• "2008'in seattle film festivali'nde 'en iyi film' seçilen yapıttır.28. uluslararası istanbul film festivali'nde 'kiraz çiçekleri' adıyla gösterilmişti."
 • "bir insanı sevdiğini göstermenin yollarından biri de onun değerlerine saygı duyup sahip çıkmaktan geçer...biraz pembelik olsa da içe işleyen bir film..."
 • "28. istanbul film festivalinde gösterilmiştir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  (bkz: kiraz çiçekleri)

  hep zamanımız var zannederek geç kaldıklarımızı çok yalın ve güzel bir dille anlatan film.
  ben yönetmenini * ilkin yakın bir tarihte keiner liebt mich filmi ile tanıdım. o filmi çok beğendiğim için tüm filmlerini izlemeye karar verdim. bu karara varmakla ne kadar doğru bir iş yaptığımı da buraya yazmak istedim. ilk sahnelerde yaşlılığa ve ölüme dair bu tür filmlerde *** fenalık geçirmiş biri olarak sonunda beğensem de çok sıkılacağımı düşünmüştüm lakin film su gibi içime doğru aktı gitti. nedenini tam olarak kestiremesem de bu kadının filmlerinde çok derine dokunan bir şeyler var. belki de yaşamın o katlanamadığımız kasvetiyle dost olmuş karakterlere sahip olmasından ileri geliyordur bu bilemedim.

  --- replik spoilerı ---

  kiraz çiçekleri, eğretiliğin en güzel simgesidir.
  sadece birkaç günlüğüne açarlar ve sonra birden yok olurlar.

  --- spoiler ---


  (kalk geldik - 11 Ekim 2015 00:36)

 • comment image

  geçmişte kalan, geçmiş ve hatta unutulmuş hayallerimiz gelecekte bir geçmişe, eski hatiraya dönüşüyor. vefa borcu, hayat borcunu birinin hiç yaşanmamış hatırasını canlandırarak ödemeye çalışan bir adam. yıllarca beraber olduğun birini tanımanın en içsel boyutu. özlem, pişmanlık, haberim yoktuculuk.


  (uzaykonsolosu - 24 Eylül 2015 22:20)

 • comment image

  şu filmi izleyinceye kadar japonyayı kiraz çiçeklerini ve fuji dağını hiç merak etmemiştim.
  müthiş bir gezip görme isteği uyandırdı bünyemde.ayrıca hayırsız cocukları izleyince biraz duygusallaştığımdan olsa gerek direk babamı aradım ardından annemi aradım uzun uzun konustum.
  biraz uzun olmus sanki ama yine de izlenmeli..


  (filtre kahve candir - 22 Kasım 2014 21:20)

 • comment image

  bir insanı sevdiğini göstermenin yollarından biri de onun değerlerine saygı duyup sahip çıkmaktan geçer...
  biraz pembelik olsa da içe işleyen bir film...


  (masiva - 4 Şubat 2014 00:20)

 • comment image

  seyircisini hiç beklemediği anda ters köşeye yatıran bir film. detaycı anlatımıyla, insanın içinde bir yerlere dokunan öyküsüyle ve başrol oyuncularından aldığı performansla, rahatlıkla son yılların kenarda kalmış en iyilerinden olduğunu söyleyebilirim. butoh dansı sahnelerinin tümünü ayrıca sevdim.

  iş hayatıyla meşgul çocuklarını büyük şehirde ziyaret eden ebeveyn hikayesiyle (sonradan şehri de bolca göstererek) tokyo story'ye açıkça gönderme yaptığını da belirtmek gerekir.


  (mortello - 28 Ekim 2012 21:35)

 • comment image

  ilk kez izledikten sonra ikinci kere başına oturmak için biraz zaman geçmesi gerektiğini düşündüğüm doris dörrie filmi. durağan avrupa sinemasına aşinalığı olana sakin sakin, yormadan izletiyor kendini. hiçbir yerde bulamadığım, sırf dinleyebilmek için de defalarca izlememe neden olan mükemmel müzikleriyle birlikte zırıl zırıl ağlatmak yerine iç sızlatan, benimsenip sevilmesi gereken bir şaheser yani..


  (alasse phaedrus - 8 Haziran 2010 19:41)

 • comment image

  başlarda izleyiciyi biraz sıksa da, insanı yer yer duygulandırabilen bir hikayeye sahip dorris dörrie imzalı, müzikleri güzel, 2008 yapımı alman film. trudi, hayatı sırf işinden ibaret olan memur kocası rudi'nin kansere yakalandığı haberini alır, lakin bunu kendisine iletmekten çekinir. bunun yerine ona berlin'de yaşayan çocuklarını ziyaret etmeyi önerir. fakat, çocuklarının kendileriyle ilgilenemeyecek kadar yoğun ve hayırsız olduklarını öğrenir öğrenmez, yaşlı çiftimiz baltık denizi'ne uğramayı uygun görür. kaldıkları motelde, beklenenin aksine...

  --- spoiler ---

  ...rudi değil, trudi'nin ta kendisi vefat eder. onca yıllık hayat arkadaşını kaybeden rudi ise haliyle kahrolur. köydeki evlerine döndükten sonra trudi'den arda kalan hatıralara göz atarken, eşinin tüm hayatı boyunca japonya'ya, fuji dağı'na gitme hayalleri kurduğunu, kendini köyde adeta hapsedilmiş hissettiğini öğrenir ve bir kez daha kahrolur. bunun üzerine rudi, trudi'ye...

  ---
  spoiler ---

  ... karşı son görevini yerine getirmek için japonya'nın yolunu tutar.

  --
  edit: spoiler.


  (b612 - 26 Aralık 2008 15:45)

Yorum Kaynak Link : kirschblüten-hanami