Çıkış Tarihi     : 01 Ocak 2020 Çarşamba, Yapım Yılı : 2020
Türü                : Drama,Korku
Taglar             : Tv mini serisi,year 1897,count dracula,inspired by novel,yeniden hayal
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  Hartswood Films , British Broadcasting Corporation (BBC) , Netflix
Yönetmen       : Jonny Campbell (IMDB)(ekşi), Paul McGuigan (IMDB)(ekşi), Damon Thomas (IMDB)
Senarist          : Mark Gatiss (IMDB)(ekşi),Steven Moffat (IMDB),Bram Stoker (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Claes Bang (IMDB)(ekşi), Dolly Wells (IMDB)(ekşi), Morfydd Clark (IMDB)(ekşi), Corrina Wilson (IMDB), Matthew Beard (IMDB)(ekşi), Lyndsey Marshal (IMDB), Jonathan Aris (IMDB)(ekşi), John Heffernan (IMDB)(ekşi), Lydia West (IMDB), Sacha Dhawan (IMDB), Mark Gatiss (IMDB), Joanna Scanlan (IMDB), Nathan Stewart-Jarrett (IMDB), Chanel Cresswell (IMDB), Lujza Richter (IMDB), Clive Russell (IMDB), Petra Dubayova (IMDB), Phil Dunster (IMDB), Catherine Schell (IMDB), Paul Brennen (IMDB), Youssef Kerkour (IMDB), John McCrea (IMDB), Patrick Walshe McBride (IMDB), Lily Dodsworth-Evans (IMDB), Samuel Blenkin (IMDB), Polly Kemp (IMDB), Anthony Flanagan (IMDB), Sarah Niles (IMDB), Alec Utgoff (IMDB), Millicent Wong (IMDB), Lily Kakkar (IMDB), Sofia Oxenham (IMDB), Andrew Byron (IMDB), Kiran Shah (IMDB), Anthony Kaye (IMDB), Natasha Radski (IMDB), Scott Karim (IMDB), Anna Swan (IMDB), Cat White (IMDB), Olivia Klein (IMDB) >>devamı>>

Dracula ' Dizisinin Konusu :
Üç bölüm halinde ekrana gelmeye hazırlanan "Dracula" uyarlaması, Netflix ve BBC ortaklığında hayata geçiriliyor. Dizinin başrolü, son yıllarda "The Square" filmindeki performansıyla ses getirilen Claes Bang’e emanet edilirken senaryo kadrosunda “Doctor Who”nun showrunner’ı Steven Moffat ve “Sherlock”un senaristi Mark Gatiss görev yapıyor.


 • "böyle dracula'ya kurban olurum dedirten dizi. (bkz: jonathan rhys meyers)iyi başladı iyi."
 • "onu bunu bilmem ama bir kadın nasıl tavlanır merak edenlerin izlemesi gereken dizi."
 • "sezon finali (bkz: üşüyoruz renfield reis) sezon finali"
 • "biz sabırsızlıkla ikinci sezonu beklerken iptal haberiyle üzmüştür. umarım bu karardan dönerler."
Facebook Yorumları
 • comment image

  her nedense bram stoker'ın kitabında kont dracula'nın bıyıklı, hatta kocaman bıyıklı olarak tasvir edildiğinden, ne filmlerlerde ne yazılarda hiç bahsedilmemektedir. sırf kan emen bıyıklının göze hoş gelmeyeceği düşünülerek olsa gerek, gerçekler çarpıtılmıştır. halbuse cenavarın bıyığı kocemandı.


  (goethenazi - 12 Mart 2009 16:41)

 • comment image

  --- spoiler 01x08 ---

  tv tarihinin en çok manipüle edilen en karaktersiz ve kesinlikle en salak karakteri olan jonathan harker'ı bünyesinde barındıran dizi ki son bölümüyle de bunu fazlasıyla görmüş olduk.
  bunun yanı sıra zannedersem en ergen dracula'yı sayesinde izliyoruz.nedir öyle istediği olmayınca ağlayan bebek gibi kan istiyorum kan getirin bana demek allah aşkına,koskoca vlad tepeş'sin sen kazıklı voyvodosun kendine gel.
  konu var,konuya uygun oyuncu var,sağlam karakterler var ancak ciddi bir senaryo sorunu olduğu kesin.
  ama yoklukta da gideri var o ayrı tabii,izleyip göreceğiz nereye gidiyor diye mecbur.

  --- spoiler 01x08 ---


  (gecti bor un pazari suveys kanalindan - 12 Ocak 2014 18:15)

 • comment image

  90'lı yılların vampir filmlerindeki gibi bir havası olan dizi. ergen vampir dizilerinden bıkmış veya farklılık arayanlar için biçilmiş kaftandır. izlerken kendinizi gerçekten dizinin anlatıldığı dönemde yaşıyor gibi hissediyorsunuz.
  dizinin konseptiyle pek alakası yok ama eğer olur da diziye kurtadam dahil edilecekse bu kişinin harker olacağını düşünmekteyim.


  (xaxxbczczaaxax - 11 Ocak 2014 14:48)

 • comment image

  --- spoiler ---
  not: dikkat, bu yazı içeriğinde çok çeşitli spoiler öğesi bulundurmaktadır, kitabı henüz okumamış olanların uzak durması tavsiye olunur.

  dracula : alt metin incelemesi

  bram stoker bu eserinde ahlakın cinsel boyutu üsütünde bir hayli duruyor, yazara göre cinsel enerji büyük bir kötülük potansiyeline sahip. böyle düşündüğü içindir ki kitapta günah ve cinselliğin iç içe geçtiği bir çok bölüm bulunuyor. roman bir bakıma batıyı temsil eden, bilimin yanındaki, araştırmacı, mantığın peşindeki victorian ingiliz toplumunun doğuyu, yabancıyı, bilinmeyeni, doğaüstü olanı, işgalciyi temsil eden dracula arasındaki çekişmeden oluşuyor.

  roman bitmek bilmeyen göndermelerle dolu, kimi zaman cinselliğe, kimi zaman dine, kimi zaman da önceden yazılmış edebiyat eserlerine ve mitolojiye. bütün bu göndermeler semboller vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. ''vampir'' denen yaratık sadece ''kan emici'' özelliğe sahip değil, kurbanlarını baştan çıkarma yeteneğine de sahip. bu yüzden korku ve şehvet iç içe geçmiş durumda.
  dracula'nın kendine hedef olarak zayıf, komün, yani burjuvadan bakire kurbanlar seçmesi, ister istemez bozulmuş ve özelliğini yitirmiş bir aristokrasinin parçası olduğunu gösteriyor. bunun yanı sıra da din de bu bozulmadan payını alıyor. dracula adeta bir antichrist , kendisine barınak olarak harap haldeki bir kiliseyi seçmesi, eucharist 'ten sözler seçmesi (''flesh of my flesh, blood of my blood'') (bkz: #2854921) ve kendisine londra'da gerekli ortamı hazırlaması için renfield 'ı seçmesi (ki o da st john the baptist 'in şeytani hali olmuş durumda) bu iddiayı kanıtlar nitelikte.

  hikaye aynı zamanda yunan mitolojisine de gönderme yapmaktan geri kalmıyor, dracula'nın şatosundaki üç vampir kadın (perseus'un kızlarına bir gönderme olabilir) ve dracula'yı ingiltere'ye götüren geminin adının '' demeter '' olması (dracula'nın romandaki iki kadın - lucy ve mina'yı kendi karanlıklar diyarına götürmeye çalışması ile paralel olabilir) romandaki yunan mitolojisi imaları, ayrıca bu şehvet düşkünü ve şeytani dişi vampirler macbeth 'deki üç cadıdan esinlenerek yaratılmış olabilirler, tabii bunu sadece yazar biliyordu.
  romanda cinselliğe dair birçok sembol,hareket ve söz bulunuyor. bunlar kurbanın vampir tarafından ısırılması ve baştan çıkarılması, sıkça kullanılan ''tahta kazık'' * ,metinden örnek vermek gerekirse lucy westenra'nın 8.bölümde vampirle yaşadığı anı anlatırken kullandığı ''west-lighthouse was right under me'' ve ''as if i were in an earthquake'' gibi ifadeler, ayrıca arthur 'un elindeki kazığı lucy'nin göğsüne saplarken duyduğu hırsla karışık zevk duygusu yaşananların sadece ısırılma ve vampiri yok etme operasyonundan ibaret olmadığını kanıtlıyor.

  romanda birinin çıkıp gizemli doğu ile rasyonel,bilimsel batı arasındaki uçuruma bir son vermesi gerekiyor, bu kişi de hiç şüphesiz abraham van helsing . van helsing, batının bilim, din, modern anlayışı ile doğunun gizemini birleştirmekte çok başarılı, dolayısıyla dracula'nın alt edilemsinde kilit bir rol üstleniyor.
  dracula'ya kurban giden kadınlar (özellikle lucy westenra) yavaş yavaş saf viktoryen kimliklerinden sıyrılarak ahlaksız ve şehvet dolu dişi vampirlere dönüşüyor. romandaki vampir kazıklama sahnelerinden sonra vampirlerin yüzlerinde oluşan saflık ve huzur ifadeleri hıristiyanların ''redemption'' inancıyla örtüşüyor.
  dracula kadınları vampirlere dönüştürürken kadınların korkuyla karışık şehvet duymasını sağlıyor ki bunu onlara viktoryen kocaları sağlayamıyor. kullandığı ''felsh of my flesh, blood of my blood'' ifadesi de yalnızca eucharist 'den bir söz değil, bu aynı zamanda dracula'nın stratejisini ortaya koyuyor. kadınları vampire dönüştürmek, bir süre sonra kocalarının da birer vampir olup çıkacağını garantilediğinden londra'daki yayılmasının tek yolu oluveriyor. *
  romanın sonunda kutsal tabutunda uyuyarak seyahat eden dracula, ( ki bu sahne belki de aristokrasinin değişmezliği, yani zaafı olabilir) sonunda quincey ve arthur tarafından (zengin burjuvaları temsil ediyor olabilirler) durduruluyor ve kötülük yok ediliyor, lanet ortadan kalkıyor.

  stoker ve eseri belli bir zaman ve yerin ürünü; victoria dönemi ingilteresi.
  bu gerçekler okuyucunun emperyalizm ve gelişen 19. yy. etnik ayrımcılığını dracula ile bağdaştırmasını kolaylaştırıyor.
  bazı yorumlara göre de stoker romanın içine ''xenophobia'' öğesini yerleştirmiştir. bilinmeyenden, dışarıdan gelen bir yabancının (vampirler ya da çingeneler) ülkeye gelip burayı kendi üreme çiftliği yapma girişimi vampirleri bu kavramlar içim ideal birer sembol haline getiriyor.

  bütün bunlar bir yana, bram stoker bu romanı belki de sadece kişisel zevki için yazmıştır, hiç bir mesaj kaygısı gütmeden, kim bilir?
  ---
  spoiler ---


  (stephen dedalus - 23 Mart 2005 22:48)

Yorum Kaynak Link : dracula