Çıkış Tarihi     : 08 Mart 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Biyografi,Drama,Western
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Mimran Schur Pictures , Suretone Pictures
Yönetmen       : Vincent D'Onofrio (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Andrew Lanham (IMDB)
Oyuncular      : Chris Pratt (IMDB)(ekşi), Vincent D'Onofrio (IMDB)(ekşi), Ethan Hawke (IMDB), Dane DeHaan (IMDB)(ekşi), Leila George (IMDB), Adam Baldwin (IMDB)(ekşi), Tait Fletcher (IMDB), Keith Jardine (IMDB)(ekşi), MorningStar Angeline (IMDB), Ben Dickey (IMDB), Jenny Gabrielle (IMDB), Joseph Santos (IMDB), Merritt Glover (IMDB), Howard Ferguson Jr. (IMDB), Rachel Singer (IMDB), Stafford Douglas (IMDB), Chris Bylsma (IMDB), Jacob Browne (IMDB), Jake Schur (IMDB), Rachel de la Torre (IMDB), Douglas Bennett (IMDB), David White (IMDB), Diana Navarrete (IMDB), J. Nathan Simmons (IMDB), Joe Berryman (IMDB), Christian Dalton (IMDB), Cynthia Casaus (IMDB), Efrain Villa (IMDB), David Devereaux (IMDB), Hawk D'Onofrio (IMDB), Dillon D. Jordan (IMDB), Rip Lowe (IMDB), Clint Obenchain (IMDB), Sarah Murrey (IMDB), Charlie Chappell (IMDB), David Hight (IMDB), Michael E. Stogner (IMDB), Shannon Henderson Herrera (IMDB), Rose Cordova (IMDB), Leslie Fleming-Mitchell (IMDB) >>devamı>>

The Kid (~ Billy le Kid) ' Filminin Konusu :
Rio (Jake Schur) kız kardeşini zorba amcalarından (Chris Pratt) kurtarabilmek için Amerika’nın güneybatısına doğru umutsuz bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Bu yolculuk sırasında Şerif Pat Garrett’ın (Ethan Hawke), meşhur suçlu Billy the Kid’i (Dane DeHaan) yakalama çalışmalarına tanık olur. Rio zamanla kendisini bu kedi fare oyununun içinde bulur ve bir seçim yapması gerekir, ya bir suçlu ya da bir kanun adamı olacaktır. Rio’nun seçeceği yol ailesini kurtarmak için yapacaklarını da belirleyecektir.


 • "muhtesem bir film... chaplin 21.yy da yasasaydi kim bilir ne harikalar yaratirdi diye dusunduruyor insana...filmdeki cocuk muhtesem bir drama oyunculugu sergilemis, hayran kalmamak mumkun degil.."
 • "imdb top 250 listesinin en yaşlı filmi buymuş. 1921. dile kolay, 90 yıl olmuş. ve biliyorum ki 90 yıl sonra da meydan okumaya devam edecek."
 • "türkçesi yumurcak olan film. kemal sunal'in garip filminin senaryosu bu filmden kopya çekmedir"
Facebook Yorumları
 • comment image

  charlie chaplin in ilk kendisinin ürettiği ve yönettiği uzun metrajlı filmidir.

  --- spoiler ---
  hikaye bekar anne edna purviance' in kolları arasındaki bebeği ile hayırseverler hastanesinden ayrılması ile başlar. yükü haç taşıyan isayı gösteren bir kart ile tasvir edilir. çocuğun babası fakir bir sanatçıdır ve eski sevgilisini çok da önemsemez. anne kederli bir şekilde, bebeğini bulanın ilgilenmesini ve sevmesini dileyen bir notla birlikte, bir milyonerin limuzine bırakır. fakat hırsızlar limuzini çalar ve bebeği farkettiklerinde yol kenarındaki bir çöp kutusuna bırakırlar.
  chaplin sabah gezintisindedir, feryat eden bebek yüzünden tökezler. bebeği başka bir kadına vermeyi denese de, bebeği kendisi evlat edinmeye karar veriri. bu esnada, purviance pişman olur, fakat konağa döndüğünde, arabanın çalınma haberi ile kederden çöker kalır. chaplin ise, evini bir bebeğe uygun olarak yapabildiği en iyi şekilde düzenler.
  ---
  spoiler ---
  chaplin, the kid'in yapımı esnasında çeşitli zorluklar karşılaşmıştır. ilham kaynağı, ilk oğlunun ölümü olarak tahmin edilir ki, norman spencer chaplin 1919 da doğumunda bir kaç gün sonra ölmüştür. traji komik bir film yapmak için azmi bir bakıma ilk ulusalcılığa meydan okumadır.
  chaplin'in ilk eşi mildred harris ten boşanma vakası film üzerinde bir parça rol oynamıştır. negatiflere el konulmasından korkan chaplin ve ekibi, salt lake şehrine ve sonra newyork a filmin kurgusunu tamamlamak üzere kaçmışlardır. chaplin'in the kid için muhteşem ve hareketli sonu 1971'de tiatral bir yeniden yapım için düzenlenmiştir. fakat 1921'de chaplin'in düzenlediği temalar kullanıldı. chaplin bir bakıma yeniden kurguladığı yapım için sahnelerin kesilmesine fazla hassas davranmıştır.


  (qfwfq - 14 Eylül 2006 11:24)

 • comment image

  charlie chaplin'in zamanının ötesinde filmi. 1986 yapımı kemal sunal versiyonunu izleyip de 1921 yapımı orjinal versiyonuna hayran kalmak ilk başlarda biraz garip görünse de charlie chaplin'in bir dahi olması bu durumu açıklamaktadır.

  --- spoiler ---
  filmin sonlarına doğru chaplin ve yumurcak, çocuk esirgeme kurumu yetkililerinden kaçıp kurtulur ve geceyi geçirmek için han gibi, koğuş gibi bir yere giderler. sahne baştan aşağı komedidir. gülmekten zamanınız arta kalırsa içerideki sefalete, pisliğe bir göz gezdirirsiniz. fakirlik ortalık yerde cirit atmaktadır. the gold rush filmindeki ayakkabı yeme sahnesi kadar fakirlik kokar bu sahne de. tam da o pislik içerisinde hancı gazete ilanını okumaya başlar. "kayıp erkek çocuğunu bulana 1000 dolar verilecektir" o da nesi; kamera ilana odaklandığında kameranın üzerinde hızlı hızlı bir sinek dolaşmaktadır. büyük ihtimalle tesadüftür fakat bu bile chaplin'in bir sihirbaz olduğuna beni inandırmaya yetmiştir.
  ---
  spoiler ---


  (dicto - 5 Aralık 2007 11:58)

 • comment image

  muhtesem bir film... chaplin 21.yy da yasasaydi kim bilir ne harikalar yaratirdi diye dusunduruyor insana...
  filmdeki cocuk muhtesem bir drama oyunculugu sergilemis, hayran kalmamak mumkun degil..


  (daydreams - 14 Şubat 2009 23:05)

 • comment image

  her karesi ayrı ayrı dakikalarca izlenebilir, müziklerine hayran olunabilir. "evet bilmediğiniz bir şey yok bende ama her şeyin orijinali benim" diyen film. sıcak, samimi, hüzünlü. her detayı ayrı güzel.


  (amelie poulain - 10 Şubat 2010 01:32)

 • comment image

  birçoklarına göre "the kid" chaplin'in kendisinden pek çok şey kattığı film ve belki de aralarında en iyisi. film sanatçının özel hayatındaki çalkantılı dönemin bir yansıması aslına bakarsanız. 1918 ekim'inde chaplin'in 17 yaşındaki mildred harris'le yaptığı aceleci evlilik, genç aktrisle ortak bir payda bulamaması, sakat doğan ve üç gün sonra kaybedilen bir bebek… işte bu bileşkenin sinema perdesine yansıması "the kid". chaplin'in ilk yapması gereken filmde başrolü paylaşacağı ufaklığı bulmaktı. filmde ona eşlik eden küçük jackie'i tesadüf eseri bir müzikholde gördü. the kid; jackie'nin taklit kabiliyeti ve chaplin'in mizah anlayışının aynı potada erimesiyle dünyaya geldi. sıcak, sevimli, hüzünlü bir karışım…


  (vanguard boun - 24 Nisan 2010 17:08)

 • comment image

  o kadar güzeldi ki aklıma geldikça hala içim huzur dolar.özellikle müzikleri olağanüstüydü.çok insani bir tarafı var gerçekten.diz boyu fakirlik,sefalet.komedinin yanında arka fonda anlatılanlar chaplinin muhalif yanının göstergesi...
  çocukluğumuz kemal sunalla geçti ama şabanın şarlodan doğduğunu bilseydik keşke.sinema anlayışı olarak chaplinin örnek alındığı çokça taklit edildiği bir gerçek.kemal sunal ayrı bir efsane o başka.ona da saygımız sonsuz.ama chaplinin önünde eğilmemek mümkün değil.


  (yapayalniz - 21 Eylül 2010 14:19)

 • comment image

  charlie chaplin'in nazarımda en iyi filmidir.
  özellikle sinemamıza büyük tesiri vardır.
  -yardıma muhtaç bir bebek bulma (ki bizde genelde cami avlusunda olur )
  -bulan kişinin fakir olması
  -ailesinin ileride almaya gelmesi
  -çocuğun gitmek istememesi
  motifleriyle hemen her filmimize, dizimize tesir etmiştir.
  özellikle yatakhane sahnesi ve şarlo'nun kavga sahnesi izlemeye değerdir.


  (kutsal bilgi kazani - 14 Şubat 2011 05:54)

 • comment image

  imdb top 250 listesinin en yaşlı filmi buymuş. 1921. dile kolay, 90 yıl olmuş. ve biliyorum ki 90 yıl sonra da meydan okumaya devam edecek.


  (melankomik - 3 Mart 2011 00:37)

 • comment image

  jackie coogan'ın sergilediği mütiş oyuncusuyla göz dolduran
  charles chaplin zekasının seyirciyle paylaştığı 1921 yapımı her karesinde tarih ve chaplinin sefaleti ve sevimliliği yan yana geldiği eşsiz yapım...

  filmi izlediğimizde türk filmlerinde defalarca kullanılan sahneler olduğunu fark edeceksiniz.

  film hem sessiz hem siyah beyaz hemde 90 sene önce yapılmış ama hala akıcı hala komik hala güzel...

  yormadan kendinizi, verin 53 dakikanızı 69 numaralı kapının içine girin kapının önünde yaşayın ki yaşamın size mutluluk ve huzurla doldurduğunu göreceksiniz.

  iyi seyirler..

  kaynak (bkz: http://dipnoi.blogspot.com/2011/09/kid.html )


  (yabadabaduu - 3 Eylül 2011 19:59)

Yorum Kaynak Link : the kid