Çıkış Tarihi     : 18 Ekim 2019 Cuma, Yapım Yılı : 2019
Türü                : Drama,Romantik
Taglar             : Tv mini serisi,Beğenilenler
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Fake Empire , Paramount Pictures
Yönetmen       : Clea DuVall (IMDB)(ekşi), Rachel Goldenberg (IMDB), Rashaad Ernesto Green (IMDB), Brett Haley (IMDB), Ami Canaan Mann (IMDB)(ekşi), Josh Schwartz (IMDB), Sarah Adina Smith (IMDB)
Senarist          : Josh Schwartz (IMDB)(ekşi),John Green (IMDB)(ekşi),Stephanie Savage (IMDB)(ekşi),Ashley Wigfield (IMDB),Leila Gerstein (IMDB),Warren Hsu Leonard (IMDB),Kirk A. Moore (IMDB),Kendall Rogers (IMDB)
Oyuncular      : Charlie Plummer (IMDB), Kristine Froseth (IMDB), Timothy Simons (IMDB)(ekşi), Ron C. Jones (IMDB), Denny Love (IMDB), Jay Lee (IMDB), Sofia Vassilieva (IMDB)(ekşi), Landry Bender (IMDB)(ekşi), Uriah Shelton (IMDB), Roman Armstrong (IMDB), Paris Cristina Brown (IMDB), Justin Carmouche (IMDB), Jordan Connor (IMDB), Abbie Gayle (IMDB), Baylee Johnson (IMDB), Mason McKey (IMDB), Vaughan Page (IMDB), Anna Stilinovic (IMDB), Henry Zaga (IMDB), CG Lewis (IMDB), Nicole Mattingly (IMDB), Deneen Tyler (IMDB), Jared Bankens (IMDB), Greg Beaumont (IMDB), Lucy Faust (IMDB), James Kendrick (IMDB), Joe Chrest (IMDB), Joy Jacobson (IMDB), Meg Wright (IMDB), Layne Herpin (IMDB), Rachel Matthews (IMDB), Brandon Stanley (IMDB), Blaze Burkenstock (IMDB), Austin Fillmore (IMDB), Tonya Maldonado (IMDB), Kelly Murtagh (IMDB), Frieda Jane (IMDB), Christian Mann (IMDB), Andrea Andrade (IMDB), Gralen Bryant Banks (IMDB) >>devamı>>

Looking for Alaska (~ Alaska nyomában) ' Dizisinin Konusu :
Alabama eyaleti kırsalında ormanlık alanda bulunan bir yatılı lisede ilk gününe hazırlanan Miles Halter’ın okula gelişiyle başlıyor. Miles, o vakte kadar derslerine odaklanmış, sıradan ve çok fazla sosyal olmayan bir genç olmuştur. Lakin kampüse ayak bastığı andan itibaren hayatına bir anda hareket gelecektir. Yeni oda arkadaşı ve onun eksantrik arkadaşlarıyla tanışacak, yeni dostluklar kurup yeni düşmanlar edinecektir. İlk görüşte aşık da olacaktır. Alaska isimli aşık olduğu bu dikkat çekici kız Dünya, Miles da onun yörüngesinde dönen Ay olacaktır tabiri caizse bundan sonraki süreçte.


 • "-(bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)(bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar listesi)--(bkz: #59026321)"
 • "türkçe'ye pegasus yayınları tarafından "alaska'nın peşinde" ismiyle kazandırılmış olan, john green'in yazdığı ilk romandır. (bkz: john green)(bkz: vlogbrothers)(bkz: the fault in our stars)"
 • "beğendiğim kitaplar arasına giren kitap.alaska karakteriyle gerçekten tanışmak isterdim."
Facebook Yorumları
 • comment image

  "kanepede onun yanında yatmayı çok istiyorum, kollarımı etrafına dolayıp uyumak. sevişmeden, o filmlerde olduğu gibi. sadece birlikte uyumak, cümlenin en masum haliyle. fakat benim cesaretim yok ve onun sevgilisi var. ben ahmağım, o harika biri. ben umutsuzca sıkıcı, o ise sonsuz büyüleyici. bu yüzden odama geri dönüp alt ranzaya çöktüm. düşündüm de insanlar yağmur olsaydı ben çiselerdim o ise fırtına olurdu."


  (pia yuitza - 11 Eylül 2012 22:37)

 • comment image

  "bir araya gelen herşey sonunda parçalarına ayrılır, dağılır. herşey. üzerinde oturduğum sandalye. çatılmıştır, demek ki sonunda dağılacaktır. ben dağılacağım, muhtemelen bu sandalyeden de önce. ve siz dağılacaksınız. hücreler ve organlar ve sizi siz yapan sistemler - bir araya gelmişlerdir, birlikte büyümüşlerdir ve dağılmak zorundadırlar. buddha, ölümünden bin yıl sonra bile bilimin henüz ispatlamamış olduğu şeyi öncesinde biliyordu: entropi artar. cisimler dağılırlar."


  (alfheim - 24 Haziran 2013 14:00)

 • comment image

  kitapta bu şakayı anlamamıştım, nette biraz bakınınca anladım, hakikaten komik:

  on the way home, alaska said, "you like knock-knock jokes?"

  "knock-knock jokes?" i asked. "you mean like, 'knock knock...' "

  "who's there?" replied alaska.

  "who."

  "who who?"

  "what are you, an owl?" i finished. lame.

  "that was brilliant," said alaska. "i have one. you start."

  "okay. knock knock."

  "who's there?" said alaska.

  i looked at her blankly. about a minute later, i got it, and laughed.

  "my mom told me that joke when i was six. it's still funny."
  ---

  türkçesi (banu talu çevirmiş kitabı, güzel çevirmiş):

  eve dönerken alaska, "tak tak şakalarını sever misin?” dedi.

  "tak tak şakaları mı?” diye sordum. “şey gibi mi 'tak tak...'"

  "kim o?” diye cevapladı alaska.

  "kim."

  "kim kim?"

  "nesin sen, papağan mı?" diye bitirdim. rezillik.

  “çok zekiceydi,” dedi alaska. “bir tane de bende var. başla."

  “tamam. tak tak.”

  “kim o?” dedi alaska.

  boş gözlerle ona baktım. yaklaşık bir dakika sonra ne yapmaya çalıştığını anladım ve bir kahkaha attım.

  “annem bunu bana altı yaşındayken yapmıştı. hâlâ komik."


  (dilmacevirmen - 10 Eylül 2014 21:11)

 • comment image

  temelde john green'i bilince adamın bu romandaki ticari kaygılarını görmezden gelmek mümkün değil. ama öte yandan young adult da böyle güzel bir tür işte, umursamıyorsun.

  --- spoiler ---
  okuyalı birkaç ay oldu, alaska ara ara aklıma geliyor. tam da o kaza günü bir arkadaşımın intihar haberi gelmişti, bir garip olmuştu. yani aklıma gelen alaska değil o açıdan belki de, bilemedim. kütüphanede farklı bir yeri oldu en azından.
  ---
  spoiler ---


  (alyans - 10 Aralık 2014 09:41)

 • comment image

  yazarın bir diğer kitabı an abundance of katherines'e kıyasla teknik açıdan daha iyi bir kitap. üzerinde daha çok emek varmış hissi veriyor. karakterler daha derin. anlattığı hikaye daha etkileyici. john green aslında genelde aynı tarzda yazıyor, sıradan konular, akıcı ve edebî bir değeri olmayan üslup biraz da ticari kaygılar. bu roman da çıtır çerez niyetine okunacak romanlardan, öyle kafa dağılsın vakit geçsin diye. demek istediğim bu ve bunun gibi romanlardan edebî bir değer beklemedikçe gayet güzel vakit geçirebilirsiniz.

  spoiler: yapabileceğim tek olumsuz eleştiri baş karakter olan miles'ın (nam-ı diğer tıknaz) tanınmış insanların son sözlerine olan takıntısının kitap boyunca devam etmemesiydi. yazar daha fazla ve umulmadık kişinin ölmeden önceki son sözlerini romanına yedirebilirdi. ve miles kitap boyunca bu kişilerden bahsedebilirdi. john green güzel bir fikir yakalamış ama devam ettirememiş.


  (feministim ben - 28 Eylül 2014 21:05)

Yorum Kaynak Link : looking for alaska