Süre                : 2 Saat 13 dakika
Çıkış Tarihi     : 20 Mayıs 2017 Cumartesi, Yapım Yılı : 2017
Türü                : Biyografi,Cinayet,Drama
Taglar             : finansal dolandırıcılık,Finansçı,Ponzi düzeni,Dolandırıcı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Home Box Office (HBO) , Tribeca Productions
Yönetmen       : Barry Levinson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Sam Levinson (IMDB)(ekşi),John Burnham Schwartz (IMDB)(ekşi),Samuel Baum (IMDB)(ekşi),Diana Henriques (IMDB),Laurie Sandell (IMDB)
Oyuncular      : Robert De Niro (IMDB)(ekşi), Diana Henriques (IMDB), Nathan Darrow (IMDB)(ekşi), Alessandro Nivola (IMDB)(ekşi), Michael Kostroff (IMDB)(ekşi), Kathrine Narducci (IMDB)(ekşi), Michelle Pfeiffer (IMDB)(ekşi), Steve Coulter (IMDB)(ekşi), David Lipman (IMDB), Kelly AuCoin (IMDB), Don Castro (IMDB), Amanda Warren (IMDB), Mark La Mura (IMDB), Michael A. Goorjian (IMDB), Sophie von Haselberg (IMDB), Hank Azaria (IMDB), Gregory Abbey (IMDB), Jane Dashow (IMDB), Vivien Landau (IMDB), Kristen Connolly (IMDB), Chris LaPanta (IMDB), Colin Flynn (IMDB), Geoffrey Dawe (IMDB), Lily Rabe (IMDB), Adam Butterfield (IMDB), Paul Eichel (IMDB), Glen Cunningham (IMDB), Barbara Linton (IMDB), Anthoula Katsimatides (IMDB), Nicole Scimeca (IMDB), Deborah Ayorinde (IMDB), Jean Brassard (IMDB), Eli Golden (IMDB), Waltrudis Buck (IMDB), Mark Kachersky (IMDB), Christina Brown Fisher (IMDB), Logan Crawford (IMDB), Geoffrey Cantor (IMDB), Paul Wells (IMDB), Vince Giordano (IMDB) >>devamı>>

The Wizard of Lies (~ Yalanlar Büyücüsü) ' Filminin Konusu :
The Wizard of Lies is a TV movie starring Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, and Alessandro Nivola. The fall of Bernie Madoff, whose Ponzi scheme robbed $65 billion from unsuspecting victims; the largest fraud in U.S. history.


 • "newyork'ta bütün billboardlarda robert de niro'yu görmemizi sağlayan film. buralar değerlenirse diye ilk sayfadan yerimizi alalım:)20 mayıs'ta hbo'da.edit: değerlenmedi sanırım:)"
 • "yalanlar büyücüsübernie madoff’un yükseliş ve düşüşünü konu alan film."
 • "ufak tefek cinayetler'deki gibi kapıya üşüşüp, cam kıran yatırımcıları olmayan kişi.yatırımcılarını da efendi seçmiş."
 • "(bkz: madoff) un buharlaştırdığı 50 milyar doları anlatıyor"
 • "çok sıkıcı ve olamamış film.robert de niro ve michelle pfeiffer var diye izledim ama yok olmamış.zorladım kendimi sonuna kadar sabret izle diye ama maalesef sonunu getiremedim filmin."
Facebook Yorumları
 • comment image

  newyork'ta bütün billboardlarda robert de niro'yu görmemizi sağlayan film. buralar değerlenirse diye ilk sayfadan yerimizi alalım:)
  20 mayıs'ta hbo'da.

  edit: değerlenmedi sanırım:)


  (poritin - 12 Mayıs 2017 05:26)

 • comment image

  robert de niro ve michelle pfeiffer'ın şahane bir uyum yakaladıkları film. gerçek bir karı koca gibi çekişe çekişe filmi sürüklüyorlar.

  catch me if you can gibi eğlendirici bir dolandırıcılık hikayesi bekleyenler hayal kırıklığına uğrar. tersine olayın farklı taraflarından mahvolan hayatlar anlatıldığı için son derece dokunaklı bir hikayesi var.


  (stardustbenim - 12 Haziran 2017 11:01)

 • comment image

  madoff trajedisini hiç allayup pullamadan, olduğu gibi anlatan, başrollerini robert de niro ve michelle pfeiffer'ın paylaştığı hbo yapımı.

  aslında hiç var olmayan kazanımları, yeni yatırımcıların parasını eski yatırımcılara kazanç olarak dağıtarak tarihin en büyük finansal skandalına imza atan madoff'un hikayesi bu.

  bu çarkın işlemesi için iki şey gerekiyor:

  1. eski yatırımcıların anaparaya dokunmaması.
  2. yeni yatırımcıların sisteme dahil edilmesi.

  ekonomik ortam sakin durumdayken sorun yok. ta ki 2008 ekonomik krizi patlayana kadar... krizle birlikte ilk önce yatırımcılar paralarını yüksek riskli yatırımlardan çekmeye başlıyorlar. madoff giderek artan anapara çekimine kaynak yetiştiremez hale geliyor. olmayan yatırımları sübvansiye eden yeni para musluğu da kapanınca... madoff'un artık başka çaresi kalmıyor ve çocuklarına açılıyor.

  sonrası malum...

  madoff'un iki oğlu suça ortak olmamak için babalarını fbi'a şikayet ediyorlar. madoff suçlandığı her kalemi onaylıyor ve 150 sene ağır hapis cezasına çarptırılyor.

  filmin en ilginç diyaloglarından biri mahkemesiz verilen bu ceza ile ilgili.

  madoff'un büyük oğlu mark aslında mahkeme istiyor. mahkeme olursa, kendi adının aklanacağını düşünüyor. küçük kardeş andy ise mark'a dünyanın nasıl işlediğini hatırlatıyor...

  jp morgan'ın, chase'in, isviçre bankalarının, sec'in, ve daha nice yüksek profilli finans kuruluşunun müdahil olacağı bir davaya sistem izin vermez. bu düşünülemez bile... mark da bunun farkında aslında, ama o duygularını andy kadar kontrol edemiyor.

  burada durup düşünmek lazım...

  milyarlarca doları, olmayan yatırımları sanki varmış gibi göstererek eriten madoff'un yıllarca bu durumu sürdürmesine nasıl izin verildi? madoff'un da bahsettiği bir "kurumsal açgözlülük" var mıydı? bütün piyasaların tepetaklak olduğu bir dönemde madoff nasıl oluyor da sürekli pozitif dönüş sağlıyordu? 8 yaşındaki çocuğun (madoff'un torunu) sorabildiği soruları koskoca yatırım bankacıları neden sormamıştı? belki de ödülü o kadar sevmişlerdi ki, soruyu sormaya cesaret edemiyorlardı.

  madoff soysuzun teki olabilir, ama o çarkın dönmesine göz yuman yüksek ölçekli yatırımcıların kriminal açgözlülüğü de görmezden gelinemez... ama geliniyor işte. aynı yıllarda dünya ekonomisinin içine eden mortgage + sigorta şirketi + yatırım fonu üçgenini kuran, hatta bunu yüksek riskli mortgage fonlarına yüksek notlar vererek bence kriminal bir şekilde destekleyen insanlar hayatlarının en yüksek ikramiyelerini alarak yollarına devam ettiler. hepsi ödüllendirildi.

  demek ki suçun bir ismi olması lazım.

  suçun ismi madoff olunca hedefi bulmak kolay.

  suçun ismi kolayca telaffuz edilemeyince "sistemde hata oluştu" diyerek sıyrılıyorlar işin içinden.

  madoff bence yaptıklarının cezasını hapis cezası ile değil, ailesini kaybederek ödedi ve ödüyor.. iki oğlunu kaybetti. biri kendini astı, diğer de ondan dört sene sonra kanserden öldü.

  karısı ile olan ilişkisi zaten sonlandı.

  etrafında kimse kalmadı.

  "iyi olmuş" demeden önce biraz durup düşünmek lazım... eğer suç bireysel ise ceza da bireysel olmalıdır.

  madoff'un çocukları bu olay yüzünden öldü.

  suçlu oldukları için değil, haksız yere suçlandıkları, linç edildikleri için öldüler.

  ben burada yine 2008 krizinden daha da semirerek çıkan bankacılara değinmeden geçemiyorum. bir kişi ceza aldı mı? hayır. madoff 50 milyarı batırırken, trilyon dolarları batıran bankacıların kılına zarar geldi mi? hayır.

  aksine, hepsi ödüllendirildiler.

  peki suçsuz iki insanın hayatına mal olan madoff skandalı ile kriminal manipulasyonlar ile bağıra bağıra gelen mortgage krizi arasında ne fark var?

  isim farkı var.

  ikincisinin adı yok.

  o yüzden o krizden nemalanan suçlular da, onların çocukları da gayet huzur içinde yaşıyor.

  her neyse...

  madoff kendi şahsı çerçevesinde başına gelen her şeyi hak etmiş olmasına rağmen, çocuklarına büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

  film olanı, biteni hiç duygu katmadan (mark'ın asılma sahnesi dışında) anlatıyor. çok başarılı bir yapım. oyuncular zaten birinci sınıf. konuya merak duymayanlara biraz sıkıcı hatta boğucu gelebilir, ama olayın özü zaten o.

  tavsiye edilir.


  (whokares - 26 Haziran 2017 05:42)

 • comment image

  underrated bir robert de niro filmi. butun amerikan finans piyasalarinin ne kadar da yolsuz oldugunu ve olaylar patlayincaya kadar herkesin nasil da uc maymunu oynadigini cok guzel anlatmis wizard of lies. sistem o kadar carpik ki, hirsizlar oyun kurucu, kural koyucu olmus. iste oyle bir sey...

  spoiler'li kisimlar asagida ancak madoff'un karisinin gercek goruntulerini izleyince michelle pfeiffer 'in cikardigi isteki kaliteyi bir kez daha anliyorsunuz filmde. hollywood bu metod aktorlugu isini iyi becerdi son yillarda. (bkz: method acting)

  --- spoiler ---

  insan filmin basinda, ortasisnda ve sonlarinda farkli farkli duygulara burunuyor surekli.

  mesela basta aileyi de suclarken film ilerledikce cocuklarin sucsuzlugu iyice ortaya cikiyor. zaten biri kanserden oluyor, digeri kendini asiyor. acayip bi trajedi ailenin basina gelenler.

  ote yandan sonra cocuklara kiziyorsunuz annenizi neden yalniz biraktiniz diye. ama sonra dusununce anne de cocuklar da kendince hakli.

  madoff denen adam bildigin butun akrabalari dair herkesi batirmis ve gitmis biri olarak ortaya cikiyor gunun sonunda. ancak madoff 'a new york borsasi cevrelerinde cok saygi duyuldugu icin olay en yakin aile fertleri dahil, herkes icin buyuk bir sok olarak ortaya cikiyor. film de bunu ve ailesinin dagilisini bize cok guzel anlatiyor.

  ---
  spoiler ---


  (floridian - 27 Temmuz 2017 02:04)

 • comment image

  saadet zinciriyle 65 milyar dolarlık fon oluşturan bernie madoff'ın bu suçunu konu alan film. neden bugüne dek izlemedim? hbo'dan mıdır, biofilmlerin standartlığından mıdır nedir, konu heyecanlı gözükse de sıkıcı bir film olduğunu sandım. halbuki gayet sürükleyici ve üzücü bir film. sıkıcı bir film olmasından korktum, mesela aynı yönetmen barry levinson'ın al pacino'lu hbo filmi you don't know jack beni epey sıkmıştı. ama bu film dediğim gibi baştan sona sürükleyici. insanı da madoff, ailesi ve sistem üzerine düşündürtüyor. özellikle ailesi için üzülmemek zor. uzun zamandır kötü filmlerde unutulası performanslara imzasını atan robert de niro'nun son zamanlardaki en iyi filmlerinden. de niro da iyi oynamış. ikinci kez onun eşini oynayan michelle pfeiffer da iyiydi, çocuklarını oynayan oyuncular da.

  spoiler

  gerçekten madoff'ın ailesine üzülmemek zor. toplum ve leş medya tarafından linç edildiler. insanlar ve medya onların da suç ortağı olduklarını söyleyip durdular, dışarıda onların üzerinde baskı kurdular. bernie'nin 150 yıl hapis cezası alması, kendisini asması topluma yeterli gelmemiş, suçsuz ailesini de yok etmek istemişler. tabii burada ilginç bir şey var. bernie 20 yıl boyunca dolandırıcılık yaparken ailesini bu işe hiçbir şekilde dahil etmemiş. filmde de defalarca kez onları korumak adına bunu yaptığını söylüyor. ama gazetecinin sorusu da güzeldi: "ölseydin, bir kazada ölseydin şirketin sahipleri onlar olacaklardı ve sonra senin şu anki yerinde onlar oturacaklardı". bernie bunu göz ardı etmiş. öte yandan onları suça dahil etmeyerek, yalanlarla onları koruduğunu sandı. ilginç olan da bu düşüncesi. "hapse girmezlerse hayatlarına devam ederler" diye düşünmüş bernie. e devam edemediler. 65 milyarlık dolandırıcılık yapınca ailen sen hapse girdiğinde huzurlu hayatlarına devam edebileceklerini mi sandı yani? "hem çalayım, hem onları suça dahil etmeyeyim, ortaya çıktığında sadece ben hapse girerim, onlar da yaşamlarına devam ederler" diye düşünmüş. ama olmadı. baskıya dayanamadılar, ki dayanmak zor. biri kanser oldu, diğeri kendisini astı. resmen onlarca kişinin hayatını s...p atmış bernie.

  tabii zarar görenleri de suçlamak lazım. en kolay yol kalkıp aileye saldırmak. bazen aile suça dahil olmuyor, bunda olduğu gibi. gene de insanların inanası gelmiyor ve en basit yolu seçip çocuklarını taciz ediyorlar. halbuki yukarıda çok iyi anlatıldığı gibi kalkıp sistemi suçlasanıza? neden sistem sorgulanmıyor? bu şuna benziyor: ağabeyinden dayak yiyen ortanca çocuğun hırsını küçük kardeşinden çıkarması. ağabeyini dövemeyince küçüğü dövüyor. filmde altı çizilmese de (ki daha çok üzerinde durulmasını isterdim) 65 milyar dolarlık dolandırıcılık yapacak ve sistem bunu yıllarca ortaya çıkarmayacak, öyle mi? sistem de dolandırıcılıktan bir şekilde nemalandığı için yolun sonuna dek hiçbir şey yapılmıyor. gerçekten burada tek suçlu madoff değil. adam diyor zaten, kimse hiçbir boku sorgulamıyor. sonra "aa paramız gitti". birisi geliyor, "iki fon mu işletiyorsun? burada yanlış bir şeyler var, ben s..tirip gidiyorum" diyor mesela filmin bir yerinde ve parasını bernie'ye vermiyor. işte böyle olmak lazım. bu adam çok mu akıllı yani? hayır, ne döndüğünü bilmiyor ama şüpheleniyor ve bernie'ye parasını kaptırmıyor. herkes değil tabii ama bazıları da bernie'nin dediği gibi açgözlülükten paralarını verip bir şeyi de sorgulamıyorlar.

  neyse. sonuçta film her şeyi tarafsızca aktarıyor, ha tabii ki sistemin leşliğinin altını çizmesini isterdim. bu filmden sonra the big short filmi izlenirse sistemden iyice tiksinilir. aileye döneyim. gerçekten ailenin yaşadıkları üzücü. suçlu değiller, her şeyi herkesle yakın zamanda öğreniyorlar, hatta çocukları babalarını fbi'ya teslim ediyorlar. buna rağmen linç ediliyorlar, bernie'nin torunlarına bile dava açılıyor üç beş kuruş daha kapmak için. neyse şu an merak ettiğim tek şey bernie neden insanları dolandırmaya karar verdi? film buna cevap verdi ve ben dikkat etmedim mi bilemiyorum.

  spoiler


  (sherlock holmes 90 - 28 Aralık 2017 23:59)

 • comment image

  ufak tefek cinayetler'deki gibi kapıya üşüşüp, cam kıran yatırımcıları olmayan kişi.
  yatırımcılarını da efendi seçmiş.


  (impressmee - 13 Ocak 2018 02:21)

Yorum Kaynak Link : the wizard of lies