Çıkış Tarihi     : 25 Aralık 2019 Çarşamba, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Cinayet,Drama,Heyecanlı
Taglar             : Neo noir,New York City,Kuyumcu,takı,Gem
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Elara Pictures , Scott Rudin Productions , Sikelia Productions
Yönetmen       : Ben Safdie (IMDB)(ekşi), Joshua Safdie (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Ronald Bronstein (IMDB)(ekşi),Ben Safdie (IMDB)(ekşi),Joshua Safdie (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Adam Sandler (IMDB)(ekşi), Pom Klementieff (IMDB)(ekşi), Robbie DeRaffele (IMDB), Lakeith Lee Stanfield (IMDB)(ekşi), Idina Menzel (IMDB)(ekşi), Judd Hirsch (IMDB)(ekşi), Eric Bogosian (IMDB)(ekşi), Samantha Mishinski (IMDB), Sean Ringgold (IMDB), The Weeknd (IMDB), Sammy Voit (IMDB), Ursula Triplett (IMDB), Anthony Mecca (IMDB), Jeremy Sample (IMDB), Jon Necaj (IMDB), Paul Tawczynski (IMDB), Blaise Corrigan (IMDB), Sahar Bibiyan (IMDB), Kevin Garnett (IMDB), Michael Durodola (IMDB), Hannah Kelsy (IMDB), Paige Neuenschwander (IMDB), Ineke Garbacz (IMDB), Mike Francesa (IMDB), Vincent Tumeo (IMDB), Sini Hill (IMDB), Adam Desautels (IMDB), Rowan Olivia Tarmy (IMDB), Gisell Rodriguez (IMDB), Jivan Xander Ramesh (IMDB), Raina Cheng (IMDB), Jacob Igielski (IMDB), Mei C Li (IMDB), Julia Fox (IMDB), Jennifer Sacks (IMDB), Neil Towne (IMDB), Ry Armstrong (IMDB), Lana Levitin (IMDB), Keith Williams Richards (IMDB), Tommy Kominik (IMDB) >>devamı>>

Uncut Gems (~ Der schwarze Diamant) ' Filminin Konusu :
Uncut Gems, New York’ta elmas ticaretinin döndüğü bölgede geçiyor. Altın Küre ve Emmy adayı Adam Sandler’ın başrolünü üstlendiği suç ve dram filminde Sandler, zengin ve ünlülere satış yapan bir kuyumcu dükkanı sahibine hayat veriyor. Mallarının bir kısmı çalındığında dükkan sahibinin hayatı karmaşık bir hal alıyor.

Ödüller      :

Independent Spirit Awards:Best Editing, Best Male Lead, Best Director


 • "adam sandler’ın yahudi bir karakteri oynayarak herkesi aşırı şaşırttığı film."
 • "kaosu, plansızlığı, astral ve saykodelik tezahürü işitsel olarak da olabildiğince yaşatan bir film. ilk 10 dakikasında yanlışlıkla spotify arkada açık kaldı zannettik. öyle bir kaos."
Facebook Yorumları
 • comment image

  (bkz: enemy)
  (bkz: un prophete)
  (bkz: le conseguenze dell'amore)
  (bkz: synecdoche newyork) gibi hususi ciğer listeme eklediğim film. bu birader sineması namına coen'ler, dardenne'ler, nolan'lar hatta wachowsky'leri seyrederken ufak detaylarda "vay kerhanacılar sizi nereden neyi ver etmişsiniz" diye keyif alırım, inside joke'una, eşine dostuna cemiyetine kadar uyanırım. yalnız bu arkadaşların kafa bambaşka çıktı. çok içime sindi. scorsese de gözüm açık gitmeyecek diye düşünmüştür kesin. gece gece sigara yaktırdı.

  not : film gönlü, bağrı yanık, kulağı kesik olmayan için en fazla acquired taste olur o da vaktin varsa üzerine koya koya, yalnız ciğeri hakikatnan yanan ben gibi meczuplar için halay çektirici cinsten.


  (uruguayli golcu - 2 Şubat 2020 00:49)

 • comment image

  inanilmaz bir filmdi, sanki filmin icine girip bittiginde nefes aldim.

  adam sandler oyle bir karakteri oynuyor ki adam telefonda konusurken hicbir sey yapamasa bile tartinin uzerine cikip kilosuna bakiyor, sirf ayni anda bircok is yapmaya alistigi icin.


  (blanche18 - 2 Şubat 2020 04:07)

 • comment image

  bugüne kadar gördüğüm en orijinal senaryolardan birine sahip olan film. charlie kaufman yazmıştır kesin diye baktım ama safdie brothers yazmış. hollywood’daki en orijinal işlerin hep yahudilere ait olması başlı başına incelenmeli.

  filmi çekmek için 2009’dan beri para aramaları gerçekten üzücü. kafasız yapımcılar yüzünden 10 sene beklemişiz.


  (kimse bana tavuk diyemez - 3 Şubat 2020 00:58)

 • comment image

  kaosu, plansızlığı, astral ve saykodelik tezahürü işitsel olarak da olabildiğince yaşatan bir film. ilk 10 dakikasında yanlışlıkla spotify arkada açık kaldı zannettik. öyle bir kaos.


  (shaihulud - 3 Şubat 2020 01:55)

 • comment image

  safdie biraderlerin 2009'dan beri yapmak istediği ancak finansman bulamadığı filmmiş. 2017'de good times ile yakaladıkları başarı sonrası süper kahraman filmlerine varan teklifler yağmaya başlayınca sonunda para işini çözüp sanatlarını konuşturmuşlar. maalesef film sektörü çekilmeyi bekleyen orijinal ve kaliteli hikayelerle dolu ve insanlar finansman bulabilmek için ne taklalar atıyor. ama belki de bu beklemenin verdiği olgunlaşma süresinin filmin kalitesinde etkisi vardır. özellikle 2010'ların sonuna gelmişken başlarından bir hikaye izlemek, o temanın kısa zamana rağmen artık bir miktar eskimiş ve farklı geldiğini hissettirmek bile büyük başarı. işin komik yanı fragmanını görmeyi geçtim konusunu bile okumadan izledim ve filmin kaos dozu o kadar yüksek ki iyi ki böyle yapmışım diyorum. normalde anxiety inducing denen filmlerden pek hoşlanmam, benim kaygım bana yetiyor ama bu film o stresi, o karmaşayı eğlenceli hale getirmeyi başarmış. başlarda sıkacak gibi olsa da özellikle ikinci yarısında işler iyice çığrından çıkarken insan ne olduğunu anlamıyor ve bir bakıyorsunuz bam* diye sonuna gelmişsiniz. geriye sadece yorgunluk ve hass*ktir be hissiyatı kalıyor.

  ayrıca torrent'ı daha yeni düştüğü için ingilizce altyazı bile bulamadım ama o kaosa rağmen diyaloglar gayet anlaşılır. puanım 9.


  (caramel dance - 18 Aralık 2019 02:39)

 • comment image

  çok yorucu bir anlatımı olan film; kamera sürekli hareket halinde, el kamerasıyla çekilmiş gibi, konuşmalar birbiri üzerine biniyor. öte taraftan filmde yahudilerin mücevher işinde nasıl bir ilüzyon yarattıklarını görüyorsunuz. paralı insanlara mücevher aldıran kızlar, arkadaşlar... bir çember var yani.


  (corpus dei - 25 Aralık 2019 05:25)

 • comment image

  a24 adına, midsommar'ın 5 gün/11 milyon dolarlık açılışını da geride bırakıp 5 gün/18.8 milyonla rekor kırarak ilerleyişini sürdürüyor.

  yılın en iyi filmlerinden biri olmasının yanında -ki kişisel olarak on filmlik liste yapsam muhakkak alırım- yılın en yorucu filmi. filmi beğenmeyenlerin de bu yüzden beğenmediğini düşünüyorum. zira filmde tansiyon hiç düşmüyor. howard ratner, zaten sicim üstünde ve sempati beslemenin neredeyse imkansız olduğu bir karakter. artık bundan daha kötü bir tercih yapamaz dediğiniz anda daha kötüsünü, sonrasında ise daha da kötüsünü yapmayı başarabiliyor. filmin akıl almaz ritminin ve kırılma anlarından paramparça olmuş olmasının sebebi de sadece bu. ratner, yaptığı her kötü tercihte empati kurmayı da zorlaştırıyor ve bir yerden sonra karaktere tamamen nötrlenmiş biçimde kötü gidişatın nihayete varmasını, ne şekilde olursa olsun artık bir son bulmasını bekliyorsunuz.

  adam sandler'ı çok seven biri değilimdir, ama filmi yukarı çeken de o olmuş diye düşünüyorum. böylesine kusurlu ve zorlu bir karakteri, olabilecek en kusursuz hali ile oynamış. çünkü, howard ratner, kim olsa oynar denilebilecek bir karakter değil. özellikle ''bu kadar da olmaz'' denilebilecek birkaç an var; ki bunu dediğiniz anda ritim kaybolur ve muhtemelen filmden koparsınız. adam sandler, onun o kadar da olabileceğine inandırmayı başarıyor. bu da kopuklukları engellemesinin yanında, bazen ne olup bittiğine ya da neler konuşulduğuna dair hiçbir fikrinizin olmadığı anları görmezden gelmenize sebep oluyor.

  filmin sonuna dair eser miktarda spoiler olabilir

  filmin sonunun bana hissettirdiklerini film bittiği anda da tam bulamamıştım, bu cümleleri yazarken de halen bulabilmiş değilim. sürpriz olmaması gereken, bağıra bağıra gelen bir son olmasına rağmen, şaşkınlığı gizlemenin imkanı yok. hatta olması gereken olmasına rağmen, sanki olmamalıymış hissinin verdiği burukluk bile denebilir.


  (mikua - 30 Aralık 2019 20:42)

 • comment image

  izlerken dayak yemiş gibi hissettiren film.

  --- spoiler ---

  sürekli dayak yiyorsunuz ama bırakamıyorsunuz da. safdie'ler howard karakterini öyle bir kucağımıza atmış ki adamla ne yapacağımızı bilemiyoruz. dünya'nın en güzel "this is how ı win" deyişine sahip bile olsa kazansın mı kaybetsin mi bilemiyoruz. bu gerginlik filmde tutuyor seyirciyi. helikopterden atlayan birinin paraşütünü açmaya çalışmasını izliyoruz aslında. benim için şu an senenin tepesine oturmuş vaziyette. *

  ayrıca adam sandler weeknd'i döverken kendrick lamar çalıyor arkada. harika. kevin garnett'i görmek de ayrı mutlu etti. filmden sonra celtics-phily playoff serisini açtım.
  ---
  spoiler ---


  (yiyorsa bunu da ucur - 1 Ocak 2020 12:42)

Yorum Kaynak Link : uncut gems