Süre                : 1 Saat 38 dakika
Çıkış Tarihi     : 26 Haziran 2008 Perşembe, Yapım Yılı : 2008
Türü                : Animasyon,Macera,Aile,Bilim Kurgu
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  FortyFour Studios , Pixar Animation Studios , Walt Disney Pictures
Yönetmen       : Andrew Stanton (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Andrew Stanton (IMDB)(ekşi),Pete Docter (IMDB)(ekşi),Andrew Stanton (IMDB)(ekşi),Jim Reardon (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Ben Burtt (IMDB)(ekşi), Elissa Knight (IMDB)(ekşi), Jeff Garlin (IMDB), Fred Willard (IMDB)(ekşi), MacInTalk (IMDB), John Ratzenberger (IMDB)(ekşi), Kathy Najimy (IMDB)(ekşi), Sigourney Weaver (IMDB)(ekşi), Teddy Newton (IMDB), Bob Bergen (IMDB), John Cygan (IMDB), Pete Docter (IMDB), Paul Eiding (IMDB), Donald Fullilove (IMDB), Teresa Ganzel (IMDB), Jess Harnell (IMDB), Sherry Lynn (IMDB), Mickie McGowan (IMDB), Laraine Newman (IMDB), Lori Alan (IMDB), Jeff Pidgeon (IMDB), Jan Rabson (IMDB), Lori Richardson (IMDB), Andrew Stanton (IMDB), Jim Ward (IMDB), Colette Whitaker (IMDB), Kim Kopf (IMDB), Angus MacLane (IMDB), Niki McElroy (IMDB), Garrett Palmer (IMDB), Kai Steel Smith (IMDB)

WALL·E (~ VOL·i) ' Filminin Konusu :
Dünya gezegenini terk eden insanlar tarafından unutulduktan sonra, uzun yıllar boyunca yapayalnız yaşayan ve bu süre içinde programlandığı işle (çöp tasnifiyle) uğraşan robot WALL-E, günün birinde EVE adlı çok güzel bir arama robotuyla karşılaşır ve hayatı aniden yepyeni bir anlam kazanır. WALL-E’nin elinde gezegenin geleceğinin anahtarının olduğunu keşfeden EVE, artık başka bir gezegende yaşayan ve dünyaya güvenlik içinde geri dönüş haberini heyecanla beklemekte olan insanlara bu bilgiyi rapor etmek için müthiş bir uzay yolculuğuna çıkar. Ancak WALL-E’ de boş durmamış, çok beğendiği EVE’in peşine takılarak onunla birlikte galaksiye açılmıştır. Beyazperdedeki gelmiş geçmiş en heyecan verici ve en yaratıcı komedi macerası böylece başlar. Geleceğin daha önce hiç hayal edilmemiş vizyonlarını içeren bu filmde  WALL-E’ye, aralarında bir hamamböceği ile bozuk robotlardan oluşan kahraman ruhlu bir topluluğun da yer aldığı birbirinden ilginç karakterler eşlik eder.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Animasyon
BAFTA:BAFTA Children's Award-Best Feature Film, BAFTA Film Award-Best Animated Film


Kıyamet / 23
 • "filmin 07:31 dakikasında, televizyonun arkasında duran cisim, pixar'ın bu filmden bir yıl sonra çekeceği up'ın başrolündeki ihtiyarın kullandığı tenis toplu bastondur."
 • "bal yesin iva diyen dillerindert görmesin kımıl kımıl gözleringetir yıkam gıcır paletlerinkurban olam ben sana volim"
Facebook Yorumları
 • comment image

  ilk buluşmalarımızdan biriydi sevdiceğime en sevdiğim animasyonun wall-e olduğunu anlatmıştım. ona demiştim ki " eve gebisin. uzaydan gelip yıllardır biriktirdiğim hurdaları göstermek istediğim." bu sabah ofise geldim masamda bir kutu vardı açtım içinden bir kart düştü. şöyle yazıyordu "eve gebisin. uzaydan gelip yıllardır biriktirdiğim hurdaları göstermek istediğim. böyle demiştin bana aylar önce. sen de wall-e gibisin. dışarının çerine çöpüne rağmen tertemiz kalmış..."

  kutuda en sevdiğim sahnenin olduğu bir fotoğrafın basılı olduğu bir tshirt. eve kendini kapattığında wall-e nin elini tutmaya çalıştığı sahne hani. dünyanın en değerli filmidir wall-e, mutluluktur.


  (nokta bitti - 16 Şubat 2015 11:57)

 • comment image

  akademi ödüllerine de aday olmuş animasyondur.

  --- spoiler ---

  wall-e ve eve'nin öpüştüğü sahnede filmi ileri sararak bizi olası bir robot sapkınlığından kurtaran feyzli ingilizce hocamı da buradan anmak istiyorum.

  ---
  spoiler ---


  (to be or to be - 8 Ocak 2012 14:37)

 • comment image

  --- spoiler ---

  eve yani havva, dünyada tek başına dolaşan wall-e'nin (adem) yanına indirilir.

  hareket etmemekten bebekleşmiş insanlar, bu iki robotun onlara verdiği ilhamla dünyada hayatı sıfırdan kurar.

  bu arada insanların geçici dünyası olan uzay gemisinin ismi axiom'dur. aksiyom. yani varlığını kabul et, sorgulama. oysa bu insanın doğasına terstir. toprağı yarıp çıkmış küçük filiz bile bir şey söyler. insan biraz kirlenir sonra arınır.

  cennete giden yol cehennemden geçmelidir. sonunda kaybetmesi mutlak kötülük de orada bir yerde kök salmış olmalıdır.

  hayat güllerin içinde. güller de hayata dahil dikenler de.

  "aşk" olsun tanrım. bu iyiydi...

  ---
  spoiler ---


  (elektronengehirn - 26 Ekim 2011 01:08)

 • comment image

  12 saatlik bir uçuşta, yolcuların izlemesi için sunulan alternatiflerden biriydi. yolculukta uyumayı beceremediğim için bütün alternatifleri izlemeye mahkumdum zaten. önce monk'un daha önce izlediğim bir bölümünü izledim. alt yazı falan olmadığı için bildiğim bir bölümü izlemek daha kolayıma gitti tabi. sonra wall-e'yi açtım. insanlar hikayeye dahil olana kadarki bölüm öyle bir aktı ki, "vay be," dedim kendi kendime, "süper anlıyorum lan ben ingilizceyi. iyi, gidince sorun yaşamıycaz bari." ve fakat birden utanarak fark ettim ki o zamana kadar filmde hiç konuşma geçmemiş! adamlar nasıl yaptılarsa, iki robotla bi tane kıçı kırık böceğin kendilerini konuşmadan şiir gibi ifade etmesini sağlamışlar. bu açıdan en başarılı animelerden biridir bence. arz ederim.


  (sokur - 14 Eylül 2011 09:17)

 • comment image

  huxley -distopya-, orwell -red is the new blue-, kubrick -hal- göndermeleri haricinde neşeli günler ile amerikan müzikallerine, wall-e'nin evi ile müzecilik fikrine göz kırpar.
  elin adamı çocuğunun beynini yıkarken kapitalizm eleştirisinden, reklamcılık eleştirisine, ekoloji bilgisinden -bitkiyi hazine kılarak-, obezite vurgusuna, daimi bir evrim gerçekliğini düzeltmenin de yeniden belli bir evrimsel yolla mümkün olduğunu göstermeye her şeyi çizgi filmlere katar ve der ki "gezegeni mahvetmiş olabiliriz ama onu yeniden kurabiliriz".
  "gezegeni yıkan bizleriz"i çocuğuna kabul ettirirken -soykırımı, atom bombasını, vietnam savaşını vb. ettirdiği gibi sanat yoluyla yüzleşerek-, suçlulukla ezmez çocuğunu, ona umut aşılar. "yeniden inşa ederiz. bu sefer birlikte." robot-insan düşmanlaşması göndermesini kırarak space odyssey'in.

  ve yeni bir tarihi yeniden yazarken film bittikten sonra beliren yazılarda; taş devri yazıtlarından, mısır uygarlığına, favistlerden van gogh'a, arcade oyunlarından pac-man'e uygarlığının her bir minik parçasını tekrar tekrar kullanır, hatırlatır çocuklarına.
  ampulden çatala şu renkli küplerden televizyona her bir nesneyi uygarlığın arka bahçesinde biriktirirken aşkın simgesine dönüştürür -müze-. her şey ama her şeyin saklanmaya değer olduğunu hatırlatır. psikanalizi, yüzleşmeyi, kabullenmeyi içselleştirir, inkarı, kaçmayı, yağmayı ortadan kaldırır.

  sinema dünyasının en femme fatale karakterlerinden birini yaratırken, aşkın emek oluşunu ve dansla uzayda ayakları yerden kesen uçuculuğunu mimiksiz robotlar ile anlatmayı başarır.

  bir ufacık yeşil bitki'yi umut kılar, şişko ve tembel kaptandan azimle kahraman yaratır. ve uygarlığı hep yeniden yeniden kurar.. suyla, inşa eder, robotlarla, doğayla içiçe bu kez.

  umudun ve aşkın olduğu bir dünya sunar çocuklara. o dünyayı sunacağını ilk sahnesinde bekleyebilir miydiniz çöp yığınlarının arasında?
  çöp yığınlarının arasında ilerleyen tekerlekli bir robot ve bir böcekle başlar, yeni bir dünya ile biter hikayesi. masalın güzelliğine bakın hele.


  (pati - 22 Temmuz 2011 14:19)

 • comment image

  bal yesin iva diyen dillerin
  dert görmesin kımıl kımıl gözlerin
  getir yıkam gıcır paletlerin
  kurban olam ben sana volim


  (erci - 19 Eylül 2010 23:25)

 • comment image

  sadece içindeki küçük ayrıntılar için bile seyredilmesi gereken animasyon. wall-e'yi o kadar şirin yapmışlar ki insan ilk andan hastası oluyo zaten. bi de o kükçük kutusunu sırtına takıp işe gitmesi yok mu! allahım delirtir adamı. bu tür animasyonları yaratanlar gerçekten büyük insanlar diye düşünüyorum böyle bir hayalgücü gerçekten büyük bir hediye zira. sevgiyi olabilecek en güzel şekilde anlatmışlar kanımca. uzun süredir izlediğim en iyi şeylerden birisi. 9/10

  gelelim en sevdiğim bölüme*;

  * wall-e'nin açılımı (waste allocation load lifter-earth-class). eve'in açılımı ("extraterrestial vegetation evaluator") ve m-o'nun açılımı ("microbe obliterator.") ayrıca farkeden oldu mu bilmiyorum ama ben m.o'yu direk kimono giymiş bir geyşaya benzettim, gerçi hiç bi yerde bununla ilgili bişi okumadım ama bence öyle. (http://z.about.com/…dstvmovies/1/0/e/h/walle003.jpg)

  * animasyondaki robotların büyük bir çoğunluğunu ben burtt seslendirmiş. (tebrik ediyoruz)

  * filmde apple'a sayısız gönderme var. *mesela wall-e güneşten %100 şarj olduğu zaman bir ses çıkarıyo. bu ses machintosh'ların açıldığı zaman çıkardıkları sesmiş. *yine wall-e her akşam favori filmini bir ipod ekranından izliyor. *uzay gemisinin otomatik pilotonun sesini oluştururken macintalk kullanmışlar.*eve ve wall-e tasarlanırken -ki tasarlamaya yardım eden jonathan ive-
  macintosh'un apple iie modelinden esinlenmişler. tabi wall-e çok eski bi modeli, eve ise pırıl pırıl bi imac. (http://www.wired.com/…niversary/imac_gallery_01.jpg)

  * wall-e'nin kaçtığı kum fırtınasının sesini yaratırken niagara selalesi'nin sesini kullanmışlar.

  --- spoiler ---

  * wall-e dünyadan uzaya çıktığında üstüne bi yığın uydu takılıyo, bütün uydulardan kurtulunca geriye minik bir uydu kalıyo işte o uydu sputnik.

  ---
  spoiler ---

  * otomatik pilot auto'nun izlediği protol a113. bu sayı çoğu pixar animasyoncusunun okuduğu california institute of the arts'daki animasyon odasının numarasıymış. bu sayıyı the cars'da bir trenin üstünde de görebilirmişiz.

  * filmin sonundaki end titles montaji özel olarak yapılmış. tarihsel bir şekilde geçmişten günümüze sanatı anlatan bir jenerik bu. sırasıyla mağara çizimleri, mısır hiyeroglifleri, eski yunan ve roma çizimleri akabinde rönasans akımı ve sonrasında vincent van gogh, georges seuratve auguste renoir'ın çizim stilleri yer alıyor. (bence çok orjinal olmuş) (tabi bu çizimlerin hepsinin içinde bizim mini robotlar yer alıyo)

  * ben burtt ses kayıtlarının çoğunu bir hurdalıkta kaydetmiş.

  --- spoiler ---

  * otomatik pilot auto, hal9000 ile birçok benzerlik göstermekteymiş. ikisinin de kırmızı ışığı var. ikisi de geminin tüm kontrolüne sahip, yine hal'de auto gibi gizli emirler alıyo ve onları uygulamaya çalışıyo bu emirler onun iyilikten çok zarar vermesine yol açıyo ve sonunda kapatılarak görevden alınıyor.

  ---
  spoiler ---

  * wall-e'nin eve için yaptığı heykelin sağ kolu luxo jr. (http://images4.wikia.nocookie.net/…ve-sculpture.jpg)

  * wall-e'nin evindeki raflarda toy story'den rex, hamm the piggy bank ve babyface'i görebilirsiniz.

  --- spoiler ---

  * filmin sonunda wall-e pixar logosundaki luxo jr.'ın ambulu bozulunca onu yeni bir ampulle değiştiriyor. bu ampul yeni nesil az enerji kullanan ampullerdenmiş. hatta o yüzden wall-e luxo jr.'ın kafasını okşuyor "hadi canım artık hep bundan kullan" der gibilerinden.

  ---
  spoiler ---

  *eve, wall'e'yle ilk konuştuğunda ilk önce farklı dillerde konuşuyo, konuştuğu dillerden birisi de huttese yani star wars*'dan tanıdığımız jabba the hutt'ın konuştuğu dil. burdan da star wars'a bir selam çakmışlar takdir ettim.

  * uzay gemisinin bilgisayarının sexy sesi sigourney weavera aitmiş.

  * uzay gemisinin kaptanlarının resimleri aslında pixar çalışanlarının fotolarından oluşturulmuş. kaptanların ismi de wall-e yazar kadrosundakilerin isimleriymiş.

  * filmde hem also sprach zarathustra hem de the blue danube'u duyuyoruz. bunların ikisi de stanley kubrick's 2001*e birer gönderme.

  * filmin geçtiği tarih 2805. uzay gemisinin uzaya çıktığı sene ise 2105.

  * eve rubik küpünü 3.5 saniyede tamamlıyo.

  * wall-e 6 dalda oscar adayı olan ilk pixar filmi.

  bir kaç tanede beğendiğim wallpaper linki veriyim.

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013414/ (sağ tıklayıp set as wallpaper diyin)

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013412/

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013706/

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013159/

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013412/


  (venus - 16 Şubat 2009 17:26)

 • comment image

  izledikten sonra mukemmel deyip sozu bitireceginiz, mukemmeligini hayatiniz boyunca hic unutamayacaginiz basyapit.

  film hakkinda bazi ilginc detaylar/trivialar:

  - wall-e'nin gozlerinin ilhami, andrew stanton'a, bir beyzbol macinda durbunle oynarken gelmis.

  - wall-e sanat departmani, wall-e'nin buldugu ve gozune taktigi sutyeni iki kere tasarlamak zorunda kalmis cunku ilk yaptiklari sutyen ticari bir markaya benzedigi icin yasal engelini asamamis.

  - wall-e'nin kamyonunun icinde yaklasik olarak 1000 tane benzersiz nesne bulunmaktadir. bunlari yaratmak, 5 modelleyici ve 5 golgelendirme sanatcisindan olusan takimin, 1 aydan daha fazla suresini almistir.

  - wall-e'nin trailer'inda ve dunyadaki coplukte, pixar'in gecmis filmlerinden nesneler/karakterler gorebilirsiniz, bunlardan bazilari:
  . toy story'den dinozor rex
  . toy story'den barbie'nin arabasi
  . toy story'den buzz lightyear lunchbox
  . kisa film knick knack'ten kar kuresi
  . a bug's life filmindeki bocek oldurucu(bug zapper)
  . monsterc, inc. filminden mike wazowski'nin anten topu

  - wall-e'nin, dunyayi ilk terkederken uzerine yapisan uydu, orjinal sputnik uydusunun tasarimi baz alinarak tasarlanmistir.

  - wall-e icin 2400 ses dosyasi olusturulmustur. bu, ben burtt'un, indiana jones trilojisi icin yarattigindan daha fazladir. ilk star wars filminde ise yaklasik 800 ses dosyasi kullanilmistir.

  - dunyadaki ruzgar sesi, niagara selalelerinin kayitlarindan olusturulmustur.

  - wall-e'nin normal seyir hizi, bir ordu tankinin hiziyla aynidir.

  - wall-e'nin sikistirma sesi, cop yiginina carptirilan bir arabanin ses kaydidir.

  - wall-e'nin dostu hamamboceginin sesi hizlandirilmis rakun sesidir ve bocegin tikirti sesi ise kapanan kelepce sesidir.

  - eve karakteri, ipod tasarimindan ilham alinarak tasarlanmistir.


  (ermanen - 3 Ocak 2009 01:01)

 • comment image

  pixar'ın yaptığı en güzel filmlerden biri, hatta direk en güzeli, olabilir. wall-e kadar şirin ve insandan daha büyük bir kalbi olan bir robotu short circuit'teki johnny 5'dan beri gören olmamıştır herhalde. filmin en can alıcı özelliklerinden birisi hikayenin çoğunun diyalogdan ziyade mimiklerle ve vucut dili ile anlatılmasıdır. aşk hikayesi olmasında bir sakınca yok, zira kalbi olan ve insandan farkı olmayan bir robotun duygusal yanını açığa çıkarmak gerekiyor ise, aşk olmazsa olmazlardan biridir, en insani en doğal en güzel duygulardan biridir.

  film ile ilgili yorumlara gelince, bu konuda ağzı açmak ve yıllardır süregelen bir tribe artık dur demek lazım.
  şöyleki:

  -yarrak gibi film ne demektir? nasıl yani uzun ve torbalı mı film? please explain. invalid command yarrak: [a]bort, [r]etry, [f]ail...
  -hiç gerçekçi değil kıvamında cümleler geçti sanırım, geçmezse şaşardım. please explain. gerçekçi? robot, gelecek, uzay dururken aşk mıdır gerçekçi olmayan? nedir maksat nedir amaç nedir iddia biz de bilelim? hangi gerçekçilikten bahsediyoruz burda?
  invalid pose "i am eternally grumpy": [a]bort, [r]etry, [f]ail...

  ekşi sözlükte genelde bir film için ardarda bu kadar olumlu yorum okumak zordur, nadir rastlanan değerli bir durumdur bu. buna rağmen hiç bir desteği kriteri belirtmeden, belirtince de mantık çerçevesinde tutmadan, sadece kalabalığın arasında çıkıntılık yaparak dikkat çekmeye çalışan marjinal olma arzusu ile yanıp tutuşabileceklerin bidi bidi ettiğini görmekteyim.
  hayır eleştiri alıyor diye köpürmüyorum, bir takım yazıların cinsinden modelinden formatından o yazının ne amaçlı ve ne düşünülerek yazıldığı belli.
  bu yüzdendir ki invalid attempt to being an accalimed wise ass critic of questionable tastes: [a]bort, [r]etry, [f]ail....

  not: you had it coming....whoever you are


  (zortezurtek - 7 Ekim 2008 21:56)

 • comment image

  oncelikle 98 dakika bu filme az gelmis. sonu bir anda oldu bittiye geliveriyor. ikinci olarak da evinde benim gibi logitech x 530u olanlari ufak bir surpriz bekliyor olabilir. subwoofer ustune 5. hoparloru yerlestirmisseniz, sunlara yakin bir goruntu elde ediliyor ki:

  http://reviews.cnet.com/…79671-2-440-overview-1.gif

  subwooder'dan ayar yapmaya her yeltendiginizde, wall-e hatirlanip, yuzde bir tebessume neden oluyor. o yuzden pixar asil gondermeyi mac os'a degil logitech'e yapmis bence*.


  (sarmal - 2 Ekim 2008 02:48)

 • comment image

  hayatımda izlediğm en duygusal en romantik en güzel konuya sahip filmdir.. böylesi bir film/animasyon görmedim.. film cıkmadan aylar önce fragmanlarını defalarca izlememe rağmen filme giderken "ya, o kadar cok izledim ki acaba hayal kırıklığıyla karşılaşırmıyım?" sorusu oldu aklımda.. filmin türkçe dublaj olduğunu duyduğumda yıkıldım ama filme girdiğimde birden kendimi filmin o tatlı, sözsüz iletişimine kaptırdım kendimi.. bir süre sonra dublajlı yerler geldiğinde dublaj yapıldığını bile anlayamadım. (abartmıyorum o kadar başarılı dublaj yapılmış ama bu vcd lerde gene dandik olur tahminim)

  kısaca öğlen vakti gidilmemesini şiddetle önerdiğim, toplumsal mesajı çok güzel veren, duygusal bir aşk filmdir bu film.

  sanırım wall-e ile cıkan bütün ürünleri alıp blu-ray'ini izleyebilmek için önce bir lcd tv sonrada bir blu-ray okuyucu alıcam..

  --- spoiler ---

  zibidi yaa işten yorgun geliyo paletlerini cıkarıp asiyo, insanlar gibi yerli yersiz bir sürü hurdayı sakliyor..

  ---
  spoiler ---


  (gunes yanigi olan penguen - 29 Eylül 2008 10:01)

 • comment image

  internetten indirip çoktan izlemiş olmak varken, sinemada izlemek için sabrettiğim ve bu sabrımın karşılığını dublajlı olarak aldığım film. tüm türkiye'de vizyona dublajlı giriyor. millet olarak, animasyonlarda ingilizce konuşulursa anlayamıyoruz mu sanıyorlar nedir? hem 3d hem ingilizce, oha çok zor. kanyon'da 24.15 seansı var mesela, sanırım sapıklar için. lan bu film kaçta bitecek de ben eve nasıl geleceğim. illa ki orjinal seslendirmeli animasyon film seyretmek için araba taksidine mi gireyim, ne yapayım anlamıyorum.


  (mies - 26 Eylül 2008 15:27)

 • comment image

  altyazilari okuyamayan kucuk yegen ile seyretmek icin de birebir.

  tum film boyunca ''talimat, yabanci madde, bitki, dans, pizza, dunyaya gitmeliyiz, isyan, tarim'' dedim sadece yegenime. keyifle izledik filmi beraber.

  karsinizda wall e...

  <o o>

  …..ii

  i_____i

  0……….0


  (can - 17 Eylül 2008 00:22)

 • comment image

  oscar ödüllerinde en iyi animasyon değil, en iyi film, en iyi senaryo hatta en iyi oyunculuk dallarında yarışması gereken bir pixar başyapıtı. (ama akademi bu inceliği yapamayacak kadar yobaz tabi ki) nemo, ratatouille, the incredibles ve daha nice pixar yapıtı bunun yanında artık gözümde tom-jerry çizgi filmi gibi kalmış oldu. belki de bir filmin ilk defa iyi özelliklerini saymaya üşendiğim için bu kadar kısa kesiyorum. evde deli gibi ivaa diyip dolanır oldum ne yorumu ne kritiği.? film hakkında söyleyebileceğim en mantıklı şey:

  iiiii va!!??
  iii vaaaa!!!


  (sir gawain - 10 Eylül 2008 23:10)

 • comment image

  film muhteşem. bu filme laf eden karşısında beni bulur. olumsuz laf söyleyenin gözlerini oyarım, ağzına osururum. bu filmle benim aramda hiçbirinizin anlayamayacağı kadar güçlü ve derin bir bağ var. bu filme ya orası olmamış diyen herkes rozetini ve orospu çocuğu olduğunu ispatlayan belgesini masama bıraksın. bu film o kadar iyi ki buna film dersek diğerlerine ne diyeceğiz!? bu film o kadar süper ki 5817 nolu kanun ile koruma altına alınmalı, hatrasına ve eserine hakaret eden 30 sene tabutlukta mahkumiyet almalı, bu suçu basın ve medya gibi yollardan yapanlarda ise bu sürenin 2 katına kadar varan ceza artırımına gidilmeli. bu filme laf edenler, bakıyorum kendi sevdikleri film söz konusu olduğunda sus puslar.


  (otisabi - 18 Temmuz 2008 09:13)

 • comment image

  *var olan en guzel (ve sirin) ask hikayesi.. her pixar filminde oldugu gibi fazlasiyla komik, ama sonunda bogazinizi dugumleyebiliyor.. ayrica bana "eski model robot bile bir kiz buldu sen hala sap geziyorsun" mesaji aldirtti..

  wall-e pixar'in en eski projelerindendir; andrew stanton wall-e'yi toy story ile ayni zamanlarda yaratmis, monsters inc'e baslamadan evvel de bir daha bu "dunyadaki son robot" projesine gaz vermeye calismis, fakat bir "cg ask hikayesi" yaratmaktan cekindigi icin proje hep askiya alinmistir. en sonunda finding nemo'nun pixar'a kattigi teknolojik gelismelerden cesaret alip wall-e uzerinde calismalari baslatmistir (bu boyle biline)

  ben burtt ustanin tam potansiyelini gostermesi de cabasi, ki bence bu pixar'in bir seviye daha ilerlediginin kaniti: daha once dogru aktoru/aktrisi getirip onlarin sesleri ile bu "sihir" tamamlanirdi, ama burtt'un katkisi bunlarin hepsini gecmeyi basarmis.. pixar'in son ~15 yillik deneyimi ile gunumuzun en iyi ses tasarimcisi bir araya gelince wall-e bugune kadar yarttigi en orjinal, ve en sevilir dijital karakter gibi gorunuyor..


  (hudd - 29 Haziran 2008 02:20)

Yorum Kaynak Link : wall-e