Süre                : 2 Saat 9 dakika
Çıkış Tarihi     : 07 Ekim 1988 Cuma, Yapım Yılı : 1988
Türü                : Biyografi,Drama
Taglar             : goril,dağ,Afrika,doğa,Hayvan aktivisti
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Universal Pictures , Warner Bros. , The Guber-Peters Company
Yönetmen       : Michael Apted (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Harold T.P. Hayes (IMDB)(ekşi),Dian Fossey (IMDB)(ekşi),Anna Hamilton Phelan (IMDB)(ekşi),Tab Murphy (IMDB)(ekşi),Anna Hamilton Phelan (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Sigourney Weaver (IMDB)(ekşi), Bryan Brown (IMDB), Julie Harris (IMDB)(ekşi), John Omirah Miluwi (IMDB), Iain Glen (IMDB), David Lansbury (IMDB)(ekşi), Michael J. Reynolds (IMDB), Gordon Masten (IMDB), John Alexander (IMDB), Peter Elliott (IMDB)

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (~ Gorilas en la niebla) ' Filminin Konusu :
Bu güzel drama, antropolog Dian Fossey'nin (Sigourney Weaver) gerçek hikayesine dayandırılarak filmleştirilmiştir.Fossey şans eseri Afrika'nın derinliklerinde nadir bulunan dağ gorilleri üzerine çalışmaya başlamıştır ve onlarla ilişki kurmayı öğrenmektedir. Ama artık akademik ilgisinin ötesinde gorillerle ilgi duymakta ve hayatını tehlikeye atma pahasına hayvan tüccarlarına ve yasak avcılık yapanlara karşı mücadele etmektedir.

Ödüller      :

Golden Globes:Golden Globe-Best Original Score - Motion Picture


 • "başrolünde sigourney weaverın oynadığı, hayatını afrikadaki bi goril ailesiyle ilgili araştırmalara vermiş bilimkadınının gerçek hikayesini anlatan film."
 • "(bkz: jane goodall)"
 • "muhteşem doğa görüntüleri olan, hayvan sevgisini doruklara çıkaran acıklı film."
 • "basrolünün hep(bkz: esekherif)'e verilmesini istemişimdir."
 • "basvurmama ve rolu alacagima kesin gozuyle bakiyordum ki, (bkz: orlando)'ya vermisler rolu."
Facebook Yorumları
 • comment image

  fil dişi, tilki kürkü, fok bişisi şeklinde uzayıp giden listede goril eli ve kafası da olduğunu öğreten film. bu eziyete maruz kalan gorilleri incelemeyle başlayıp obsesyona doğru sürüklenen kadının hikayesi de bu filmde anlatılıyor.
  yine de afrika'nın özeti gibi, beyaz adam'ın para gördüğü yerde siyah adamın acımasız katile dönüşmesi.


  (rapper134 - 13 Haziran 2009 20:34)

 • comment image

  başrolünde sigourney weaverın oynadığı, hayatını afrikadaki bi goril ailesiyle ilgili araştırmalara vermiş bilimkadınının gerçek hikayesini anlatan film.


  (amelie - 23 Ekim 2002 23:07)

 • comment image

  tam adı gorillas in the mist: the story of dian fossey olan film. klişe bir hikayesi olsa da insanı ağlatabilen bir filmmiş kendisi.
  goriller ve afrika'daki insanlar arasındaki seçimi goriller olarak yapmış bir kadının öyküsü. zira bir birleriyle çatışan iki grup bu. hadi goril ticaretini ve öldürülmelerini geçtim, fakirliklerinden bir parça da kurtulabilmek için en azından bu bölgeye turist çekmeleri gerkmektedir. fakat dian'ın gorillere olan sevgisi öylesine aşmıştır ki bunu bile kabullenmez. filmde bu çelilşkiye de değinilmiş fakat duygusal yapıyı bozmamak için olsa gerek biraz üsütün körü geçilmiş. fakat suçun yine beyaz adam* da olduğunun altı çizilmesine rağmen, afrika'daki kabile üyeleri de bir nevi canavarlaştırılmıştır.
  diğer yandan, filmde hep kendi seçimlerini erkeklere bağlı olmdan yapmış güçlü kadınlar görüyoruz ki bu açıdan takdir edilesi. fotoğrafçı sevgilisini ne kadar sevse de onun teklifine karşı çıkması ve gorillerin bulunduğu yerde yaşamaya ne pahsına olursa olsun devam etmesi sevindirici. kötüler hep erkekler: ticaretini de yapan, öldüren de onlar. gorillere şefkatle yaklaşan, afrika coğrafyasını seven ve onla barışık yaşayanlar da hep kadınlar. gerçi filmin sonlarına doğru dian biraz tırlatıp erkekleşiyor, erkek dünyasına karşı çıkabilmek için ama bu da kabul edilebilir geldi bana.


  (8 - 20 Ocak 2006 05:40)

Yorum Kaynak Link : gorillas in the mist