Süre                : 45 dakika
Çıkış Tarihi     : 13 Eylül 1990 Perşembe, Yapım Yılı : 1990
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Studios USA Television , NBC Universal Television , Universal Network Television
Yönetmen       : Constantine Makris (IMDB), Edwin Sherin (IMDB), Jace Alexander (IMDB)(ekşi), Richard Dobbs (IMDB)(ekşi), David Platt (IMDB)(ekşi), Matthew Penn (IMDB), Don Scardino (IMDB), Martha Mitchell (IMDB), Christopher Misiano (IMDB), James Quinn (IMDB), Jean de Segonzac (IMDB), Arthur W. Forney (IMDB), Lewis Gould (IMDB), E.W. Swackhamer (IMDB), Michael Pressman (IMDB), Daniel Sackheim (IMDB), Alex Chapple (IMDB), Jim McKay (IMDB), Fred Gerber (IMDB), Gloria Muzio (IMDB), Fred Berner (IMDB), James Frawley (IMDB), Vincent Misiano (IMDB), Darnell Martin (IMDB), Michael W. Watkins (IMDB), Vern Gillum (IMDB), Stephen Wertimer (IMDB), John Whitesell (IMDB), Steven Robman (IMDB), Dann Florek (IMDB), Brian Mertes (IMDB), Marc Levin (IMDB), Marisol Torres (IMDB), Mario Van Peebles (IMDB), Charles Correll (IMDB), Gwen Arner (IMDB), James Hayman (IMDB), Gilbert M. Shilton (IMDB), Steve Shill (IMDB), Tim Hunter (IMDB), Michael Dinner (IMDB), William Klayer (IMDB), Rose Troche (IMDB), Roger Young (IMDB), Martin Davidson (IMDB), Michael Fresco (IMDB), John Patterson (IMDB), Steve Cohen (IMDB), Aaron Lipstadt (IMDB), Kristoffer Tabori (IMDB), Bill D'Elia (IMDB), Peter Levin (IMDB), Gilbert Moses (IMDB), Gabrielle Beaumont (IMDB), Bruce Seth Green (IMDB), Helaine Head (IMDB), Marc Laub (IMDB), Dan Karlok (IMDB), Adam Davidson (IMDB), J. Ranelli (IMDB), Paris Barclay (IMDB), Rosemary Rodriguez (IMDB), Eric Stoltz (IMDB), Rick Wallace (IMDB), Adam Bernstein (IMDB), Tony Goldwyn (IMDB), Joan Stein (IMDB), Karen Gaviola (IMDB), Sam Weisman (IMDB), John David Coles (IMDB), Allen Coulter (IMDB), Alan Taylor (IMDB), Dean White (IMDB), Christopher Zalla (IMDB), Norberto Barba (IMDB), Ernest R. Dickerson (IMDB), Joshua Marston (IMDB), Rene Balcer (IMDB)
Senarist          : Dick Wolf (IMDB),Rene Balcer (IMDB),Richard Sweren (IMDB),Ed Zuckerman (IMDB)(ekşi),Michael S. Chernuchin (IMDB),William N. Fordes (IMDB),Robert Nathan (IMDB),Wendy Battles (IMDB),David Black (IMDB),Kathy McCormick (IMDB),I.C. Rapoport (IMDB),Barry M. Schkolnick (IMDB),Jeremy R. Littman (IMDB),Matt Witten (IMDB),Aaron Zelman (IMDB),Barry Schindel (IMDB),David Wilcox (IMDB),Robert Palm (IMDB),Michael Duggan (IMDB),Eric Overmyer (IMDB),David Slack (IMDB),Matthew McGough (IMDB),Luke Schelhaas (IMDB),Morgan Gendel (IMDB),Janis Diamond (IMDB),Keith Eisner (IMDB),Walon Green (IMDB),Lynne E. Litt (IMDB),Marc Guggenheim (IMDB),Christopher Ambrose (IMDB),Gina Gionfriddo (IMDB),David Shore (IMDB),Noah Baylin (IMDB),Stephanie Sengupta (IMDB),Gardner Stern (IMDB),Lynn Mamet (IMDB),Rick Eid (IMDB),Julie Martin (IMDB),Jill Goldsmith (IMDB),Terri Kopp (IMDB),Roz Weinman (IMDB),Sally Nemeth (IMDB),Eddie Feldmann (IMDB),Gerry Conway (IMDB),Sean Jablonski (IMDB),Lorenzo Carcaterra (IMDB),Nick Santora (IMDB),Nicholas Wootton (IMDB),Joshua Stern (IMDB),Joe Morgenstern (IMDB),Hall Powell (IMDB),Douglas Stark (IMDB),Sibyl Gardner (IMDB),Mark B. Perry (IMDB),Suzanne O'Malley (IMDB),Elaine Loeser (IMDB),William M. Finkelstein (IMDB),Alfredo Barrios Jr. (IMDB),Davey Holmes (IMDB),Lois Johnson (IMDB),Chris Levinson (IMDB),Sonny Postiglione (IMDB),Jack Richardson (IMDB),Siobhan Byrne O'Connor (IMDB),Christine Roum (IMDB),Peter S. Greenberg (IMDB),Matt Kiene (IMDB),Edward Pomerantz (IMDB),Gordon Rayfield (IMDB),Joe Reinkemeyer (IMDB),Doug Palau (IMDB),Michael Harbert (IMDB),Jorge Zamacona (IMDB),Stuart Feldman (IMDB),Jacob Brackman (IMDB),Thomas Francis McElroy (IMDB),Giles Blunt (IMDB),Nancy Ann Miller (IMDB),Joe Viola (IMDB),Alan Gelb (IMDB),Craig McNeer (IMDB),Wendell Rawls (IMDB),Kevin Arkadie (IMDB),Charles C. Mann (IMDB),Paris Qualles (IMDB),Harvey Solomon (IMDB),Walter Dallenbach (IMDB),Brad Markowitz (IMDB),Gene Ritchings (IMDB),Craig Tepper (IMDB),Shimon Wincelberg (IMDB),Alec Baldwin (IMDB),Judtih Harper (IMDB),Carl Nelson (IMDB),Suzanne Oshry (IMDB),Harold Schecter (IMDB),Dick Teresi (IMDB),Scott Tobin (IMDB),Krista Vernoff (IMDB),Bernard Goldberg (IMDB),P.K. Todd (IMDB),Joe Gannon (IMDB),Rob Wright (IMDB),Craig Turk (IMDB),Ross Berger (IMDB),David Nahmod (IMDB),Greg Plageman (IMDB),Frank Pugliese (IMDB),Tom Szentgyorgyi (IMDB),Philippe Browning (IMDB),Carter Harris (IMDB),Tom Smuts (IMDB),Shiya Ribowsky (IMDB),Jonathan Rintels (IMDB)
Oyuncular      : S. Epatha Merkerson (IMDB)(ekşi), Sam Waterston (IMDB), Jerry Orbach (IMDB), Steven Hill (IMDB), Jesse L. Martin (IMDB)(ekşi), Leslie Hendrix (IMDB)(ekşi), Fred Dalton Thompson (IMDB)(ekşi), Chris Noth (IMDB), Benjamin Bratt (IMDB), Michael Moriarty (IMDB), Carolyn McCormick (IMDB), Elisabeth Röhm (IMDB), Alana De La Garza (IMDB), Angie Harmon (IMDB), Dann Florek (IMDB), Richard Brooks (IMDB), Jill Hennessy (IMDB), Jeremy Sisto (IMDB), Linus Roache (IMDB), John Fiore (IMDB), Anthony Anderson (IMDB), Carey Lowell (IMDB), Dianne Wiest (IMDB), Dennis Farina (IMDB), J.K. Simmons (IMDB), Annie Parisse (IMDB), Paul Sorvino (IMDB), John Cariani (IMDB), Andrea Navedo (IMDB), Milena Govich (IMDB), George Dzundza (IMDB), Selenis Leyva (IMDB), Larry Clarke (IMDB), Donald Corren (IMDB), Peter McRobbie (IMDB), Liz Larsen (IMDB), Josh Pais (IMDB), Tovah Feldshuh (IMDB), Fran Lebowitz (IMDB), Lynn Cohen (IMDB) >>devamı>>

Law & Order (~ La ley y el orden) ' Dizisinin Konusu :
'David Jude Heyworth Law', İngiliz aktör.

Ödüller      :

Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Drama Series


 • "imrendigim ama ulkemizde uygulansa nice olur halimiz dedigim hukuk sistemi... bize kesinlikle uygun olmayan..."
 • "(bkz: civil law)"
 • "yazılı hukuk sisteminden farklı olarak mahkeme içtihatlarına ve uygulamalarına dayalı olarak gelişen, anglo - sakson hukuk rejimine verilen isim."
 • "(bkz: örf ve adet hukuku)"
 • "yeni bir cbs dizisi."
 • "fox crime'de gösterimde olan polisiye dizidir."
 • "(bkz: hukuk)"
 • "civil law'a tercih edilebilir bir sistemdir ama ortadoğu ülkeleri gibi cıvık ülkelerde uygulanabilir değildir."
 • "(bkz: içtihat)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  imrendigim ama ulkemizde uygulansa nice olur halimiz dedigim hukuk sistemi... bize kesinlikle uygun olmayan...


  (mersinaki - 19 Temmuz 2008 13:25)

 • comment image

  yazılı hukuk sisteminden farklı olarak mahkeme içtihatlarına ve uygulamalarına dayalı olarak gelişen, anglo - sakson hukuk rejimine verilen isim.


  (muzakerat - 22 Ocak 2011 01:53)

 • comment image

  örf ve adetlerinde belirleyici olabildiği, kamunun değil bireyin ön plana çıktığı, bunların ötesinde jüri kavramının ortaya atılarak halkın da yargılamaya dahil edildiği bir hukuk sistemidir. bizde ve bütün bir avrupa kıtasında uygulanmakta olan kıta avrupası hukuk sisteminden ayrılan en güzel tarafı kişi hürriyetinin maksimum düzeyde korunmakta olmasıdır. bugün abd modelinde yer alan savcılık bile bizdekinden çok daha farklı olduğu nazara alındığında bir suç işlendiği anda sanığın hakim önüne çıkartılması için belirli süreler öngörülür. bizdeki modeldeyse ön soruşturmayı kolluk (emniyet, jandarma) yapmakta, fezlekeye bağlanıp savcıya gelmekte, savcı daha sonra soruşturmayı başlatmakta, ardından soruşturmayı yürütmekte, en nihayetinde iddianameyi hazırlayıp mahkemeye teslim etmektedir. kısacası ölme eşşeğim ölme durumu...
  anglo sakson modeldeyse savcı kamunun avukatı durumunda olup federal ve yerel kolluk kuvvetleri tüm soruşturmayı savcının talimatları doğrultusunda yürütüp tamamlar ve ardından yetkili savcı iddianameyi hazırlar. ve duruşmalar boyunca kamu avukatı (savcı) ile sanık avukatı (baro avukatı vs) eşit düzeydedir. bizde asliye ceza duruşmalarından hatırlanacağı üzere savcı ile hakim yanyana oturabilmektedir. uzmanı değilim bu tip konuların ancak anglosakson modele pek çok kişinin gıpta ile baktığını fark ediyorum. bence de iyi bir sistem.


  (41 - 13 Kasım 2011 00:41)

 • comment image

  türk eğitim sisteminin bana kattığı en güzel öğretiler den birisi olan ezberciliğin, sayesin de 56 adet case (dava) ezberleyebildiğim, diğer yabancı uyruklu arkadaşlarımın alışık olmadıkları için ezberleyemedikleri ve bana hızlı ezberciliğim sayesinde hayranlıkla bakıp, şaşırmalarını sağlayan, üniversitedeki hukuk dersimin adı. bir nevi; yargıçlar tarafından, emsal kararlarla verilen hükümlere denir. not: ezberlediğim emsal kararlardı. kısacası, dersi geçmek için sınıf arkadaşlarımın ve benim anglo-sakson sistemi'ne ağır itamlarımıza maruz kalan hukuk sistemidir.


  (yatirim bombasi - 27 Aralık 2012 00:38)

 • comment image

  ingiliz ve amerikan hukuk sistemlerine genel olarak verilen isim. continental european law (kara avrupasi) hukukunun karsiti. basitce aciklamak gerekirse; kanunlara ve sair mevzuata degil mahkeme kararlarina dayanan hukuk sekli vs.


  (still - 28 Mart 2001 12:08)

 • comment image

  ingiliz hukuk sistemin etkisinde kalan ülkelerin uyguladığı hukuk sistemidir. adli yargı ve idari yargı ayrımı olmamakla birlikte uzun yıllar boyunca verilen yargı kararlarından oluşan bu sisteme bir çeşit gelenek hukuku da diyebiliriz.


  (sahafistan - 15 Nisan 2014 00:49)

 • comment image

  yasa uygulayıcıların kanunlar yerine mahkeme içtihatlarını uygulamak suretiyle davaları çözdüğü hukuk sistemi. en önemli avantajı, değişen şartlara uygun hüküm verilmesi suretiyle hukuk düzeninin değişen şartlara kolaylıkla uyarlanabilmesi; kanunkoyucuyu beklemeye gerek olmaması ve böylece adaletin gecikmeksizin gerçekleşmesi. en önemli dezavantajı ise birbiriyle uyumsuz yargı kararlarının hukuk düzeninin istikrarını bozacak nitelikte olması. gerçi bu dezavantaj yüksek mahkemenin niteliğiyle giderilebilecek bir sorun. her ülkenin yüksek mahkemesi bizim yargıtay gibi değil ki amk hukukla alakasız bir biriyle uyuşmayan içtihatlar versin. dolayısıyla yargı sistemi ve yargı elemanları sağlam olan ülkelerde tıkır tıkır işleyecek olan ve bu nedenle kara avrupası sistemine nazaran daha adil olduğunu düşündüğüm bir sistem common law sistemi. bizim gibi memleketlerde ise kesinlikle uygulanamayacak sistem. zira 1) keyfilik almış başını gitmiş, 2) yargı elemanlarının kaliteleri malum, 3) avukatından hakimine araştırmayı sevmeyen hazıra alışmış bir milletiz.


  (denethor u yakmak icin catilan odunlar - 19 Ağustos 2014 04:43)

 • comment image

  gerçekten hukuk olan ülkelerde makine gibi işleyen hukuk sistemi. ancak bizim gibi hukuksuz ülkelerde "o hakim böyle demiş, aksini diyeyim belki benimki geçerli olur lan:')" diyen hakimler bol bol çıkacaktır. ol sebepten işlemez. hayatla iç içedir, günün koşullarına göre şekillenir. tecrübelere dayanır.


  (filth01 - 19 Ağustos 2014 04:51)

 • comment image

  common law ingiltere'de krallık mahkemeleri hakimleri tarafından oluşturulan örf ve adet hukukuna dayanan bir hukuk sistemidir. hakim tarafından oluşturulduğu için buna "judge made law" da denir. sadece ortaya çıkan uyuşmazlığa çözüm arayan, ilerisi için soyut ve genel hukuk kuralı koymayan bu sistemin menşei kralın otoritesine dayanmaktadır. yeniliklere kapalı, sert ve donmuş şekil kalıplarından oluşan ve hakkaniyeti gerçekleştiremeyen common law sisteminin uygulanmasında haksızlığa uğradığını iddia eden kişilerin krala başvurmaları üzerine bunların tanrı aşkına ve merhameten chanceller mahkemelerine (court of chancery) başvurmalarına müsade edilmiş ve hakkaniyete dayanan daha esnek ve daha az şekilci hakkaniyet hukuku (equity law) da common law ın yanında yer almıştır. 1975 yılında kabul edilen mahkemeler kuruluş kanunu ile bu ikilik ortadan kalkmış ve equity law, common law mahkemeleri tarafından da uygulanma olanağına kavuşmuştur.


  (thewarlord - 7 Kasım 2005 02:38)

Yorum Kaynak Link : common law