Çıkış Tarihi     : 20 Mart 2019 Çarşamba, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Biyografi,Cinayet,Drama,Korku
Taglar             : munchausen by proxy,act,Aşk,fun,nefret
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Eat the Cat , Universal Cable Productions
Yönetmen       : Laure de Clermont-Tonnerre (IMDB), Steven Piet (IMDB), Adam Arkin (IMDB)(ekşi), Christina Choe (IMDB), Hannah Fidell (IMDB)
Senarist          : Nick Antosca (IMDB),Michelle Dean (IMDB),Dan Dietz (IMDB)(ekşi),Lisa Long (IMDB),Robin Veith (IMDB)(ekşi),Heather Marion (IMDB)
Oyuncular      : Patricia Arquette (IMDB), Joey King (IMDB)(ekşi), Calum Worthy (IMDB)(ekşi), Chloë Sevigny (IMDB)(ekşi), AnnaSophia Robb (IMDB)(ekşi), Ginny Cameron (IMDB), Steve Coulter (IMDB)(ekşi), Brayhia Marshall (IMDB), Bruno Rose (IMDB), BettyLynn Allison (IMDB), William David Billions (IMDB), Charles D. Clark (IMDB), Ashley Dulaney (IMDB), Patricia French (IMDB), Alisa Harris (IMDB), Ella Harrison (IMDB), Hanna Harrison (IMDB), Denitra Isler (IMDB), Poorna Jagannathan (IMDB), Shiquita James (IMDB), David Michael-Smith (IMDB), Rasheda Randle (IMDB), Holli Saperstein (IMDB), Sawyer Schultz (IMDB), Rebecca Morris (IMDB), John Ales (IMDB), Perry Ball (IMDB), Justin Barefield (IMDB), Elizabeth Becka (IMDB), Elizabeth Bond (IMDB), Colby Boothman-Shepard (IMDB), Cliff Chamberlain (IMDB), Nicholas Cirillo (IMDB), Michael H. Cole (IMDB), Tracy P. Cummings (IMDB), Korbi Dean (IMDB), Alexandria Deberry (IMDB), Parker Dowling (IMDB), Reed Emmons (IMDB), Stephanie Enderby (IMDB) >>devamı>>

The Act (~ A tett) ' Dizisinin Konusu :
The Act’in ilk sezonu, Dee Dee Blanchard ve Gypsy Blanchard adlı anne kızın başından geçen gerçek bir olaya dayanıyor. Dee Dee, kızının pek çok ölümcül hastalıkla mücadele etmesine rağmen onu hiç bırakmayan cefakar bir anne. Gypsy ise, belki de dünyanın en şanssız kız çocuğu ve sayısız hastalıkla mücadele ediyor. Anne-kız pek çok dernek tarafından destekleniyor ve ilgi görüyor. Peki bu yürek burkan tabloda gerçek olmayan detaylar gizlenmiş olabilir mi? Dee Dee, iddia edildiği gibi ömrünü kızına adamış bir anne mi? Ya da Gypsy sürekli ilaçlarla hayata tutunan bir kızcağız mı?


 • "izlediğim en rahatsız edici dizilerden birisi. çok üzücü."
 • "arayıp da bulamadığım türden bir dizi karşıma çıktı ve oldukça beğendim. gypsy rolündeki joey king'in oyunculuğu muazzam gerçekten."
 • "yorumlar garip şekilde çok iyi olduğu yönünde. konu da ilginç aslına bakarsan. trailer da ilginç. sadece 2 bölümü gelmiş daha.izleyince editlenecek."
Facebook Yorumları
 • comment image

  anne ve kızın oyunculuklarını çok beğendim. ayrıca sinirlenerek izliyorum. böyle bir şeyin gerçek olması da oldukça üzücü yazık kıza. bu olayın 2017 yılın'da hbo tarafından yayınlanan bir belgeseli de var. mommy dead and dearest


  (tekmegeliyor - 18 Nisan 2019 13:52)

 • comment image

  rahatsız edici pembelikte bir dizi.

  --- spoiler ---

  konunun işleyişinde eksikler var aslında. yani örneğin beslenme tüpü konusu. herhangi bir sağlık problemi yok, sadece annenin beyanı var. sadece bu beyana bakarak mı tüp takmışlar? veya dişler. tamam hepsi çürüktü ama bir anda hepsi birden çekilmeli miydi?

  mesela kadın çocuğum kanser diyor. tüm doktorlar inanıyor mu öylece? make a wish vakfı filan dememiş mi nerede raporlar diye?

  olaya tek uyanan kadın doktor var, o da bir bölümde gösterildi, işin peşini bıraktı.

  ---
  spoiler ---

  ben dizi ile uğraşamam, derli toplu bi özet yok mu derseniz youtubeda ingilizce kaynaklar mevcut. gerçekten ilgi çekici bir konu, mutlaka izleyin derim.


  (elorelia - 15 Nisan 2019 17:44)

 • comment image

  en az breaking bad bölümleri kadar gerim gerim geren bir dizi.

  başrolde patricia arquette anne olarak ve joey king de kızı gypsy olarak yer alıyor. annesinin baskıları ve tutucu/muhafazakâr tavırları sebebiyle çocukluğunu doyasıya yaşayamayan ve bedeninde hemen her türlü rahatsızlığın emaresi bulunan bir kızın hikâyesini anlatıyor. dizi bir miktar desperate housewives'ı andırıyor, fakat o kadar 'hafif' bir gerilim/korku öğesi yok. breaking bad'deki durağan sahneler, beklenmedik çıkışlar vb. pek çok unsur var. tavsiyem, fragmanını izlemeden diziye başlamanız; ancak yine de gidişat genel olarak tahmin edilebiliyor ("annesinin sürekli baskı uyguladığı genç kız en sonunda isyan edip tam tersi bir karaktere bürünür." vb). o süreç içerisindeki inişler ve çıkışlar çok başarılı bu dizide. bölümlerin içinde bazen en başta ve en sonda, bazen ortalarda falan bir cinayet vakası da var ve olayların nasıl o noktaya gittiğini tahmin etmeye çalışıyorsunuz.

  dizinin -bence- en ürkütücü etkilerinden biri de, gerçek hikâyelerden uyarlanarak yazılmış olması. o sahneleri izlerken bunların gerçekten birilerinin başına geldiği gerçeğini hatırlamak insanın içini ürpertiyor.

  bu senenin mutlaka göz atılması gereken dizilerinden biri bence.


  (voyager altin plak - 7 Nisan 2019 21:43)

 • comment image

  arayıp da bulamadığım türden bir dizi karşıma çıktı ve oldukça beğendim. gypsy rolündeki joey king'in oyunculuğu muazzam gerçekten.


  (misskokuluturta - 2 Nisan 2019 21:43)

 • comment image

  munchausen by proxy sendromu olan bir annenin ve onun istismarına maruz kalmış ama sonra onu öldürmüş olan kızının gerçek hayattan alınan öykülerinin anlatıldığı hulu yapımı bir dizi.

  hbo daha önce konuyu anlatan bir belgesel yayınlamış. mommy dead and dearest

  gerçek hayattaki öykülerinde gypsy rose annesini öldürmekten ikinci derece cinayet ile suçlanıp 10 yıl hapis cezası alıyor ve savunmasında da annesinin hastalığını kullanıyor. fakat olayı çeşitli kaynaklardan okuyunca insan kim daha mağdur karar veremiyor. elbette ortada tüm hayatı sanki hastaymış gibi elinden alınmış bir kız çocuğu var ama öte yandan da anne de gerçekten hasta.

  yayınlanan ilk iki bölümün ardından bende bıraktığı etki şöyle; müthiş oyunculuklarla çekilen dizi de olayın kendisi gibi sarsıcı ve bir o kadar da rahatsız edici. yine de sonuna kadar izleyeceğim sanırım.


  (genuine - 24 Mart 2019 21:10)

 • comment image

  yorumlar garip şekilde çok iyi olduğu yönünde. konu da ilginç aslına bakarsan. trailer da ilginç. sadece 2 bölümü gelmiş daha.
  izleyince editlenecek.


  (berk1905 - 24 Mart 2019 17:59)

 • comment image

  gipsy rose ve dee dee blanchard’in hikayesini anlatan based on a true story dizi.
  annenin kizina yaptiklarina mi sasirayim yoksa kizinin annesine yaptiklarina mi bilemedim.
  merak ettim dr phil’deki bolumlerine bi goz attim dehsete kapildim ciddi ciddi yasanmis olduguna hala inanamiyorum.
  bu arada joey king* gercekten gipsy’nin birebir aynisi olmus oyunculuguna hayran kaldim. uzun lafin kisasi acil izlenmeli.
  unutmusum buyrun bu da trailer


  (minka - 22 Mart 2019 06:39)

Yorum Kaynak Link : the act