Çıkış Tarihi     : 23 Ocak 2020 Perşembe, Yapım Yılı : 2020
Türü                : Aksiyon,Macera,Drama,Bilim Kurgu
Taglar             : Star trek,24. yüzyıl,reference to star trek first contact,cbs all access,paylaşılan evren
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  CBS Television Studios , Roddenberry Entertainment , Secret Hideout
Yönetmen       : Douglas Aarniokoski (IMDB)(ekşi), Hanelle M. Culpepper (IMDB), Jonathan Frakes (IMDB)(ekşi), Maja Vrvilo (IMDB)
Senarist          : Michael Chabon (IMDB)(ekşi),Alex Kurtzman (IMDB)(ekşi),Gene Roddenberry (IMDB)
Oyuncular      : Santiago Cabrera (IMDB)(ekşi), Patrick Stewart (IMDB), Isa Briones (IMDB), Michelle Hurd (IMDB)(ekşi), Alison Pill (IMDB)(ekşi), Harry Treadaway (IMDB)(ekşi), Rebecca Wisocky (IMDB)(ekşi), Evan Evagora (IMDB), Lil Cory (IMDB), Brian DeRozan (IMDB), Chelsea Harris (IMDB), Michael Eshaun York (IMDB), Landry Allbright (IMDB), Neraida Bega (IMDB), Ernesto Chaverri (IMDB), Jonathan Del Arco (IMDB), Merrin Dungey (IMDB), Maya Eshet (IMDB), Jonathan Frakes (IMDB), Harrison Grant (IMDB), Ella Gross (IMDB), Barbara Eve Harris (IMDB), Casey King (IMDB), Ken Lyle (IMDB), Sam Marra (IMDB), Marti Matulis (IMDB), Charlie Newhart (IMDB), Ian Nunney (IMDB), Cailan Robinson (IMDB), Jeri Ryan (IMDB), Graham Shiels (IMDB), Marina Sirtis (IMDB), Brent Spiner (IMDB), McKenzie Westmore (IMDB), Jeffrey Lynn White Jr. (IMDB), Lulu Wilson (IMDB), Jon Ian Dredge (IMDB), Richard Scott (IMDB)

Star Trek: Picard (~ Jornada nas Estrelas: Picard) ' Dizisinin Konusu :
“Star Trek: The Next Generation”ın yedi sezonunda karşılaştığımız ikonik Captain Jean-Luc Picard karakteri, yeniden ekrana gelmeye hazırlanıyor. İkonik karaktere, orijinal dizide olduğu gibi usta aktör Patrick Stewart hayat verecek. Dizi yürütücü yapımcılar Alex Kurtzman, James Duff, Akiva Goldsman ve Michael Chabon'un imzasıyla ekrana taşınıyor.


 • "ağlamıyorum, gözüme picard şarabı kaçtı.sıkıntılı discovery’den sonra aşırı heyecanlandıran dizidir."
 • "fragmanı düşen cbs all access'in yeni star trek dizisi. kimler gelmiş kimler."
 • "dizide q olmazsa beni biraz üzecek ama olsun data yı makyajla hala aynı yapabilmiş olmaları yetti bana bir de fragmanda picard engage dedi, o da yeterliydi."
 • "discovery'e çok sövdük ama hakkını vermek lazım. bir st dizisi çıkıp da 2020'li yıllarda da bilimkurgunun tutacağını göstermeseydi, star trek picard'ın da yapılması çok zordu."
Facebook Yorumları
 • comment image

  ilk bölümü genel anlamda oldukça başarılı buldum.. çok fazla aksiyon olacak herkes birbirine sıkacak güzelim star trek evreni john wick'e dönecek diye korkuyordum ama kararında bir aksiyon olmuş umarım bu ayarda devam eder. hatta yer yer felsefik ve bilim öğelerinide barındırırsa içinde tadından yenmez.

  --- spoiler ---

  konuyu sağlam temellere oturtmuşlar. romulanlar'ın kurtarılması sırasında androidlerin yaptığı hainliği ve devamında star fleet'in bütün androidleri yasaklamasını temel almışlar. en sonda bir borg cube gördük ki burda romulanların ne işi var? borg'lar sahip çıktı desem borg kültürüne aykırı böyle bir şey. nerede kaldı resistance is futile?

  zaten ikiz kız orda çalışıyor, yenileme tesisi gibi bir yer. bu ikize yanlayan eleman şu okinawa'da ki dr. agnes'in bahsettiği eleman olma ihtimali nedir?

  değinmek istediğim bir kaç yer daha var trekkieler oldukça sevmiştir bu kısımları.

  açılıştaki data ile poker oynanması, biliyorsunuz ki data'nın zamanında holodeck'te einstein, newton ve s.hawking ile poker oynamışlığı vardır.

  picard'ın aile yadigarı olan üzüm bağlarının başına geçmesi. köpeğinin adının number one olması. ki sonunda burda yaşamıyorum sadece ölmeyi bekliyorum demesi bile zamanında neden o bağlarda kalmadığı ve starfleet'e yazıldığını hatırlatmıştır herkese.

  earl grey çayını artık kafeinsiz ister olmuş picard. nerde kaldı ya tea earl hot?

  be the captain they remember cümlesinden sonra tüyler diken diken. en az benim olduğu kadar herkesi duygulandırmıştır bu sahne.

  have you ever been stranger to yourself? bunu locutus'a diyor ya cevaba bak many many times.

  picard'ın arşivde gördüğü bat'lethhatta yanındaki hançer yanlış hatırlamıyorsam bir bölümde hakim gibi bir şey olduğu için verilmişti.

  captain picard günü afişi zaten gözlerden kaçmamıştır.

  data her zaman bir kız çocuğu istemişti bu dizinin konusunu oraya bağlamalarıda ayrı bir güzel geldi bana.

  ---
  spoiler ---


  (lycanthrope - 23 Ocak 2020 21:36)

 • comment image

  star trek'e yeni başlamış veya the next generation dizisini izlememiş olanlar için şunları söylemek lazım.

  - doktor jurati, bruce maddox diye birinden bahsediyor. tng'nin 2.sezonunda androdimiz data'nın birey olup olmadığıyla ilgili the measure of a man adında bir bölüm var. bu bölümde federasyonun sibernetik üzerine çalışan isimlerinden bruce maddox, data'yı incelemek ve onun gibi androidler üretmek istiyor. bu bölümü izlemeniz lazım.

  - jurati picard'a b4 androidini göstermekte. bu android, data'yı yapan dr.noonien soong'un data'dan önce yaptığı bir android. görünüşü aynı. fakat data gibi gelişmiş bir pozitronik beyne sahip değil. data hafızasını b4'a aktarmıştı diye söylendi. bu olayların detayı için star trek nemesis filmini izlemeniz lazım.

  - noonien soong, data'dan önce b4'ü yapıyor, yani before'u.* aslında bu iki modelin arasında bir android daha var. lore. dizideki android olayını ve data'yı daha iyi anlamak için tng'nin 1x13 datalore ve 4x3 brothers'ını izlemeniz gerekiyor.

  - data'nın bir çocuk istediğinden bahsediyor picard. yine diziyle oldukça ilgili olan tng 3.sezon 16.bölümü the offspring'i izlemeniz lazım data'nın neden böyle düşündüğünü anlamanız için.

  - picard arşive odasına girdiğinde görülen captain picard day ise 7x12 the pegasus bölümünden bir hatıra.

  - haa, picard şarapçılıkla uğraşıyor çünkü burası aile çiftliği. dizide the best of both worlds'deki olaylardan sonra picard 4x02 family bölümünde yine buraya, abisinin yanına gelmişti. tek başına izlenildiğinde yavaş bir bölüm olarak gelebilir tabi.

  izleme sırası

  1x13 datalore
  2x09 the measure of a man
  3x16 the offspring
  4x03 brothers
  star trek nemesis

  extra olarak şunlar izlenebilir

  2x15 pen pals
  3x02 the ensigns of command
  4x11 data's day
  7x10 ınheritance

  ileriki bölümlerde seven of nine picard'ın yanına gelecek. star trek voyager dizisi izlenmediyse, bu karakteri anlamak için şu bölümler izlenebilir.

  3x26 scorpion part 1
  4x01 scorpion part 2
  4x02 the gift
  4x06 the raven
  4x25 one


  (eldrun - 24 Ocak 2020 14:06)

 • comment image

  star trek tng sevenlerin gözleri yaşlı... "kaptan picard günü" pankartını hatırlar herkes (şimdi tekrar dikkat ettim "bazen kim olduğunu unutursun" dediği yerde o pankartı gösteriyor.)
  hatta yanlış hatırlamıyorsam harflerin renkleri, yazı stili bile aynı kalmış.

  belki picard'dan sonra en sevdiğim karakter olan data'yı görmek mükemmel hissettirdi hatta voyager sevenler için seven of nine bile var dizide.

  borg gemisi göründü bir yerde ne kadar özlemişiz. resistance is futile derler yine inşallah. *

  yalnız şöyle bir şey kafama takıldı star trek bir aksiyon dizisi olmadı genel anlamda bir keşif dizisi oldu ama sanırım bu sefer galaksiyi kurtaracaklar. neyse buna da okeyim ben.

  heyacan ve merakla bekliyorum.

  şimdi 2. kez izliyorum traileri bir kaç bir şey daha eklemem gerek.

  trailerin açılışında ki ilk cümle. "have you ever been stranger to yourself " net olarak the ınner light bölümü ve picard'ın borg gemisindeki yaşantısına gönderme. locutus zamanlarına. hatta cevap olarak bir çok kere diyor picard.

  engage dedikten sonra keşke bir de fascinating deseymiş.


  (lycanthrope - 20 Temmuz 2019 23:48)

 • comment image

  hiç uzun uzadıya incelemek gelmiyor içimden. picard, data ve seven'ın göründüğü şu iki buçuk dakikada ufaktan çişimi tutamamış olabilirim. bunun dengi ewan mcgregor'lu bir kenobi filmidir. bunun dengi the evil dead'in geri dönüşüdür. bunun dengi mark hamill'ın joker'i canlı kanlı canlandırışıdır. üstümüze star trek atın, voyager'a, tng'ye boğun bizi. prime kullanmanın gerçekten bi faydasını görelim.

  ellerim titriyor yemin ediyorum.


  (coolbull - 21 Temmuz 2019 00:18)

 • comment image

  discovery'e çok sövdük ama hakkını vermek lazım. bir st dizisi çıkıp da 2020'li yıllarda da bilimkurgunun tutacağını göstermeseydi, star trek picard'ın da yapılması çok zordu.


  (spacetimereality - 21 Temmuz 2019 01:26)

 • comment image

  çok heyecan yapmış fanlarında ama keyifbozan adam olmak istemesem de bazı bariz gerçekleri hatırlatmam lazım.

  birincisi yazarı kurtzman. yani discovery, mummy ve abrams'ın star trek'ini yazmış ve istisnasız hepsini batırmış adam. bu adamdam iyi bir şey çıkma ihtimali oldukça ama oldukça düşük.

  ikincisi, fragmandaki görmeyi sevdiğiniz şeyleri bir kenara bırakıp diğer sahnelere biraz daha dikkat edin derim. lazer ateşlemeler, patlamalar, tekmeler, yumruklar.. eski star trek değil bu, yeni film serisi ve discovery ayarında gideceklerine dair ağır ipuçları var.

  üçüncüsü, şimdi de sevdiğiniz şeyleri tekrar bir düşünün derim. daha önceki bütün yeni star trek rebootlarında zaten kullanılan bir yöntem bu.. eskiden kalan ne varsa toplayıp bu sayede izleyicide bir nostalji yaratarak halihazırda bir izleyici kitlesiyle başlamak için uygulanan basit bir hile. data'yı, riker'ı görmek (ki görmedik galiba onu ama oynayacakmış dizide) güzel olabilir ama diziyi yapanların, nostaljiyi paraya çevirmekten başka bir hedefleri olmayabilir. bu konuda suç dosyaları oldukça kabarık.

  son olarak da bütün bu dediklerime rağmen tersi de çıkabilir. gayet iyi bir dizi de yapmış olabilirler. umarım söylediğim her şeyde yanılırım. sadece önerim, beklentinizi çok yüksek tutmamanız ve biraz olsun temkinli yaklaşmanız. generations ayarında, ağır tempolu bir dizi yapmayacakları neredeyse kesin ama discovery gibi bir felaket de çıkmaması umuduyla diye bitirelim.


  (kaptan asikar - 23 Temmuz 2019 23:33)

Yorum Kaynak Link : star trek picard