IMDB Puanı   : 7,9
Oy Sayısı         : 9.814
Süre                : 2 Saat 2 dakika
Çıkış Tarihi     : 24 Ağustos 1961 Perşembe, Yapım Yılı : 1933
Türü                : Cinayet,Fantazi,Film Noir,Korku
Taglar             : polis müfettişi,Deli doktor,Polis memuru,projeksiyon,Öğrenci
Ülke                : Almanya
Yönetmen       : Fritz Lang (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Norbert Jacques (IMDB)(ekşi),Fritz Lang (IMDB)(ekşi),Thea von Harbou (IMDB)
Oyuncular      : 

Das Testament des Dr. Mabuse (~ Das Tagebuch des Dr. Mabuse) ' Filminin Konusu :
Berlin polis müfettişi Lohmann, bir dava üzerinde çalışmaktadır. Tüm ipuçlarının tek bir adamı, akıl hastalığı nedeniyle yıllardan beri hastanede yatan Dr.Mabuse’yi, işaret ettiği bir dava… Nazi propaganda bakanlığı tarafından sakıncalı görülerek yasaklanan, psikopat amaçlara sahip bir suç imparatorluğunu anlatan film. 1933'de çekilmiş olan bu filmi, Lang aynı setleri kullanarak filmi bir kez de farklı oyuncularla fransızca çekmiştir. Film Almanya’da 1952 yılına kadar yasaklı kalmıştır…


 • "doktor mabuse'un vasiyeti olarak türkçeye çevrilir. cinayetler imparatorluğu vasiyetin baş kısmıdır."
 • "aşmış yönetmen fritz lang'ın 1933'de çektiği aşmış film. lang aynı setleri kullanarak filmi bir kez de farklı oyuncularla fransızca çekmiştir. film almanya'da 1952 yılına kadar yasaklı kalmıştır."
 • "fritz lang ağabeyin 1933'de çektiği film.oskar beregi, paul bernd, gustav diessl başlıca rollerde."
Facebook Yorumları
 • comment image

  fritz lang ın ne denli aşmış bir şahsiyet olduğunun kanıtı film. şu ana kadar izlediklerim arasında en enteresan bulduğum lang filmi oldu bu. 1933 yılında nasıl fantastik bir senaryo, nasıl heyecanlı çekimler. günümüzde yaşasaydı kimbilir neler çekerdi diye düşünmeden edemiyor insan.
  hoş bir ayrıntı da otto wernickenin 2 sene önce çekilen m filminde olduğu gibi burada da polis şefi lohmann olarak karşımıza çıkması.


  (doktor hektor - 16 Şubat 2013 00:35)

 • comment image

  aşmış yönetmen fritz lang'ın 1933'de çektiği aşmış film. lang aynı setleri kullanarak filmi bir kez de farklı oyuncularla fransızca çekmiştir. film almanya'da 1952 yılına kadar yasaklı kalmıştır.


  (delicewatt - 12 Mart 2012 21:16)

 • comment image

  nazi propaganda bakanlığı (bkz: goebbels) tarafından sakıncalı görülerek yasaklanan, psikopat amaçlara sahip bir suç imparatorluğunu anlatan film. neden yasaklandığını anlamak zor olmasa gerek ki, lang'da inceden referans vermiş nazilere filmde derler.


  (turgut ozben - 6 Ocak 2011 20:31)

Yorum Kaynak Link : das testament des dr mabuse