Çıkış Tarihi     : 24 Ocak 2020 Cuma, Yapım Yılı : 2020
Türü                : Drama,Tarih,Savaş
Taglar             : Tv mini serisi,İstanbul,ottoman,Bizans,Roma imparatorluğu
Yapımcı          :  Karga Seven Pictures , Netflix Studios , STX Entertainment
Yönetmen       : Emre Sahin (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Emre Sahin (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Cem Yigit Uzümoglu (IMDB), Damla Sönmez (IMDB), Alp Türker Ilkman (IMDB), Tuba Büyüküstün (IMDB)(ekşi), Cagatay Atasagun (IMDB), Talha Efe Cenetoglu (IMDB), Eva Dedova (IMDB), Tommaso Basili (IMDB), Selim Bayraktar (IMDB), Birkan Sokullu (IMDB), Osman Sonant (IMDB), Tolga Tekin (IMDB), Ushan Çakir (IMDB), Tansu Biçer (IMDB), Ilayda Akdogan (IMDB), Ali Keçeli (IMDB), Tugrul Tulek (IMDB), Cem Baza (IMDB), Nail Kirmizigül (IMDB), Luca Marroco (IMDB), Mert Kurdal (IMDB), Resit Berker Enhos (IMDB), Alex Dave (IMDB), Todd Cohen (IMDB), Hakan Aydin (IMDB), Ilkay Oskay (IMDB), Serhat Kurtay (IMDB), Tarik Emir Tekin (IMDB), Dogukan Gürhan (IMDB), Ramazan Demir (IMDB), Gökhan Güngör (IMDB), Serkan Demir (IMDB), Berk Memik (IMDB), Deniz Ince (IMDB), Coskun Altunbey (IMDB), Masallah Baris (IMDB), Alen Papazyan (IMDB), Salih Usta (IMDB), Ömer Olgun (IMDB), Erdem Akakce (IMDB) >>devamı>>

Rise of Empires: Ottoman ' Dizisinin Konusu :
Rise of Empires: Ottoman, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini konu ediyor. Fatih Sultan Mehmet olarak bilinen II. Mehmet’in destansı hikayesinin anlatılacağı dizide, Sultan II. Mehmet’in 13 yaşında tahta çıkmasının ardından masalsı yükselişi, Konstantinopolis'i devirmesi ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli hükümdarlarından biri haline gelmesi konu ediliyor.


Oyuncular
 • "celal şengör'ü de istanbul'dan kaçan şişman burjuva yapsalardı tadından yenmezdi."
 • "ilk bölümden belli oldu osmanlı istanbulu alacak gibi."
 • "netflix uyarlamalarını biliyorsunuz, umarım zenci bir fatih sultan mehmet koymazlar. tanım: şimdiden merak uyandıran, en büyük osmanlı padişahının dizisi."
 • "bakalım ii. mehmet kendisine kurulan tuzaktan kurtulup istanbul'u alabilecek mi? heyecanla bekliyoruz."
Facebook Yorumları
 • comment image

  celal şengör mü? diye şaşkınlıkla izledim dizinin trailerini. bu nasıl saçmalık anlamış değilim. bu adam ne biliyor, dönem hakkında hangi makaleleri yayınlanmış, jeolog mudur tarihçi midir. iyi o zaman, herkes özel merakları sonunda, metodolojisinden bi haber bir bilim dalında söz sahibi olsun. iş mi bu şimdi? değil, maalesef her zamanki gibi bu iş iş değil. yeniçağ bölümü akademisyenlerine kıran girdi demek. başlangıçta şengör bu kadar irite etmiyordu beni. gitgide sıvıyor. hak veriyorum eleştirenlere. had bilmek fena iş değildir.

  imla

  ek; celal şengör sadece dönemin teknolojisi ile duvarların nasıl yıkılabileceğini disiplinlerarası bir katkı ile açıklamak için orada ise elbette had biliyordur. izleyip göreceğiz.

  ek; çok negatif mesaj alıyorum. bir insanın tarih ile ilgilenmesi ya da çok şey bilmesi değil ki mesele. jeolojiden anlamam, ilgilenmem ve sair. insanların şengör’e yüklenmesinin bir nedeni de bu adamcığın jeolojiden çok tarih konuşuyor olması olabilir mi? youtube‘de bir arama yapın göreceğiniz resim bu. bana ne onun çok şey bilmesinden, etmesinden. bir örnek vereyim; kültür tarihi programına bakın, farkediyorsunuz ki ne çok bilmediğimiz tarihçi var çalışmaları göz ardı edilen. bu işin popülerlik ve network meselesi bu kadar bariz işte. ben bu insanların en az şengör kadar alanında söz sahibi olmasını isteyen bir okuyucu, izleyiciyim sadece.

  ek; durun, tamam, ben öldüm. en iyi tarihçi de şengör, en iyi bilim adamı da. aman allahım diyorum, nasıl saçmalamalar, imkan olsa hepsini yazsam buraya da şengör biraz okuyup üzülse.


  (nadyakomanaci - 14 Ocak 2020 11:21)

 • comment image

  heh ben de ne zaman "ama türkçe değil" diyenler gelecek diye bekliyordum. arkadaşlar şu aşağılık kompleksinden kurtulun. adamlar belgesel yapıyor ve belli ki bunu sadece türkiye pazarı için yapmıyorlar. sen yıllarca türkçe çektin ne boka yaradı. elinde istanbul'un fethi gibi bir konu var sikik sokuk filmlerden öteye geçemedin. osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından birinin dönemini dizi yaptın sikim sonik 3. sınıf dram dizisi gibi çektin.


  (guerlain - 14 Ocak 2020 11:51)

 • comment image

  akıcı başlamış belgesel mini-dizidir, ingilizce dışında göze batan bir şey yok şimdilik. keşke türkçe seslendirmeleri de oyuncuların kendileri yapsaymış.

  --- spoiler ---

  1. bölüm’ün 14:52. dakikasında rumelihisarı’nı anlatırken, “bu kalenin uğursuz bir takma adı da vardır -throat cutter (boğazkesen)- ” diye bahseden mini dizi. allah aşkına yönetmeni bile türk dizinin bir kişi de demedi mi, o boğaz, o boğaz değil diye.
  ---
  spoiler ---


  (illuminati nin cayci ajani - 24 Ocak 2020 11:43)

 • comment image

  arkadaşlar şimdi diziyi izleyip oyuncuların ingilizce aksanlarına laf edeceksiniz biliyorum o yüzden bu lafları etmeden önce vikings dizisindeki oyuncuların aksanlarına bakarak telaffuz, aksan gibi şeylerin çok önemli olmadığını anlamanızı isterim. sayfalarca bundan dert yanmayın lütfen.

  ayrıca bu dizi türk yapımı değil genel olarak netflix america yapımıdır. yapımcıları kelly mcpherson, emre şahin ve sarah wetherbee olarak geçiyor. bizimkiler şöyle kötü yapmış böyle kötü yapmış da demeyin.

  herkese iyi seyirler.


  (hemengelmesimdigel - 24 Ocak 2020 11:45)

 • comment image

  istanbulu bala göte almışız gibi anlatılmış. bi ara alamicaz mı lan yoksa diye düşündüm artık o derece.

  surları aşmak diil de sur önünde bekleyip yeniçerileri zeytin yer gibi kesen, üstelik hiç kayıp da vermeyen bir avuç ceneviz askeriyle uğraşmışız. yeniçeriler avrupanın o dönemde muhtemelen en güçlü birliği -ki belgesel de buna benzer bişey söylüyor- ancak adamlar daha kılıcını bile çekemeden ölülerinden dağ oluşuyor. yapmayın kardeşim bu adamlar zırhla ata biniyor, iniyor, koşuyor, savaşıyor, tekrar biniyor üstelik çocukluğundan beri bunun eğitimiyle yaşıyor. bu kadar ezik gösterilmesi saçma ve taraflı.

  yine o dönemde türk silah ve savaş teknolojisinin avrupaya göre kat kat üstün olduğu biliniyor. türkler demiri kömür fırınlarında karbonlayıp çok daha sert çelik kılıç ve temrenler elde ederken, avrupa tenekeden hallice sikimsonik silahlarla savaşıyor. ancak nedense o bi avuç cenevizlinin her vurduğu gol oluyor.

  fatihin dirayeti, savaş tekniği, zekası, savaş planı ve ordusunun gücüyle değil de ihanetler ve şans sayesinde bala göte fethedilmiş gibi anlatılmış.

  edit: gelip bana tarih anlatan, istanbulun fetih tarihini incele diyen, iş öğreten kişiler vs çıkmış. siz kadar bildiğimden emin olabilirsiniz. götünüzle okuyup götünüzle izlemişsiniz heralde ki; 2. bölüm sonunda giustiniani’nin sur avantajını kullanmadan, kılıçla açık alanda, tek bir kayıp vermeden kıtır kıtır kesmesinden bahsettiğimi anlamamışsınız. gerçek dışı ve komik bir sahne. fetih kolay olmadı zaten biliyoruz bunu yarraam. ama 300 spartalı çekmiyosun, biraz daha akıl işi yap.


  (shatraug - 25 Ocak 2020 04:10)

 • comment image

  netflix uyarlamalarını biliyorsunuz, umarım zenci bir fatih sultan mehmet koymazlar.

  tanım: şimdiden merak uyandıran, en büyük osmanlı padişahının dizisi.


  (gecegelencis91 - 30 Ekim 2018 19:24)

 • comment image

  -bir de şunu eklemeden geçemeyeceğim, ters yönde bir fikir okuduğunuzda illa bu tarz düşünen insanları bir tarafa itelemeniz mi gerekiyor? neymiş beğenmeyenler trt yapımları izliyormuş. ben oturup hiçbir kanalda dizi izleyen birisi değilim. diriliş, kuruluş bilmem ne de izlemiyorum.bu benim yorumum, beğenmediğim birşeyi açıkladığım zaman bir yere itelenmem mi gerekiyor?

  kendi yaşadığım toprakların tarihini yabancılardan daha iyi biliyorum. zengin padişahın hırslı ama bir okadar kafasını kullanamayan oğlu gibi lanse etmişler fatihi bunun neyini seveyim. kaldı ki doğu roma yani bizansın hiçbir zaman temel görevi islamın avrupaya girmesini engellemek değildi. ortodoks kiliseyi muhafaza etmekti .islam zaten avrupaya kapıdan değil çoktan bacadan girmişti. osmanlı balkanlardaydı...bizans balkanlarla anadolu arasında tavadaki balık gibiydi.

  dizide yeniçerilere bile hristiyan askerler deniliyor. yeniçeriler hepsi alevi bektaşi bu bile vurgulanmıyor.devşirme sistemi açıklanmıyor düzgünce. mehmet'in istanbul'u almak istemesinin ana motivasyon kaynağı sezar gibi olmak , veya iskender olmak değildi. hiçbir zaman da böyle düşünmedi. anadolu tarihinde haçlı seferleri vardır. siz sanıyor musunuz ki bizanslılar surların içerisinde devletlerini savundular yüzlerce yıl... devlet kalenin içinde değil, sürekli dışarıya taktik seferlerle vurkaçlar düzenleyerek savunulur.kim bilir kaç defa baskına uğradı beylikler, kaç kişi öldürüldü baskınlarda, kaç çadır kundaklandı her gece...

  bunların yarattığı bir psikoloji var. hristiyan dünyanın çektirdiği acıların karşılığında kinlenmiş bir oluşum var. etkiye tepki... bunu görememek için kör olmak lazım. ne sezarı , ne iskenderi...saçmalık bunlar.

  ok atmanın sebebi bile düşmana yaklaşmadan ,temas kurmadan imha etmektir. ok bir nevi eski model tüfektir... mehmet düşmana sokulunmaması gerektiğini hepinizden daha iyi biliyor. bunca okçuya , bunca askere rağmen atına binip jüstinyenin dibine gidiyor. senin burada kafanı kessem ne yaparsın gibi bir soru sorunca resmen korkak gibi arkasını hızla dönüp teklifimi düşün diyip atına biniyor. o sahne görsel olarak teklif gibi sunulsa da , aslında bir korkaklık simgeliyor. ortada sırtını dönüp giden bir adam var.

  ne mehmet kendi seviyesinde olmayan biriyle konuşmaya tenezzül ederdi. ne de böyle bir görüşme olabilirdi... bu fake tarihe inanan inansın. hayaller aleminde gezmeye devam etsin. adamlar mehmete komutan çağırttırıp, höt dendiği zaman dönüp atına binen birisi olarak göstermek için oturup sahne yazmışlar. bunu söyleyince bizler aşağılık kompleksli türk oluyoruz öyle mi? sizler zavallısınız.

  bakın çok osmanlı hayranı biri olmayarak bazı yerlerinde kahkahalar atarak izlediğim yapımdı... ikide bir araya giren serpiştirilmiş tiplerin anlatım tarzı oldukça saçmaydı.

  tarihi bir olayı sonuçlarıyla değilde ,sanki tanık oldukları bir olayı anlatır gibi hevesli hevesli anlatmaya çalışıyorlardı. anlatılanların çoğu safsata ...ona şunu dedi, o böyle cevap verdi, başıbozuklar bir saat dayandı,kral hayır git başımdan dedi...

  vhs kaydından mı izledin? constantinople 'un kara kutusunu mu açtınız ? dış cephe kameralarını mı kontrol ettiniz ?nereden biliyorsun elli dokuz dakika artı bir dakika dayandıklarını... nereden biliyorsunuz padişahın ne söylediğini? kanlı dolunay ortaya çıkmasa , sırp mara bu bilgiyi hiçbirşey başaramayan mehmet'e koşa koşa bildirmese konstantinopolis malesef düşmeyecekti. düşünün okadar ince bir çizgide şansına almışız ...

  mara anan olarak diyorum ki kanlı ay tutulması var fatihcim bu gece girişsen diyorum , bence tam fırsat ... buna inanana artık diyeceğim yok . he oldu...boş zamanlarında fatih zaten hep milliyetin astroloji köşelerini okurdu.

  netflix'e gelince ...istanbul'un fethini mi anlatmaya çalıştınız yoksa senaryodan 300 spartalı hikayesi çıkarmaya mı? nasıl kuşatmaysa öldürülen bizanslı sayısı bir ... o da surdan düştü , ardından ok yedi falan. onda bile tam ölmedi ! yani adamı aldılar götürdüler :) umarız ölmüştür bizim skor için. hani multiplayer oyun açıp karşı kaleye duran adamları çalımlayarak gol atan küçük çocuklar olur ya sırf tatmin olmak için...işte onun tarihi dizi versiyonunu çekmişler resmen.

  ulan fetih dizisinde öldürülen bizanslı yok resmen... ha ha ha ha ha . cenevizliler biçer döver makinası gibi boyuna kesiyorlar ... dönüyor vuruyor, sonra bir daha vuruyor ... böyle böyle bunlar günlerce dayanmış vay be :) kimlerdensin sen? ben netflikslerin jüstinyen!

  ayasofya bir ara tütüyordu, yanıyorsun fuat abi! diyecektim resmen. bu kadar yapılmaz ya...

  bakın tarih bu değil, bu tamamen saçmalık. ünvanı olan birilerinin çıkıp böyle bir yapımda konuşması , hüüüc demesi bunları gerçek kılmaz.

  gerçekte bunların hiçbirisi yaşanmadı. gerçekte ne olduğunu size söyliyeyim ...osmanlı surları yıktı, oradaki yerel halk da olduğu gibi osmanlıyı benimsedi. daha iyi şartlarda yaşamak isteyen yalaka kurnaz tipler hemen eski inancını terketti. zaten şehadet getirdin mi bitti gitti...

  koca dizideki tek doğru sahne mehmet'e altınlar dolusu sandık veren grandük'tü... hah işte güç kimdeyse ona yaslayanların kökleri oradan geliyor. ben grandük'ün de kellesinin gittiğine inanmıyorum. o yalak günümüze kadar soyunu devam ettirmiştir.

  fener rum patrikhanesi mi kalırdı kaçsalar? ayrıca türk sanat müziği , kanun taksimleri , çoğu ilahi makamları hep onlardan esinlenerek doğdu. belki de bunu sanat olarak öğretenler onlardı! eğer onlar gerek açıktan, gerek kripto bir şekilde soylarını devam ettirmeseler bunların hiçbirisi günümüze uzanmazdı.

  neyse esas meseleye dönecek olursak konstantin öyle bir askerlere gaz verme konuşması yaptı ki... orada gizliden gizliye tarih ışidleştiriliyor. direk kafaya vura vura yapmıyorlar bunu ama bilinçaltına ince ince işliyorlar. sanki istanbul düşmeseydi, islam hiç var olmayacaktı...

  bunu günümüzde izleyen düşük iqlu batılı , ha terör de olmayacaktı diye anlar bunu. zaten öyle anlaması için o diyalogları o kıvama getirmişler. resmen bir sarı öküz hikayesi...günümüzde var olan multi kültürel avrupa düzenini , terörü , kaosu kendi aralarında tartışırlarken birbirlerine dönüp şu soruyu soracaklar... bu savaşı ne zaman kaybettik ? sarı bizansı verdik ... o yüzden bunlar oldu diyebilmeleri için özenle yazmışlar konstantinin son konuşmasını. zaten türk izleyiciye yönelik bir yapım değil.

  türkler, araplar, hintli müslümanlar vs belki kuşatmayı, tekbir seslerini , konstantinin final konuşmasını duydukça biraz övünebilirler muhafazakar bir bakış açısıyla . ama bunu izleyecek bir alman, isveçli, ingiliz , amerikalı , yunan , fransız buradan kendi bakış açısını çıkarır. onlar için zaten bu yapım. senin için değil güzel kardeşim...

  bugün haçlı seferlerinin, hristiyan zalimliğinin intikamını alıyoruz gibi bir cümle çıkmıyor mesela mehmet'in ağzından. ama ne hikmetse senaristler konstantinin ağzına islam musibetini avrupadan uzak tutan muhafızlarız sözünü yerleştirebiliyor...terazinin dengesi işte orada bozuluyor. anlayana...

  uzun lafın kısası istanbul sizin olmayan bir şeydi geldiniz kondunuz , bugün dünya ne çekiyorsa sizden çekiyor demek için yapılmış bir yapım. hani internet ortamında deus vult diye selamlaşan dinci avrupalılar var ya... hah işte onlara kininizi diri tutun demek için yapılmış masturbasyon malzemesi.


  (fennesztarbucks - 25 Ocak 2020 02:02)

Yorum Kaynak Link : rise of empires ottoman