Çıkış Tarihi     : 26 Ocak 1984 Perşembe, Yapım Yılı : 1984
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Columbia Pictures Television
Yönetmen       : Ray Danton (IMDB)(ekşi), Michael Preece (IMDB)(ekşi), James Frawley (IMDB)(ekşi), Bruce Kessler (IMDB)(ekşi), Jon C. Andersen (IMDB), Russ Mayberry (IMDB), Leo Penn (IMDB), Don Weis (IMDB), David Jackson (IMDB), Bernard L. Kowalski (IMDB), Paul Krasny (IMDB), Arnold Laven (IMDB), Christian I. Nyby II (IMDB), John Patterson (IMDB), Paul Stanley (IMDB), Cliff Bole (IMDB), Sutton Roley (IMDB), Sigmund Neufeld Jr. (IMDB), Frank Beascoechea (IMDB), Charles Braverman (IMDB), David Hemmings (IMDB), John Herzfeld (IMDB), Stacy Keach (IMDB), Ted Lange (IMDB), Paul Lynch (IMDB), Thomas J. Wright (IMDB)
Senarist          : Mickey Spillane (IMDB)(ekşi),B.W. Sandefur (IMDB),Jay Bernstein (IMDB),Ed Scharlach (IMDB)(ekşi),Fred A. Wyler (IMDB)(ekşi),Stephen Kandel (IMDB),Herman Miller (IMDB),Duke Sandefur (IMDB),Frank Abatemarco (IMDB),Bill Froehlich (IMDB),Mark Lisson (IMDB),Sy Salkowitz (IMDB),Howard Berk (IMDB),Ray Danton (IMDB),Arthur Ginsberg (IMDB),Nancy Ann Miller (IMDB),Paul Bernbaum (IMDB),Stephen J. Cannell (IMDB),Stephen Downing (IMDB),Joe Gores (IMDB),Larry Gross (IMDB),Joseph Gunn (IMDB),Chester Krumholz (IMDB),Marvin Kupfer (IMDB),George Lee Marshall (IMDB),Bill Sandefur (IMDB),Jack B. Sowards (IMDB),Joe Viola (IMDB),Fred Freiberger (IMDB),S.S. Schweitzer (IMDB),Don Balluck (IMDB),Judy Burns (IMDB),Edward Di Lorenzo (IMDB),Paul Diamond (IMDB),Gregory S. Dinallo (IMDB),Stephen Lord (IMDB),James Schmerer (IMDB),Samm-Art Williams (IMDB),Larry Brody (IMDB),Bruce Reisman (IMDB)
Oyuncular      : Stacy Keach (IMDB)(ekşi), Lindsay Bloom (IMDB), Don Stroud (IMDB)(ekşi), Kent Williams (IMDB), Donna Denton (IMDB), Lee Benton (IMDB), Danny Goldman (IMDB), Ben Powers (IMDB), Eddie Egan (IMDB), Robert Miranda (IMDB), Eddie Barth (IMDB), Sydney Lassick (IMDB), Tammy Brewer (IMDB), James Carroll Jordan (IMDB), Christie Claridge (IMDB), Allan Graf (IMDB), Joseph DiSante (IMDB), Tina Staley (IMDB), Sharan Lea (IMDB), Marilyn Staley (IMDB), Gail Ramsey (IMDB), Joyce Brothers (IMDB), Leigh Lombardi (IMDB), Dawn Mangrum (IMDB), Laurence Grant (IMDB), Shari Shattuck (IMDB), Paul Petersen (IMDB), Pamela West (IMDB), Barbara Edwards (IMDB), Reid Smith (IMDB), Gary Watkins (IMDB), Lynn Herring (IMDB), Frank Arno (IMDB), Karen Lorre (IMDB), Colleen Morris (IMDB), Dallas Cole (IMDB), Barbara Stock (IMDB), Leslie Wing (IMDB), Amanda Horan Kennedy (IMDB), Susan Walden (IMDB) >>devamı>>

Mike Hammer (~ Mickey Spillane's Mike Hammer) ' Dizisinin Konusu :
Mike Hammer is a TV series starring Stacy Keach, Lindsay Bloom, and Don Stroud. The cases of Mickey Spillane's classic private eye character.


 • "(bkz: mc hammer)"
 • "(bkz: sam krasmer)*"
 • "ağır bir roman okuduktan sonra dönülen eleman.senfonik müzikten sıkılıp rock'n roll dinlemek gibi."
 • "..."
 • ""dudaklarıyla sevişir yumruklarıyla dövüşür""
 • "(bkz: kim bu kız)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  ağır bir roman okuduktan sonra dönülen eleman.
  senfonik müzikten sıkılıp rock'n roll dinlemek gibi.


  (mavi tuy - 13 Kasım 2013 00:56)

 • comment image

  ingilizcesinden okuyunca sadece ayı bir detektif hikayesi değil, bayağı edebiyat okuduğunuzun farkına vardığınız polisiye edebiyatı eseri kahramanı.

  tabi biz adamı, bir haftada yazılmış uyduruk maceralar üzerinden tanıyıp, öyle değerlendirdiğimiz için sanıyoruz ki üç kuruşluk boktan kitapların içinde barınır.

  öyle değildir.

  ha, gerçi yazarının bayağı koyu bir sağcı olduğunu biliyoruz ama, günahı boynuna, yazdıkları iyidir. dashiel hammet ve raymond chandler ekölündendir. daha sonraları bir çok yazara yol göstermiştir mr. hammer.

  dahası, kendi kahramanını canlandırdığı bir iki filmde oynamışlığı da vardır.


  (the continental op - 13 Kasım 2013 01:39)

 • comment image

  dilimize kemal tahir (f. m. ikinci)’in kanun benim adıyla ve kahramanının karakterini tam yansıtan bir şekilde tercüme ettiği ilk mike hammer öyküsü “ı, the jury” dünyada da çok büyük bir başarı kazanınca; yazarı mickey spillane yenilerini yazmaya karar vermiş, ardından ve dönem dönem toplam 12 mike hammer öyküsü daha yazmıştır.

  yine de yazarın bu ilki ve devamındaki mike hammer romanları ülkesi dahil dünyanın hiç bir yerinde türkiye'deki kadar sevilmemiştir. kendisi yazmayı durdurunca onun yerine yerli yazarlarımız üretime devam etmiş ve 1954–1962 yılları arasında adaptasyon üç yüze yakın yerli mike hammer öyküsü yayınlanmıştır ki bu çığırı kemal tahir'in f. m. ikinci müstearıyla güçlü kalemi ve anlatımıyla açmıştır.

  nitekim, devamında kemal tahir, bu dönemde donanmayı isyana teşvikten 1938'de girdiği hapishaneden, 1950 affı ile çıkmış ama kendi adıyla eser ve tefrika yayınlamasına adı konulmamış yasak ve otoriter baskı nedeniyle f. m. ikinci müstear adını kullanarak yazarın romanlarından üçünü daha kanlı takip (vengeance is mine), intikam pençesi (the big kill), son çığlık (kiss me deadly) türkçeleştirmiştir. bir dördüncüsünü, kahreden kursun (the long wait)'u çeviride bir ekleme yaparak romanı mike hammer’e atfetmiştir.
  *
  çağlayan yayınları, f. m. ikinci müstearıyla çevirip, yayınladığı kanun benim adlı ilk mike hammer'ı (1954) o tarihte 100.000'in üzerinde satışa ulaşmış ve diğer dört çevirisi de o dönemde çok satanlar arasında yerini almış, ancak bu arada yazarının diğer mike hammer'leri de türkçeye çevrilmiş olduğundan kemal tahir'le bir adaptasyon anlaşması yapar. yayınevi bu anlaşma gereği kemal tahir'in, f. m. ikinci müstearıyla yazdığı adapte derini yüzeceğim, ecel saati, kara nara ve kıran kırana adlı dört kitabını daha piyasaya sürer. ama yayıncılık ilkesi gereği yayınevi bu adaptasyon kitapları, üzerinde “mike hammer’in yeni maceraları” ve “yazan: f. m. ikinci” ibaresi ile yayınlar.

  bu dönemde başka yayınevlerinin de başka yazarlara yine (çoğu) müstear adlarla yazdırdıkları adapte mike hammer kitaplarını yayınlaması üzerine kemal tahir dört adapte mike hammer yazmakla yetinir. ancak, kendisinin açtığı çığırla okuyucunun mike hammer romanlarına efektif talebi, devamında daha yüzlerce adapte öykünün yazılmasına neden olmuştur. ne ki bunların hiç birinin kurgusu ve anlatımı f.m. ikinci'nin adaptasyon mike hammer'leri seviyesine ulaşamamıştır. bu yüzden, erol üyepazarcı'nın, kemal tahir'in f.m. ikinci imzasyla yayınlanan çeviri ve adaptasyonu mike hammer kitapları asıllarından daha iyi oldukları sözünü abartı saysanız bile yerinde bir teşhisdir.

  kısacası, f.m. ikinci kitaplarında kahramanımız mayk hammer; “yumruklarıyla sevişen, dudaklarıyla dövüşen, külhani amerikan hafiyesi dünyanın en büyük kadın ve katil avcısı"dır.


  (redif - 29 Nisan 2014 11:11)

 • comment image

  efsaneleşmiş bi roman kahramanı;defektif mike hammer, mickey spillane tarafından yazıldı...

  züppe değildir, kiralık değildir, serttir, ölüm kadar acımasızdır, hiç bi macerada kendi çıkarını düşünmez, adalet uğruna sürekli tehlikeye atılır, sonunda elli dolar artı masraflardan başka bişi almaz. pardeösüsü, fötr şapkası akıllarda kalmasını sağlayan bi diğer etkendi. en sonuncusu 1996'da yayınlanan "black alley" olmak üzre 13 adet mike hammer romanı wardır.

  kendime ps: hatalı bkz'dan dolayı silindiği için değiştirdim.


  (cyrano - 10 Ocak 2000 06:32)

 • comment image

  ulam, bu herifi pek bir sevmiştik, stacy abimiz, bakmayın isminin kız ismi gibi olmasına, kadir inanır'ın yabancı versiyonu gibiydi, alimallah bir bakardı acayip canlar yakardı, o kalas gibi vücuda rağmen hatunlar buna anında hasta olurdu, her bölümde illa ki bir afeti hoop, atardı yatağa abim. sayesinde de olaya erkenden uyanmıştık, yok atletik vücut, uzun boy, renkli göz filan hepsi hikaye, bir fötr şapka, bir pardesü, bıyık ve sert bakışlar: tides of power..


  (geven - 8 Kasım 2005 08:56)

Yorum Kaynak Link : mike hammer