Oyuncular
 • "gün itibari ile görevden alınmış."
 • "diri haliyle george bush'a bir seçim kazandırmıştı, ölüsüyle de obama'ya bir seçim kazandıracak.edit: gerçekten oldu lan."
 • "kesin ölmüş. işte ceset görüntüsü."
 • "ve nasrettin hoca yapıştırmış cevabı:"olduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?""
Facebook Yorumları
 • comment image

  arkasinda kimler var bilemem ama 9/11 deyince akla gelen ilk isim budur, el kaide deyince akla gelen ilk isim de budur. bu adamin yarattigi tek zarari iki tane kulenin yikilmasindan ibaret oldugunu dusunen ahmaklar var ki, diyecek bir sey bulamiyorum. el kaide yuzunden artik muslumanlar disinda herkes muslumanlari terorist veya teror destekcisi olarak goruyor. butun dunya onun ve saz arkadaslarinin sayesinde paranoyak hale geldi, herkes muslumanlara onyargili bakar oldu. bir de arkasindan rahmet dilemeler, nur icinde yatsinlar falan... kafaniza sicayim.


  (dmxx - 2 Mayıs 2011 06:19)

 • comment image

  oldurulmeyip de yakalansa acaba benim anam da amerikan bundan sonra devletimize hizmet edecegim falan der miydi, abd'nin hangi eyaletinde tutulurdu idam edilebilir miydi vs diye dusundugum alacali sakalli insan evladi.


  (redeemer - 2 Mayıs 2011 06:40)

 • comment image

  diri haliyle george bush'a bir seçim kazandırmıştı, ölüsüyle de obama'ya bir seçim kazandıracak.

  edit: gerçekten oldu lan.


  (bledathehun - 2 Mayıs 2011 10:56)

 • comment image

  1978'de afganistan demokratik halk partisi'nin ülke yönetimini ele geçirmesinden rahatsız olan amerika'nın operasyonları sonrasında ortaya çıkan adam.

  başa geldikten sonra kadın erkek eşitliğinin sağlanması için adımlar atan, toprak reformunu gündeme getiren, fakir çiftçinin borçlarını silen, tefecilerle mücadele eden bu parti, böyle icraatları yüzünden amerika için çok önemli bir "komünist tehdit" haline dönüştü. parti, kadınların minimum evlenme yaşlarını yükselttiği, başlık parasını yasakladığı ve çarşafların giyimini kınadığı için feodal düzenden çıkar sağlayan yerli zenginlerin ve "ağa"ların da tepkisini çekti. işte amerika'nın ve usame bin ladin gibi adamların yolları bu sebeple kesişti. feodal düzenin sarsılmasından korkan afganistanlılar'a cihad başlatmaları ve demokratik halk partisini devirmeleri için her türlü desteği veren amerika, bölgeye milyarlarca dolar akıttı. 1979'da halk partisi hükümetinin devrilmesini önlemeyi amaçladığını iddia ederek afganistan'a giren sovyetler birliği askerlerinin karşısına çıkmaları için mücahitler yetiştirildi. usame bin ladin de bu dönemde mücahitler için para topladı, adam yetiştirdi ve önemli sovyet görevlilerine suikastler düzenlenmesinde rol aldı. dönemin amerika başkanı jimmy carter'ın mücahitlere yardım yapılması için emir vermesi, amerika'nın ulusal güvenlik danışmanı zbigniew brzezinski'nin usame bin laden ile çekilen fotoğrafları, sonradan başkan olacak olan ronald reagan'ın mücahitlere "özgürlük savaşçısı" demesi, cia'in el-kaide'ye bombalama ve suikast taktikleri öğretmesi de bu olaylar sırasında oldu*.

  amerika, "komünist tehdit"lere karşı verdiği sonu gelmeyen savaşta bin ladin'i yaratmış oldu. çok sonradan gelen 11 eylül 2001 palavrasına değinmiyorum bile..

  ölüm haberinden sonra ise amerika genelinde aynı anda tüm takım ve ülke sporlarında dünya şampiyonlukları kazanılmış gibi çılgın kutlamalar yapılıyor. insanların işlerini güçlerini bırakıp meydanlara doluşmaları, beyaz saray'ın önünde bayraklarla tezahürat yapmaları, facebook'ta "we killed bin laden! thank you jesus!!" yazmaları, ağızları açık bırakan bir partizanlıkla hareket etmeleri gerçekten inanılmaz. fox'un şu haberi durumu biraz özetliyor: http://video.foxnews.com/…-death/?playlist_id=86856

  11 eylül'de canı yanan kişileri elbette anlıyorum fakat olayların göbeğinde kalan ve o olaylardan doğrudan etkilenen o insanların bile bu kadar saf ve kör olmaları gerçekten üzücü. başka insanların canını almış da olsa, "terörist" de olsa bir insanın ölümünün bu kadar büyük sevinçle kutlanılması zaten garip.

  ben hillier'ın bir yazısından: "the hypocrisy is there for all to see: the 'terrorists' of today were trained, funded and backed by modern imperialism yesterday."

  dünya gerçekten çok ama çok garip bir yer..


  (amaru71 - 3 Mayıs 2011 00:30)

 • comment image

  sevan nişanyan, ölümüyle ilgili olarak sorular sormuş ve cevaplar vermiş.

  --- spoiler ---

  - usame bin ladin diye biri var mı?
  1998 gibi bir tarihe kadar vardı muhtemelen. o günden bu yana yaşadığına dair bir kanıt duymadım. yaşadığının yegâne delili bildiğim kadarıyla 2001 yılında bilinmeyen kaynaklardan dolaşıma sokulmuş olan dört veya beş tane video kasetiydi. bu videoların los angeles’ta herhangi bir stüdyoda çekilmediğinden emin olamıyorum.

  - 11 eylül 2001 saldırılarını usame bin ladin mi düzenledi?
  bildiğim kadarıyla bu konudaki tek delil ubl olduğu iddia edilen sakallı bir adamın video yoluyla suçu üstlenmesi. saldırılara karıştığı iddia edilen kişilerin itiraflarında ubl ile şahsen karşılaştıklarına veya ondan emir aldıklarına dair bir şey yok.

  herhangi bir medeni mahkemede (hatta türkiye’de adına “mahkeme” denilen sirk şovlarında bile) birinin video yoluyla suçu üstlenmesi delil sayılmaz. itirafın delil değeri kazanması için mahkeme huzurunda yapılması ve çapraz sorgulamaya tabi tutulması gerekir. yoksa herhangi bir soytarı çıkıp karındeşen jak’ın cinayetlerini kendisinin işlediğini iddia edebilir.

  - geçen gün öldürülen kişi usame bin ladin miydi?
  üçüncü sınıf taşra savcısı bile bilir ki, savcı olmasa hükümet tabibi huzurunda kimlik tesbiti yapmadıkça bir kişinin ölümüne karar verilemez. cesedi kim teşhis etti? neden apar topar “denize attılar”? mezarının tehlikeli olacağını düşündülerse bile (ki inandırıcı değil) denize atmadan evvel neden 24 saat bekleyip iki tane hükümet tabibine teşhis ettirmediler?

  - saldırıya uğrayan ev 1 milyon dolar değerinde miydi?
  fotoğraflarda yaklaşık 170 metrekare üzerine 3 katlı bir gecekondu/apartman ve müştemilatı görülüyor. abbotabad gayrımenkul ilanlarına baktığımızda kakul road üzerinde 8 yatak odalı, “exceptionally large” avlulu, “beautifully constructed” bir evin fiyatı 6 milyon rupi = 70.000 dolar civarında görünüyor. kentte bulabildiğim en pahalı satılık ev 28 milyon rupi, yani 300.000 dolar kadar.

  haberlerde “çevresindeki evlerden 10 kat büyük” olduğu ileri sürülen evin o yöredeki tüm evlerle aşağı yukarı aynı büyüklükte olduğu googleearth’te net olarak görülüyor (bkz: 34 10’ 09’’ kuzey, 73 14’ 33’’ doğu). müştemilatları biraz daha fazla sadece.

  - saldırıya uğrayan ev, dünyanın en “wanted” adamının saklanabileceği bir ev mi?
  abbotabad pakistan’ın nisbeten müreffeh ve turistik bir kenti. ilanlarda çok sayıda emekli subay, doktor, muhasebeci vb. görünüyor.

  evin bulunduğu semt 2001’den sonra imara açılmış, hali vakti yerinde, yarı-kırsal bir alan. aynı sokakta 10-15 müstakil ev var. birçoğu saldırıya uğrayan ev gibi takriben 1.80 yükseklikte güvenlik duvarlarıyla çevrili. 130 metre uzaklıkta çarşı olduğu anlaşılan cadde bulunuyor.

  benim fikrimce hangi bakkala sorarsanız o sokakta yaşayan bir tuhaf arabı bilir.

  *

  var bu işte bir yamuk.

  ---
  spoiler ---


  (zhang - 5 Mayıs 2011 11:35)

 • comment image

  amerikanın elemanı yakalayamamasının sebebi usama bin laden'in bir zamanlar cia tarafından eğitilmiş olmasıdır başta amerikanın müttefiki olan bu kişi afganistandaki taliban hareketini kırmak için amerikada uzun yıllar eğitilmiş cia nın ve amerikanın bütün pu$t tatiklerini öğrendikten sonra amerikaya zktiri çekmiştir yakalanmama ba$arısının altındada bu olay yatmaktadır


  (notr - 10 Haziran 2001 05:14)

Yorum Kaynak Link : usame bin ladin