Süre                : 1 Saat 30 dakika
Çıkış Tarihi     : 18 Mayıs 2001 Cuma, Yapım Yılı : 2001
Türü                : Animasyon,Macera,Komedi,Aile,Fantazi
Taglar             : Ogre,Ateş soluma ejderha,shrek,bataklık,prenses
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  DreamWorks Animation , DreamWorks , Pacific Data Images (PDI)
Yönetmen       : Andrew Adamson (IMDB), Vicky Jenson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : William Steig (IMDB)(ekşi),Ted Elliott (IMDB)(ekşi),Terry Rossio (IMDB)(ekşi),Joe Stillman (IMDB)(ekşi),Roger S.H. Schulman (IMDB)(ekşi),Cody Cameron (IMDB),Christopher Miller (IMDB),Conrad Vernon (IMDB)
Oyuncular      : Mike Myers (IMDB)(ekşi), Eddie Murphy (IMDB)(ekşi), Cameron Diaz (IMDB), John Lithgow (IMDB)(ekşi), Vincent Cassel (IMDB)(ekşi), Peter Dennis (IMDB), Clive Pearse (IMDB), Jim Cummings (IMDB)(ekşi), Christopher Miller (IMDB), Kathleen Freeman (IMDB), Conrad Vernon (IMDB), Jacquie Barnbrook (IMDB), Andrew Adamson (IMDB), Patty Cornell (IMDB), Charles Dennis (IMDB), Elisa Gabrielli (IMDB)

Shrek (~ Srek) ' Filminin Konusu :
Çirkin görünümlü, yeşil bir canavar olan Shrek, son derece mutlu bir yaşam sürer. Çamur banyosu yapmaktan ve kendi bataklığında yaşamaktan son derece mutlu olmasına karşın, çevresindekiler, hatta öz anne ve babası bile onun görüntüsüne, pis kokusuna dayanamaz. Ancak Shrek'in kendine güveni tamdır ve bütün bu olumsuzluklar onun moralini bozmaz. Günlerden bir gün güzel prenses Fiona, bir ejderha tarafından kaçırılır. Duloc ülkesinin iktidar hırsıyla yanıp tutuşan yöneticisi Lord Farquad, prensesi kurtarmak için Shrek'ten yardım ister. Lord, ideal eş olarak prenses Fiona'yı seçmiştir ve onu ejderhaya bırakmaya hiç niyeti yoktur.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Animasyon
BAFTA:BAFTA Film Award-Best Screenplay - Adapted, BAFTA Children's Award-Best Feature Film, BAFTA Film Award-Best Screenplay - Adapted, BAFTA Children's Award-Best Feature Film, BAFTA Film Award-Best Screenplay - Adapted, BAFTA Children's Award-Best Feature Film, BAFTA Film Award-Best Screenplay - Adapted, BAFTA Children's Award-Best Feature Film


 • "klorofilli dev!"
 • "isminin schreck kelimesinden geldiğini sanıyorum."
 • "ice age diye yırtınan animasyon severlerin aksine her zaman gönlümün kralı olmuş,her zaman beni gülümsetmeyi başarabilen yegane animasyon."
 • "benim gibi evde yalnız olup da nostalji yapmak, sakin sakin birşeyler izlemek isteyenler için iyi bir alternatif olabilecek film. şu anda star tv'de yayında. yeni başladı."
 • "yarıla yarıla, tepine tepine izlenen , kesinlikle büyüklere daha çok hitap eden, masal kahramanları hakkındaki tabuları deviren arşivlenesi film."
 • "gingerbread man en şirin karakterlerinden biridir, sesinin tonu ve müthiş sempatikliğiyle kalplerimize girmesini bilmiştir*"
 • "modern zamanlar masalı.peri annenin mafya olduğu kaç tane masal var?*"
 • "3'tür seyrediyorum hala filmin sonundaki "ejderhayı kullanmaktan çekinmem.çok sinirli bir eşşeğimdir." bölümünde gülüyorum.mizah anlayışı süper bir film."
 • "türkçe dublajı orijinalinden bin kat daha komik olan film/animasyon... mehmet ali erbilin kardiiişiim demesi bile yetti"
 • "aşmış animasyonlara, çizgi filmlerde görmeye alışık olmadığımız atraksiyonlara sahip geyik, hoş bi film. türkçe dublaja ve salonun yaş ortalamasının 8 olmasına aldırmayacak suserlara tavsiye edilir."
Facebook Yorumları
 • comment image

  bir de koyun shrek var. diğer koyunlardan farkı, kırkılırken koyun gibi durmak yerine isyan edip çiftlikten kaçmış olmasıydı. 98'de kaçan shrek, 2004'te bir mağarada bulunduğunda yeni zelanda'nın milli sembolü olmuştu:
  http://www.google.com.tr/…=shrek the sheep&tbm=isch (orada 27 kilo yün var). geçenlerde doğal nedenlerle ölmüş, heykeli dikilecekmiş.


  (ventolin - 12 Haziran 2011 16:10)

 • comment image

  shrek efsanesinin ilk filmi. devam filmleri her ne kadar komik olsa da bu film kadar sevimli olamadı, seyirciyi güldüremedi.
  her şeyin ilki daha mı güzel oluyor ne?

  örneğin; bu filmdeki kat kat soğan muhabbeti, donkey'in ejderhaya döktüğü diller, matrix taklidi sahneler, lord farquaad'ın boy kompleksi vs. fazlasıyla espriliydi, komikti.


  (martin jacques mystere - 10 Ekim 2011 01:33)

 • comment image

  ice age diye yırtınan animasyon severlerin aksine her zaman gönlümün kralı olmuş,her zaman beni gülümsetmeyi başarabilen yegane animasyon.


  (lightlemon - 18 Ocak 2012 16:52)

 • comment image

  benim gibi evde yalnız olup da nostalji yapmak, sakin sakin birşeyler izlemek isteyenler için iyi bir alternatif olabilecek film. şu anda star tv'de yayında. yeni başladı.


  (oktayozgul - 19 Ağustos 2012 16:50)

 • comment image

  yarıla yarıla, tepine tepine izlenen , kesinlikle büyüklere daha çok hitap eden, masal kahramanları hakkındaki tabuları deviren arşivlenesi film.


  (duduklu tencere - 8 Temmuz 2003 09:46)

 • comment image

  kanal d'de izleyip sinemada izlememiş olduğuma üzüldüğüm film. gerçi sinemada izlemiş olsam muhtemelen altyazılı versiyonunu izlerdim ve türkçe çeviriyi kaçırmış olurdum.

  gerçekten çok başarılı bir çeviri ve seslendirme idi. başta çevirmen olmak üzere okan bayülgen ve mehmet ali erbil'i kutlamak istiyorum. film de iyiydi. hikaye de, animasyonların mükemmelliği hakkında laf söylemek bana düşmez.

  filmi "sinemada kaçırdıklarımız" başlığında baş köşeye koyuyoruz.


  (decafeinee - 13 Eylül 2003 22:52)

 • comment image

  3'tür seyrediyorum hala filmin sonundaki "ejderhayı kullanmaktan çekinmem.çok sinirli bir eşşeğimdir." bölümünde gülüyorum.mizah anlayışı süper bir film.


  (hidden - 8 Ocak 2004 10:17)

 • comment image

  türkçe dublajı orijinalinden bin kat daha komik olan film/animasyon... mehmet ali erbilin kardiiişiim demesi bile yetti


  (cupid of hatred - 8 Ocak 2004 15:10)

 • comment image

  amerika'nın popüler dergisi entertainment weekly'de yayınlanan bir köşe yazısında da belirtildiği gibi** filmin bizim için en büyük özelliklerinden biri de türkiye'nin seslendirme dalında nasıl dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını net bir biçimde ortaya koymasıdır.

  üstelik birinci ağızlardan* yapılan açıklamayla anlarız ki, okan bayülgen ve mehmet ali erbil filmin seslendirmeleri sırasında birbirleriyle ciddi anlamda gerginlik içindedirler ve kayıt sürecinde bir kez bile karşı karşıya gelmezler; ama yine de ortaya dörtdörtlük bir iş çıkar...


  (hoba - 21 Mayıs 2004 11:19)

 • comment image

  monsters inc. , final fantasy ile birlikte bilgisayar animasyonları ile yaratılmış filmler furyasının toy story 1-2den sonraki ikinci jenerasyonu gibi. ancak teknolojinin dibine öyle bir vurmuşlarki yakında gerçekle ayırt etmek yakında imkansız olacak gibi.. birde ilk defa kaşa göze elektrot bağlanıp 3d bir karakterin yüzünün binbir şekle sokulduğunu gördüm dumur oldum..


  (aptal - 18 Haziran 2001 22:42)

 • comment image

  aşmış animasyonlara, çizgi filmlerde görmeye alışık olmadığımız atraksiyonlara sahip geyik, hoş bi film. türkçe dublaja ve salonun yaş ortalamasının 8 olmasına aldırmayacak suserlara tavsiye edilir.


  (pumpkin - 23 Haziran 2001 18:04)

 • comment image

  türkçe seslendirilmiş versiyonuna, boş geçecek bir cumartesi gününü adadığımız ve mükemmel keyif aldığımız film. 100'e yakın minik velet somurturken bize kahkahalar attıran, özellikle mehmet ali erbil'in, seslendirdiği eşek karakteriyle çok uyuştuğunu düşündüğümüz komedi.


  (psi - 23 Haziran 2001 19:25)

 • comment image

  önce orijinali olmazsa gitmem dediğim, ancak türkçe dublajlısının da fena olmadığını duyup gitmeye karar verdiğim ve pişman olmadığım animasyon. salonda çocuklar varsa izlerken daha çok eğleneceğiniz hoş bir yapım. m.ali erbil eşek sesi olarak çok iyi uyum sağlamış. keşke benim de öyle bi eşeğim olsa.


  (cupid of hatred - 2 Temmuz 2001 02:06)

 • comment image

  ilkini dublajlı olarak ikincisini ise alt yazılı olarak seyrettim ve ikisi de birbirinden başarılıydı. çizgi film olmasına rağmen konusu bir çok filmden daha gerçekçi ve animasyon da süper. tüm mimikler, hareketler, ağız oynatmalar dahil çok gerçekçi. favori karakterim kesinlikle eşek, özellikle dublajlı halinde gerçekten seslendirmeyle mükemmel bir uyum sağlamış, çok şirin.


  (shrewd - 30 Ağustos 2004 00:05)

 • comment image

  bi sürü filme on basar, çızıktırık film diye hafife almayın. yeşil bi devi konu alır(hulk'la karıştırmayın). ama en önemlisi, benim acar diye bi arkadaşım var, tıpkısının aynısı. bu kadar mı benzer ulan?... inanmayanlara tanıştırmayan namerttir.


  (insomnia - 25 Ocak 2002 22:20)

Yorum Kaynak Link : shrek