkının hikayesini anlatan şey basstır bu şarkıda."
 • "metallicanın mükemmel instrumental şarkısı.."
 • "sarkının orjinal ismi ''hell freezes over''dır... h.p.lovecraft etkisiyle yazılmıstır..."
 • "s&m'de* seslendirilen versiyonu resmen cthulhu kokar."
Facebook Yorumları
 • comment image

  başında sadece cd den dinlendiğinde anlaşılabilen belli belirsiz rüzgar efekti olan, giriş arpeji bağımlılık yaratabilcek, uzunca bir metallica şarkısı.. mustaine bestesi olup olmadığı konusu muğlaktır.


  (gil - 16 Ocak 2002 10:18)

 • comment image

  metallica'nın en hakkı yenen şarkılarından biri kanımca, şarkıda söz namına hiçbir şey olmamasına rağmen o kadar çok şey anlatıyor ki, dinlerken gerçekten de h.p lovecraft hikayelerinden birindeymiş izlenimine kapılıyorsunuz, o girişteki arpej kısmı zaten bilmiyorum dave mustaine'in mi fikriydi yoksa bir başkasının mı fakat şarkıya korkutucu bir hava katmış.

  ayrıca normalde metal gruplarının (bilhassa death, black, core vs gibi ekstrem tarzda müzik yapanların) gitarların akordlarını gerilere çekmelerinden pek hazzetmem. standart akord candır, ama şu şarkının internette birtakım programlarla akordunun geriye çekildiği versiyonları dinledim, hiç fena olmamış, şarkının o karanlık teması pekiştirilmiş resmen, hele o arpejler kalın notalarla daha bir vurucu olmuş, aslında metallica da yarın öbür gün atraksiyon olsun diye şarkılarını bazı konserlerde d hatta c tuning'le çalsa ilginç olabilirdi. ama yine de orijinaline kulak alışmışken diğer türlüsü insanlara ters gelebilir.


  (tsubasa ohzora - 12 Ocak 2013 03:46)

 • comment image

  denizden gelen deliliği anlatır arpejli girizgahta. en karanlık geceden daha karanlık, depresif ve şiddetlidir. r'lyeh'in kayalıklarına vuran çılgın dalgalarının sesidir. o civarda bulunan bir balıkçı gemisi ve içindeki personelin korkunç fırtına ve yağmura tutulmaları, diğer yandan engin dalgalar ile sürüklenirken geçirdikleri dehşetli dakikalarının notaya dökülmüş halidir şarkının ilk yarısı.
  ikinci yarısında ise cthulhu binlerce yıldır yattığı uykusundan şiddet ve öfkesini kusarak uyanır.
  ve tekrar yükselir yüce eskiler.

  lovecraft dinleyebilseydi eminim ayakta alkışlardı bu eseri. nitekim tek söz söylemeden daha iyi anlatılamazdı bu mit.
  cliff'in * wah pedalıcthulhu'nun çığlığı gibi kullanışı, bu kadar basit bir detayın bile müziğe neler katabileceğini gösterir; ders niteliğindedir.


  (urban usta - 12 Mart 2012 22:54)

 • comment image

  bir kitabın filmi falan mükemmel olabilir de, şarkısı nasıl bu denli aşmış ve güzel olabilir, bir türlü çözemeden dinlediğim şahane şarkı.
  sözsüz olması, hikayenin uğursuzluğuna yakışmış. norveçli balıkçılar gibi titriyorum dinlerken...ktulu da denizin dibinde zıbarıyor mu artık ne bok yiyorsa..iribaş kılıklı.


  (black wings gray eyes - 11 Ocak 2011 14:13)

 • comment image

  okul ogretmenlerinden olusan bir juri onunde okuldaki bir yarsimada calindiginda kolayca onnara "oha ne guzel lan bunnar kazansin" dedirtebilecek guzellikteki metallica sarkisi. (bkz: kendimden biliyorum)


  (helpless - 20 Aralık 2002 13:47)

 • comment image

  2008 metallica konserinden önceki en son dinleyişimden itibaren nerdeyse 2 yıl geçmiş.
  az önce bir kez daha dinledim. senfoni orkestrası ecstasy of gold ile başladı, hetfield tüm karizmasıyla gelip call of ktulu'yu çalmaya başladı..

  tüyler diken diken..


  (januss - 7 Haziran 2010 20:21)

 • comment image

  rivayet o dur ki; bu şarkıyı fırtınalı bir havada yürürken yüzünüze sertce çarpan yagmur damlaları ve rüzgar eşliğinde dinlerseniz etkisi 12 kat artarmış. hatta şarkının ortalarına doğru bünyeye yüklediği fazlaca gaz nedeniyle depara kalkıp umarsızca koşabilirmişsiniz. ve iyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirmişsiniz.


  (hassiktir - 22 Ocak 2010 23:57)

 • comment image

  "şarkı"dır.
  cliff burton'dır. james hetfield'dır. dave mustaine'dir. kirk hammett'dir. lars ulrich'dir. bu adamların neler yapabildiğidir.
  s&m konserindeki gibi arkasında bir senfoni orkestrasına ihtiyaç duymadan "iki gitar, bir bas, bir davul" senfonisidir.
  orion'un ruh eşidir.
  bu muazzam eseri meydana getiren aynı adamların, st.anger gibi bir haltı yedikten sonra köklerine dönmeden evvel bakmaları gereken yerdir.
  "metallica"dır.


  (seykooooah - 16 Ocak 2009 22:21)

Yorum Kaynak Link : the call of ktulu