Süre                : 1 Saat 53 dakika
Çıkış Tarihi     : 01 Mart 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Drama
Taglar             : malawi,farming,famine,grain,rain
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  BBC Films , BFI Film Fund , Blue Sky Films
Yönetmen       : Chiwetel Ejiofor (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Chiwetel Ejiofor (IMDB)(ekşi),William Kamkwamba (IMDB),Bryan Mealer (IMDB)
Oyuncular      : Chiwetel Ejiofor (IMDB)(ekşi), Maxwell Simba (IMDB), Felix Lemburo (IMDB), Robert Agengo (IMDB), Fiskan Makawa (IMDB), Lily Banda (IMDB), Aïssa Maïga (IMDB)(ekşi), Fredrick Lukhere (IMDB), Hestingzi Phiri (IMDB), Rophium Banda (IMDB), Philbert Falakeza (IMDB), Samson Kambalu (IMDB), Raymond Ofula (IMDB), Noma Dumezweni (IMDB), Lemogang Tsipa (IMDB), Joseph Marcell (IMDB), Martin Githinji (IMDB), Melvin Alusa (IMDB), Amos Chimpokoser (IMDB), Kelvin Maxwell Ngoma (IMDB), Kelvin Chimpokoser (IMDB), Khalani Makunje (IMDB), Eddie Mbugua (IMDB), George Misinde (IMDB), Edwin Chonde (IMDB), Hope Chisano (IMDB), Aaron Mhone (IMDB), Noel Mkubwi (IMDB), James Mhone (IMDB), Bruno Chitsulo (IMDB), Hilda Phiri (IMDB), Lomuthi Jere (IMDB), Ian Chisekula (IMDB), Owen Chikanken (IMDB), Rodgers Wagawa (IMDB), Gospel Thawale (IMDB), Edward Khomamphero (IMDB), Grace Msiska (IMDB), Trevor Dominic (IMDB), Truth Dominic (IMDB) >>devamı>>

The Boy Who Harnessed the Wind (~ Rüzgâri Dizginleyen Çocuk) ' Filminin Konusu :
Film maddi imkansızlıklar sonucu okuldan atılan 13 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu ediyor. William Kamkwamba, Malavili’de yaşayan 13 yaşındaki bir çocuktur. Zeki bir çocuk olan William, ailesinin yaşadığı maddi zorluklar yüzünden çok sevdiği okulundan atılır. Fakat bu William’ın çalışma isteğine engel olmaz. William, kimsenin haberi olmadan geceleri okulun kütüphanesine gitmeye başlar. Kütüphanede saatlerce çalışan William, bir süre sonra büyük bir başarı elde eder. William, yaptığı çalışmaların sonunda babasına ait olan eski bir bisikletini parçalarını kullanarak bir rüzgar jeneratörü yapar. Bu başarı sadece onun ve ailesinin hayatını değiştirmekle kalmayacak, köyün de sefaletten kurtulmasını sağlayacaktır.


 • "(bkz: rüzgarı dizginleyen çocuk)"
 • "inanılmaz tatlı bir film. böyle insanın kafasını yormayan, huzur verip, vay be dedirten filmleri çok seviyorum. çok içten bir filmdi. 8/10."
 • ""merak ettim, denedim ve başardım." william kamkwambaokuyun."
Facebook Yorumları
 • comment image

  afrika'da, yoksulluk ve kıtlık içinde büyümüş bir çocuğun hayal gücüyle neleri başarabileceğini gösteren kitap.

  malawi'de derme çatma bir evden, manhattan gökdelenlerine uzanan bir nevi peri masalı. ama bu masaldaki prens ya da prenses olayın kahramanın ta kanedisi william kamkawamba oluyor.

  kitap, etrafınızdaki bir sürü zenginliğin farkında olmadığınızın, onları nasıl harcadığınızın, çok basit şeylerle çok başarılı sonuçlar elde edileceğinin farkına varmanızı sağlıyor.


  (eksi peri - 9 Mayıs 2012 11:45)

 • comment image

  yönetmenliğini chiwetel ejiofor'un yaptığı, başrolünde maxwell simba'nın yer aldığı 2019 yapımı film.

  film, dünya prömiyerini 15. sundance film festivali'nde yapmıştır.

  filmde, malawi'de bir köyde yaşayan çocuğun köyünü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgar türbini inşa etmesi anlatılmakta.

  biyografik tarzda özellik taşıyan film, inancın, hayal etmenin ve hayalleri gerçekleştirmenin önemine çok güzel bir vurgu yapıyor. derme çatma yerlerde yaşayıp adeta karın tokluğuna yaşayan, eğitim için para ödemek zorunda olan ve kıtlıkla mücadele eden köylülerin hikayesi abartıya kaçmadan doğal bir şekilde verilmiş. köylülerin yaşadığı zorlukları anlatmak istediğinde dayak yiyecek derecede karşılık bulduğu, okul ücretini ödeyemedikleri için okuldan atılan çocuklar, devletin uygun fiyata sattığı tahılları almak için birbirini ezercesine mücadele eden ve bu esnada birbirleri ile kavga dahi etmekten çekinmeyen insanların yaşamı filmin mevcut sistem eleştirisine katkıda bulunan en vurucu bölümler olarak akılda kalıyor. doğal oyunculuklar ve çok sıkmayan hikayesi ile gerçek bir olaydan uyarlanan film, izlemeye değer bir yapım olarak listeye eklenebilir.

  filme puanım: 7


  (aslansimsek - 1 Mart 2019 23:28)

 • comment image

  inanılmaz tatlı bir film. böyle insanın kafasını yormayan, huzur verip, vay be dedirten filmleri çok seviyorum. çok içten bir filmdi. 8/10.


  (conchanasalis - 3 Mart 2019 00:14)

 • comment image

  william kamkwamba tarafından yazılmış ve martı yayınlarından türkçe'ye rüzgarı dizginleyen çocuk adı ile çevrilmiş roman.

  kitap yazarın ilk romanı ve bir otobiyografidir. afrika edebiyatını sevenler için çilçil altın bulmakla eşdeğerde bir eserdir. dili diğer edebi öncüleri gibi gayet sade ve yalın olmakla birlikle hem hayatı/öyküsü hem de betimlemeleri oldukça çarpıcıdır.

  henüz 26 yaşındaki kamkwamba, biri epeyce büyük olmalla birlikte iki kıtlık geçirmiş, okul parasını ödeyemediği için ortaokula devame dememiş, kütüphanede tesadüfen bulduğu bir kitap sayesinde, hurdalıklardan parçalar toplayarak ve kendi imkanları ile yeldeğirmeni inşa etmiş, sıtma mücadelesi vermiş ve buna rağmen kitabın bir yerinde, kendi ülkesi dışındaki seyahatlerinde de gördüğü üzere ''çocukluğun oyun ve mutluluklarının her yerde aynı olduğunu'' söylemiştir.


  (kuzularin essizligi - 30 Ekim 2013 11:14)

 • comment image

  yaşanmış gerçek bir hikayeyi işleyen netflix filmi. malawi'de geçen filmin başında insanların yiyecek bulabilmek için yaşadıklarını öyle güzel göstermişler ki, oturduğunuz yerde içtiğiniz sudan yediğiniz yemekten utanıyorsunuz. bu nedenle başlarda üzücü olsa da yüzünüzde gülümseme ile bitireceksiniz.


  (jeanjack - 7 Mart 2019 10:30)

 • comment image

  chiwetel ejiofor'un william kamkwamba'nın hikayesinden uyarlayıp, yönetip, baş rolünde oynadığı 2019 yapımı netflix filmi. oyunculuklar çok çok iyi ama anne rolündeki aïssa maïga adlı abla yardırmış resmen.

  --- spoiler ---

  duygu sömürüsü, acındırma falan yapmadan derdini anlatıp mesajını gayet güzel bir şekilde aktarıyor film hele o suyun geldiği sahnedeki o doğal sevinç o kadar çok hoşuma gitti ki aptal bir sırıtışla geri alıp alıp izledim. cenazelere gelen ekip ne ayaktı keşke onu da anlatsaydın sevgili yönetmen bir diyalogla geçiştirilemeyecek kadar yer vermiştin filmde.

  abla hayırsız çıktı ne yapıp edip sırf o annenin emeği için üniversite okumalıydı. kıtlığın her zaman olabileceği bir ülkede yaşayıp da 4 çocuk doğurmak nedir amq vizyonsuzu. film de sevmediğim tek şey sen oldun.
  ---
  spoiler ---


  (chiafi - 4 Mart 2019 04:42)

 • comment image

  yani ne diyeyim bilemedim. aklıma lise yıllarım geldi...” bu öğrendiklerimiz neyimize yarayacak gerçek hayatta hocam yeaaa” diyen o ağzımın ortasına kürekle vurmayan fen bilgisi hocama kızdım, kendime kızdım. sonra bi suyun gelme sahnesi vardı o kadar sevindim ki anlatamam...
  netflix i bir kez daha tebrik ediyorum. yaşanmış bir hikayeyi o kadar güzel anlatmışlar ki, filmin için de o kadar çok alınacak ders var ki, ders diye bence liselerde fen derslerinde iki saat müfredata konup izletilebilir çok net söylüyorum...


  (koministimam2 - 5 Mart 2019 01:52)

Yorum Kaynak Link : the boy who harnessed the wind