Çıkış Tarihi     : 07 Ekim 1960 Cuma, Yapım Yılı : 1960
Türü                : Macera
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Lancer Productions Limited , Edling Productions , Screen Gems Television
Yönetmen       : David Lowell Rich (IMDB)(ekşi), Arthur Hiller (IMDB)(ekşi), James Sheldon (IMDB), Alvin Ganzer (IMDB), Philip Leacock (IMDB), Elliot Silverstein (IMDB), Allen H. Miner (IMDB), Tom Gries (IMDB), George Sherman (IMDB), Robert Gist (IMDB), Robert Ellis Miller (IMDB), Roger Kay (IMDB), William A. Graham (IMDB), Walter Grauman (IMDB), James Goldstone (IMDB), Ralph Senensky (IMDB), Jeffrey Hayden (IMDB), Allen Reisner (IMDB), Lewis Allen (IMDB), Robert Altman (IMDB), William F. Claxton (IMDB), William Conrad (IMDB), Richard Donner (IMDB), William D. Faralla (IMDB), Charles F. Haas (IMDB), Sam Peckinpah (IMDB), Ted Post (IMDB), Jack Smight (IMDB), Paul Wendkos (IMDB), Richard L. Bare (IMDB), Herbert B. Leonard (IMDB), John Newland (IMDB), Paul Stanley (IMDB), Leonard Horn (IMDB), Fred Jackman Jr. (IMDB), Frank Pierson (IMDB), John Peyser (IMDB), Denis Sanders (IMDB)
Senarist          : Stirling Silliphant (IMDB)(ekşi),Herbert B. Leonard (IMDB),Howard Rodman (IMDB),Leonard Freeman (IMDB)(ekşi),Lawrence B. Marcus (IMDB),Alvin Sargent (IMDB),Will Lorin (IMDB),Frank L. Moss (IMDB),Arnold Manoff (IMDB),Frank Chase (IMDB),Shimon Wincelberg (IMDB),Richard Collins (IMDB),Melvin Levy (IMDB),Betty Andrews (IMDB),Charles Beaumont (IMDB),Jordan Brotman (IMDB),Milton S. Gelman (IMDB),George Clayton Johnson (IMDB),Herb Meadow (IMDB),Herbert Purdom (IMDB),Elliot Silverstein (IMDB),Jerry Sohl (IMDB),Wilbur Daniel Steele (IMDB),Bill Stine (IMDB),Jack Turley (IMDB),John Vlahos (IMDB),Joseph Vogel (IMDB),Borden Chase (IMDB),William R. Cox (IMDB),Everett DeBaum (IMDB),Abram S. Ginnes (IMDB),Bert Lambert (IMDB),Anthony Lawrence (IMDB),Jo Pagano (IMDB),Joseph Petracca (IMDB),Lester Pine (IMDB),Gilbert Ralston (IMDB),Esther Shapiro (IMDB),Richard Alan Shapiro (IMDB),Mort Thaw (IMDB),Barry Trivers (IMDB),Preston Wood (IMDB),Anthony Basta (IMDB),Walter Brough (IMDB),Lewis John Carlino (IMDB),Harlan Ellison (IMDB),Richard Jessup (IMDB),Ernest Kinoy (IMDB),John McGreevey (IMDB),Frank Pierson (IMDB),Jesse Sandler (IMDB),Eric Scott (IMDB),Jerome B. Thomas (IMDB),Stanley R. Greenberg (IMDB),William Kelley (IMDB)
Oyuncular      : Martin Milner (IMDB), George Maharis (IMDB), Glenn Corbett (IMDB)(ekşi), James Brown (IMDB), Alex Cord (IMDB)(ekşi), Edward Asner (IMDB), Bert Remsen (IMDB), Lois Smith (IMDB), Nina Foch (IMDB), Frank Overton (IMDB), Guy Raymond (IMDB), Elizabeth MacRae (IMDB), Oliver McGowan (IMDB), Janice Rule (IMDB), Betty Field (IMDB), Susan Oliver (IMDB), Jack Warden (IMDB), Albert Salmi (IMDB), Anne Helm (IMDB), Lois Nettleton (IMDB), John Larch (IMDB), Lon Chaney Jr. (IMDB), Robert Duvall (IMDB), Beatrice Straight (IMDB), Roger C. Carmel (IMDB), Conrad Nagel (IMDB), Frank Campanella (IMDB), Patrick O'Neal (IMDB), Harry Townes (IMDB), Dan Frazer (IMDB), Jenny Maxwell (IMDB), Al Lewis (IMDB), Peter Gumeny (IMDB), Rodney Bell (IMDB), Joe Warren (IMDB), Griff Evans (IMDB), Henry Beckman (IMDB), Suzanne Pleshette (IMDB), Lee Marvin (IMDB), Leslie Nielsen (IMDB) >>devamı>>

Route 66 (~ Ruta 66) ' Dizisinin Konusu :
Route 66 is a TV series starring Martin Milner, George Maharis, and Glenn Corbett. The adventures of two young drifters across America.


 • "motorcuların kabesi."
 • "hayattaki en büyük değil, tek hayalim bu yolu tamamlamaktır"
 • "yozgat'a giden tüm yollara verdiğim ad."
 • "pamela anderson' in playboy' a ilk poz verdigi yer. ulam nasil kaybettim ben o sayiyi"
 • "nam-ı diğer arizona çevre yolu...yanlış bilmiyorsam, 4000 km uzunluğunda devasa bir otobandır. ayrıca 8 eyaletten geçmektedir*. biz onu hep üzerindeki harleyciler* ve mackçiler* ile hatırlayacağız."
Facebook Yorumları
 • comment image

  ustü açık 67' impala, yanınızda sevgiliniz veya arkadaş grubunuzla frontier ruhuna bürünmüş türk misali los angeles'e gitmenize imkan verecek eski amerika birleşik devletleri otobanı.

  evet, 67' impala şart, olmazsa olmazlardan bi' tanesi. bir gün amerika kıtasına giderseniz -şu anda açık mı bilmiyorum historical route olarak ta olsa- o tadı yaşamak gerek. ha unutmadan, arabada mutlaka chuck berry ve johnny cash çalacak, country havasını burnunuza çekerken, müziği de kulağınızın içerisinde dans edecek. biranızı yudumlayacaksınız, güneşin batışına doğru *

  edit : imla


  (unending melancholia - 9 Nisan 2011 00:49)

 • comment image

  amerika'da 10/7/1960 - 9/18/1964 arasinda siyah beyaz olarak gosterilmis bir televizyon programi. kahramanlarimiz tod ve buz'un 1960 model ustu acik bir corvette ile route 66 uzerindeki yolculuklari ve yolculuk sirasinda yasadiklari maceralari anlatan bir dizidir. 1963'te buz saglik sebepleri nedeniyle diziden ayrilinca yerine vietnam kahramani olan linc isimli bir karakter gelir, bir sene sonra da dizi biter zaten...


  (pneuma - 28 Şubat 2003 12:46)

 • comment image

  sadece gazap üzümleri'ne değil, bana da yön veriyor; sadece california'ya değil, buralara da ulaşıyor ve benim de içimden geçip gidiyor sanki. amerikan filolojisi okumuş her yiğidin gönlünde jack kerouac'la beraber uzandığına adım gibi eminim. çünkü ben de onlardan biriyim. durduk yere bir yerlere route 66 tabelasını çizerken ya da fimo hamuruyla bu benzersiz şekli yeniden yaratmaya çalışırken buluyorum kendimi. bir zamanlar üzerinden geçip gitmiş umut dolu ya da perperişan insanları düşünmeden edemiyorum. 2012'deki kimliğimden sıyrılıp, 1920'lerde büyük buhran'dan kaçışan bir ailenin ferdi oluyorum. adımı, güzel bir çiçekten almışım. rose of sharon. büyükbabam, gülümsememin dünyalara bedel olduğunu düşünüyor. onu zor ikna edip yollara düşüyoruz. her yaşlı insan gibi o da, bir ağaç misali sabit kalmak istiyor doğduğu topraklarda. yolda büyükbabamı kaybediyoruz. eksilerek devam ettiğimiz bu macera, ucu bucağı belli olmayan arizona'dan ve küçük kasabaların içinden geçmek suretiyle portakal diyarında son buluyor.

  güneş, california'da bir başka doğuyor..

  http://twitpic.com/9lly56


  (charmofsmyrna - 16 Mayıs 2012 17:12)

 • comment image

  iş görüşmelerindeki klişe sorulardan biri olan "kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz" sorusuna samimi cevap versem bunu veririm herhalde. öyle çok büyük bir hedef koymadım, yeteri kadar param olursa hemen chicago'ya biletimi alıp üstü açık güzel bir araba, bruce springsteen, bob dylan, johnny cash şarkılarıyla dolu arabanın radyosuna bağlanacak bir alet, bir miktar içki ve ot eşliğinde, klasik amerikan motellerinde kala kala, kasaba kasaba, şehir şehir dolaşarak, iri porsiyon amerikan burgerlerinden yiyerek, chicago'nun gökdelenlerinde başlayıp, arizona'nın çöllerinden geçerek çılgın california'ya ulaşmak. jack kerouac'a saygımdan otostopla da geçerdim ama amerika eski amerika değil gibi. şu yolu geçmek istiyorum lan, çok mu?


  (kendi ekseni etrafinda donen insan - 11 Eylül 2014 01:20)

Yorum Kaynak Link : route 66