Süre                : 2 Saat 11 dakika
Çıkış Tarihi     : 25 Mayıs 1983 Çarşamba, Yapım Yılı : 1983
Türü                : Aksiyon,Macera,Fantazi,Bilim Kurgu
Taglar             : ölüm Yıldızı,bikini,Az giyinmiş kadın,Jedi şövalyesi,son savaş
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Lucasfilm
Yönetmen       : Richard Marquand (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Lawrence Kasdan (IMDB),George Lucas (IMDB),George Lucas (IMDB)
Oyuncular      : Mark Hamill (IMDB)(ekşi), Harrison Ford (IMDB)(ekşi), Carrie Fisher (IMDB)(ekşi), Billy Dee Williams (IMDB)(ekşi), Anthony Daniels (IMDB)(ekşi), Peter Mayhew (IMDB)(ekşi), Ian McDiarmid (IMDB)(ekşi), Frank Oz (IMDB)(ekşi), James Earl Jones (IMDB), David Prowse (IMDB), Alec Guinness (IMDB), Kenny Baker (IMDB), Denis Lawson (IMDB), Dermot Crowley (IMDB), Warwick Davis (IMDB), Jack Purvis (IMDB), Mike Edmonds (IMDB), Malcolm Dixon (IMDB), Debbie Lee Carrington (IMDB), Tony Cox (IMDB), Phil Fondacaro (IMDB), Michael Gilden (IMDB), Kiran Shah (IMDB), Felix Silla (IMDB), Kevin Thompson (IMDB), Dickey Beer (IMDB), Richard Bonehill (IMDB), Paul Brooke (IMDB), Ben Burtt (IMDB), Lynne Hazelden (IMDB), Mike Quinn (IMDB), Deep Roy (IMDB), Phil Tippett (IMDB)

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (~ Yildiz Savaslari: Jedi'nin Dönüsü) ' Filminin Konusu :
Darth Vader ve İmparatorluk, yepyeni ve durdurulamaz bir Ölüm Yıldızı yapmaktadır. Bu arada Han Solo, ödül avcısı Bobba Fett tarafından yakalanmış ve Jabba The Hutt'a teslim edilmiştir. Luke, R2-D2 ve C3-PO'yu onu kurtarmaları için gönderir. Bu arada ödül avcısı kılığına giren Prenses Leia ve Chewbacca da Han Solo'yu kurtarmayı denerler.  Son savaş, Endor gezegeninin ayında gerçekleşecektir. İmparatorluğun karanlık güçlerine karşı isyancıların yanında bu kez gezegenin sahipleri Ewoklar da taraf olacaktır.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:Özel Başarı Ödülü
BAFTA:BAFTA Film Award-Best Special Visual Effects
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Actor, Saturn Award-Best Special Effects, Saturn Award-Best Make-Up, Saturn Award-Best Special Effects


 • "hugo reyes*:- let's face it.. ewoks sucked dude."
 • "koca üçlemedeki tek kadın karakterin kız kardeşi çıkması neticesinde galeyana gelen luke skywalker'ın koca imparatorluğu sikerttiği filmdir."
 • ""- görüyorum ki yeni bir ı$ın kılıcı yapmı$sın."(darth vader, oğluna aynen böyle söylemi$tir.)"
 • "ilk uclemedeki tek mantik hatasi olgu da zaten sadece yekpare bir boyundan olusan jabba'nin prenses tarafindan bogulmasidir."
 • "bu filmin en güzel tarafı bittikten sonra star wars fanı sevgiliye dönüp "duracell ayısıyla darbe mi yapılırmış" demek heralde. asdfdfsd yüzünün aldığı hal inanılmaz komik oluyor. hastasıyım."
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  david cronenberg ve david lynch'e yonetmenlik teklifi edilmis ama ikiside olmamis. hatta lynch reddederken "bu lucas'in olayi, o cekmeli" demis. ayrica george lucas'in ilk tercihi steven spielberg'mis ama o da director's guild uyesi oldugundan reddetmek sorunda kalmis.

  orjinal senaryoda ewok'lar yerine aslinda wookiee'ler varmis.

  ilk 2 filmde anthony daniels'in 3cpo kostumunu giymesi 2 saati buluyormus. bu film icin olanda ise 10 dakikadan daha az surede giyebiliyormus.

  32 milyon dolara mal olan film 250 milyon dolardan fazla hasilat yapmis. 1997'de yeniden gosterime girince ayrica 40 milyon dolar daha yapmis.

  harrison ford han solo'nun arkadaslarini kurtarmak icin kendisini feda etmesini istemis ama lucas kabul etmemis.

  lucas bu uclemeden hic bir karakterin oldurelemeyecegini benimsemis. han solo'nun olmesini reddetmesinin sebebi buymus. yanliz bir tek salvatore'nin vector prime kitabinda chewbacca'nin olmesine musaade etmis.

  lucas aslinda ilk death star'i bu filmde gosterecekmis. ama 20th century fox'un illa ilk star wars'da gostermesini dayatinca o da yeniden yapilan bir death star gostermis.

  filmin ismi ilk olarak "revenge of the jedi" imis. fakat sonradan "jedi dedigin adam intikam duygusu besler mi lan?" demisler ve filmin adini degistirmisler. ayni donemde cekilen "star trek: the revenge of khan" ismini o yuzden star trek* olarak degistirmis.

  lucas'in "izleyiciler hikayeden cok goruntu ister" fikrine karsi cikan gary kurtz (ilk 2 filmin produktoru ve lucasin arkadasi) kovulmus.

  yoda'nin luke skywalker'a "evet, darth vader senin baban" demesinin sebebi, lucas'in bir cocuk psikologuna danismasi ve psikologun "darth vader'dan baska birisi bunu onaylamali yoksa 12 yas ve alti izleyiciler bunun yalan oldugunu sanirlar" demesiymis.

  filmin posterinde "this film may be too intense for very young children" diye bir uyari varmis.

  princess leia'nin jabba'nin kolesi iken giydigi elbisenin fikri oynayan carrie fisher'den gelmis. "surekli cok kapali elbiseler giyiyorum, hic kadin oldugum belli olmuyor" demis.

  darth vader'in yakilma torenini lucas yonetmis.

  ---
  spoiler ---


  (mission complete - 4 Mart 2009 16:16)

 • comment image

  --- spoiler ---

  son sahnesinde yoda'yla obi wan'ın yanlarında beliren anakin'e nereden çıktı bu dallama bakışları gözlerden kaçmaz. obi wan yine daha affedici görünse de yoda muhteşem bir mimikle anakin'e yan yan bakarak yüzünü çevirir ve tam o anda obi wan şimdi böyle gençlerin sevindiği şenlik ortamında hır çıkarmayalım der gibi yodanın sırtına dokunur. öte yandan anakin'in suratında da öyle çok af dileyici bir ifade de yoktur, eski küstahlığına son gaz devam edeceği bellidir. öte dünyada bu üçlünün gayet sağlam birbirlerine gireşeceği çok açıktır.

  ---
  spoiler ---


  (ridleyscott - 1 Mart 2010 00:55)

 • comment image

  --- spoiler ---

  koca üçlemedeki tek kadın karakterin kız kardeşi çıkması neticesinde galeyana gelen luke skywalker'ın koca imparatorluğu sikerttiği filmdir.

  ---
  spoiler ---


  (bruce parkus - 1 Mart 2010 01:50)

 • comment image

  --- spoiler ---
  remastered versiyonunda anakin skywalker olarak hayden christensen gorunmesi guzeldi. amaaa madem boyle birsey yapıyorsun lucas efendi, madem yeni nesil ile eski filmler arasında boyle bir kopru kuruyorsun, nerde orda qui-gon, herseyi baslatan, yoda dahil kimse inanmiyor, korkuyorken anakine inanan adam; herseyi gectim orda o uclu casper gibi cikabiliyorsa force ile birlesmeyi bulan, onlara ogreten kim, qui-gon jinn'e yapilmis bu ikinci sınıf jedi muamelesinin sebebi ne.
  ---
  spoiler ---


  (toruzdeyn - 1 Mart 2010 09:20)

 • comment image

  --- spoiler ---
  5. empire strikes back'de obi wan ile yoda arasında önemli bir konuşma geçer:

  obi wan - that boy (luke'dan bahsediyor) is our last chance
  yoda - no! there is another.

  bu konuşmada yoda'nın kimi kastettiği 6. return of the jedi'da ortaya çıkar. yoda, darth vader'ın içinde hala iyilik olduğunu ve onun yeniden anakin skywalker'a dönüşebileceğini hissederek bunu söylemiştir.

  orada kastedilenin leia olduğunu söyleyenler için edit:

  yoda’nın o sözü prenses leia’yı kastederek söylediğini savunan arkadaşlar için durumu biraz daha ayrıntılı olarak ele almakta fayda var. olayı basite indirgeyerek düşündüğümüzde yodanın luke’un ikiz kardeşi leia’yı kastettiği ilk akla gelen şey oluyor. ancak hikayeyi bütün olarak değerlendirip sonunda ne olduğuna bakarsak güce dengeyi getiren, imparatoru yok eden anakin skywalker’dır. böylece kendisine ilişkin kehanet de gerçekleşmiş olmaktadır. bu yüzden de sezgileri çoook güçlü olan yoda o lafı ederken içinde anakin’e ilişkin bir umut vardı diye düşünüyorum. koskoca master yoda boşa konuşmaz. o lafı da boşa söylemedi. lucas yodaya o lafı söyletirken serinin sonunu haber veriyordu aslında bize.

  bir an için yoda’nın leia’yı kastettiğini düşünelim. o diyalog seriye hiçbir katkısı olmayan gereksiz bir diyalog olurdu. çünkü yoda tarafından tek umudun luke olmadığının belirtilmesi çok hayati öneme sahip ve hikayenin sonu ile bağlanması gerekiyor. mesela imparatoru yok eden leia olsaydı derdik ki “tamam yoda o lafı ederken leia’yı kastetmiş” ama finalde imparatoru anakin bitiriyor ve biz de diyoruz ki “ha tamam demek diğer umudumuz da anakin skywalker’mış, yoda anakin’i kastetmiş."

  benim hikayeyi algılayış şeklim, yorumum budur.

  ---
  spoiler ---


  (disco volante - 1 Mart 2010 11:45)

 • comment image

  gorsel ve imgesel anlamda ilk iki filmi takiben oyunculara bir hal oldugunun resmi film. o luke'un lule saclarinin kesilmesi uclemenin en buyuk yanlisi olmus, ayni sekilde han solo'nun sac performansi genc skywalker'inkini aratmamis. tek tesellimiz chewbacca'nin da farkli arayislara girmemis olmasi.


  (all2 - 21 Ocak 2003 04:49)

 • comment image

  ilk uclemedeki tek mantik hatasi olgu da zaten sadece yekpare bir boyundan olusan jabba'nin prenses tarafindan bogulmasidir.


  (all2 - 21 Ocak 2003 04:59)

 • comment image

  bu filmin en güzel tarafı bittikten sonra star wars fanı sevgiliye dönüp "duracell ayısıyla darbe mi yapılırmış" demek heralde. asdfdfsd yüzünün aldığı hal inanılmaz komik oluyor. hastasıyım.


  (zipirinsan - 4 Mart 2011 00:02)

 • comment image

  77-83 serisinin son filminden çıkardığım derslerden birisi de müzik evrenseldir, hem de gerçek anlamda. galaksilerde müzik dedin mi millet bi coşuyor eğleniyor. o suratına bakmak istemediğimiz jabba'nın yerinde bile binbir çeşit yaratık müzikle şenleniyor dans ediyor stres atıyor. ewoklar zaten dünden hazır coşmaya. luke ve ekibi bildiğin insan, müzikten hoşlanır. bir de şunu da söylemeden edemeyeceğim:
  --- spoiler ---
  arkadaş o son sahnede darth vader çıkar maskemi seni kendi gözlerimle göreyim dediği an luke'un maskeyi doğru sırayla çıkardığını görünce şaşırmadım değil. insan bir iki dener, ilk şunu mu kaldırıyoruz sonra var mı tutturgacı bir şeyi. ne bileyim, ben olsam iki saat uğraşırdım, dur sıkıştı şunu alacaz ilk filan derdim.
  ---
  spoiler ---
  edit: imla


  (all your brainz r belong to us - 3 Mart 2012 00:42)

 • comment image

  klasik star wars üçlemesinin kesinlikle en iyi filmi. savaş sahneleri görkemli, imparatorun sonu ve orada gelişen olaylar unutulmaz, zafer sahneleri ile luke'un babası, obi-wan ve yoda'yı huzur içinde bir arada gördüğü son sahne ise göz yaşartıcı.


  (chevalier sans peur - 28 Temmuz 2004 19:04)

 • comment image

  kesinlikle serinin en iyisi olduğunu düşündüğüm, star wars'un hikayeye göre son filmi. ve o kadar güzel, o kadar huzur verici biçimde bitiyor ki, insan ''başka bir film çekilmesin, böyle kalsın'' diye geçiriyor içinden. en çok da unutulmaz sahnelerinin çokluğuyla serinin en iyi filmi sıfatını haketmektedir. yoda'nın ölmeden önce luke'la konuşması, luke ve babasının o enfes müzik eşliğindeki düellosu, luke'un babasına yalvarması, anakin'in (o andan itibaren lord vader denilemez) imparator'u ''oğlum ulan o benim'' diye silkeleyişi, anakin, obi wan ve yoda'nın ormandaki eğlencede luke'a gözükmeleri ve belki de en vurucusu olan, anakin'in oğluna ''sen beni zaten kurtardın'' diyerek huzur içinde ölümü hep bu filmdedir. return of the jedi kusursuz bir finaldir.


  (vernon sullivan - 15 Ağustos 2004 05:24)

 • comment image

  dvd versiyonundaki final sahnesinde "special edition" da bile gorulmemis bir degisikligi yuzunden cogu hayranin kafasinda soru isaretleri birakan film.

  --- spoiler ---
  madem yoda ve obiwan en son oldukleri sekilde hayalete donusuyorlar, o zaman neden anakin skywalker oldukten sonra genc haliyle hayalet olmus acep?
  ---
  spoiler ---


  (continuum transfunctioner - 4 Ekim 2004 23:55)

 • comment image

  dvd versiyonundaki final sahnesinde anakin skywalker yerine haydin siktirsin'i* oynatmis olmalarini icin soyle bir aciklama getirebiliriz: darth vader hicbir zaman yaslanmadi, cunku zaten makine idi. yuzunun yasli gorunmesinin sebebi, son kalan vucut parcasinin da dark side tarafindan curutulmus ve yaslandirilmis olmasiydi. olmeden once light side'a gecip force ile bir olunca ise eski light side formuna geri donmus oldu; cunku kendi hatirlamak istedigi formu oydu, yaslanmis, curumus bir herif formu olarak kalmak istemiyordu.


  (spincrus - 5 Ekim 2004 00:06)

 • comment image

  darth vader ın davaya ihanet ettiği, leanın gold bikinisiyle slave girl imajı çizdiği, bi sürü cüceyle çevrilen ve endor savaşının kamera arkasını izlerken koptuğum eski trilogy' nin son bölümü! darth vader' ın deriiin bir iç çekme sahnesi vardı "naapıcam lan ben bu çocukla..." der gibi! bi de o en sonundaki kutlama sahnesi olmadı be aabi...ne o müzik öyle... lambada gibi, konsepte kesinlikle uymuyodu! gel gör ki lucas aynı haltı 1999da ep1'de de yaptı! hayır star wars bu kardeşim....olayı niye 23 nisana çeviriyosun?!! hiç!


  (darth vadaaa - 5 Ekim 2004 00:58)

 • comment image

  6 film boyunca anakin skywalker'in hikayesini anlatan efsanenin son bolumu,darth vader luke skywalker'in ellerinde olurken arkada harpla calinan imperial march'in yavas yavas kaybolmasi hikayenin bittigini gosterir,bin kere izlemis olsam da o muzikle ben de uzulurum.
  ancak dvd versiyonunda filmin sonuna sicilmis.evrendeki en cilgin partiyi veren ewok'larin super parti ve gaz muzigi gitmis,yerine kemanli orkestrali gereksiz bir muzik gelmis.sacma sapan ve mantiksiz goruntuler eklenmis. ornegin insanlar imparatorlugun baskenti coruscant'ta kutlama yapmaktadirlar. ancak imparatorluk vader'in ve imparatorun ölümünden hemen sonra yokolmamistir, filmdeki o kutlama goruntulerinin hemen sonrasinda stormtrooperler partiyi basmis herkesi kesmistir muhtemelen.
  asil bomba en sonda gorulen anakin skywalker'i sebastian shaw yerine hayden christensen'in canlandirmasidir ama olmamis diyoruz cunku onceki versiyonunda anakin'in ve obi wan'in birbirine baktigi ve gulumsedigi sahne gitmis,yerine gozlerinde hala hirs gozuken genc anakin gelmistir.sanirsin bir firsatini bulsa geri donecek tas ustunde tas,omuz ustunde bas koymayacak.


  (candywarhols - 16 Kasım 2004 13:31)

 • comment image

  star wars episode iii revenge of the sith izlenmeden bir anlami olmayan film.

  --- spoiler ---
  imparator 'un luke skywalker 'a sırıtarak "hadi bakalım, öldür babanı" deyişi , anakin skywalker 'a "hadi öldür bakalım count dooku 'u" degisiyle ayni. boylece adamin apprentice anlayisinin , eskisini yenisine öldürtmek oldugunu anlıyoruz. burada imparator 'un tek hatası luke'un babasi anakin gibi zayıf karakterli olmadıgını farkedememesi... gülümseyerek ı$ın kılıcını kapatması, eskiden bir mana ifae etmemekteyken, 19 mayis 2005 ile beraber bir milestone olarak hafızalara kazındı. bu arada, anakin, mace windu'yu nasıl sattıysa son dakika, ayni sekilde imparator'u da sattı. bu da episode iii'ya yapılan bir baska gonderme.
  ---
  spoiler ---


  (seviyorsevmiyorseviyorsevmiyorseviyor - 19 Haziran 2005 14:57)

 • comment image

  serinin bu filmini showtv'de gece yarısı seyrettim. 3. filmden sonra 4, 5 ve 6'yı sırasıyla takip ederek tarihsel sıralamaya göre değil, sayısal sıralamaya göre filmleri takip etmiş oldum. o nedenle 6. filmi de ilk 3 filmin devamı olarak gördüm. aklıma bazı sorular takıldı.

  --- spoiler ---
  öncelikle darth vader, haberi olsa kızına işkence eden jabbayı mahvederdi. jabbaleia öldürdü, öldürmeseydi darth vader bütün hutt neslini soykırıma tabi tutardı. annesini işkence ile öldürenleri soykırıma uğrattıktan sonra bu darth vadera uygun bir iş olur. anakin ailesine düşkündür.
  ben filmi izlemezden önce , darth vader'in önce imparatoru öldürceğini fakat kötü tarafta kalıp oğlu tarafından ölürüleceğini bekliyordum. can çekişirken iyi tarafa geçecekti. bu iyi tarafa geçiş de sayılmayacaktı. fakat, önce oğlu ona öldürücü darbeyi vuruyor, sonra oğlunu kurtarmak için imparatoru öldürüyormuş. imparatoru öldürmeyi ilk karanlık tarafa geçtiğinden beri istiyordu zaten. şimdi iyi tarafa geçmiş mi oluyor?
  sith masterinin çırağını öldürmesi de bir gereklilik. yoksa çırak efendiyi öldürür sith geleneğinde (imparatorun daha önce efendisini öldürmesi bir örnek). onun için, yeni çırağa eski çırağı öldürtmek elzem.
  3. film kadar iyi bulmadım bu filmi. çünkü anakin'in sınavı luke'un sınavından daha ağırdı. anakin'in yakınlarını ölümsüzlüğe ulaştırma arzusu vardı. doğum yapmak üzere olan karısını kurtarmaya çalışıyordu. luke'un arkadaşlarını ise imparator öldürmeye çalıyordu. biri kader, biri imparatorun gücü. yani imparatoru altetmek olanaklıdır, fakat geleceği değiştirmek için anakin'in başka şansı yoktu. ayrıca, luke baştan beri imparatorun kötü olduğunu biliyordu, fakat anakin için imparator sinsi bir tehditti. yani luke'u anakin'in yerine koy 3.filmde aynı şeyi yapardı. anakin de babasını (eğer bir babası olsaydı) öldürmezdi aynı luke gibi. anakin luke'dan çok daha güçlü. düellolarda ben saydım 2-1 galip luke'a karşı. en azından, luke daha jabba'yla başa çıkamadı, anakin olsa ezer geçerdi.
  bir anlamadığım şey de luke skywalker ormandaki afro-ayıları niçin force'la kendi emrine sokmaz. force, zayıf zekaya çok etkilidir.
  lucas, neden ormandaki ayı görünümlü canlıları afrikalı gibi gösterir. neden tamtam falan çalarlar? bu ırkçılık değil midir?
  luke'un bu filmde kendine sevgili bulacağını sanıyordum. bu expanded universe'teymiş.
  3. filmden kalbim acıyarak çıkmıştım. hiç olmazsa 6. filmde padme, anakin ve leia luke kardeşler biraraya gelseydi. yani, padme'nin de ruhu görünseydi. mutlu aile tablosu oluşsaydı.
  bir hata (ya da yazıyı ilk yazarken hata olduğunu sandığım şey) şu: amidala, ikizleri doğururken ölür. fakat leia annesini hatırlayabilmektedir.
  ---
  spoiler ---


  (turksanatmuzigi - 7 Eylül 2005 12:11)

 • comment image

  genel olarak sevdiğim ama son sahnelerinden birini yetersiz bulduğum filmdir...

  --- spoiler ---
  öncelikle yanlış anlaşılmasın; filmin ve serinin mutlu bitmesinden gayet memnunum... hatta son filmin genel atmosferiyle pek bağdaşmayan "1.geleneksel dark side dan kurtuluş kutlamaları ve şenlikleri" bile gayet güzel olmuş.bütün olanlardan sonra insanın içini açıyor, mutlu ediyor...

  filmin beni tatmin etmeyen ve yetersiz bulduğum sahnesi ise; darth vader'ın luke'u kurtarmak için şerefsiz emperor'ı havaya kaldırıp, aşağıya attığı sahnedir.bana göre darth vader'ın bütün yeteneğine ve karizmasına rağmen rakibini ringten aşağıya atan ayı bir pankreasçı edasıyla emperor'ı boşluktan aşağıya atması son derece basit ve ilkel olmuş. ne bileyim işte force grip yapıp ümüğünü sıksaydı veya hiç dokunmadan force push ile aşağıya itseydi daha güzel olmaz mıydı? hiç olmadı sağlam eliyle lightsaber ını avcuna çekip, muşmula suratlı emperor' ı karpuz gibi ortadan ikiye ayırsaydı bari... hayır; sen hayvan gibi force u olan bir sith lordusun sonuçta, adam öldürürken dışarıdaki klon askerlerden bir farkın olmalı... kanındaki midichlorian miktarından utansın kendisi, daha ne diyeyim...

  ayrıca seyirci dediğin kindardır, filmin sonunda kötülerin cezasını en ağır şekilde çekmesini ister... seri boyunca emperor'ın yaptığı onca şeyden sonra sadece bu kadarcık acı çekmesi ve böyle basit bir şekilde ölmesi sanıyorum hiç kimseyi yeterince tatmin etmemiştir.

  son olarak iddia ediyorum ki: bu film şimdiki teknik imkanlarla çekilmiş olsaydı, böyle mühim bir sahne de çok daha farklı olurdu. ve büyük ihtimalle emperor-darth vader düellosunu izleme şansımız doğardı.

  demek ki kısmet değilmiş...
  ---
  spoiler ---


  (forrestgump - 8 Kasım 2005 14:50)