Çıkış Tarihi     : 26 Ağustos 1996 Pazartesi, Yapım Yılı : 1996
Türü                : Komedi
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Columbia TriStar Television , Jeff Franklin Productions , Montrose Productions
Yönetmen       : Malcolm-Jamal Warner (IMDB)(ekşi), Mark Cendrowski (IMDB), Tony Singletary (IMDB)(ekşi), Rob Schiller (IMDB)(ekşi), Mark K. Samuels (IMDB), Ken Whittingham (IMDB), John Tracy (IMDB), Jody Margolin Hahn (IMDB), Amanda Bearse (IMDB), Gary Menteer (IMDB), Joel Zwick (IMDB), Eddie Griffin (IMDB), Arlando Smith (IMDB), Howard Murray (IMDB), John Bowab (IMDB), Patrick Maloney (IMDB), Scott Baio (IMDB), Madeline Cripe (IMDB), Jim Drake (IMDB), David W. Duclon (IMDB), Rob Sellers (IMDB)
Senarist          : Trish Baker (IMDB)(ekşi),Meg DeLoatch (IMDB),Stephen Langford (IMDB)(ekşi),Torian Hughes (IMDB),Jerry Perzigian (IMDB),Joel Madison (IMDB),Eddie Griffin (IMDB),Fran Kaufer (IMDB),J. Elvis Weinstein (IMDB),Barry Vigon (IMDB),Tom Walla (IMDB),David W. Duclon (IMDB),Gary Menteer (IMDB),Kurt Taylor (IMDB),Andy Lieberman (IMDB),Andrea Allen-Wiley (IMDB),Ellen Hulkower (IMDB),Brian Kahn (IMDB),Preston A. Whitmore II (IMDB),Richard Dubin (IMDB),David Tyree (IMDB),Cheryl Alu (IMDB),Tim Hightower (IMDB),Brad Kaaya (IMDB),Donald Mark Spencer (IMDB),David Garrett (IMDB),Jason Ward (IMDB),Tom Devanney (IMDB),Sjoux Doanham (IMDB),Donelle Buck (IMDB),Janet Lynne Jackson (IMDB),David Raynr (IMDB),Kara Saun (IMDB),Malcolm-Jamal Warner (IMDB),Mark E. Corry (IMDB),Andrew Gottlieb (IMDB),Andrew Kreisberg (IMDB),Russell Marcus (IMDB),Chontel Crenshaw (IMDB),William Duren (IMDB),Eric Felder (IMDB),Ron Geiger (IMDB),JoAnn Kienzle (IMDB),Mindy Schneider (IMDB),Amy Sriberg (IMDB)
Oyuncular      : Malcolm-Jamal Warner (IMDB)(ekşi), Eddie Griffin (IMDB)(ekşi), Karen Malina White (IMDB)(ekşi), Jaime Cardriche (IMDB), Christopher Daniel Barnes (IMDB)(ekşi), Ron Pearson (IMDB), Angelle Brooks (IMDB), Freez Luv (IMDB), Michelle Hurd (IMDB), Tucker Smallwood (IMDB), Enya Flack (IMDB), Miriam Flynn (IMDB), Tommy Davidson (IMDB), Dawn McMillan (IMDB), Alexia Robinson (IMDB), Kellita Smith (IMDB), Vanessa Marquez (IMDB), JoNell Kennedy (IMDB), Melissa Chan (IMDB), Erik Palladino (IMDB), Andray Johnson (IMDB), Eric Allan Kramer (IMDB), John Salley (IMDB), Justina Machado (IMDB), Charles Robinson (IMDB), Radmar Agana Jao (IMDB), Karyn Bryant (IMDB), Anthony Johnson (IMDB), Samaria Graham (IMDB), Shirley Jordan (IMDB), Tom Poston (IMDB), Kelly Perine (IMDB), Time Winters (IMDB), Chene Lawson (IMDB), Meta Golding (IMDB), Veena Bidasha (IMDB), Rawle D. Lewis (IMDB), Neena Bidasha (IMDB), Leo D. Frank III (IMDB), Kim Floyd (IMDB) >>devamı>>

Malcolm & Eddie ' Dizisinin Konusu :
Malcolm & Eddie is a TV series starring Malcolm-Jamal Warner, Eddie Griffin, and Karen Malina White. Malcolm McGee is a responsible and sensible twenty-something who ends up sharing a Kansas City apartment and a business venture...


 • "denzel washingtonun bile fatiha suresini okumasina, ihram icerisinde ve camiide namaz kilmasina vesile olmus efsane siyahi musluman lider."
 • ""ister mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.""
 • ""büyük zekalar birlikte düşünür.""en güzel öğüt örnek olmaktır.""zamana verdiğimiz değer basari veya başarısızlığımızı belirler." - malcom x"
Facebook Yorumları
 • comment image

  siradan bir serseri iken hapiste aklinin basina gelmesi ve kendini bilgilendirmeye baslamasi ile beyaz karsiti bir cizginin atesli savunucusu haline gelen fakat zaman icinde dogru ve yanlisi ayirt etmeye baslamasi ile "belli kisilerin" tekerine comak sokmaya baslamasi sebebi ile katledilen, hayatinin son doneminde ornek alinacak bir cizgiye sahip olmasina ragmen cogu dogru lider gibi harcanan fikir adami.

  icinde bulundugu ve irk ayriminin atesli oldugu donemlerde baslarda asiri beyaz karsiti soylemler ile dikkat cekmistir. bu donemde, her ne kadar uygulamalarinin din ile alakasi olmasada kendilerine gore uydurma bir islam sentezi olusturarak zencileri sozde muslumanliga cekerek, birlestirip kiskirtmaya calisan cemaatlerin ilgisini cekmistir. bu cemaatlerden en onde gelenin lideri olan sozde elci elijah poole (muhammed olarak da bilinir) malcolm'u arkadasimizi yonlendirmeye, ayni anda da kendi cebini ve uckurunu dolu tutmaya ugrasmaktadir. malcolm x hacca gidince gercek muslumanligi, irk ayrimciliginin ve beyaz dusmanliginin yanlisligini kavrar ve tum inanislari degisir. orada beyazlarin evinde en iyi sekilde agirlaninca, beyaz insanlar ile ayni ortamda yatip kalkinca yanlisin sistemde oldugunu gorur ve donunce soylemlerini bu yonde degistirir. rezilligi zaten ayyuka bu cemaatler de malcolm'u kontrol edemeyeceklerini, onun gun gectikce dogru sekilde daha da buyudugunu gorunce onu dusman bellerler. sonucta malcolm korumasiz (ki burada kokusmus amerikan yonetiminin de hatiri sayilir bir payi vardir) gidip, bilerek silah aramasi yaptirtmadigi bir toplantida katledilir.

  malcolm'un hayati ile bana gore en goze carpen noktalar en dibe vurmusken, en radikal halinde iken bile dogru olan noktayi bulmaya cabalamasi ve hatalarindan ders almasidir; sonucta o bir fanatik degildir, bir fikir adamidir. sonucun esitlikte ve sistemi degistirmekte oldugunu, kendisini yonlendiren sozde erdem sahibi adamlarinda paranin kolesi sahsiyetsiz kisiler oldugunu gecte olsa kavramistir. ayrica olumden korkmamasi ve bile bile olumune gitmesi sistemdeki yanlislara, o donemki amerikan toplumunun yanlislarina ve esitlik karsitlarina sunulan bir manifestodur, bir meydan okumadir, degisimi isteyen insanoglunun gosterebilecegi en buyuk cesaret orneklerinden birisidir.

  malcolm x, gerek spike lee tarafindan adina cekilen filmde gerekse gectigimiz gunlerde muhammed ali'nin hayatinin bir kesitini sunan ali adli filmde gundeme gelmistir. benim anlamadigim her iki filminde radikal islamci kesim tarafindan sahiplenilmesidir, keza burada malcolm kardesimizin en sonunda gordugu (ayni turkiye'de oldugu gibi) dinin belli cikar gruplari tarafindan sentez haline getirilip insanlari gudulemek icin somuruldugudur.


  (vpr - 12 Mayıs 2002 17:57)

 • comment image

  sanirim kendisinin soyle anlamli bir sozu vardir. baskasinin ise lutfen duzeltiniz:

  'ben siyah doğdum, siyah büyüdüm. hastayken de siyahtım, ölürken de. ya sen? sen pembe doğar, beyaz büyürsün. hasta düştüğünde sararır, güneşe çıktığında pancarlaşır, öldüğünde morarırsın. bir de gelmiş bana renkli(colored- ing. siyahi) diyorsun?!'


  (bluebottle - 20 Şubat 2009 22:13)

 • comment image

  "ister mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı."


  (daha - 9 Aralık 2002 19:23)

 • comment image

  "büyük zekalar birlikte düşünür."

  "en güzel öğüt örnek olmaktır."

  "zamana verdiğimiz değer basari veya başarısızlığımızı belirler." - malcom x


  (tequila boom boom - 7 Mayıs 2003 16:24)

 • comment image

  amerika'da müslümanlığın sevilmesinde, ha gayret, benimsenmesinde kilit adamdır malcolm abi.

  kendisi henüz her şeyden habersiz, "çüküm kaç santim olacak acaba gerçekten zenci miyim ?" düşünceleriyle meşgul bir zenci şoparıyken ku klux klan bunnarın evini yakar... babası avuçlayınca ortada kalan malcolm ve kardeşleri hırsızlığa, serseriliğe eğilim gösterirler mecbur... bir gün allahını bilen bir polisin tuttuğu malcolm bir ıslahevine gönderilir.

  malcolm'ün kaderi burda da yapmıştır yapacağını... kendine zencilerden üç beş arkadaş bulmuştur ama onlar da piç beyazlar tarafından tartaklanmış, hor görme kampanyasıyla tahakküme maruz kalmışlardır; ee bunlar da zenci, bulaşmamak gerekir, neticesinde onlar da beyaz çocuklara anyayı konyayı [haritadan] gösterirler.

  neyse, küçük malcolm zencilere gönül vermiş bir rahibenin yardımıyla ıslahevinin kenarındaki okulda, tek zenci öğrenci olarak eğitimine başlar, ufkunu açar...


  (cyrano - 4 Mayıs 2001 03:52)

 • comment image

  ufku açık bir gençtir malcolm, okulların birincisi, settarı olur... son sınıfta derler ki; "malcolüm, ne olacaksın gülüm", malcolm'de saf saf "abukat, abukat olacağım" diyince, onunla alay geçerler, failün çekip, "yürü de marangoz ol allah'ın zencisi" diyerek onurunu, azmini kırarlar... burada malcolm allah'ın adını ilk kez duyar fakat anlam veremez.

  malcolm beter üzülür... kendine kendi, "nerriye abukat oluyosun dingil" der demez okulu bırakıp, sokak alemine dalar... korkain, eroin satıp para kazanmaya başlayan malcolm yannış, hiç hoş olmayan hareketler sonucu mapusa düşer... mapus damında, kendisini ziyarete gelen kardeşi onu islamla tanıştırınca malcolm'ün hayatı anlam kazanır...

  "eskiden sağır dilsizdim, islamınan kendimi buldum" buyuran malcolm efendi, kendisine "x" diyerekten, ayrı bi figür yapar, geçmişin üzerine adeta çarpı koyar.


  (cyrano - 4 Mayıs 2001 04:00)

 • comment image

  twitter'da resmi, a.k. troller tarafından istismar edilen aktivist. adam içinde yaşadığı toplumda azınlığında* azınlığı* bir cemiyete mensup ama aynı zamanda bu cemiyetteki yozlaşmışlıkları ve yanlış giden şeyleri bile cesurca dile getiriyor- resmini kullanan şuursuz lavuklarla arasındaki en büyük fark da bu zaten.-

  bu şuursuz lavuklarsa sırtlarını siyasal iktidara dayamışlar sağa sola sallayıp duruyorlar. berber ismail abi kıvamında siyasal analizler-40larda şöyle yapıldı,kemalistler böyle,alman gizli servisi,yahudiler,masonlar-, salak salak hashtagler, yiğit bulut ve gökçek'i retweetlemeler, sözüm ona çok etkileyici çözümlemeler vs... malcolm x mezarından çıkıp gelse suratlarına bile tükürmez resmini istismar eden bu şuursuz lavukların.


  (drina - 4 Temmuz 2014 12:31)

 • comment image

  malcolm x'in [19 mayıs 1925 - 25 şubat 1965] en dikkat çekici özelliği zulme direnme konusundaki kararlılığıdır. tam bir dava adamı. sarsılmaz özgüveni, işlek zekası ve etkileyici hitabetine kayıtsız kalamayacağımız siyah prens. serserilik ve sefaletten sıyrılıp, entelektüel bir direnişçiliğe ve tartışmasız asalete varmış, oradan da şehitlik mertebesine yükselmiştir.

  bana öyle gelir ki, muhammed ali olimpiyat madalyasını ohio nehrine fırlattıktan sonra malcolm'a içini dökmüştür.

  malcolm x'in insanlar karşısında tedbirli, temkinli biri olduğunu öğrenmek beni şaşırtmıştı. son derece güleç ve cana yakın bir hatip olan malcolm "kimseye peşinen güvenmem fakat insanlar zaman içinde güvenimi kazanabilirler." demişti.

  malcolm x'in hayatını konu eden filmin yönetmeni spike leeye saygı duyuyoruz, denzel washington'u da takdir ediyoruz. bu arada denzel sadece malcolm x'i değil, rubin carter'ı da çok iyi canlandırmıştı (bkz: hurricane). gelgelelim, alex haley'in malcolm'la birebir görüşerek, konuşarak hazırladığı otobiyografinin yanında filmin biraz sönük kaldığını söylemek gerek. ayrıca malcolm otobiyografisine alex haley 120 sayfalık bir önsöz yazmıştır ki, şahanedir.

  hemen bir örnek vereyim: alex haley'in kitabında, malcolm'ın vurulduğu bölüm insanı sarsar. kanlı ayrıntılar, hamurlaşmış kalabalık, canilerin inadı... haley, cinayet anını öyle netleştirir ki, bize düpedüz kalıcı bir tecrübe hediye eder. halbuki filmde vurulma sahnesi üstünkörü geçilmiş gibidir.


  (baretta - 23 Ekim 2004 11:37)

 • comment image

  bir taş at.
  bir taş daha at.
  bir şiir ateşle.
  bir yumruk yükselt.
  sesini yükselt.
  bir çocuk yetiştir.
  duvara bir slogan yaz.
  şehitleri an.
  bir hayal kur.
  tarihine sahip çık.
  sokaklara sahip çık.
  bir slogan at.
  bir tohum ek.
  bir ateş yak.
  terle.
  bir yara sar.
  bir dosta sevgi göster.
  hakikati söyle.
  arkanı kolla.
  gökyüzüne bak.
  iz bırakma.
  aklını kullan.
  işçilerden öğren.
  bir yoldaşa öğret.
  bir hücreyi ziyaret et.
  bir savaş esiri kurtar.
  kendi kalbini çal.
  parolayı aklında tut.
  bir füzeyi calişmaz hale getir.
  bir fıkra anlat.
  bir plan yap.
  bir umut ışığı ol.
  ismini değiştir.
  bir teoriyi test et.
  bir dogmaya meydan oku.
  korkunu kullan.
  bir damla gözyaşı akıt.
  hainlerle hesaplaş.
  ağırlığını hakkıyla taşı.
  sevmek için mücadele et.
  sevdiğini söyle.
  sınırı aş.
  sevdiğini bir daha söyle.

  -malcolm x-


  (mr miko - 15 Ocak 2006 21:17)

Yorum Kaynak Link : malcolm x