Çıkış Tarihi     : 20 Ocak 2022 Perşembe, Yapım Yılı : 2022
Türü                : Aksiyon,Macera,Drama,Korku,Bilim Kurgu,Heyecanlı,Aksiyon,Macera,Drama,Korku,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Taglar             : Komik temelli,Hayret verici çizgi roman,süper kahraman,vampir,kan
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Marvel Entertainment , Marvel Studios , Sony Pictures Entertainment (SPE)
Yönetmen       : Daniel Espinosa (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Gil Kane (IMDB)(ekşi),Matt Sazama (IMDB)(ekşi),Burk Sharpless (IMDB)(ekşi),Roy Thomas (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Adria Arjona (IMDB), Jared Leto (IMDB)(ekşi), Jared Harris (IMDB)(ekşi), J.K. Simmons (IMDB)(ekşi), Matt Smith (IMDB)(ekşi), Archie Renaux (IMDB), Tyrese Gibson (IMDB)(ekşi), Charlie Shotwell (IMDB), Adam El Hagar (IMDB), Adam Collins (IMDB), Corey Johnson (IMDB), Al Madrigal (IMDB), Tom Forbes (IMDB), Bentley Kalu (IMDB), Atul Sharma (IMDB), Ria Fend (IMDB), Ruth Horrocks (IMDB), Manoj Anand (IMDB), Glen Passingham (IMDB), Dave Simon (IMDB), Katarina Martin (IMDB), Davina Sitaram (IMDB), Adam Darlington (IMDB), Colin Blyth (IMDB), Daniel Eghan (IMDB), Deborah Rock (IMDB), Philip Gascoyne (IMDB), Bern Collaco (IMDB), Jag Patel (IMDB), Stuart Whelan (IMDB), Kalle Hennie (IMDB), Tuncay Gunes (IMDB), Jorge Leon Martinez (IMDB), Tina Louise Owens (IMDB), Sam Wilkinson (IMDB), Prince Marfo (IMDB), Abraham Popoola (IMDB), Gloria Garcia (IMDB), Bharat Mistri (IMDB), Kishore Bhatt (IMDB) >>devamı>>

Morbius (~ Untitled Marvel Project) ' Filminin Konusu :
Morbius, tedavisi olmayan bir kan hastalığını, deneysel bir yöntem ile tedavi etmeye çalışır. Hastalığı, elektroşok terapisi ve vampir yarasaları ile iyileştirmeye çalışan Morbius, korkunç bir sonuçla karşı karşıya kalır. Deneysel tedavi ile vampire dönüşen Morbius'un hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Birçok zorlu durumla mücadele etmek zorunda kalan Morbius'un hayatta kalmak için sürekli kana ihtiyacı vardır ve artık ışığı çıkması imkansızdır. Bu sorunların yanı sıra o, birçok insanüstü güce de sahip olur.


 • "matt smith'in sallanarak yürüyüşünün yer aldığı teaser fragmana sahip film.fragman az çok venom filminin teaser'ını çağrıştırdı. umarım vizyona girdiğinde akıbetleri benzer olmaz."
 • "elf gözlerimi eşekler sikmediyse eğer, adı türkiye’de morbius: yaşayan vampir olacaktır.yaşayan vampir he mi ?editasyon: orijinal adı da living vampire imiş. living vampire...hıımm.."
 • "morbius bile geliyor, gambit hala yok. skerim ben çekicem gambit'i..tanım: film işte.."
Facebook Yorumları
 • comment image

  fragmanın sonundaki vulture sürprizi ve malum grafitiyle spider-man evrenine doğru gittiğimizi müjdeleyen film. bu gelişme venom 2'de de tom holland cameosunun yer alacağı ihtimalini arttırıyor. marvel studios ve sony'nin birlikte yapacağı 3. ve son film, kendi evrenine kavuşacak olan peter parker adına çok büyük olaylara gebe olacak.

  elimizdeki kötüler; vulture, scorpion, shocker, mysterio, morbius, carnage ve venom...daha bunun doc ock'u var, osborn'ları var, electro'su, rhino'su, kingpin'i var.

  heyecana kapıldık morbius'u unuttuk*
  jared leto role yakışmış, joker'le yapmak isteyip stüdyonun salaklığından yapamadığının hakkını burada verecek gibi görünüyor.


  (tugberk1903 - 13 Ocak 2020 21:11)

 • comment image

  matt smith'in sallanarak yürüyüşünün yer aldığı teaser fragmana sahip film.

  fragman az çok venom filminin teaser'ını çağrıştırdı. umarım vizyona girdiğinde akıbetleri benzer olmaz.


  (erazur - 13 Ocak 2020 21:50)

 • comment image

  filme geçmeden önce sumc (sony's universe of marvel characters) isimli evrenin ne olduğu ile başlayalım. bu evren sony'nin spider-man film haklarına sahip olmasıyla elinde bulundurduğu karakterlere çektiği ve çekeceği kurgusal evrenin ismi. spider-man mcu'da olduğundan dolayı bu evren spider-man'in yan karakterlerinden oluşacak şekilde tasarlandı. sumc 2018 yılında venom filminin vizyona girmesiyle başladı. morbius evrenin ikinci filmi olarak açıklandı. şu anda çekimleri devam eden venom 2'de evrenin üçüncü filmi olacak.

  evren ilk duyurulduğunda hemen hemen herkes benzer tepkiler gösterdi. spider-man'in olmadığı bir spider-man evreni ne kadar başarılı olabilirdi ? hikaye anlatımı olarak doğuracağı sorunların yanında pazarlama anlamında da problemler görünüyordu. ana karakterinin olmadığı bir spider-man evreni finansal olarak da felakete sürüklenebilirdi. lakin venom filmi problemin finansal boyutunu 100 milyon dolarlık prodüksiyon bütçesinin karşılığında 856 milyon dolarlık gişesiyle ortadan kaldırdı. sony başta morbius olmak üzere diğer projelere yeşil ışık yakmaya başladı.

  bütün bunlar olurken marvel studios ile sony arasında olan ve spider-man'i mcu filmlerinde olmasını sağlayan anlaşma sona erdi. bu spider-man'in artık mcu'da olamayacağı anlamına geliyordu. mcu bünyesinde yeniden yaratılan ve tom holland tarafında canlandırılan karakter 5 mcu filminin sonunda sumc'nin yolunu tutacaktı. tabi ki fanlardan büyük tepkiler geldi. ciddi bir çoğunluk spider-man'in mcu'da görünmesinden memnundu ve serüvenin devam etmesini istiyordu. marvel studios ve sony arasında yıkılan köprüler belki de fanların tutkusu sayesinde yeniden inşa edildi. ama şartlarda bazı değişiklikler vardı.

  yeni anlaşma ile birlikte spider-man mcu'da bir solo filme daha kavuştu. bunu bir başka mcu filminde spider-man'in yan rolde gözükmesi takip edecekti. disney çekilecek yeni solo filminde gişesinin %25'ini alacaktı. sony ise en başından beri en fazla istediği iki şeye kavuştu. birincisi tom holland versiyon spider-man'i kendi filmlerinde kullanabilecek hale geldi. ikincisi ise mcu filmleriyle (en azından mcu spider-man solo filmleriyle) bağlantı kurabilecekti. ki kurmayı başardı da. bu da bizi fragman incelemesi kısmına götürüyor.

  fragman ile ilgili söylemek istediğim şey morbius filminin evrenin bir önceki filmi olan venom'a korkutucu derecede benzediği. fragmanın tonu, kurgusu, anlatımı ciddi şekilde venom'un ilk fragmanına benziyor. kullanılan mekanlar, villain profili, baş karaktere yaklaşım yine venom filmini anımsatıyor. aynı evrende geçmelerinin tonal benzerliğinin yanında rahatsız edici derece venom filmine öykünme hissettirdi bende. bu biraz kafalarda soru işareti oluşturuyor açıkçası.

  sony yola spider-man'in villain karakterlerine film çekme olarak çıktı. bu yapı venom fragmanlarında villain'dan anti-hero'ya çekildi ve film vizyona girdiğinde ise anti-hero konseptinin de uzağında karşımızda neredeyse bir kahraman vardı. bu değişiklik morbius filminde de kendini koruyacak belli ki. fragmanda morbius bana kesinlikle bir villain gibi hissettirmedi. morbius'u venom'a oranla çizgi romanlarda çok daha fazla villain olmaya yakıştıran biri olarak biraz keyfimi kaçırmadı diyemem.

  nasıl ki tom hardy tek başına venom filmini sırtladıysa jared leto'da morbius filmini sırtlayacak. leto'nun fiziksel olarak morbius'a benzediği zaten aşikar. oyunculuğunun da role çok şey katacağını düşünüyorum. fragmanın sonundaki yüzünün esas halinin göründüğü kare ise sony'den beklemediğim derecede çizgi romana uygun bir karakter profili olmuş.

  üç paragraf önce bahsettiğim bağlantılardan fragmanda iki tane var. birincisi duvardaki spider-man resminin üzerindeki murderer yazısı. açık şekilde film spider-man: far from home'un sonrasında geçiyor ve anlatı olarak o filmi devam ettiriyor. hatırlanacağı üzere ikinci filmin sonunda spider-man'e katil damgası vuruluyordu. internette sam raimi dönemi spider-man kostümü tartışması için sadece şunu diyeceğim. yeni dönem spider-man filmleri zaten sam raimi dönemine oldukça fazla gönderme yapıyor. ikinci filmin sonundaki swing sahnesinde görünen bina raimi filmlerindeki osborn ailesinin evi. en önemli gönderme ise elbette j.k. simmons'ın j. jonah jameson'ı yeniden oynaması. fragmanda ki resim bunların yanında basit bile sayılır. hikaye anlamında mcu spider-man'inin devamı.

  bir diğer mcu bağlantısı ise şahsen hiç beklemediğim bir yerden ve çok güçlü şekilde geldi. morbius yazısından sonra michael keaton gözüktü. keaton bilindiği üzere spider-man: homecoming filminde vulture karakterini canlandırmıştı. bu filmde ise aynı rolde seyirci karşısına çıkacak. homecoming filminin after credits sahnesinde giydiği kıyafet var üzerinde. muhtemelen bu filmde hapishaneden kaçmasına tanık olacağız. bu sahne muhtemelen sinixter six'in de gerçekleşeceğinin habercisi.

  böylece spider-man filmleri üzerinden mcu ile sumc filmleri birbirine bağlanış oluyor. buradaki yapının tekrar üzerinden geçmemiz gerekirse örnek veriyorum bir ant-man filminde sony evreni ile ilgili bilgi alamayacağız. bir venom filminde avengers ile ilgili de bilgi alamayacağız. bilgi paylaşımı mcu adına spider-man karakteri üzerinden spider-man solo filmlerinde olacak. sumc filmlerinde ise sadece solo spider-man filmlerini etkileyecek olaylar gerçekleşecek. spider-man filmlerinde artık venom ve morbius karakterlerini görebileceğiz. sumc filmlerinde ise spider-man'i az ya da çok tamamen filmin kurduğu hikaye bağlamında rahatlıkla görebileceğiz.

  son anlaşma ile birlikte böyle bir döneme girdik. marvel studios ile sony'nin arası iyi olduğu sürece daha fazla karakter ve hikaye paylaşımı da görebiliriz. belki bu işin bir sonraki adımı norman osborn karakterini paylaşmaktır.


  (dean - 13 Ocak 2020 23:56)

 • comment image

  çizgi roman bilmem lakin morbius spider-man the animated series in star tv de izlediğimiz dönemlerde ki zamanın çizgi filmleri tvden takip edenler bilir. beş bin partlık bir hikayede vardır. ya da dönüp durup o partları yayımlanırdı bilemedim. geçiş hikayesidir aslında. spidey nin 6 kolu çıkması yamulmuyorsam felicia hardy nin kedi kadın olması vs vb olaylar morbius'un olduğu bölümlerde geçer.


  (bupikapsupikapopikap - 16 Ocak 2020 09:31)

 • comment image

  fragmanı fena olmamış ama insan niye gider de 90'larda yayinlanan spider-man animated series'teki alelade villain karakterlerden birine solo film ceker, anlamış değilim.

  ona bakarsan o seride bir suru kötü karakter var, gergedana da solo film yapın bari amk hatrı kalmasın gebeşin.


  (karanlik - 16 Ocak 2020 09:36)

 • comment image

  duyunca beni ataköy'e, çocukluğuma, mutlu olduğum dönemlere götüren, flashback yaşatan film.

  90'larda doğmuş akranlarım hatırlar, o zamanlar (bkz: fox kids)'te spiderman'in çizgi filmi vardı.
  (bkz: michael morbius) da o filmde insanların kanını emerek hayatta kalan bir yarasa-vampir, yarı insan idi. bu arkadaşın (bkz: felicia hardy) adında bir manitası vardı, sarışın. çizgi filmin bir bölümünde "hoşçakal, felicia..." dediği bir sahne vardı (yanlış hatırlamıyorsam bir deney sırasında kazara vampir olmuştu ve artık felicia ile çift olamayacakları için, ona zarar vermemek için veda sözüydü bu.) diziyi izlediğim dönemde 5-6 bilemedin 7-8 yaşındaydım, 26 yaşına geldim hala aklımdan çıkmıyor o sahne... artık nasıl bir vedaysa, benim zihnimin derinliklerine kazınmış ve unutamıyorum. normalde de eskiye ve çocukluğuma dair her şeyi, her detayı hatırlayan biri değilimdir, hatta ilkokul arkadaşlarımla eskiyi yadettiğimiz günlerde onların unutmadığı bir çok şeyi ben sanki hiç yaşamamışım gibi hatırlamıyorum bile. ama hoşçakal felicia'yı unutamıyorum. umarım hayatıma bir felicia girmez, morbius gibi veda etmek istemiyorum çünkü.


  (yuri kasparov - 16 Ocak 2020 11:47)

 • comment image

  elf gözlerimi eşekler sikmediyse eğer, adı türkiye’de morbius: yaşayan vampir olacaktır.

  yaşayan vampir he mi ?

  editasyon: orijinal adı da living vampire imiş. living vampire...hıımm..


  (hak yeme fuck yeah - 4 Mart 2020 21:23)

 • comment image

  morbius’u hep ana karakter olarak izlemeyi istiyordum. jared leto’ ya olan aşkımdan da dolayı, heyecan ile izlemeyi bekliyorum. belki ileride wesley snipes (blade) ile morbius karşı karşıya gelebilir; tabi bu benim senaryom ama güzel de olur.


  (vikunya - 17 Eylül 2020 21:22)

Yorum Kaynak Link : morbius (film)