Süre                : 2 Saat 50 dakika
Çıkış Tarihi     : 24 Aralık 2009 Perşembe, Yapım Yılı : 2009
Türü                : Komedi,Drama
Ülke                : Hint
Yapımcı          :  Vinod Chopra Productions
Yönetmen       : Rajkumar Hirani (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Rajkumar Hirani (IMDB)(ekşi),Abhijit Joshi (IMDB),Vidhu Vinod Chopra (IMDB)(ekşi),Abhijit Joshi (IMDB),Chetan Bhagat (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Aamir Khan (IMDB)(ekşi), Madhavan (IMDB)(ekşi), Sharman Joshi (IMDB)(ekşi), Kareena Kapoor (IMDB)(ekşi), Boman Irani (IMDB)(ekşi), Omi Vaidya (IMDB)(ekşi), Mona Singh (IMDB)(ekşi), Javed Jaffrey (IMDB)(ekşi), Parikshat Sahni (IMDB), Sanjay Lafont (IMDB), Rahul Kumar (IMDB), Amardeep Jha (IMDB), Farida Dadi (IMDB), Mukund Bhatt (IMDB), Chaitali Bose (IMDB), Jayant Kripalani (IMDB), Arun Bali (IMDB), Shoaib Ahmed (IMDB), Dushyant Wagh (IMDB), Pooja Goswami (IMDB), A.S. Duggal (IMDB), Annapurna Kaul (IMDB), R.S. Kodange (IMDB), Dharmendra Bhurji (IMDB), Meghna Bhalla (IMDB), Harvinder Singh (IMDB), Dilshad Edibam (IMDB), Rajeev Ravindranathan (IMDB), Hitesh Tak (IMDB), Rajendra Patwardhan (IMDB), Achyut Potdar (IMDB), Ali Fazal (IMDB), Madhav Vaze (IMDB), Dileep Desai (IMDB), Raghunathan (IMDB), Vaidyanathan (IMDB), Kumar Veer Singh (IMDB), Shailja Dhar (IMDB), Dinesh Kumar (IMDB), Aakash Dabhade (IMDB) >>devamı>>

3 Idiots (~ 3 Aptal) ' Filminin Konusu :
Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.


 • "(bkz: dedi gerizekalı)"
 • "yine üç idiots diye okuduğum film."
 • "sayılmaz arkadaşınız başarısız oluyor, üzülüyorsunuz. arkadaşınız birinci oluyor, daha çok üzülüyorsunuz. sayılmaz"
 • "sayesinde hindistan'da erkeklerin değil kızların başlık parası verdiğini öğrenmiş olduk."
 • "bir grup mühendislik öğrencisinin bitirme tezi olarak bebek doğurttuğu acayip eğlenceli hint filmi."
 • "bütün öğretmenlere özel gösterimi yapılması gereken film."
 • "mühendislik fakültelerinde özel gösterimi yapılması gereken film."
 • ""bir dersten kalmanızdan daha kötüsü o dersten en iyi notu en yakın arkadaşınızın almasıdır." :))çok eğlenceli aamir khan filmi. şahanedir defalarca izleyebilirsiniz."
 • "bitimine kaç dakika kaldığına bir kez olsun baktırtmayan film."
Facebook Yorumları
 • comment image

  yukarıda gördüğünüz tarzda ezberci insanları ve eğitim türünü eleştiren bir film. formatın amına koydum ama zaruriydi.

  içeriğiyle, mesajıyla, oyunculuğuyla, müziğiyle taş gibi bir filmdir. hele bir bitireydin.


  (belkigelmezyarin - 20 Şubat 2015 01:40)

 • comment image

  istemediğim halde, aile ve çevre baskısıyla mühendislik okumuş bir genç olarak beni ağlamanın eşiğine getiren muhteşem film.

  --- spoiler ---

  komedi filmi gibi başlayıp, bitirme projesi kabul edilmeyen çocuğun intiharıyla şoka soktuktan sonra ve "mühendisler birçok şey üretmişler, ama mental baskıyı ölçecek bir alet üretememişler" cümlesinin geçtiği yerden itibaren zaten harika bir film olacağı belliydi de, fahran'ın babasıyla yüzleştiği sahne, okul müdürünün bebeği eline aldığı sahne falan derken, kahkahalar atmakla duygulanma arasında gide gele muhteşem bir üç saat geçirdim.

  dünyanın öteki ucu. aynı olaylar, aynı duygular. çok ama çok iyi film.

  ---
  spoiler ---


  (bugunku antremanda goz dolduran futbolcu - 29 Temmuz 2013 03:36)

 • comment image

  türkiye ve hindistan arasında bazı benzerlikler olabileceğini "ambulansı çağıralı iki saat oldu. bu ülkede pizza bile yarım saate geliyor, ama ambulans..!" repliği ile akıllara getirerek gülümseten film.


  (zemin yesil 12 yildiz 3 ok sari - 6 Ocak 2012 17:41)

 • comment image

  hayatımdan kesinlikle saat çalmamış olan harika bir film. hatta burda, filmi tamamlayamayanların yazdıklarını okuyunca aynı filmi mi izledik diye düşünmeme sebep olmuştur. tabii filmler ve zevkler diyorum...

  bu film o kadar hayattan ki! eğlenceli olduğu kadar hıçkırıkların boğazıma kadar gelip geri gittiği sahneler oldukça fazladır.

  --- spoiler ---

  rancho, helikopteri joy'un penceresine uçururken kameradan onun kendisini astığını öğrendiğimiz sahne. ayrıca da duvardaki yazı bana çok dokunmuştur.

  ---
  spoiler ---

  ben de hint filmlerine önyargıyla yaklaşanlardandım. siz bırakın önyargıyı ve filmi hemen izleyin, pişman olmayacaksınız.

  "all is well, all is well "


  (ak gandalf - 10 Aralık 2011 01:28)

 • comment image

  oyle bir film ki, su garip hint danslari ve sarkilarina bile takilmadan izliyor insan. -hatta dubidubu dubidubu dan daaare diye gideni sevdim bile-

  dostluksa dostluk, asksa ask, egleneceyse eglence, dramsa dram... agla-gul, agla-gul yalama olduk burda. ayar bozucu bir film.

  --- spoiler ---

  esas kizin ablasinin dugununde, 3 idiots arkalarini donup virus'le karsilasinca ''all is well'' dediklerinde, aylardir gulmedigim kadar guldum

  ---
  spoiler ---

  hakikaten her ne yasarsan yasa, demen gereken ''all is well'' imis. beni inandirdilar.
  not: omuza hafifce pis pis yaparaktan ama.


  (ben butun cbnce dizilerini izliyorum - 21 Ekim 2011 01:40)

 • comment image

  türk aile yapısına ve türk filmlerine fazlaca benzeyen film.

  --- az çok spoiler ---

  farhan'ın babası "oğlum rahat ders çalışsın" diye durumu müsait olmasa da oğlunun odasına klima taktırıyor. orta halli bir aileden gelen insan bu ayrıntıyı enteresan bulabilir. ben buldum gibi. bu tip fedakarlıklar çoğumuzun ailesinde vardır diye düşünüyorum. zira bizim de önümüze konulan bir üniversiteyi kazan da... mantığı mevcut. bu yolda yapılan ekstra masraflar da ailemize karşı bazı şeyleri söyleyememize neden oluyor. oldu.

  açık söyleyeyim filmin çoğu yerinde anlık espriler dışında pek gülmemiştim. ama yine farhan'ın babasının oğlu okulu bitiriyor diye yaptığı leptop jestine hem çok güldüm, hem de çok duygulandım. bi de farhan'ın fotoğrafçı olmak istediğini öğrenince "git sor bakalım leptopla fotoğraf makinesini değiştirebiliyo muyuz?" diye soruşu direkt benim babam yav.

  --- az çok spoiler ---

  uzun lafın kısası, var yani böyle şeyler. bu film biraz bizdenci.


  (freakmagnet - 30 Eylül 2011 07:49)

 • comment image

  hintliler ve türklerin espri anlayışı, dertleri, memleket meseleleri, eğitim sistemleri, çocuk yetiştirme stilleri hep hep ne kadar da aynıymış dedirten filmdir. iki saniyede bir güldürmüş ardından iki saniye göz yaşartmıştır. kendi içimizden bir hikaye... hangimiz mühendisliği bırakıp fotoğrafçı olmak istemedik ki.


  (sogutgolgesi - 10 Ağustos 2011 20:14)

 • comment image

  gökkuşağı gibi bir film, neredeyse her anında tadından yenmez yığınla renk var.

  hint sinemasının yükselişini de simgelemekle beraber, çok sağlam bir zeka ürünüdür.

  farklı, orijinal komedi arayanlara kesinlikle tavsiyedir.

  9 / 10.


  (karinca beli - 13 Haziran 2011 23:24)

 • comment image

  "bir dersten kalmanızdan daha kötüsü o dersten en iyi notu en yakın arkadaşınızın almasıdır."

  :))

  çok eğlenceli aamir khan filmi. şahanedir defalarca izleyebilirsiniz.


  (inone7 - 23 Ocak 2011 20:50)

 • comment image

  bulunmaz hint kumaşı gibi bir film. al biranı, çerezini...vs geç bu filmin karşısına. iki küsür saat nasıl geçmiş anlarsan, gel, ben iade etcem filmin parasını. film bittiğinde "vay amına koyim, böyle hint filmi olur mu lan" derseniz, bi paket marlboro borcunuz olsun bana.


  (derkampf - 16 Ocak 2011 03:14)

 • comment image

  bollywood harikası. hani bazı filmler olur ya ne zaman bitecek diye sürekli zaman barına bakılır. bu film o filmlerden değil. evet, bu filmde de zaman barına sık sık bakılıyor ama hiç bitmesini istemediğiniz için bakıyorsunuz. çok hoş, çok güzel, çok çok bir film.


  (maimai - 5 Ocak 2011 01:02)

 • comment image

  1965 doğumlu aamir khanın bildiğin mühendislik öğrencisi gibi göründüğü, süper müziklere sahip, biraz uzun süren ama acaip akıcı, eğlenceli film.

  --- spoiler ---

  ---
  spoiler ---

  ayrıca kişi başına düşen kız gramajı nı hesaplayan yurdum mühendislerinin izleyip ibret almaları, hatta hallerine şükretmeleri gereken filmdir. 3 saat film izledik, bıyıklı da olsa bi tane kız öğrenci görmedik naber.

  --- spoiler ---

  ---
  spoiler ---
  edit:ikishler ve selambenmetaldinliyorum der ki filmde kız varmış ben görmemişim. vay be orada bile gözden kaçmamış,helal*


  (bananesanakimonanasil - 4 Ocak 2011 13:37)

Yorum Kaynak Link : 3 idiots