Süre                : 43 dakika
Çıkış Tarihi     : 17 Eylül 2012 Pazartesi, Yapım Yılı : 2012
Türü                : Aksiyon,Macera,Drama,Bilim Kurgu
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Kripke Enterprises , Bad Robot , Warner Bros. Television
Yönetmen       : Charles Beeson (IMDB), Steve Boyum (IMDB)(ekşi), Fred Toye (IMDB), Jon Cassar (IMDB)(ekşi), Nick Copus (IMDB), Helen Shaver (IMDB), Guy Norman Bee (IMDB), Sanford Bookstaver (IMDB), Félix Enríquez Alcalá (IMDB), Jon Favreau (IMDB), Omar Madha (IMDB), Miguel Sapochnik (IMDB), Philip Sgriccia (IMDB), John F. Showalter (IMDB), Roxann Dawson (IMDB), Ernest R. Dickerson (IMDB), Liz Friedlander (IMDB), Michael Offer (IMDB)
Senarist          : Eric Kripke (IMDB)(ekşi),Paul Grellong (IMDB),David Rambo (IMDB)(ekşi),Matt Pitts (IMDB)(ekşi),Anne Cofell Saunders (IMDB)(ekşi),Trey Callaway (IMDB),Jim Barnes (IMDB),Monica Breen (IMDB),Melissa Glenn (IMDB),Ben Edlund (IMDB),Rockne S. O'Bannon (IMDB),Oanh Ly (IMDB)
Oyuncular      : Billy Burke (IMDB)(ekşi), Tracy Spiridakos (IMDB)(ekşi), Giancarlo Esposito (IMDB)(ekşi), Zak Orth (IMDB)(ekşi), David Lyons (IMDB)(ekşi), JD Pardo (IMDB)(ekşi), Elizabeth Mitchell (IMDB)(ekşi), Daniella Alonso (IMDB)(ekşi), Stephen Collins (IMDB), Graham Rogers (IMDB), Maureen Sebastian (IMDB), Jack Leblond (IMDB), Gary Teague (IMDB), Jessica Collins (IMDB), Steven Culp (IMDB), Maria Howell (IMDB), Bernard Sintim (IMDB), Rebecca Chulew (IMDB), Colm Feore (IMDB), Tim Guinee (IMDB), Kim Raver (IMDB), Nicole Ari Parker (IMDB), Mat Vairo (IMDB), Christopher Cousins (IMDB), Eric Creel (IMDB), Ryan Hancock (IMDB), David Meunier (IMDB), Jonathan Edwards (IMDB), Carlos Valenzuela-Durr (IMDB), Rick Watson (IMDB), Zeljko Ivanek (IMDB), Shane Callahan (IMDB), Jason Douglas (IMDB), Shane Honu Bryant (IMDB), David Kulwin (IMDB), Chad Williams (IMDB), Dale Miller (IMDB), Anna Lise Phillips (IMDB), David Aaron Baker (IMDB), Leslie Hope (IMDB) >>devamı>>

Revolution (~ Revolução) ' Dizisinin Konusu :
Açıklanamayan bir sebepten ötürü dünya üzerindeki bütün teknoloji durur. Elektriklerin kesilmesiyle bilgisayarlar çalışmaz, arabalar durur, tüm elektronik cihazlar bir daha açılmamak üzere kapanır. Neler olduğunu bilen tek kişi Ben Matheson'dur ancak durumu düzeltebilmek için o da hiçbir şey yapamaz. Aradan 15 yıl geçer. Bu 15 yılda doğa şehirlere bıraktığı alanları geri almya başlamış; Chicago yemyeşil olmuş, elektriksiz yaşama alışılmıştır. Devletler çökmüş, yönetim derebeylikleri andıran bir ortamda savaş lordlarının ve milislerin eline geçmiştir. Bu arada Ben Matheson ailesiyle birlikte sakin bir hayat sürmektedir. Fakat sırları onu rahat bırakmayacaktır. Elinde elektronik cihazların tekrar çalışmasını sağlayan bir "şey" vardır ve bu şey yüzünden güç odaklarının hedefi olacaktır.Bu arada tüm bu olaylardan sonra birbirlerinden kopan arkadaşlar, sevgililer, aileler sevdikleriyle yeniden bir araya gelebilmek için mücadele eder.


 • "15 yıl ömrü olan bir astım ilacının olduğu şaşırtıcı dizi. neden buna takıldım bilmiyorum."
 • "ha bi de, zenci kadına soruyolar bilgisayardan nevaleyi buldular mı diye ama abe mal adam, nevaleyi bulsalar bilgisayarı nasıl çalıştırıp sana yazacak? moron."
 • "elektrik faturasını ödemeyi unutan bir ailenin evdeki dramını anlatan yabancı dizi. ya da ben yanlış anladım."
 • "she is your family.he is my family.you are our family.he is her family.she is theirs family.we are a big family.şeklinde özetlenebilecek dizi."
 • "bisiklete neden binmediklerini anlamadığım dizi.hem o rachel'ın gömlekler nasıl ütüleniyor? her gün başka kıyafet?"
 • "olası bir felaket ya da teknolojik kıyamet durumunda hayatta kalmayı başarabilirseniz ''uzman çavuşlardan uzak durun'' mesajı veren amerikan dizisi."
 • "cnbc-e'de yayınlanacak kalitesiz dizi. ben özet geçeyim: elektirikler gidiyo bi daha gelmiyoadamın teki semih cumhuriyetini kuruyo"
 • "yarısında evden çıktığım dizidir."
 • "mükemmel bir fikrin içine nasıl sıçılır?, senaryo nasıl yazılamaz?, olay örgüsü nasıl bağlanamaz? gibi soruların cevabını takır takır vermiş dizi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  elektrikler neden gitti sorusuna cevap arayan j.j. abrahams dizisi. cevap ilk bölümden kendini belli ediyor. faturayı yatırmamışlar. milislerin bedaş olduğundan şüpheleniyorum. kaçak elektriğe karşı mücadele ediyorlar. oldukça orjinal (!) bir dizi. evet dağılabiliriz.


  (clones - 9 Eylül 2012 23:18)

 • comment image

  ha bi de, zenci kadına soruyolar bilgisayardan nevaleyi buldular mı diye ama abe mal adam, nevaleyi bulsalar bilgisayarı nasıl çalıştırıp sana yazacak? moron.


  (uzdeniz - 17 Eylül 2012 16:36)

 • comment image

  elektrik faturasını ödemeyi unutan bir ailenin evdeki dramını anlatan yabancı dizi. ya da ben yanlış anladım.


  (baba tenor - 27 Eylül 2012 00:59)

 • comment image

  muhtemelen senaryosu yazıldığında şu konuşma geçmiştir mekanda

  --- spoiler ---

  - hacı bi senaryo yazmaya başladım. süper oldu yemin ediyorum, tutar bu.
  - konusu ne?
  - "bütün dünyada aniden elektrikler kesilirse ne olur?"
  - pil var jenaratör var efendime söyliyim su tribünü var var oğlu var hacı bir şey olmaz herhalde.
  - yok oğlum hiç biri olmayacak çalışmayacak
  - iyi de neden? böyle birşeye buna ne neden olabilir ki?
  - bilmiyorum, onu düşünmedim. oldu bu dizi valla oldu.

  ---
  spoiler ---


  (paranoyak kedi - 2 Ekim 2012 17:27)

 • comment image

  --- spoiler ---

  she is your family.
  he is my family.
  you are our family.
  he is her family.
  she is theirs family.
  we are a big family.

  şeklinde özetlenebilecek dizi.

  ---
  spoiler ---


  (anarki11 - 2 Kasım 2012 03:25)

 • comment image

  ya açıkçası konuyu çok kötü işliyorlar yorumlarına ben de katılmak zorundayım.

  --- spoiler ---

  şimdi biraz spoiler vere vere gidecem

  arkadaş açın bakın youtube'a millet 4 tane kola kutusunu kesip biçip alkolle çalışan jet motoru yapıyorlar. buharlı makine yapmak şu anki bilgilerimizle dünyanın en kolay işi. şu anki basit makineler bilgimizle yapamayacağımız makine yok. elektriğin keşfedilmediği bir dünya tam anlamıyla buharlı makinelerin hüküm sürdüğü steampunk bir dünya olurdu. ama malesef bizimkiler elektriklerin gitmesinden 15 sene sonra anca bir tane treni çalıştırabilmeyi başarıyorlar. işleri güçleri de elektrik gelsin helikopter uçurak. elektriği getirsek bile sen o helikopteri affedersin ama yarrak uçurursun beyim. bu konuları az çok bilen insanlar rafineriden çıkan yakıtın bir sene sonra kimyasal özelliklerini kaybederek hiç bir işe yaramayan bir sıvıya dönüştüğünü az çok bilir. 15 sene geçmiş ne yakacak o helikopter? sen daha trene atacak kömürü çıkaramamışsın amcık ağızlı yavşak, petrol çıkarıp rafineride jet yakıtı mı damıtacaksın göt! bak çok sinirlendim şimdi. e ben bu kadar sinirlendiğim bir diziyi niye izleyim şimdi? izlemiyorum artık amına koyim...

  ---
  spoiler ---


  (mtm - 8 Kasım 2012 21:47)

 • comment image

  bisiklete neden binmediklerini anlamadığım dizi.
  hem o rachel'ın gömlekler nasıl ütüleniyor? her gün başka kıyafet?


  (mortlo55 - 11 Kasım 2012 17:47)

 • comment image

  şu charlie denen hatunun her nasılsa her bölüm giyisileri geri geliyor.

  --- spoiler ---

  şu uyuşturucu satıcısının evinden fahişe kıyafeti ile çıkıyor. bölüm bitiyor. bir sonraki bölüm yine kotu, deri ceketi tas tamam.

  milis öğrenci gemisine gidiyor. milis öğrenci üniforması ile geri dönüyor. bir sonraki bölüm yine kotu, deri ceketi tas tamam.

  hayret valla...

  ---
  spoiler ---


  (scholastic oscillator - 19 Kasım 2012 09:04)

 • comment image

  romantik filme teknik açıdan bakıp mızıkçılık yapan adam olmak istemiyorum ama yemezler.

  pilot bölümdeki uçakların düşme sahnesi nedir yahu ? elektrikleri gitti diye uçak tüm aerodinamik özelliklerini de mi kaybediyor. kim bu dizinin teknik danışmanı. hiçbir modern jet uçağının döne döne taş gibi yere düşme şansı yok. kanadı, dümeni kopup parçalanmadığı sürece hiçbir uçağın yok. en kötü ihtimal ile gidebildiği kadar süzülecek ve inişe benzer bir hareketle yere çarpacaktır. çünkü elektrik gittiğinde uçağın hızı havada anında sıfır olmuyor o uçağın hem yüksekliği hem de hızı var vs. vs.

  ayrıca elektrik yoksa ışık da yok bunu da gözardı etmişler. tabi ışık olmasaydı diziyi de çekemezlerdi. 15 yıldır hiçbir endüstri olmamasına rağmen gıcır gıcır son teknoloji tekstil kıyafetlerinden, deri ceketlerinden, ayakkabılarından bahsetmiyorum bile. daha sayılacak çok şey var ama susuyorum.


  (orpheus - 21 Kasım 2012 05:48)

 • comment image

  olmaz ama bir anket olsa "en güzel olabilecekken en kötü olan dizi/film hangisidir" diye, bu diziyi yazarım. allah belanızı vermesin böyle bir senaryoyu nasıl harcadınız sinirden kendimi sikeceğim çünkü fikirlerimi aktaramıyorum yapımcıya falan.


  (hullabaloo - 24 Kasım 2012 01:46)

 • comment image

  elektriksizliği açıklarken deseler ki "biz uzaya bir alet koyduk, düzenli olarak emp yayıyor, o yüzden elektronik aletler hiç çalışmıyor", onu anlarım. saçma maçma ama kabullenirim. ama öyle demiyorlar. "öyle bir şey yaptık ki elektriği baskılıyoruz" diyorlar.

  elektrik bütün dünyada dedikleri gibi baskılanabildiyse bir sinir sistemi, bir kalbi olan bütün canlılar nasıl hala hayattalar? dünyadaki bütün elektronlar etkisiz hale mi getirildi? şimşek de mi çakmıyor artık? bisiklete dinamo bağlayıp pedala bastığında elektrik üretmeyecek mi, saçını taradığında statik elektrik oluşmayacak mı?

  burada elektriksizlik tabii ki bir bahane, maksat post-bilmemne amerika ortamında geçecek hikayeye zemin hazırlamak. ama illa bir açıklama yapacaksan o açıklamayı yapma işte. temeli sağlam kurulmayınca dizi ilkokul piyesine dönüyor.


  (ventolin - 26 Kasım 2012 15:42)

 • comment image

  ya yemin ediyorum, şu ellerindeki konuyu arka sokaklar'ın senarist ekibine verseler daha mantıklı bir kurgu ortaya çıkardı.

  elenktrik gitti diye döne döne uçak mı düşer lan? iple mi uçuyo bunlar? te alllam yareppim.


  (izaleisuyuu - 26 Kasım 2012 21:33)

 • comment image

  bir bilimkurgu sever olarak, bazı şeyleri dizi kuralları diye kabul ederim. hatta hiç yadırgamam, hele dizi bilimkurgu değilse şöyle bir şeye bile takılmam;

  örnek: adam evden çıkarken sakallı iken, vardığı yerde traşlı varır.

  dedim ya takılmam. bilimkurgu tarzında bir şeyde ağa elektrik gitti derlerse tamam derim. adam kendince bir dünya yaratmaya çalışıyor. beyle acaip bir kolye var, higgs bozonumübarek dersin, ona da eyvallah derim ama kendi yarattığın kuralları siklemezsen, ben senin yapacağın işin amına korum.

  çok çok basit bir örnek. ilk bölümde, general morreea mıdır ne yaraksa, ovanın ortasında, yaz vakti, viskisine buz atıyor. buz lan. şimdi arkadaş elektrik yokken, öyle köşeli buzu nasıl yapıyorsun? buz bu yaw. bunun gibi bir dünya saçmalık. dedim ya bilimkurgu olmasa, hawai five-0 o olsa, zaten adamlar eğlenceli vakit geçirtmek amacındalar olur derim, ama bilimkurgu da, bak benim anlatacağım bir hikaye ve sorduracağım sorular var dersen, beklerim arkadaş, azıcık da olsa mantık beklerim.


  (uzaktan algilama - 30 Kasım 2012 09:14)

 • comment image

  national geographic belgesellerini izlerseniz, "elektrik kesintisi"nin ciddi felaket senaryoları içinde ısrarla yer aldığını görürsünüz.

  mesela adamlar güneş patlaması üzerine belgesel hazırlarlar, öyle korkunç, böyle fena diye anlatır anlatır durular ama "elektrik kesilir" demekten başka başımıza ne geleceğinden bahsetmezler. çünkü zaten başka bir şey gelmez ama, elektrik kesintisi çok korkunçtur, tipik amerikalı için çok önemlidir. elektrik kesilirse kaos olur, yağma başlar, sistem çöker, aç kalırlar, karanlıkta kalırlar.

  işte böyle alttan alttan elektriğin ne kadar önemli olduğu pompalanır amerikalılara. bir kesinti olursa ülke yıkılacakmış gibi korkmaları sağlanır. bu sayede abd'nin "enerji" için her türlü haltı yemesine sessiz kalır amerikan halkı. ne de olsa elektrik kesilmemelidir.

  işte bu dizi de, elektrik olmadığında çökecek olan amerika'nın amerikalı'ya propagandasıdır. elektrik kesilince kaos başlar, herkes kafasına göre "devletçik"ler kurar, halk akın akın yaşadığı yerleri terkeder. emniyet, asayiş vs hak getire tabi...


  (anafor - 7 Ocak 2013 12:26)

 • comment image

  henüz izlemeyenler ya da başlamayı düşünenler için spoiler olmadan diziyi özetlemek gerekirse:

  dizide 6 kadar karakter var. ve konu şu: a ve b birileri tarafından tutsak ediliyorlar, c ve d onları kurtarıyor. sonra c ve d tutsak ediliyorlar, a ve e onları kurtarıyolar. sonra f daha zorlu birileri tarafından tutsak ediliyor, birbirlerini sevmeyen d ve b bir olup onu kurtarırken aynı anda a ve e maalesef yine birileri tarafından tutsak ediliyorlar. tam öldürüleceklerken b, c, d ve f bir olup onları kurtarıyorlar. her şey bitti derken c en zorlu rakip tarafından tutsak ediliyor. ve ne oluyor tahmin edin? evet, doğru tahmin. tebrikler. a, b, d, e ve f birlik olup kurtarıyorlar. sonra a, b, c, d, e ve f aynı anda tutsak ediliyorlar ve bir anda g çıkıp hepsini kurtarıyor. ama g'nin onları kurtarmasının sebebi ise çok sevdiği h'nin başkaları tarafından tutsak edilmesi ve onların yardımına muhtaç olması.

  tüm dizi bu işte.

  kısaca: başlamayı falan düşünüyorsanız vazgeçin.


  (mordevrim - 1 Mart 2014 18:17)

 • comment image

  mükemmel bir fikrin içine nasıl sıçılır?, senaryo nasıl yazılamaz?, olay örgüsü nasıl bağlanamaz? gibi soruların cevabını takır takır vermiş dizi.


  (baboli - 23 Mayıs 2014 04:16)

Yorum Kaynak Link : revolution