Süre                : 44 dakika
Çıkış Tarihi     : 22 Eylül 2004 Çarşamba, Yapım Yılı : 2004
Türü                : Macera,Drama,Fantazi,Gizemli,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Bad Robot , Touchstone Television , ABC Studios
Yönetmen       : Jack Bender (IMDB)(ekşi), Stephen Williams (IMDB)(ekşi), Paul A. Edwards (IMDB)(ekşi), Tucker Gates (IMDB)(ekşi), Eric Laneuville (IMDB)(ekşi), Greg Yaitanes (IMDB), Bobby Roth (IMDB), Kevin Hooks (IMDB), J.J. Abrams (IMDB), Daniel Attias (IMDB), Rod Holcomb (IMDB), Karen Gaviola (IMDB), Stephen Semel (IMDB), Marita Grabiak (IMDB), Michael Zinberg (IMDB), Adam Davidson (IMDB), David Grossman (IMDB), Robert Mandel (IMDB), Alan Taylor (IMDB), Matt Earl Beesley (IMDB), Roxann Dawson (IMDB), Deran Sarafian (IMDB), Paris Barclay (IMDB), Fred Toye (IMDB), Mark Goldman (IMDB), Mario Van Peebles (IMDB)
Senarist          : J.J. Abrams (IMDB)(ekşi),Jeffrey Lieber (IMDB)(ekşi),Damon Lindelof (IMDB)(ekşi),Carlton Cuse (IMDB),Adam Horowitz (IMDB)(ekşi),Edward Kitsis (IMDB),Elizabeth Sarnoff (IMDB),Drew Goddard (IMDB),Javier Grillo-Marxuach (IMDB),Brian K. Vaughan (IMDB),Leonard Dick (IMDB),Christina M. Kim (IMDB),Paul Zbyszewski (IMDB),Melinda Hsu Taylor (IMDB),David Fury (IMDB),Steven Maeda (IMDB),Jeff Pinkner (IMDB),Graham Roland (IMDB),Greggory Nations (IMDB),Jim Galasso (IMDB),Jennifer Johnson (IMDB),Craig Wright (IMDB),Kyle Pennington (IMDB),Paul Dini (IMDB),Lynne E. Litt (IMDB),Christian Taylor (IMDB),Brent Fletcher (IMDB),Janet Tamaro (IMDB),Monica Breen (IMDB),Dawn Lambertsen-Kelly (IMDB),Matt Ragghianti (IMDB),Alison Schapker (IMDB),Jordan Rosenberg (IMDB)
Oyuncular      : Jorge Garcia (IMDB), Naveen Andrews (IMDB)(ekşi), Matthew Fox (IMDB)(ekşi), Josh Holloway (IMDB)(ekşi), Daniel Dae Kim (IMDB)(ekşi), Yunjin Kim (IMDB)(ekşi), Evangeline Lilly (IMDB)(ekşi), Terry O'Quinn (IMDB)(ekşi), Emilie de Ravin (IMDB), Michael Emerson (IMDB), Henry Ian Cusick (IMDB), Dominic Monaghan (IMDB), Harold Perrineau (IMDB), Elizabeth Mitchell (IMDB), Ken Leung (IMDB), Nestor Carbonell (IMDB), Maggie Grace (IMDB), Malcolm David Kelley (IMDB), Jeremy Davies (IMDB), Jeff Fahey (IMDB), Ian Somerhalder (IMDB), Adewale Akinnuoye-Agbaje (IMDB), Michelle Rodriguez (IMDB), Cynthia Watros (IMDB), Zuleikha Robinson (IMDB), L. Scott Caldwell (IMDB), Sam Anderson (IMDB), Rebecca Mader (IMDB), John Terry (IMDB), Mira Furlan (IMDB), Tania Raymonde (IMDB), M.C. Gainey (IMDB), François Chau (IMDB), Alan Dale (IMDB), Kiele Sanchez (IMDB), Kimberley Joseph (IMDB), Rodrigo Santoro (IMDB), Sonya Walger (IMDB), Kevin Durand (IMDB), William Mapother (IMDB) >>devamı>>

Lost (~ Perdidos) ' Dizisinin Konusu :
Lost 'un altıncı sezonu 2 Şubat 2010 tarihinde başlayacağı ABC tarafından açıklandı. 7 Mayıs 2007'de, ABC Entertainment Başkanı Stephen McPherson, Lost 'un 2009-2010 sezonunda

Ödüller      :

Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Drama Series
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Supporting Actress on Television, Saturn Award-Best Actor on Television, Saturn Award-Best Supporting Actor on Television, Saturn Award-Best Actor on Television, Saturn Award-Best Supporting Actress on Television, Saturn Award-Best Supporting Actor on Television


 • "6x09'da gösterilen kelebeğin, ilk sezonda kate'in adada gördüğü atla ilgisi vardır."
 • "fenerbahçeliyim ve bu sezon bunu ikinci kere yaşıyorum"
 • "hakkında şöyle salakça bir geyik döndü geçenlerde evimizde."lost'un en önemli iki olgusu "dharma" ve "black smoke" yani "duman".yani "dharma duman"."bunu diyen arkadaşımı dövdük."

ÖdüllerFacebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---
  dört sezon boyunca ilginç olaylar izledik. yolcuları derinlemesine inceledik. herhangi bir beklentimiz olmadı.

  - ölen adamlar dirildi "vadesi dolmamış" dedik.

  - gökten yemek yağdı "ne bereketli yermiş" dedik.

  - kötürüm adam yürümeye başladı "damar damar üstüne gelmiştir sarsılınca kendine geldi" diye sevindik.

  - ayı gördük "ayı nerede yok ki" diye kendimizi avuttuk.

  - zamanda yolculuk yaptılar "bizler tuvalet kağıdının üstüne akı kapasitörü çizerek büyümüş nesiliz alışkınız böyle olaylara" * dedik.

  - michael ortalığı dağıtıp " dey tuk may san" *diye bağırdı. baba yüreği dedik.

  - dededen kalma çalışan vw minibüs buldular "almanlar yapmış abi" dedik.

  - benjamin'i bağrımıza bastık. gözlüklerine hasta olduk.

  - sayidi taklit ederek evdeki ütüyü tamir ettik.

  - fazla yeme hurley gibi olursun eleştirilerini yerinde bulduk. gece yarısı dürümü kestik.

  - "lost ne lan?" sorusunu "ada var. uçak düşüyor. böyle süper bişey." seklinde cevapladık.
  "ee ne var yani bunda. sıkıcı bence." diyenlere karşı sakin tavrımızı koruduk.

  - locke usulü çeyizlik 36 parça bıçak takımı aldık.

  - arkadaşlara chinzuşii diye hitap ettik. yadırgandık.

  - 108 dakikada bir kod girilen bilgisayara reset atsak süre sıfırlanır mı acaba? diye düşündük.

  hepsini kabullendik ama bize o adanın suya atılmış bozuk para misali ortadan kaybolmasını açıklayacajsın j.j. ` :j j abrams` bunu hakediyoruz.

  ---
  spoiler ---


  (blackshankson - 19 Ocak 2009 13:32)

 • comment image

  --- spoiler ---

  5x13 te kate bir ara ben'in babasını teselli etmek için parkta gitti yanına oturdu. başladılar bira içmeye. normalde şehirde çocuk parkında gündüz vakti bira içmeye kalksan vay efendim sapıklar diye linç edilebilirsin ayrı konu tabi ama bir şey dikkatimi çekti. kate kendine sunulan birayı açarken bugünkü kapaklarımız gibi açtı. halbusem 1970'li yıllarda kutu içeceklerin kapaklarını çekip koparıyordun. ben dizide böyle birşeyi buldum ya şimdi. öyle zeki ve öylesine bilge hissediyorum ki kendimi sormayın gitsin. şimdi yavaşça sandalyeden kalkıp aynanın karşısında kendimi okşamaya gideceğim.
  ulan dawnspiper zaman yolculuğundan, yer değiştiren adaya, dharma gibi bir girişimden 4 8 15 16 23 42 ye kadar herşeye inanmış birinin gelip bira kutusunun kapağına takılması hakikaten denyoluktur.

  ---
  spoiler ---

  vakti zamanında (yüzüklerin efendisi yeni vizyona girmişti) kampüste yürüyorum, önümden de 8-9 kişilik bir kalabalık yürüyor. hafta sonu filme gitmişler belli. çocuğun biri "abi herşey tamam da kafama takılan bir şey var; o yüzük nasıl oluyor da herkesin parmağına oluyor?" demişti.


  (dawnspiper - 16 Nisan 2009 22:19)

 • comment image

  obama bu dizinin son sezon ilk bölümü ile çakışmasın diye konuşma saatini değiştirmiş.
  yapımcılar da kendisine bu bölümü dvd ile göndermişler.

  şimdi obama gerçekten halk adamıysa bunu rapide yükler. bekliyoruz.


  (yuki - 14 Ocak 2010 22:00)

 • comment image

  - sana adanın gizemini anlatayım mı?
  - anlat.
  - anlat demekle olmaz. sana adanın gizemini anlatayım mı?
  - e anlat ulan.
  - ehehe anlat ulan demekle olmaz. sana adanın gizemini anlatayım mı?
  - anlat laaaan.
  - anlat laaaan demekle olmaz. sana adanın gizemini anlatayım mı?

  ...


  (kibritsuyu - 19 Mart 2010 11:02)

 • comment image

  --- spoiler ---

  6x10 da sun'ın zengin kızı olduğunu bir kez daha gördük. gerizekalı "im sorry" diye bir sayfaya kocaman yazacağına küçük küçük yazsana..sanki adada kırtasiye var. o konuştuklarının hepsini bir sayfaya sığdırırdım lan ben. defter bitince agacları oymaya başlarsın ama..

  ---
  spoiler ---


  (dirtyoxygen - 31 Mart 2010 18:19)

 • comment image

  lütfen dikkatli okuyun,

  --- son derece bilimsel gerceklere dayanan spoiler ---

  dizinin ucu einstein'a gidiyor ve yine sanırım son derece bilimsel bir açıklama faraday'dan gelecek.
  çünkü gerçekte elektromanyetizmayı bulan ve ışıkla ilgili olduğunu yıllarca iddia eden michael faraday'dı. yani faradaya göre ışık elektromanyetik bir dalgaydı. ama ıspatlayamıyordu.
  bu iddiasını ona yardım eden bir matematikci james clark maxwell sayesinde kanıtladı, neydi o kanıtladığı?
  bir sabit, neydi o sabit? (the constant)

  ışık hızı "c"
  300.000km/s
  ışık hızı olmadan bu denklem gerçekleşmiyordu. yani döngü ışık olmadan olmuyor.
  ışık bütün döngüyü sağlayan elektromanyetik bir dalga.
  .

  hatırlayaım einstein'ın takıntısı neydi? ışık.
  herşey nerden çıktı ortaya? einstein'ı herşeyi düşünmeye iten neydi?
  ışık..
  çünkü einstein ışığa inanılmaz meraklıydı. hatta bir dostuna "tanrı ışık olarak aramızda dolaşıyor" dediği iddia edilir. -tam karşımda resmi de var şimdi fena oldum bak-
  einstein maxwell'e hayranlık duyardı bu arada. ek bilgi.

  jack'in kırdığı ayna olayı;

  ışık hızıyla aynı anda giderseniz aynaya baktıgınız da ne görürsünüz? kesinlikle kendinizi değil.. sizden gelen ışık aynaya ulaşamaz. şimdi burda ben bir teori atıyorum: enerji tünelindeki başka bir yansımayı görebiliriz..mümkün. açıyı dğeiştirdikçe daha başka yansımalar...

  neyse benim teoriyi bir kenara bırakalım einstein a gore zaman, ışığın manyetizma ve elektriğe dönüşmesiydi. zaman, ışığın sabit hızıydı. ışık yavaşlarsa zaman yavaşlar. hız konusunda konuşmak isterseniz 4. boyuttan bir koordinat vemek zorundasınız o da yine zaman.

  şimdi, ya bu ada stabil bir ışık hızında falansa yani zaman onemini kaybettiyse? ışık tünelin içinde durduğuna göre ışık hızında olabiliriz adada. çünkü ışık hızındaysak ışık bir kütle gibi görünebilir, tüneldeki gibi.

  bu zamanda sıçramalar falan son derece alakalandırılabilinir, hatta flashforwardler izliyoruz uçak normal yollardan inmiş oluyor. zamanla oynayınca bu da mümkün. constant (sabit), formuldeki sabit olabilir mi? tabiki olabilir! en başta bir vurguladım zaten.

  einstein ın nobel aldığı konu da ışıktı. herşeyin başlangıcı. einstein'ın dördüncü makalesi ışık zaman ve uzay (space: boşluk) üzerineydi siz bunu zaten duymuştunuz, özel görelilik teorisi. (relativity)

  e=mc2
  enerji, kütle, ışık.

  ışık hızını geçemeyiz, ışık hızını geçmeye çalıştıkça kütlemiz ağırlaşır. enerji (e) burda kütleye (m) dönüşüyor.

  black smoke? sizce mağaraya girip ruh (enerji) ışık sebebi ile kütle kazanmış olabilir mi.. içindeki elektrik dalgalarını hepimiz biliyoruz zaten. neyse bu da aklıma geldi ama gerçeğe donelim.

  madde nedir? enerjinin yoğunlaşmış hali.

  m, e ve c.

  bunların hepsi lost'a maskelenebilir. cidden ben denedim çok uyuşuyor.

  hatta dharma gibi bir bilim topluluğu veya mısırlılar bu adadaki enerji kaynağını keşfetmiş ve e=mc2 -ki gerçektir- deney alanı olarak kullanmış olamaz mı?
  adadaki bombayı hatırlayalım. en büyük enerji atom parçalanmasından çıkıyor, lost'a uyarlayalım formulu: e (bomba) m (ada,insanlar kütle yani) c (ışık hızı, mağaradaki ışık diyelim buna)

  örnekleyelim;
  m =1
  c=4 ışık hızı sabit. dizide cok c4 patladı diye 4 verdim:)
  e=16

  yani;

  16=1.4^2

  bomba patladı, enerji açığa çıktı ve diyelim ki 32 oldu, ışık hızı sabit olduğundan ada da kütle artışı olmak zorunda ve 2 oldu (çok basit anlatmaya çalışıyorum) bu olması gereken farkda gelenler olabilir mi dersiniz. neden olmasın?

  32=2.4^2

  ya da adadaki herhangi bir enerji açığa çıkması, hatch'in uçtuğunda ortaya çıkan muazzam enerji gibi, kütle artışına sebep olabilir mi?... evet uyandınız sanırım biraz.. tabiki olabilir! hemde manyetik enerji, enerjinin en babası.. hatch patladı uçak düştü. enerji açığı kutle ile kapandı. (adanın toplam kütlesi)
  adaya birilerini getirmek için o bombayı patlatmış olabilirler mi.. ve desmond broya adaya kimsenin gelmesini istemedikleri için bunları gir demiş olabilirler mi.. adayı saklı tutmak için.. bu konu çok onemliydi hatırlayın.

  birçok detayı bu düzeye oturtabiliyorum kesin sonuç bu değilse bile temelinin bu olduğunu düşünüyorum. yani populer yapmak için ekleyip çıkarılmış bir çok bilgi tabi ki vardır lakin ana çizgi bu.hatta bu şarap olayını da çözdüm gibi şimdi aklıma geldi ama çok uçuk uyurken bi düşüneyim.
  aha da dedim. çıkmazsa çok şahane göt olurum.
  ama bilirsem lost benim için çok farklı bir anlam taşıyacaktır.

  ve evet, saat şu an 23:12 , 48 dakika daha bekleyip bu entryi herkes okusun diye tam 00 da girmeye çalışacağım.

  --- spoiler ---

  ne lost forumları takip ederim ne bişey, sadece sozlukten okudum bugüne kadar. el emeği göz nuru teorimdir.


  (dirtyoxygen - 14 Mayıs 2010 00:00)

 • comment image

  hakkında şöyle salakça bir geyik döndü geçenlerde evimizde.

  "lost'un en önemli iki olgusu "dharma" ve "black smoke" yani "duman".

  yani "dharma duman"."

  bunu diyen arkadaşımı dövdük.


  (godmother theme - 28 Şubat 2013 03:11)

Yorum Kaynak Link : lost