Çıkış Tarihi     : 25 Ocak 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Döküman,Biyografi
Taglar             : Fotoğrafçı
Ülke                : Ireland
Yönetmen       : Kim Longinotto (IMDB)(ekşi)


 • "marilyn manson müziğinin bu cinayetlere zemin hazırladığı iddialarına rolling stone dergisinde bu makaleyle çok güzel cevap vermiştir.alternatif link de burada."
 • "bowling for columbine isimli belgesel den anliyoruz ki southpark in yaraticilari da bu liseden mezun olmustur yillar evel.."
 • "20 nisan 1999'da eric harris ve dylan klebold isimli iki ogrencinin, toplam 23 kisiyi oldurup sonra da intihar ettikleri, denver kentinin littleton banliyosunde bulunan lisenin adi.."
 • "katil gençler'in marilyn manson'u sevmeleri ve dinlemeleri nedeniyle,marilyn manson'un da suç ortağı gibi algılandığı 20 nisan 1999'daki katliamın geçekleştirildiği lise."
Facebook Yorumları
 • comment image

  1999 'da yani benim liseden mezun olduğum senede yaşanan elim olay.

  o dönem haberler ve gazeteler bu konuda her yorum ve analiz yaptıklarında kendimi çok kötü hisseder, bu çocukların neden bunu yaptıklarını sorgulardım. sonradan öğrendim ki; kendilerince büyük bir nefret çukurunda bırakılmışlar etraflarındaki insanlar tarafından.. sonunda da 20 nisan 1999 gelmiş.

  eğer olayla ilgili biraz araştırma yaparsanız; ögretmenleri eric'i her daim zeki bir ögrenci olarak tanimliyor. almanca ile ilgilenen, degisik zevkleri olan bir genç eric. babasının işi yüzünden sürekli okul degistiren eric sonunda columbine'a geliyor..

  evet eric zeki bir cocuk. arkadaşları da var ve hatta kizlarla ilişkileri de cok iyi. bu açıklamayı yaptım çünkü dylan bu konuda daha şanssız ve çok daha içine kapanık ..

  eric`in okula gelirken giydigi siyah pardösüleri, asker botlari ve rammstein tisörtleri lisede diger arkadaşları tarafından, "freak-loser" olarak tanımlanmasına neden oluyor zamanla.

  özellikle, daha olmasi gerektigi gibi olan ve giyinen, bütün güzel kizlari kapan, okulun popüler soccer oyunculari hemen hemen her gün eric'i taciz edip ve laf atmaya başlıyor.

  bu konuda internetteki bir videoda eric okul koridorunda yürürken karşidan gelen bir grup oyuncunun onun üzerine yürüyüp, omuz attiklari ve öylece gecip gittikleri görülüyor.

  son noktada olaya bakınca 13 kişinin ailesine sabır diliyorum..
  acı, çok acı ..

  ek:
  1- southpark yapımcıları da columbine lisesi 'nden mezun olmuşlar.

  2- bowling for columbine belgeselini mutlaka izleyiniz.


  (kelebeklerinviziltisi - 8 Ekim 2018 08:13)

 • comment image

  başarısız bombalama girişimi olan olay. başarılı olsaydı büyük bir kıyım olacaktı, olmadı ve b planını uygulamak zorunda kaldılar. herkes doğrudan ikiliyi suçluyor, o insanların psikolojisinin nasıl ve kimler tarafından sikilip atıldığını sorgulayan yok.

  başta eric ve dylan'ın gerek hayat tarzları gerek müzik zevkleri olarak yaşadıkları büyük olmayan şehirde diğer insanlardan farklı olan tek insanlar olduklarını, zaten bu yüzden birbirlerini bulunca çok yakın hissettiklerini, kimsenin onlar gibi olmadığını ve onlara benzemediğini, yine bu yüzden dışlanıp ucube olarak görüldüklerini, yıllarca ötekileştiklerinden katliamı istediklerini ve yılların intikamını alıp intihar ettiklerini düşünüyordum, ki hala da bu düşüncemde sabitim aslında.

  lakin, izlediğim videolarda gördüğüm kadarıyla hiç de çekinik gibi değiller, gayet konuşkan ve utanma emaresi göstermeyen tipler. özellikle eric kızlarla rahat rahat konuşabilen, gayet sosyal görünen biri. bullying'e uğrayan birinden beklenmeyecek şekilde özgüvenli görünmeleri, trenchcoat mafia gibi oluşumlara girmeleri kafamı karıştırıyor.

  netice itibarıyla kafamı kurcalayan bir olaydır hala, gerçekleştiği yılda internet şimdiki kadar gelişmiş olmadığı için ve şimdiki gibi her şey kolay kolay öğrenilemediği için ne olduğunu tam olarak bilemeyiz, haliyle çok isabetli yorumlar yapmak mümkün değil.


  (useless guy - 12 Aralık 2017 15:25)

 • comment image

  "madem bu aralar her şey iyi gidiyor, o zaman neden gece gece kendi öz psikolojimi sikip de korkunçlu rüyalar görmüyorum?" deyip gecenin bu saatinde boş gözlerle mirket belgeseli açmama sebebiyet veren katliam.

  youtube'dan videoları izledim, ne kadar ingilizce kaynak varsa hatmettim ve vardığım sonuç şu: insanoğlu çok orospu çocuğu olabilecek bir canlı.

  çocukların o kaçışları, koltukların arkasına saklanışları o kadar korkunç ki. hayır bi de ben lisedeyken bizim liseyi de silahlı bi mezun basıp iki üç el ateş etmişti. biyoloji öğretmeni de zoru başararak giriş kattaki sınıftan kendini geri geri kafa üstü atmak suretiyle ağır yaralanmıştı*. oa ya.

  sanırım yarın shameless'taki sheila gibi evden çıkma fobisi geliştirmiş ve eve alkolik bir denyoyu almış olucam.
  hala midem ağrıyor.

  edit: ayrıca katliamı gerçekleştiren iki psikopat, katliamdan yaklaşık 1 hafta önce çekilen toplu bir fotoğrafta kameraya silah doğrultmuş gibi poz vermişlerdir. (sol üst köşe)
  https://encrypted-tbn2.gstatic.com/…plccuglvbmyql3w


  (venusteki limon agaci - 7 Kasım 2015 23:58)

 • comment image

  eric harris ve dylan klebold adli iki ögrencinin, 20 nisan 1999 gününün sabahinda kana buladigi okul.

  bu öfkeli genclerden biri olan eric`in cocuklugu, babasinin orduda calismasindan dolayi, her üc senede bir okul ve sehir degistirerek geciyor. belkide onun dylan dan daha agresif bir karektere sahip olmasina neden olan faktörlerin temelinde, bu normal ve siradan görünen olay yatiyordur. cünkü eric günlüklerinde ve kendine ait internet sitelerinde hep bu konuya deginiyor. yani her gittigi yerde yeni, caylak ve acemi olmanin ona yasattigi aci verici deneyimlerden, girdigi ortamlarda insanlar tarafindan bunun ona hep hissetirilmesinden.

  en sonunda eric, ailesiyle onun hayatinda son durak olacak, yeni ve caylak cocuk olarak adlandirilmasini sonsuza kadar engelleyecek olayin yasanacagi amerika'nin colorado eyaletinin littleton kasabasina yerlesiyor. bu kücük ve genelde orta sinif beyaz amerikali ailelerin yasadigi, sikici banliyo kasabasi, onun dylan adli arkadasiyla birlikte 13 kisiyi katledecegini bilmeden, sessizligine gömülü bir sekilde firtinaya dogru yaklasiyor.

  eric liseye basladigi yillarda, okulda almanca dersi almaya basliyor. beraberinde alman kültürüne, nazizme, almancaya sempati duyuyor. internetten, henüz o yillarda amerika'da ve dünyada cok taninmayan rammstein ve kmfdm `i kesfediyor. pizzacida calisarak kazandigi paralarla onlarin cd ve tisörtlerini satin aliyor. sarkilarini ingilizceye cevirmeye calisiyor. ögretmenlerinin söyledigine göre almanca ve teknik derslerde büyük basarilar gösteriyor. ögretmenleri onu zeki bir ögrenci olarak tanimliyor. ama eric`in bu farkli zevkleri, okula gelirken giydigi siyah pardösüleri, asker botlari ve rammstein, kmfdm tisörtleri, bu seferde lise hayatinda diger ögrenciler tarafindan, "freak-loser" olarak adlandirilmasina neden oluyor. özellikle, daha olmasi gerektigi gibi olan ve giyinen, bütün güzel kizlari kapan, okulun popüler soccer oyunculari tarafindan, her gün tacize ve laf atilmalara maruz kaliyor. hatta internette eric okul koridorunda yürürken karsidan gelen bir grup soccer oyuncusunun onun üstüne üstüne yürüyüp, omuz atarak gecip gittiklerini gösteren bir video bile var. bu olayin ardindan, eric sanki hic birsey olmamis gibi koridorda yürümeye devam ediyor. eric icin bu o kadar normal ve alisilmis bir durum ki, dönüp onlara bagirip cagirmiyor bile. yani aslinda eric bütün olan bitenin bal gibi farkinda. ama o cözüm olarak, baslarda tepkisiz kalmayi yegliyor. cünkü kendini farkli hissediyor. bu duygu ona digerlerinden daha üstün oldugu algisini pompaliyor ve en sonunda eric bogazina kadar nefret duygusuna gömülüyor. her seyden ve herkesten nefret etmeye basliyor. öyle bir noktaya geliyor ki, katliam öncesi günlügüne söyle bir cümle yaziyor; " nbk ye - natural born killers`in kisaltmasi, ikili yapacaklari katliama bu yüzden nbk adini veriyorlar- basladigimizda kendimi doom oynuyormus gibi hissetmeliyim, insani olan bütün duyglarimi icimden söküp atmaliyim, okulda karsima cikan herkesi doom`daki canavarlar olarak görmeliyim". ki öylede yapiyor. katliam süresince eric'in, dylan'dan daha fazla ates acmis olmasi ve daha fazla kisiyi öldürmüs olmasinin nedeni de böylelikle aciga cikmis oluyor.

  dylan ise ikilinin duygusal olani. ölüm takintisi var. intihara meyilli. kronik depresyondan muzdarip. orta sinif bir ailenin ikinci oglu olarak dünyaya gelen dylan, aslinda gayet acik görüslü ve egitimli bir anne babanin cocugu. annesi bir yahudi ve engelli cocuklara ögretmenlik yapiyor, babasi ise 68 kusagi hippilerinden. aile hem hristiyanlik hem de yahudiligi bir arada yasiyor. cocuklarina esit ilgi ve sevgi gösteriyorlar. bir komsulari onlarin cok hassas ve ilgili ebeveyinler oldugunu belirtiyor. dylan da eric gibi müzigi ve yazmayi cok seviyor. david lynch'in lost highway'i onun favori filmi, nine inch nails'in "the downward spiral"i ise favori albümü. dylan günlügünde lost highway ve the downward spiral'in hic bir zaman sona ermeyeceginden bahsediyor. yani aslinda o, bu albüm ve filmi kendi hayatiyla özdeslestiriyor ve git gide depresyonunun onun hic bir zaman yakasini birakmayacagina inanmaya basliyor. eric gibi o da günlük yaziyor. günlüklerinde yazdiklarina baktiginizda onun durmadan ölümü arzuladigini, dünyayi ve yasami bir türlü sevemedigini, aradigi ve ihtiyaci olan aski bulamadigini görüyorsunuz. ilginctir ki dylan, bir cok sayfaya kalp resimleri ciziyor, ruh esinini bir türlü bulamamaktan dert yaniyor, onu hic bir kizin sevmedigini ve begenmedigini vurguluyor. gel zaman git zaman dylan, bir kizdan hoslanmaya basliyor ve gün gectikce ona daha da asik olmaya basladigini farkediyor. fakat kiza bunu asla söylemiyor. hatta oturup ona hic bir zaman göndermeyecegi mektuplar yaziyor. genc asik, hoslandigi kizin masum ve dogal güzelliginden, onun da kendi gibi ice kapanik ve popüler olmamasindan cok etkileniyor. kendini ona cok yakin hissediyor ve icinden bir ses ona sürekli bu kizin onun soulmate `i oldugunu söyleyip duruyor. ne yazik ki kiz bunu hic bir zaman ögrenemiyor. dylan utangacligini bir türlü yenemiyor, bu ask onu icten ice tüketmeye basliyor. dylan bir taraftan kendi siirlerini yazmaya basliyor. bu siirleri ve yazilari okudugunuzda, dylan`in en cok sorguladigi seylerden birinin varolus oldugunu görüyorsunuz. varolusla alip veremedigi bir sürü sey var. bu duygusal - depresif gencin öfkesini aciga cikaran kilit konular ise eric'in motivasyonunun tam tersine, ask acisi ve varolusun gizemi oluyor.

  eric ve dylan`in yollari kesistiginde farkediyorlar ki ikisinin bir cok ortak yönü var. sonu kanla ve ölümle bitecek olan arkadasligin temelleri, littleton`in sikici ve ölümüne sessiz atmosferine bir yumruk sertliginde böylelikle atilmis oluyor.

  ikili ayni pizzacida ise basliyor, ayni tarz giyiniyor, ayni müzigi dinliyor, ayni okula gidiyor. eric`in patlayicilara - bombalara olan hayranligi, korkusuzlugu, öfkesi, inandigi degerler ve sosyolojik cözümlemeleri dylan`i cok etkiliyor. onun senelerdir icinde atip durdugu sessiz cigliklarin disa vurumuna yani bir nevi sancili dogumuna yardim ediyor. dylan en sonunda kendini bir seylere ait hissetmeye basliyor, eric onun kurtaricisi oluyor.

  birlikte takilmaya basladiklari ilk zamanlarda, suc isleme bekaretlerini de birlikte bozuyorlar. ikili, issiz bir aksam üstü yol üstünde park edilmis bir minübüsün arka koltugunda konuslanmis bilgisayar ve teknik ekipmanlari farkediyor, onlari calmaya karar veriyorlar. cami kirip, ekipmanlari sirtlaniyorlar ama o sirada etrafi kontrol etmek icin yavasca ilerleyen polis arabasi ikiliyi fark ediyor, yakalanmalari kacinilmaz oluyor. eyalet yasalari geregi yasca resit olmadiklari icin, ikisine de 1 yil boyunca devlete sosyal hizmette bulunma cezasi veriliyor. yakalandiklari aksamin kodeste gecen gecesi, nefret ve utanc dolu bir travma yasamalarina neden oluyor. bu travma nbk`nin temellerini de atmis oluyor bir nevi. katliamin ardindan yapilan arastirmalarda, ikilinin okul`a katliam yapmaya gittiklerinde, orada öldürebilecekleri kadar polis öldürmek istediklerini belirten bir dolu kanit bulunuyor. 1 yillik zorunlu sosyal hizmet boyunca ikili yemiyor icmiyor nbk icin yasamaya basliyor. planlar yapiliyor; 20 yasini doldurmus bir arkadaslarini kullanarak silahlarini aliyorlar, okulun krokilerini ciziyorlar, internetten bulunmus bomba ve patlayici tarifleri sayesinde patlayicilar hazirliyorlar, düzenli olarak atis talimleri yapiyorlar. bu görkemli son icin kendilerine günün anlam ve önemini belirten kostümler almayi da unutmuyorlar. eric tisörtünün üstüne "natural selection" yazilmasini istiyor. dylan ise tisörtüne sadece "wrath" yazdiriyor. katliamdan 1 ay önce ikili sonradan " the basement tapes" olarak adlandirilacak olan videolar cekmeye basliyor. emniyet görevlileri, bu videolari kamudan hala gizli tutuyor. videolari izleyenler sadece polis, bir kac uzman ve columbine velileri oluyor. videolarin ne icerdikleri, dylan ve eric`in diyaloglari sadece yazili olarak tasvir edilmis bir sekilde kamuya sunulmus. yazilanlara bakilirsa katliam sabahi cekilen videoda ikili veda konusmalarini yapiyorlar. bunu yapmak zorunda olduklarini, üzgün olduklarini söylüyorlar. ailelerinden yapacaklari ve baslarina acacaklari belalar icin özür diliyorlar.

  katliamin ardindan cok sey yaziliyor, konusuluyor. katliamda ölen birinin annesi 1 yil sonra intihar ediyor, katliamdan kurtulmus bir ögrenci 6 ay sonra, önce babasini, sonra kendini vuruyor. birsey cok kesin ki littleton ve amerika asla eskisi gibi olmuyor. amerika`da okul girislerine güvenlik gecitleri yerlestiriliyor, bir cok ebeveyn cocuguna evde egitim vermeye basliyor vs...

  ve akillardan su soru asla cikmiyor "neden?".


  (spiral out - 10 Mart 2013 17:22)

 • comment image

  abd'nin en kanlı katliamının yaşandığı okul. uzmanlar otopside eric harris'in vücudunda yüksek dozda antidepresan bulgusuna rastlamışlar. adını şimdi tam çıkaramadım ama lomwak mı lowmok mu garip bir adı var. bu ilaç bastırılan duyguların şiddetli bir şekilde dışa vurumu olarak yan etki ediyormuş.

  hatta dylan denilen elemanın vicdanlı olduğu eric'in ise dylan üzerinde baskı ve güç kurduğu ortaya çıkmış. adamlar katliam sonrası birbirlerinin kafalarına sıkarak intihar ediyorlar.

  yalnız bu eric tam piskopat. bir bebekten katil yaratan toplumu aileyi çevreyi derin derin analiz etmek gerekir. çocuk neden suça itilir meylenir? abd evet özgürlük ülkesi anayasal haklar hukuk vs. lakin bireysel silahlanmanın bu kadar basit ve kontrolsüz olduğuda gelişmiş ülkeler sıralamasında tek ülke sanıyorum.

  adam daha küçücük yaşlarda hırsızlığa kavgalara başlıyor ardından bir mafyanın uzantısı olan çeteye katılıyor. evinde plastik bomba üretiyor. bu durumdan ailesinin haberi oluyor ama hiç sesleri çıkmıyor. olan yaşları 14 ila 18 arasında değişen 23 çocuk, sakat kalan onlarca genç, yaralanan, psikolojik olarak bundan sonra hayatını kötü geçirecek olan insanlara oluyor.

  esas katliam ise kütüphanede yaşanmış 56 kişinin sığındığı kütüphanede adamlar tüm öfkelerini kusmuşlar resmen. ne denir bilmiyorum gözünden sakındığın evladını en güvendiğin yerde diye bilirken bir piskopatın elinde can versin.

  edit: ilacın adı luvox, sabbath1970'e teşekkürler.


  (patlak fermuar - 23 Kasım 2012 01:03)

 • comment image

  katil gençler'in marilyn manson'u sevmeleri ve dinlemeleri nedeniyle,
  marilyn manson'un da suç ortağı gibi algılandığı 20 nisan 1999'daki katliamın geçekleştirildiği lise.


  (baybars - 3 Temmuz 2007 14:11)

Yorum Kaynak Link : columbine