Süre                : 3 Saat
Çıkış Tarihi     : 04 Haziran 2019 Salı, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Döküman
Taglar             : 63 year old
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  ITV Studios , Shiver
Yönetmen       : Michael Apted (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Tony Walker (IMDB), Charles Furneaux (IMDB)(ekşi), Nicholas Hitchon (IMDB), Suzanne Dewey (IMDB)(ekşi), Lynn Johnson (IMDB), Bruce Balden (IMDB)(ekşi), Neil Hughes (IMDB), John Brisby (IMDB), Andrew Brackfield (IMDB), Peter Davies (IMDB), Paul Kligerman (IMDB), Jacqueline Bassett (IMDB), Susan Sullivan (IMDB), Symon Basterfield (IMDB)

63 Up ' Filminin Konusu :
Yönetmen Michael Apted, 7 yıllık bir bekleyişin ardından aynı İngiliz doğumlu yetişkin grubunu tekrar ziyaret ediyor. Son yedi yıl içerisinde yaşamlarında meydana gelen değişimler konusunda konular görüşülmüştür.


Oyuncular
 • "barış özcan'ın bu belgeseli merkeze alan tedx talks konuşması için bkz."
Facebook Yorumları
 • comment image

  bu belgeselin ön ayak olduğu projelerden birisi de richard linklater a aittir. kendisi 2001-2013 yılları arasında geçen zaman diliminde, her sene bir iki hafta boyunca yaptığı çekimlerden, küçük bir çocuğun büyümesini ele alan bir film ortaya koyacaktır.


  (durum serserisi - 12 Aralık 2008 05:46)

 • comment image

  mukemmel bir belgesel serisidir. 7 yasindan beri gordugun o cocuklarin buyumesi, ardindan yaslanmasi tarif edilemez hisler burakiyor insanda. hayatin ne kadar duz ve tahmin edilebilir oldugunu da gozler onune sermekte olan bu yapitlari ilki haric michael apted, ilkini ise paul almond yonetmistir.


  (cswg - 14 Ocak 2015 12:06)

 • comment image

  öncelike richard linklater'ın bu seriden etkilenip de çektiği film için (bkz: boyhood)

  başka bir entryde bu belgesellere gönderme yapacakken sözlükteki başlığını bulmak için 14 up, 28 up..., up series, 7 up diye arattım mamafih bu seriyi inceleyen tek başlık bunu bulabildim. bu duruma da şaşırdım tabii. aramaya radikal bir şekilde inanmama rağmen sözlükte bu serinin bu kadar az ilgi çekeceğine inanmadığım için kesin ararken hata yaptım diye içimden geçiriyorum ama ne olur ne olmaz diye buraya kısaca bilgi verici bir iki cümle yazayım:

  aynı anda hem müthiş hem de çok korkutucu ve acı verici bir seri.

  aslında ilk başta "britanya'nın çocukları dünyaya nasıl bakıyorlar"ı göstermek amaçlı tek çekimlik planlanan "seven up" adlı 1964 tarihli televizyon programı yapıldı kanadalı yönetmen paul almond tarafından. bu program için farklı arkaplanlardan 7 yaşında 14 çocuk bir araya getirildi ve onlarla röportajlar yapıldı.

  daha sonra "seven up" sırasında paul almond'ın asistanı olan michael apted 1970'in sonunda "7 plus 7" adı altında aynı çocukları bir kez daha topladı ve 7 sene sonra çocukların dünyaya bakışlarında nelerin değiştiğini inceledi. bundan sonra da her 7 senede bir her seferinde orijinal kadrodaki herkes katılmasa da bu insanların hayatlarında nelerin değiştiğini inceleyen röportajlara dayalı fimler yapmaya devam etti. "21 up" 1977'de, "28 up" 1984'te, "35 up" 1991'de, "42 up" 1998'de, "49 up" 2005'te ve son olarak da "56 up" 2012'de yayınlandı.

  michael apted "84 up"a kadar gitmeyi amaçladığını söylüyor ama tabii bunun için de kendisinin de sağlıklı bir şekilde 99 yaşına kadar yaşaması gerekiyor.

  bir sosyal deney gibi... o çocukların yerinde olmak kesinlikle istemezdim ama öte taraftan da çok ilgi çekici. hayalkırıklıklarını, mutlulukları, hayalleri, gerçekleri kısaca tüm hayatı gözler önüne seriyor. çok fena.


  (kelek - 17 Mart 2016 12:18)

Yorum Kaynak Link : the up series