Süre                : 42 dakika
Çıkış Tarihi     : 07 Aralık 2008 Pazar, Yapım Yılı : 2008
Türü                : Cinayet,Gizemli,Heyecanlı
Taglar             : Kadın hırsızı,Beyefendi,Usta hırsız,21'inci yüzyıl,2000'ler
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Electric Entertainment
Yönetmen       : Marc Roskin (IMDB), Dean Devlin (IMDB), Jonathan Frakes (IMDB)(ekşi), John Harrison (IMDB), Arvin Brown (IMDB), John Rogers (IMDB), Jeremiah S. Chechik (IMDB), Peter Winther (IMDB), Rod Hardy (IMDB), P.J. Pesce (IMDB), Tawnia McKiernan (IMDB), Craig R. Baxley (IMDB), Tony Bill (IMDB), Rob Minkoff (IMDB), Peter O'Fallon (IMDB), Millicent Shelton (IMDB), Frank Oz (IMDB)
Senarist          : Chris Downey (IMDB)(ekşi),John Rogers (IMDB)(ekşi),Christine Boylan (IMDB)(ekşi),Rebecca Kirsch (IMDB)(ekşi),Melissa Glenn (IMDB)(ekşi),Jessica Rieder (IMDB),Jenn Kao (IMDB),John Aboud (IMDB),Michael Colton (IMDB),M. Scott Veach (IMDB),Amy Berg (IMDB),Albert Kim (IMDB),Geoffrey Thorne (IMDB),Paul Guyot (IMDB),Jeremy Bernstein (IMDB),Josh Schaer (IMDB),Joe Hortua (IMDB),Dean Devlin (IMDB),Ben Fast (IMDB),Kerry Glover (IMDB),Scott Wolman (IMDB),Aaron Denius Garcia (IMDB)
Oyuncular      : Timothy Hutton (IMDB)(ekşi), Gina Bellman (IMDB)(ekşi), Christian Kane (IMDB)(ekşi), Beth Riesgraf (IMDB)(ekşi), Aldis Hodge (IMDB)(ekşi), Mark Sheppard (IMDB)(ekşi), Jeri Ryan (IMDB)(ekşi), Gerald Downey (IMDB)(ekşi), Robert Blanche (IMDB), Elisabetta Canalis (IMDB), Leon Rippy (IMDB), Kari Matchett (IMDB), Matt Barnett (IMDB), Wil Wheaton (IMDB), Rick Overton (IMDB), Val Landrum (IMDB), Lisa Schurga (IMDB), Danny Bruno (IMDB), Saul Rubinek (IMDB), Paul Root (IMDB), Chris Gann (IMDB), Nina Riley (IMDB), Drew Powell (IMDB), Goran Visnjic (IMDB), Tom Skerritt (IMDB), Richard Kind (IMDB), Richard Chamberlain (IMDB), Alex Carter (IMDB), Paul Blackthorne (IMDB), Robert McKeehen (IMDB), Tim Gouran (IMDB), Doren Elias (IMDB), Katie O'Grady (IMDB), Clayne Crawford (IMDB), Kevin Tighe (IMDB), John Storey (IMDB), Marcel Davis (IMDB), Terence J. Rotolo (IMDB), Doug Baldwin (IMDB), Sophie Soong (IMDB) >>devamı>>

Leverage (~ Dokonaly podraz) ' Dizisinin Konusu :
Dizinin kahramanları, eski bir sigorta müfettişi tarafından yönetilen bir grup kanundışı insan. "Kötü adam"ların gazabına uğramış, ama kanundan yardım alamayan "masum insan"ların yardımına koşuyorlar. Onların intikamlarını almak için planlar ve eylemlere girişiyor, kötüleri ruhları duymadan dolandırıyor, oyuna getiriyorlar. Dizinin sloganı da "ödeşmeye hazır ol"(Get Ready to Get Even).

Ödüller      :

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Guest Starring Role on Television


 • "cnbc-e tarafından dizi dolu pazar akşamına konulan çiçeği burnunda dizisi. ekürileri için:(bkz: doctor who)(bkz: merlin)"
 • "tek kelimeyle, (bkz: parker)"
 • "özellikle elliot'un flashbackleriyle yaran dizi. hırvatistan'ı özgürlüğüne kavuşturmuş adamın cebinde o kadar hatırası olacak tabi."
 • ""seriously?" lafının çok kullanıldığı dizi.niye taktım buna bilmiyorum ama olsun.ayrıca sırf parker için bile izlenir."
 • "(bkz: underrated)"
 • "dizideki kadınlardan kumral olanıi acayip nuray mert'e benziyor."
 • "son bölümüyle kocaman bir "oha" dedirtmiş, aşmış mükemmel dizi. nathan ford'un gazabına hazır ol orospu çocuğu."
 • "(bkz: damn it hardison)"
 • "defalarca izlenecek bir final yapmıştır. ben zaten ikinci kez izlemek zorundayım çünkü; bizimkiler öldü sandıktan sonra, üzüntüden bir bok anlamadım diziden."
 • "türkçe olarak diziyle en uyumlu çevirisi koz'dur. lakin bir de mot-a-mot olarak kaldıraç diye çevirenleri tebrik etmek istiyorum. çevirmen var çevirmen var..."
 • "bir avantaji kullanmakayrica bir sirketi kredi ya da borc alinmis para ile gelistirmek(bkz: lbo)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  özellikle elliot'un flashbackleriyle yaran dizi. hırvatistan'ı özgürlüğüne kavuşturmuş adamın cebinde o kadar hatırası olacak tabi.


  (jack in the box - 22 Eylül 2009 03:36)

 • comment image

  "seriously?" lafının çok kullanıldığı dizi.niye taktım buna bilmiyorum ama olsun.ayrıca sırf parker için bile izlenir.


  (mirror - 11 Aralık 2009 08:28)

 • comment image

  cnbc'de denk geldikçe izledikten ve aşırı eğlendikten sonra, 1. sezonunu indirdim.

  leverage 5'lisini, bir odaya tıksalar, konuştursalar, zannediyorum yine izlerim, çünkü olay, olaylar değil, aksiyondan fazlası var.

  --- spoiler ---

  nate, bilmiş, yeri gelince babacan tavırlar. hazır planlar. "lider" rolünün tam anlamıyla karşılığı.

  sophie, farklı aksanları taklidini görebilmek için dahi izlenir. güzel bulmayıp seksi bulduğum nadir kadınlardan.

  elliott, flashback'leri ile diziye renk katan, sert adam. bir bölümde hardison'ın bıraktığı çanta yere düşene kadar iki adamı etkisiz(!) hale getirmişti. her şeyi özetliyor.

  hardison, bilgisayar üstadı, fbi, cia güvenlik duvarları hak getire. belirtmeliyim ki onu avukat ya da ajan olarak izlediğim bölümlere hayran kalmıştım. favori repliği, "seriously?"

  parker, seni sona bıraktım. sana bitiyorum beth. mimik üstadısın, güzeller güzelisin, aksanın dillere destan. bilumum web ortamında takip ediyorum, kız arkadaşım "hıh, bence hiç de güzel değil" diyecek kadar kıskanıyor, ki hiç böyle yaptığını görmedim, güzele güzel diyen güzel bir insandır.

  şimdi çok büyük bir itiraf geliyor. house md'ye tapan bir insanım ve en büyük dizi aşkımı sayesinde yaşadım. beth riesgraf, parker rolüyle, benim için jennifer morrison'ın allison cameron'ını geride bıraktı. bir gün cameron'ı cümlenin nesnesi yapacağım aklıma gelmezdi. hiç.

  beeetthh benimle evleeeeen.

  ---
  spoiler ---


  (tn23jmss - 7 Ocak 2010 11:25)

 • comment image

  birinci sezon finaline kıyasla oldukça hüzünlü ve duygusal bir kapanış ile ikinci sezonu tamamlayan enfes dizi.

  --- spoiler ---

  nate'in finaldeki "my name is nathan ford...and i'm a thief..." sözlerini sterling'in gözlerinin içine baka baka söylemesi, mel gibson'ın braveheart finalindeki "freedooooom!" repliği ile eşit derecede gaza gelme etkisi bırakmıştır bünyede.

  hani bir de nate'in tüm bunları arkadaşlarını kurtarıp, kendini feda etmek için yaptığını düşünecek olursak, diziyi izlerken tebessüm ile takip ettiğimiz "14 kat boyunca,sterling'in bindiği asansörün her katta düğmesine basmak için canının çıkması" hadisesi dahi ayrı bir duygusal anlam kazanmıştır.

  ---
  spoiler ---


  (liamangelus2001 - 21 Şubat 2010 12:07)

 • comment image

  istanbul'un taksi şöförlerini dünya çapına taşımış dizi.

  --- spoiler s03e15 ---
  parker: who taught you how to drive?
  sophie: taxi driver in istanbul
  parker: i like it!

  yani

  parker: sana araba kullanmasını kim öğretti?
  sophie: istanbullu taksici
  parker: beğendim!
  --- spoiler s03e15 ---


  (woodstock - 21 Aralık 2010 09:31)

 • comment image

  4.10 ile kazakistanlıların arapça konuştuğunu varsayarak saygımı yitirmeme neden olmuş dizi, kazakistan arap yarım adasına yakın bile değil yuh ama. rusça deselermiş bari kısmen doğru olurmuş en azından. bu tür hataları her dizide görüyoruz ama wikipediada bile doğru olan bir bilgiyi yanlış tutturmak da bir başarı.


  (amarie - 29 Ağustos 2011 18:01)

 • comment image

  resmen aşmış bir dizi. insanı yormaz, izlersiniz ve rahatlarsınız. entrikalar dedikodular yoktur, aksiyon ve komedi vardır. karakterleri beğenmeme gibi bir şansınız zaten yok ama herkesin favorisi zaten parker'dır. şahsen en sevdiğim yüz ifadesi s02e12'den geliyor : http://i51.tinypic.com/2qbdok3.jpg (bilmeyenlere, sağdaki hatun)


  (adi olmayan cocuk - 2 Ekim 2011 23:44)

 • comment image

  büyük bir sanat, bir özlülük vermeyen; zaten beklenilmeyen dizidir. bu dizi hardison'un esprileridir, elliot'un kültürüdür, sophie'nin oyunculuğudur, nate'in şansıdır.*
  beth riesgraf'ın parker karakterini öyle bir kelimeyle açıklayamıyorum, çünkü kendisi "izleme sebebi"dir.


  (soyleyecek cok seyi olan insan - 5 Kasım 2012 17:58)

 • comment image

  bu dizinin bütün olay beth riesgraf'in canlandırdığı parker karakteri. beth değil başkası da canlandırsa da o kadar güzel olur muydu, yoksa karakterin kendisi mi çok güzel yaratılmış bilemiyorum. über rahat bi karakter. aynısından benim özsaygıma da biraz katsın senaristler lütfen...


  (bugun saat 6 gibi sarki soyluyodum - 11 Kasım 2012 23:23)

 • comment image

  defalarca izlenecek bir final yapmıştır. ben zaten ikinci kez izlemek zorundayım çünkü;

  --- spoiler ---

  bizimkiler öldü sandıktan sonra, üzüntüden bir bok anlamadım diziden.
  ---
  spoiler ---


  (repulsive - 27 Aralık 2012 13:52)

 • comment image

  türkçe olarak diziyle en uyumlu çevirisi koz'dur. lakin bir de mot-a-mot olarak kaldıraç diye çevirenleri tebrik etmek istiyorum. çevirmen var çevirmen var...


  (anarchy x - 24 Ocak 2013 18:01)

 • comment image

  leverage borç finansmanının bir getirisidir. şirket iki kaynaktan finanse edilir, şirket sahiplerinin yani hissedarların sermaye koyarak, arttırarak şirketin aktiflerini yükseltmeleri ya da şirket sahibi olmayanlardan borç alarak aktifleri yükseltmeleri şeklindedir. ha illa aktifler yükselecek diye bir kaide yok tabi, share repurchase devreye sokulursa alınan borçla hissedarların hisse senetleri de geri satın alınarak yokedilir ve aktiflerin değeri sabit tutulabilir, veya tersi, yeni hisse senetleri piyasaya sürülerek ya da halka açık değilse şirket hissedarlara satılarak mevcut borç geri ödenir ve yine aktifler sabit tutulabilir.

  leverage her durumda etkilenir bundan. bu leverage denen hadise aslında borç ve özkaynak arasındaki orana bağlı bir şeydir, ama herkes de başka türlü tanımlar be kardeşim, mesela (borç / özkaynak), (borç / aktif) hep kullanıla gelen oranlardır, ikisi için de leverage ratio tanımı kullanılabilir, şaşırmamak lazımdır, tanımı iyi takip etmek gerekir.

  leverage neden yapılır sorusuna gelince bunun iki sebebi vardır (bence), birincisi vergi avantajı sağlamak, ikincisi ise hissedarlara olan getiriyi arttırmak.

  vergi avantajı sağlamak allahın emridir, çünkü borç altına girilince doğal olarak faiz ödemesi gibi cari dönem masrafı ortaya çıkar. her borcun faiz ödemesi vardır (eğer o borç ibne değilse). bu faiz ödemesi ise vergilenebilir gelirden düşülen bir masraftır. aynen satılan malın maliyeti gibi, ne biliym genel yönetim gideri, pazarlama gideri gibi bir operasyonel gider olmasa da, vergiden düşülebilmesi güzelliğine sahip finansal bir giderdir.

  hissedarlara olan getiriyi arttırmak çok bariz bir şey değildir. kelime manasından yola çıkarak finansal anlamını açıklamaya çalışayım. esnek bir cetveli masaya dayayalım ve masadan taşan ucu kısa olsun. böyle bir pırrr yaptırmaya çalışalım çekip bırakarak. az salınır, kısa mesafeler kateder. bir de o ucu uzun tutalım öyle sallıyalım (tam ilkokul ders kitabı deneyi oldu, üçüncü aşamada götünüze girecek o cetvel). hem çok aşağı hem de çok yukarı uzun mesafe kateder cetvel. işte budur leverage. ortalama olarak firmanın getirisini arttırır belki ama aynı zamanda riskini de arttırır.

  "risksiz kazanç yoktur bebeğim, gel kollarıma seni de skeyim"
  --banker kastelli


  (damaged - 7 Kasım 2004 16:50)

Yorum Kaynak Link : leverage