IMDB Puanı   : 7
Oy Sayısı         : 17.699
Süre                : 42 dakika
Çıkış Tarihi     : 07 Ocak 2014 Salı, Yapım Yılı : 2014
Türü                : Aksiyon,Sci-Fi
Taglar             : Kafaya girmek
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Tim Hunter (IMDB)(ekşi), Alrick Riley (IMDB), Stephen Williams (IMDB)(ekşi), Rob Bailey (IMDB)(ekşi), Kenneth Biller (IMDB)(ekşi), Adam Davidson (IMDB), Bill Eagles (IMDB), Russell Lee Fine (IMDB), Aaron Lipstadt (IMDB), David Semel (IMDB), David Von Ancken (IMDB)
Senarist          : Michael Seitzman (IMDB),John Dixon (IMDB)(ekşi),Pam Davis (IMDB)(ekşi),Aaron Ginsburg (IMDB),Matthew Lau (IMDB)(ekşi),Wade McIntyre (IMDB),Shintaro Shimosawa (IMDB),Barry O'Brien (IMDB),Barry Schindel (IMDB)
Oyuncular      : Josh Holloway (IMDB)(ekşi), Meghan Ory (IMDB)(ekşi), John Billingsley (IMDB)(ekşi), P.J. Byrne (IMDB)(ekşi), Michael Rady (IMDB)(ekşi), Marg Helgenberger (IMDB)(ekşi), Tomas Arana (IMDB), Lance Reddick (IMDB)(ekşi), Noah Thorne (IMDB), Zuleikha Robinson (IMDB), Peter Coyote (IMDB), Faye Kingslee (IMDB), Kent Shocknek (IMDB), Will Yun Lee (IMDB), Elden Henson (IMDB), Sandra Cevallos (IMDB), Deena Freeman (IMDB), Octavius J. Johnson (IMDB), Michael Klesic (IMDB), James Martinez (IMDB), David Marciano (IMDB), Alan Ruck (IMDB), Nick Searcy (IMDB), Cas Anvar (IMDB), Charlie Koznick (IMDB), Michael Trucco (IMDB), Yancey Arias (IMDB), Ronnie Gene Blevins (IMDB), Alexandre Chen (IMDB), Tommy Dewey (IMDB), Nicholas Massouh (IMDB), Carlos Sanz (IMDB), Annie Wersching (IMDB), Laura Wiggins (IMDB), Francesca Baer (IMDB), Rosalind Chao (IMDB), Dean Chekvala (IMDB), Richard Chiu (IMDB), Yorgo Constantine (IMDB), Carrie Coon (IMDB) >>devamı>>

Intelligence (~ Inteligencija) ' Dizisinin Konusu :
Bu drama-gerilim dizisinde Josh Holloway (Lost) beyninde süper-bilgisayar mikroçipi bulunan yüksek teknoloji istihbarat ajanını canlandırıyor. Beynindeki bu implantla Gabriel (Holloway) dünya çapındaki bilgi ağına doğrudan bağlanan ve internete, kablosuz bağlantıya, telefona ve uydu sistemine erişimi olan ilk ve tek insandır. Amerika Birleşik Devletleri’ni düşmanlarından korumak için her bilgi merkezine, her anahtar bilgiye ulaşabilir. Gabriel’i desteklemek için oluşturulan elit siber güvenlik ajansının başında ise birimin görevlerini denetleyen Müdür Lillian Strand (Marg Helgenberger) vardır. Gabriel’i dış tehditlerden korumak ve umarsız davranışları ile protokole olan saygısızlığının önüne geçilmesini sağlamak için Gizli Servis ajanı Riley Neal (Meghan Ory) görevlendirilir. Bu ekibin diğer üyeleri arasında yetenekli federal araştırmacılar Chris Jameson (Michael Rady) ve Gonzalo “Gonzo” Rodriguez (James Martinez) de vardır. Çip tasarımını gerçekleştiren ise Dr. Shenendoah Cassidy’dir (John Billingsley). Ancak Cassidy’nin oğlu Nelson (PJ Byrne) Gabriel’in babasını için önemini kıskanmaktadır. Atan bir kalbe sahip ilk super bilgisayar olan Gabriel ülkede yaratılan gelmiş geçmiş en değerli teknoloji parçası ve Amerika’nın gizli silahıdır.


 • "(bkz: künstliche intelligenz)"
 • "(bkz: artificial general intelligence)"
 • "film olanı için (bkz: a.i. artificial intelligence)"
 • "saçlarını sarıdan siyaha boyatmış kadın. sahte siyahşın."
 • "cnbc e'de yayınlana bir filmin (ki adı making mr right idi) altyazısında "suni istihbarat" anlamına geldiğini öğrendiğimiz (!) kelime öbeği..."
 • "(bkz: yapay zeka)"
 • "bu işin kralı skynet'tir"
Facebook Yorumları
 • comment image

  zaman kaybı bir başka spielberg filmi. yapay zeka filmleri çok daha iyi bir seviyede şu anda, ex machina, westworld vs varken bu film çok yavan kaliyor açıkçası. kitap uyarlaması olduğu yazıyor zaten ama kitap demek ki internet öncesi bir zamanda yazıldı. tamam film 2001 yilindan ama düsünün ki matrix 1999'dan.

  --- spoiler ---

  yapay zeka yapıyorsun ama robotun yerini bilmiyorsun, üzerinde bir gps bile yok, internet yok vs.
  ---
  spoiler ---


  (bardas skleros - 14 Mayıs 2017 22:56)

 • comment image

  "gigolo joe, what d'you know?"

  jigolo joe, kadınlar hakkında her şeyi, hem de her şeyi biliyordu. neleri sevdiklerini, nelerden hoşlandıklarını, nasıl baştan çıkarılacaklarını, nasıl "mutluluğa" kavuşturulacaklarını... çünkü jigolo joe buna programlanmıştı ama dahası, sanırım tecrübe ederek öğreniyordu. bu yüzden kadınlar, başta karşılarındaki bu soğuk sandıkları makineden korksalar da, joe'nun tatlı dili sayesinde ona kendilerini bırakmakta çok gecikmiyorlardı.

  benim bu konuda teknik altyapım yok fakat bilmediğim konuları araştırıp bilal'e anlatır gibi anlatan yazıları/videoları bulmaktan hoşlanıyorum. o yüzden ben biraz ön bilgi verip, çok da fazla konuşmamaya çalışarak sözü çok sevdiğim bir takım ted konuşmalarına bırakmayı tercih edeceğim (yanlış bir şey görürseniz lütfen düzeltin).

  geçenlerde yapay zeka ve "gelecek teknolojileri" üzerine yapılan çalışmalarda, dünyanın en önde gelen isimlerinden ikisinin yani elon musk ve mark zuckerberg'in polemiğinde de gördüğümüz üzere bilim dünyası a.i. konusunda endişeli. çünkü tür olarak geldiğimiz noktada, hayati problemlerimizi çözmek için artık ona bir noktada ihtiyacımız da var.

  çünkü artificial intelligence yani yapay zeka, kendi kendini yazabilen, kararlar alabilen, bir simülasyonda deneyler üretebilen ve sonuçlarına kendi çıkarımlarıyla ulaşabilen bir akıllı makineyi ifade ediyor. örneğin bu sayede kurulacak bir simülasyonda, a.i. herhangi bir hayvan ya da insan deneylerine gerek kalmaksızın, simülasyonlarda verileri binlerce veya milyonlarca defa işleyecek, gerçek hayata göre çok daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşacak ve yeni ilaç önerilerinde bulunabilecek.

  peki nasıl olacak da kendi yarattığımız teknoloji sonumuzu getirecek bir silaha dönüşebilecek?

  insan türü olarak, geldiğimiz noktayı beğensek de beğenmesek de bir hayli yol kat ettik. bundan binlerce yıl önce, ürettiğimiz toplam verinin kendini ikiye katlaması binlerce yıl alırken bu süre önce yüzlerce yıla, sonra onlarca yıla düştü ve internet sayesinde artık bu verilerin kendini ikiye katlaması bir yıl bile sürmüyor. her şeyin hızı artıyor fakat bu hız çoktan boyumuzu aşmış durumda. beyinlerimizin bir veri kapasitesi ve işlem hızı var, üstelik bu mekanizma büyüleyici olsa da bütün veriyi depolamamız hiç değilse şu an mümkün görünmüyor. oysa a.i.'nin tek işi bu verilerle olacak, kendi kendilerini yazmaya devam ettikçe, kısa bir sürede sahip oldukları "zeka" bizimkini aşabilir. doğayı alt edip yönetmekte kullandığımız gizli silahımız, yani zekamız a.i.'ye hükmetmeye yetmeyebilir, kısa bir süre içinde hem kontrolü, hem de onu geri kazanma şansımızı tamamen kaybedebiliriz.

  yine de şimdilik bir insan gibi şiir yazamadıklarını ve müzik yapamadıklarını hatırlayıp rahatlayalım. ve umalım da jigolo joe'nun son sözlerini kendi makus talihimiz için kullanmak zorunda kalmayalım: "i am, i was!"

  artificial intelligence and the future-andré leblanc

  artificial intelligence: dream or nightmare?-stefan wess

  not if, but how artificial intelligence might take over the world-hugh baillie

  ai is eating our world-fabian westerheide

  the end of humanity-nick bostrom

  artificial intelligence: it will kill us-jay tuck


  (round midnight - 27 Temmuz 2017 15:07)

 • comment image

  youtube'da binlerce saat richard dawkins, lawrence krauss, hitchens, sam harris, harari, george charlin, steven pinker, daniel denet, chomsky sayısız azılı anarşist ateistlerin panel söyleşi seminerleri, yüzlerce evrimsel biyoloji belgeseli izleme geçmişime rağmen. google ai' si bana hala ısrarla islami sitelerden hatun ayarlama reklamı düşürüyor. sayısız kere "bu reklam ilgimi çekmiyor" dememe rağmen vazgeçmedi inadından, müslüman itikatlı utangaç bir köylü kızıyla zorla başgöz edecek beni.

  ai'ler kişisel bilgilerimizi topluyor, bizi manipüle ediyor, dünyayı yapay zeka yönetecekmiş peh.

  bakkala ekmek almaya göndersen nalburdan taharet musluğu alır bu ai.


  (inninaro - 28 Şubat 2018 04:38)

Yorum Kaynak Link : artificial intelligence