Çıkış Tarihi     : 25 Ocak 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Aksiyon,Heyecanlı
Taglar             : zombi kıyamet
Ülke                : Güney Kore,ABD
Yapımcı          :  AStory
Yönetmen       : Seong-hun Kim (IMDB)
Senarist          : Kim Eun-hee (IMDB)
Oyuncular      : Doona Bae (IMDB)(ekşi), Greg Chun (IMDB), Jun-ho Heo (IMDB), Ji-Hoon Ju (IMDB), Sang-ho Kim (IMDB)(ekşi), Crystal Lee (IMDB), Ryu Seung-Ryong (IMDB)(ekşi), Arnold Chun (IMDB), Jason Her (IMDB), Hye-Jun Kim (IMDB)

Kingdom ' Dizisinin Konusu :
Kingdom is a TV series starring Doona Bae, Ji-Hoon Ju, and Seung-ryong Ryu. A crown prince is sent on a suicide mission to investigate a mysterious outbreak.


 • "kesinlikle izlediğim en kaliteli dizilerden biri. 2.sezonunda kıymeti anlaşılacak."
 • "anathema'nın kıymeti bilinmemiş şarkılarından biridir.. doom başyapıtı denilebilecek 9:30'luk şarkı her saniyesiyle acıtmaktadır adamı.."
Facebook Yorumları
 • comment image

  2012 yılının en başarılı animelerinden birisi olmasına rağmen çok da ismini duyuramamış animedir.

  konusu eski çin'i konu alır ve şuradan öğrenilebilir: [http://www.anime.gen.tr/animetanitim.php?id=2402 http://www.anime.gen.tr/]

  anime 40 dakikalık ilk bölümüyle zaten hemen kendine bağlıyor. çok akıcı bir hikayesi var. tahtından indirilmiş genç bir kralın adım adım güçlenerek büyük çin imparatorluğu'nu kurma hayalini, bu krala destek veren basit bir kölenin de tarihin bildiği en büyük general olma hayalini gerçekleştirmesini adım adım izliyorsunuz. büyük meydan savaşlarının bu derece başarılı tasarlandığı başka bir anime hatırlamıyorum diyeceğim ama meydan savaşı yapılan başka bir anime de hatırlamıyorum. büyük ordular, büyük generaller, savaş stratejileri her yönüyle çok başarılı. savaş bölümlerine geldiyseniz o savaş bitmeden başından ayrılamıyorsunuz.

  boss dediğimiz general, kral vs. dövüşleri de çok başarılı. yalnız animede fantastik öğeler olmamasına rağmen bası bossların güçleri çok abartılmış. mesela bir tane general çıkıp 1000 kişilik orduyu dağıtabiliyor bazen. işte savaş ruhu filan diye geçiştiriyorlar ama yok yani o kadar da abartılmasa olurmuş.

  gerçekten niye bu kadar gölgede kaldığına anlam veremedim. ilk sezonu 38 bölümle tamamlandı ve şu an 2. sezonun 14-15. bölümlerinde olması lazım. kaç bölüm tasarlanmış bilmiyorum ama çok da uzatılmadan şöyle en fazla 100-150 bölümlük bir seri olursa en iyiler arasına girebilir diye düşünüyorum.


  (r9ronaldo - 12 Eylül 2013 10:16)

 • comment image

  son dönemlerin en iyi mangalarından biri. çin'in milat öncesi tarihini anlatıyor. yaklaşık millattan önce 250 yıllarında başlıyor ve ilerliyor. karakterler ve olay örgüsü gerçek tarihe paralel gidiyor. olayların bir çoğu aynı şekilde gerçekleşiyor, hikayenin başladığı dönemin öncesinde olan olaylara olan atıflar da yine çinin yazılı tarihinden aynı döneme denk gelen katliamlardan, savaşlardan, politik düşmanlıklardan oluşuyor. şehirler, devletler, krallar, generaller, bürokratlar hepsi gerçekten alıntı.

  gerçek ve kurgu arasındaki dengeyi şu ana kadar çok iyi korumuş/korudu/koruyor serinin mangaka'sı hara. serinin ana karakteri shin (xin) isimli genç bir çocuk. shin yine gerçek tarihten alıntılanmış bir karakter. fakat hakkında o kadar da çok şey bilinmiyor. bu yönünden dolayı seçilmiş büyük ihtimalle hara tarafından. gerçek hayattaki general xin'in başarıları çok da büyük değil fakat mangaka ana karakterinin amacını çok yüksek tuttuğundan olayların ileride farklılaşacağını söyleyebiliriz. xin serideki gibi savaştan dolayı yetim kalmış bir genç olmak yerine gerçek hayatta çin'in önemli ailelerinden birinin mensubudur. hatta ileride çin qin tarafından birleştirilip ilk 'dynasty' kurulduktan sonra bu hızlı bir şekilde yıkılıp han dynasty'si söz konusu olacaktır -bunları da yazıyorum çünkü hikaye buraları anlatmayacak. bu han dynasty'sin deyse xin'in torunları en büyük söz sahibi olan kişi olacaktır -kral mı olacak, ileri gelen bir general mi bunu bilmiyorum.

  bunun dışında o ki, o sen, o hon mou bu, mou ten, mou gou, sei, sho, haku ki, hou ken, tou ve geri kalanların yine bir çoğu gerçek karakterler. bunların her birinin gerçekle alakasını anlatmak tabii ki tarih dersin münasip bir davranış olurdu fakat bir kaç genel bilgi ve back-story (ne lan türkçesi) seriyi daha ilgi çekici kılıyor.

  o ki gerçek hayattan esinlenilmiş bir karakter olmakla birlikte mangadaki gösterimine göre oldukça zayıf bir karakter. gerçek hayatta da başarıları olsa da qin'in generalleri sayıldığında akla gelen o değildir. qin'in gelmiş geçmiş en büyük generalinin kim olduğu sorusuna verilebilecek iki cevap gerçek hayattaki kimlikleriyle haku ki ya da o sen'dir. haku ki 400.000 zhao insanını (sivil ya da asker vasıfları tartışmalı) canlı canlı gömen kişidir. seride qin'in 6 büyük generali'nin başıdır. o sen ise gerçekteki karakteriyle paralel yansıtılmıştır şu ana dek. o sen gerçek hayatta da aslında kendi krallığını kurma amacının herkes tarafından bilindiği bir generaldir. bu yüzden kral sei tarafından hep uzak tutulmuş ve tereddütlü yansıtılmıştır. şu ana dek o sen hakkında özel bir şey görmedik seride fakat ileride ne olacak bilinmiyor.

  chu'nun fethedilmesi gerçek tarihte ilk başta shin'e veriliyor ve shin kibirli davranıp chu'yu 200.000 kişiyle fethedebileceğini söylüyor fakat (biraz da elinde olmayan sebeplerle) bu sefer başarısız olur ve geri dönmek zorunda kalır. daha önceden fethettiği kalelerden birinde denetim azalıyor çünkü chu'nun sahip olduğu toprak alanı çok geniş olduğundan hepsini denetim altında o kadar askerle tutmak çok zordur. shin'in arkasından gelen 50.000 asker ve bunların gönderdiği bilgiler doğrultusunda ordusu iki taraflı baskın altında kalınca geri çekilmek zorunda kalıyor. sei sonrasında emekli olmuş o sen'e 'yalvarıp' sefere çıkmasına ikna ediyor. o sen ise 600.000 asker talep eder. fakat o sırada qin bütün çin'i fethetmekle meşgul olduğundan bu rakamın çok yüksek olduğu ona bildirilir. o sen ise bir asker az olsa bile zaferin mümkün olmadığını söyler.

  gerçekte de o sen'in mottosunun "kazanamayacağım çarpışmalara(çarpışma dediğim battle, savaş değil. çarpışma savaş içinde defalarca olur savaşıp kaybedebilirsin, ama savaş bir kere kazanılır o da zaferdir) girmem." olduğunu belirtmek gerek. bu mangada belirtildiğinde göre diğer büyük çin generali haku ki(seri adı gerçek ismini hatırlayamıyorum)'nin de generallik anlayışıdır. bu tereddütlü generalin sözüne güvenen sei ise 600.00 askeri o sen'in emrine verir ve chu fethedilir. işte bu kısımdan sonrası yani general xin'in gerçekteki chu başarısızlığından sonraki hayatı konusunda çok detaylı bilgi yok. bazı yerlerde yine seferlerine devam ettiğini duydum fakat yine de kesin bir şey yok. sanırım mangaka xin'in bu bilinmezliğinden dolayı ana karakter olarak seçmiş onu.

  her neyse kısacası shonen mangaları seven herkesin okuması gereken bir mangadır kingdom. hara'nın anlatıyımıyla kattığı dramadan bahsetmeye pek vakit bulamadım fakat okumak isteyenlere söyleyebilirim ki kesinlikle tek düze geçen, güçlü karakterlerin birbirini alt etmesine dayalı bir dövüş mangası değil kesinlikle kingdom.

  mangasının çevirisi şu an hala devam ediyor. çeviri 305'te serinin çince oijinali 370'lerde. eskiden haftada 7 bölüm çeviren grubun şimdi haftada 5'e düşmesinden dolayı çevirinin orijinalini ne zaman yakalayacağı belli değil.


  (benim bir ismim var - 16 Ocak 2014 18:32)

 • comment image

  savaş sanatlarına ilgi duyan, asıp kesme olaylarından çok stratejilerden zevk alan insanların kesinlikle izlemesi gereken animedir.
  serinin bir diğer güzel yanı da sezon boyunca bomboş geçen hiçbir bölüm izletmemesidir. savaşlar hızlı ve hareketli bir şekilde ilerliyor her daim.


  (rukawa kaede - 19 Ocak 2014 20:07)

 • comment image

  çok sağlam bir dizi, öyle ki film tadında.... ama her bir bölümü...
  bir bölümde o kadar olayı boğmadan o kadar güzel aktarıyorlar ki hayran kaldım.ilk sezonu bitirmiş biri olarak oyunculuklar yapım on numara. film tadında dedim ya mesela diğer diziler gibi değil, bölümü bitirdiğinde o konuda bitiyor, doygunluk hissi var. polisiyeler gibi her bölümde bir suçu çözmüyorlar, bir kesit sunuyorlar. her bölüm bir saat falan...
  afişine baktığımda bir grup serseri hayatı ama noel tatili diziler tatil, e dedim yoklukta gideri var olabilir diye başladım, meğer sezonun en iyilerindenmiş.
  neyse çok övdüm beklentiyi fazla yükselttim, konuya geleyim. sanki boks değil tam, boks ama amerikan dövüşleri gibi, biraz daha kurallı... bir grup dövüşçünün hikayesi diye basite indirgemek istemiyorum, çünkü evet dövüş var ama yaşadıkları ruh halleri duyguları hezeyanları aile dramları da var.
  az biraz detaylandırırsak;
  alvey, eski boksör, şampiyon şimdilerin koçu, ve bir baba...
  lisa, sevgilisi, alveyin spor salonunu ailesini hatta adamın kendisini ayakta tutan kadın...
  nate, alveyin küçük oğlu, başlarda alveyin spor salonu için tek umudu...
  jay, alveyin büyük oğlu, tam bir ... başlarda bu ne ki desen de öyle bir ilerliyor ki bre diyosun. ama hep aynı
  tatta, serserilik bu kadar yakışır. hafif bir shamelesstaki lip gallagher havası da yok değil...
  ryan, alveyin bel bağladığı yegane sporcusu.yeni hapisten çıkmış denetimli serbest lisanın eski nişanlısı, eskilerin iyi dövüşçülerinden destroyer ve inişli çıkışlı ilişkileri ile atarları... jayin biraz daha yumaşatılmış hali gibi...
  sonradan dahil olan bir jay ve nate'in annesi var, alveyin karısı... ama ne desem spoiler


  (karatoprak - 7 Ocak 2015 21:41)

 • comment image

  nick jonas'ın eşcinsel mma dövüşçüsü rolünü oynadığı dizi. ya da gizli eşcinsel de diyebiliriz. çünkü o sürecin sancılarını yaşamakta ilk sezon boyunca.

  onun haricinde dizinin konusu işlenişi de gayet başarılı ve sürükleyici. iki günde ilk sezonu izleyip bitirdim. favorim jay. kendisi bana göre dizideki en sağlam karakter. ilk başta biraz uçuk bir tip gibi görünüyordu (ki gerçekten öyle bir karakter) ama sonradan olaylar işlendikçe ve karakterleri yakından tanıdıkça kendisini çok sevdim.

  bu arada dizinin 2. sezonu ekim 2015, 3. sezonu ekim 2016'da yayınlanacakmış. beklemedeyiz.


  (infinity guitars - 8 Ocak 2015 23:23)

 • comment image

  sözlükte bu kadar az biliniyor olmasına şaşırdığım dizi.

  bence harikulade bir dizi yaratmayı başarmışlar.

  aslında ilk başta sadece dövüş sporlarına ilgim var diye izlemeye başlamıştım ama izledikçe diziye hayran oldum. özellikle 2.sezonu müthiş.

  ben geceleri az uyuduğum için çok dizi izleyen bir adamım ve atıyorum 100-120 tane dizi izlemişsem bu güne kadar ilk 10'uma koyduğum dizilerin içerisinde hep bir adet acayip başarılı yazıldığını düşündüğüm şaheser karakter vardır.

  benim için bir dizide gerçekten duygusal anlamda bağlanabileceğim, ulan keşke böyle bir arkadaşım/abim/babam/sevgilim vs olsaydı diyebileceğim bir karakter varsa o dizi başarılıdır.

  mesela californication - hank moody
  shameless - lip
  breaking bad - mike
  oz - ryan o'reilly
  true detective - rust cohle
  rome - titus pullo
  spartacus - gannicus

  vs vs bu liste uzar da gider. sonuca geliyorum: bu dizide de jay kulina diye bir karakter var ki, tadından yenmiyor. kendisini oynayan oyuncu harika oynamış ve karakter müthiş yazılmış. komik, sevecen, karizmatik, dengesiz, fucked up with the best intentions.

  o yüzden sırf jay hatrına bile izlenilebilir bir dizi. içerisinde dövüş, kan, hırs, ihtiras, seks, uyuşturucu, kardeşlik, ihanet, babalık, annelik ne ararsanız var. ama her şey birbiri içine karışmış durumda. tam bir duygu kaosu.

  puanım: 8.5/10 - must see


  (matchgrip - 19 Ağustos 2016 17:59)

 • comment image

  dizideki her oyuncu ayrı iyi ama jonathan tucker jay kulina'yı canlandırırken gerçekten varını yoğunu ortaya koymuş. kendisini the black donnellys zamanlarından bu yana takip ederim, içinde olup da yarım yamalak varlık gösterdiği tek bir yapım hatırlamıyorum.

  bu arada "spor salonunda geçiyor, mma dünyasını anlatıyor, bunlarla ilgilenmiyorum o yüzden almayayım" derseniz son zamanların en iyi dizilerinden birini kaçırmış olursunuz onu da söyleyeyim.


  (ventolin - 20 Eylül 2016 00:41)

 • comment image

  anathema'nın kıymeti bilinmemiş şarkılarından biridir.. doom başyapıtı denilebilecek 9:30'luk şarkı her saniyesiyle acıtmaktadır adamı..


  (run my wife - 27 Ocak 2005 10:25)

Yorum Kaynak Link : kingdom