Süre                : 44 dakika
Çıkış Tarihi     : 19 Eylül 1994 Pazartesi, Yapım Yılı : 1994
Türü                : Drama,Romantik
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Constant c Productions , John Wells Productions , Amblin Entertainment
Yönetmen       : Christopher Chulack (IMDB)(ekşi), Jonathan Kaplan (IMDB)(ekşi), Richard Thorpe (IMDB)(ekşi), Stephen Cragg (IMDB), Lesli Linka Glatter (IMDB)(ekşi), Félix Enríquez Alcalá (IMDB), Laura Innes (IMDB), Mimi Leder (IMDB), Christopher Misiano (IMDB), John Wells (IMDB), Paul McCrane (IMDB), Charles Haid (IMDB), Andrew Bernstein (IMDB), Rod Holcomb (IMDB), Nelson McCormick (IMDB), David Nutter (IMDB), Anthony Edwards (IMDB), Julie Hébert (IMDB), Tawnia McKiernan (IMDB), James Hayman (IMDB), Thomas Schlamme (IMDB), Paris Barclay (IMDB), Babu Subramaniam 'T.R.' (IMDB), Jack Orman (IMDB), Ernest R. Dickerson (IMDB), Elodie Keene (IMDB), Donna Deitch (IMDB), Fred Gerber (IMDB), Lance Gentile (IMDB), Tom Moore (IMDB), Jacque Elaine Toberen (IMDB), Darnell Martin (IMDB), Steve De Jarnatt (IMDB), Ken Kwapis (IMDB), Marita Grabiak (IMDB), Vondie Curtis-Hall (IMDB), Alan J. Levi (IMDB), Peggy Rajski (IMDB), Arthur Albert (IMDB), Gloria Muzio (IMDB), John Gallagher (IMDB), Steve Shill (IMDB), Skipp Sudduth (IMDB), Joanna Kerns (IMDB), Terence Nightingall (IMDB), Anthony Hemingway (IMDB), David Zabel (IMDB), Vern Gillum (IMDB), Daniel Sackheim (IMDB), Mark Tinker (IMDB), Anita W. Addison (IMDB), Eric Laneuville (IMDB), Dean Parisot (IMDB), Quentin Tarantino (IMDB), Davis Guggenheim (IMDB), Barnet Kellman (IMDB), Perry Lang (IMDB), Whitney Ransick (IMDB), Sarah Pia Anderson (IMDB), Michael Katleman (IMDB), David Chameides (IMDB), Fred Einesman (IMDB), Peter Markle (IMDB), Kevin Hooks (IMDB), Guy Norman Bee (IMDB), Jesús Salvador Treviño (IMDB), Jessica Yu (IMDB), Rob Hardy (IMDB), Eriq La Salle (IMDB)
Senarist          : Michael Crichton (IMDB)(ekşi),David Zabel (IMDB)(ekşi),Joe Sachs (IMDB)(ekşi),Karen Maser (IMDB)(ekşi),John Wells (IMDB)(ekşi),R. Scott Gemmill (IMDB),Jack Orman (IMDB),Lydia Woodward (IMDB),Lisa Zwerling (IMDB),Dee Johnson (IMDB),Neal Baer (IMDB),Sonya Steele (IMDB),Paul Manning (IMDB),Carol Flint (IMDB),Mark Morocco (IMDB),Janine Sherman Barrois (IMDB),Virgil Williams (IMDB),Lance Gentile (IMDB),Samantha Howard Corbin (IMDB),Meredith Stiehm (IMDB),Walon Green (IMDB),Linda Gase (IMDB),Robert Nathan (IMDB),David Mills (IMDB),Elizabeth Hunter (IMDB),Yahlin Chang (IMDB),Julie Hébert (IMDB),Bruce Miller (IMDB),Jason Cahill (IMDB),Patrick Harbinson (IMDB),Tracey Stern (IMDB),Tom Garrigus (IMDB),Jacy Young (IMDB),Shannon Goss (IMDB),Anne Kenney (IMDB),Belinda Casas-Wells (IMDB),Barbara Hall (IMDB),Christopher Mack (IMDB),Doug Palau (IMDB),Sandy Kroopf (IMDB),Moreen Littrell (IMDB),Stan Seidel (IMDB),Andrew Fash (IMDB)
Oyuncular      : Noah Wyle (IMDB)(ekşi), Laura Innes (IMDB)(ekşi), Laura Cerón (IMDB), Maura Tierney (IMDB)(ekşi), Deezer D (IMDB)(ekşi), Goran Visnjic (IMDB), Yvette Freeman (IMDB)(ekşi), Anthony Edwards (IMDB)(ekşi), Eriq La Salle (IMDB), Emily Wagner (IMDB), Alex Kingston (IMDB), Lyn Alicia Henderson (IMDB), Sherry Stringfield (IMDB), Abraham Benrubi (IMDB), Mekhi Phifer (IMDB), Julianna Margulies (IMDB), Parminder Nagra (IMDB), Troy Evans (IMDB), Lily Mariye (IMDB), Linda Cardellini (IMDB), Paul McCrane (IMDB), Ming-Na Wen (IMDB), Montae Russell (IMDB), Ellen Crawford (IMDB), Conni Marie Brazelton (IMDB), Scott Grimes (IMDB), George Clooney (IMDB), Gloria Reuben (IMDB), Brian Lester (IMDB), John Aylward (IMDB), Kristin Minter (IMDB), Shane West (IMDB), John Stamos (IMDB), Leland Orser (IMDB), Sharif Atkins (IMDB), Gedde Watanabe (IMDB), Michelle Bonilla (IMDB), Michael Michele (IMDB), Demetrius Navarro (IMDB), Louie Liberti (IMDB) >>devamı>>

ER (~ Akutten) ' Dizisinin Konusu :
ER is a TV series starring Anthony Edwards, George Clooney, and Julianna Margulies. The lives, loves and losses of the doctors and nurses of Chicago's County General Hospital.

Ödüller      :

Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Drama Series


 • "eski bölümlerini mumla aratan dizi.. artık yeniden normal hayatları olsa ya doktorlarının.. nedir bu birader, her biri antik yunan trajedilerden fırlamış zavallı karakterlere dönüştüler.."
 • "sürüngen bir hayvandır"
 • "karşı taraftan gelen çok hızlı metal parçaları daha fazla ilerleyemesin diye araziye salınan hareketli kum torbaları."
 • "dünyanın en mükemmel dizisidir, ilk 6 sezonu tadından yenmez. er'ı bı kadar güzel ve efsane yapan şey aşırı derecede doğal olması bence, izlerken hastane ritmini hissediyorsun."




Facebook Yorumları
 • comment image

  şahsım adına, olayı bitirmiş dizidir. (bkz: mark greene)

  -the letter-

  --- spoiler ---
  "dear er gang, so here i am, out on the beach at 5:30 in the evening. elizabeth is sitting with me drinking juice, but i'm all about the mai tais. the sun is going down, rachel is dipping ella's toes in the ocean as they head off on a quest for the perfect seashell. i find myself thinking, you know what would make this moment complete? some jogger dropping to the sand short of breath so i can swoop in with a piece of bamboo to perform a nice clean intubation, fix the guy up and send him off with a good simple dispo. which i guess is my way of saying that i miss you all and that dingy place. lots of times i thought i should have chosen a different career or gone into private practice, something easier, less grinding, more lucrative. but since i've been gone, i realize outside what i'm doing right now-sitting on this beach with my family-staying at county all those years, doing what we do on a daily basis, was the best choice i ever made. i know what you're thinking, but trust me, it's not so hard to appreciate once it's over. i think that's the mai tais talking. as much as part of me would like to believe that the er can't go on without me, the smarter part of me realizes that you're an incredible group of doctors and nurses who approach every day with such skill, compassion and thoroughness that when it comes to patient care, i know my absence will hardly be felt. as for friendship and camaraderie, while, that's another matter. in order to leave, i had to go the way i did, but i wouldn't want any of you to think that that meant i didn't value each of you and the years we worked together, or that i didn't have things of a more personal nature to say. most of you, i think, have an idea of what those things might be without me writing them down, but still. ella's laughing and waving for me. rachel's found her shell.'" mark..

  "mark died this morning at 6:04 a.m. the sun was rising, his favorite time of day. i sent this on so that you might know that he was thinking of you all and that he appreciated knowing you would remember him well." elizabeth..
  ---
  spoiler ---

  kaynak: http://www.digiserve.com/…des/season8/er820s-r.html

  video için: http://www.youtube.com/watch?v=otqx12pt2es


  (charmofsmyrna - 29 Ekim 2006 13:09)

 • comment image

  senelerce devam eden bir bizimkiler tadinda bir yalan rüzgari tadinda varligi kanitlanmis, her bolumu ile ortaligi sallamayan (selam olsun lost beyine) fakat yokluguna eksikligi hissedilen bir dizi lost..
  coktan tv literaturune "er da guest star olarak zeki müren bile oynamis" diye bir geyigi soksa da er efsanevi bir dizidir..
  bir kere hadisesi tamamen hastane sektoru uzerine kurulmus olarak gorulse de insan üzerine kurulmustur, amerikan degerlerini cilginlar sekilde gozumuze sokar.. yerici bir tabir degil aslinda bu göreceli olarak. mesela en sonuncu bolumlerinden birinde yillarca dizide hizmet vermis, sigorta pirimlerini ödemis, ev kirasini diziden kazandigi parayla ödemis bir abimiz öldü. ama nedir "hayat devam ediyor" felsefesi ile devam etti hersey..

  oysa doguda yani mesela hindistanda bu hadise boyle degildir.. biri öldügünde hersey devam etmez. o adam ölmüştür ve dünyadaki bazi seyler durmustur. her ne kadar kendimizi batili saysak da mesela biz dogu kültürü ile yogruldugumuz icin ataturkun öldügü saatte kalmistir kullandigi saatler. ama amerikan toplumunda buna benzer bir yaklasim bulamamak garip geliyor acikcasi bana.. bunu yadirgamamak da kötü geliyor. lan adam öldü en sevdiginiz adamlardan biri alo?

  her neyse konu o degil.. bir de dizinin muhtemel yapimcilari george clooney ile baya bir kavgali ayrildiklarini dusunuyorum ben zira aksi takdirde kendisini dizide gorurduk.. özellikle son bölümde bir 5-6 dakikaligina..


  (azuth - 29 Ekim 2006 22:27)

 • comment image

  bu dizinin adamı fazlaca çarpmasının zannımca en büyük nedeni, dizide tamamen gerçekçi ve yalın bir anlatım kullanılmasıdır. hatta büyük hastane personeli ölümlerinin etkisi bile 1-2 bölümden fazla uzatılmaz, her şey kaldığı yerden devam etmek zorundadır ama belki de kullandıkları anlatım yoluyla, hayatla aslında birebir örtüşmesiyle bu gerçeğin tekrar farkına varıyoruz ve bu yüzden dehşete düşüyoruz izlerken.


  (wounded walker - 1 Kasım 2006 01:06)

 • comment image

  --- spoiler ---

  hadi mark'ı öldürdünüz,geçen hafta pek bi üzüldük.bu hafta hayat kaldığı yerden devam edecek sandık.ama bi açtık baktık ki,mark yapamadıklarına hayıflanmış,bir liste hazırlamış,kızını yola getirmeye çalışmış,bir süre sonra hastalığı ilerlemiş,yatağından bile kalkamayacak hale gelmiş.eh be adamlar,bıraksaydınız da biz mark'ın bu kadar acı çektiğini görmeseydik de böyle bi ağlamaklı olmasaydık.

  ---
  spoiler ---


  (karamell - 4 Kasım 2006 19:08)

 • comment image

  --- spoiler ---
  mark greene'in jübilesini yaptığı on the beach bölümüyle insanı bir yakınını kaybetmiş gibi üzen dizidir adeta. aslında o kadar da kötü değil dedirtir insana, huzur doludur çünkü. ama somewhere over the rainbow şarksıyla birlikte gelen ölüm inadına ağlatır insanı, sonra bir tebessüm yayılır surata havada süzülen mor balonu görünce. o kadar da kötü değil ne de olsa...
  ---
  spoiler ---


  (walking head - 4 Kasım 2006 19:34)

 • comment image

  anneannemin kulağını çekip tahtaya vurmaktan izleyemediği dizi.

  -evladım nolmuş buna ne diye bağırıyo?
  +çete kavgasında vurmuşlar bunu
  -ahh ahh *muck-tak tak* aman oğlum sen karışma böyle şeylere

  ayrıca bir tanıdığımın "oradaki adam george clooney'e ne kadar benziyor" demişliği vardır.


  (danny de vito - 17 Aralık 2006 20:37)

 • comment image

  eski bölümlerini mumla aratan dizi.. artık yeniden normal hayatları olsa ya doktorlarının.. nedir bu birader, her biri antik yunan trajedilerden fırlamış zavallı karakterlere dönüştüler..


  (martenit - 22 Eylül 2007 22:49)

 • comment image

  bu dizi beni mahfetti. eskiden cnbc-e'de denk gelmiştim bir gün, sanırım 9. ya da 10. sezondu. neredeyse her hafta denk gelip izliyordum. güzel diziydi. iyi vakit geçiriyordum izlerken. sonraları çok takip edememeye başladım. daha da sonraları ise emule denen şahane şey girdi hayatıma, bilumum dizi indirirken "len eski dost er'ı da indireyim ilk sezondan, izleyeyim" dedim. demez olaydım, ne bileyim.

  haftada bir kırk dakika izlendiğinde güzel olan dizi benim gibi manyağın elinde tüm bölümler olunca ve günde 5-10 bölüm birden izlenince kabusa döndü. neden mi? ilk olarak haftada bir izlediğin bir dizinin üçte birinin ameliyat, müdahale, tıbbi hadiselerle geçmesi insanı kasmazken günde 8 bölüm izlediğinde günün yarısını anlamsız yere geçirmiş oluyorsun arkadaş. şöyle kabaca bir hesap yaparsak, kırk dakikadan 8 bölüm 320 dakika yapar. bunun yarısı 160 dakika yapar. yani iki saat kırk dakika!! günde iki saat kırk dakika tıbbi hadise izleyen insan ise tıp öğrencisi değilse delidir!! psikiyatriden konsültasyon isteyin güzeller güzeli lezbiyen doktor gelsin çözsün hohoyt.

  ikincisi adı üstünde er. yani acil servis. adı acil servis olan bir dizinin en az yarısı kanlı ve iğrenç görüntülü olmalıdır haliyle. hesap ortada, 160 dakika kan, irin, kopmuş bacak, açılmış göğüs içinde kalp, beyni açılmış çocuk görüntüsü huzurlarınızda. bu kadar iğrençliği midenin kaldırması için de galiba sadist olmak gerekir yine dönelim sarışın doktora.

  üçüncüsü birinci ve ikinci maddenin olduğu yerlerde başka ne vardır?? tabii ki üzüntü. arkadaş 320 dakikanın 300 dakikası ağlamazsan insan değilsin!!! babalarını kaybeden çocuklar, kurtarılamayan bebekler, başı belaya giren sevgili doktorlarımız, oy oy oy ağla ha ağla. niye 300 dakika da 320 dakika değil?? çünkü bu acil serviste hem komik personel var hem de önce george clooney (bir oyyyy da kendisine) sonra da goran visnjic var. (neyse ki)

  peki bir insan tüm bu eziyetleri niye çeker? söyledik ya manyak olduğu için. you don t mess with the zohan iğrençliği de dahil olmak üzere, başladığı her görsel ürünü izlemek zorunda olduğunu sanan biriyse karşınızdaki (buyrun ben! ) başladığı için 8 sezon da bitirir. hee geri kalan 4 sezon izlenmeye devam edildiği için 8 yazıyo orada. izlemeye devam yani hala bırakılmış değil.

  adsız alkoliklere katılacağım bu gidişle : adım saryade, er bağımlısıyım her gün mark green'i, luka kovac'ı, abby lockhart'ı, john carter'ı ve diğerlerini görmezsem beter oluyorum böhüüü diye ağlayıp tedavi görücem.

  peki hiç mi iyi yanı yok bu dizinin? olma mı? demin dediğim gibi george'u, goran'ı başta olmak üzere, personelin merak ettiren hikayeleri, dr. romano'nun her gıcıklığına "göreceksin belanı allahın cezası heheeeey beter olacaksın beter" diyerek hevesle belasını bulduğu anı beklemesi (hatırlarsanız önceleri son sezonları izlediğimi söylemiştim. spoilerım çok yani kendime), tıbbı bir sürü şey öğreniyor olmak veee en önemlisi bir sürü kan göre göre kan görmeye bağışıklık kazanmak ve (umarım) yarın bir gün yanıbaşımda bir hadise olsa soğukkanlılıkla ilk tepkiyi verebilecek olmak iyi yanları tabi. bu iyi yanlar bu eziyete değer mi? değmez tabi.

  al işte şu uzun yazıyı yazdırarak ömrümden bir on dakika daha çaldın er , beter olasın. (kısa kesiyorum diziye dönmeliyim. acil bir durum olursa mesaj atın, tüp mü yutturulacak, boyun mu kıpırdatılmayacak, suni tenefüs mü yaptırılacak ben size söylerim)


  (saryade - 15 Eylül 2008 19:32)

 • comment image

  bu akşam yemekte, ananemin heyecanla takip ettiğini öğrendiğim cnbc-e dizisi.
  -altyazıları okuyabiliyor musun ki anane?
  -yetişemiyorum onlara be yavrum
  -e neyini beğeniyorsun dizinin?
  -çok heyecanlı, böyle habire koşturuyorlar.
  (bkz: viva anane)


  (elseif - 8 Aralık 2008 19:56)

 • comment image

  ne yalan söyleyeyim mark greene'nin gidişinden sonra çok koymuştu dizi bana, o son letter ve on the beach bölümlerini defalarca izleyip her defasında hüngür şakır ağlamıştım. diziler adına bir mil taşıydı er, hep öyle anıla, biline. kimler kimler konuk oyuncu olarak oynamıştır listesini copy paste yapmaktan yorulurum, o kadar.
  velhasıl, county general hospital (chicago) özleyeceğiz sizleri, peter benton ayrıca sana kırgınım, bu da böyle biline.


  (euphrates - 4 Nisan 2009 00:56)

 • comment image

  su aralar cnbc-e de yayinlanan dizi finali oncesi icin yapilmis ozel bolumun girisi muhtesem otesi olan medikal destan.
  diziyi cok az izledim o da yillar once starda yayinlanirkendi. lakin, oradan buradan takip ettigim kadariyla gayet epik bir drama. ve bu ozel bolumun girisi de cok az izlemis birini bile etkileyiliyor; kamera acil servisin bos koridor ve odalarinda dolasirken bir yandan arka planda cesitli bolumlerden diyaloglar duyulur, ayni anda da mekandai yuzeylerde eski bolumlerdne goruntuler gozukur yari saydam sekilde ve cok guzel ve huzunu bur muzik eslik etmekte... daha sonra da oyuncularin roportajlari ve bolumlerden sahneler gozukuyor konustklari durumlar hakkinda... 15 sezon x 45 dk nasil izlenir bilmiyorum ama bastan izleyesim geldi.


  (dirk pitt - 14 Ağustos 2010 01:16)

 • comment image

  michael crichton'ın yarattığı, 1994-2009 yılları arasında yayınlanan, ülkemizde de düzenli olmamakla birlikte eski tgrt/yeni fox'da ve düzenli olarak da cnbc-e'de gösterilen 15 sezounluk efsane hastane dizisi, hastane dizilerinin atasıdır. diziye konuk oyuncu olarak gelen gidenin haddi hesabı yoktur.****. er'da boy göstermek kanımca aktörlerin kariyerinde bir ayrıcalık haline gelmiştir. dizi carter karakterinin chicago'daki county general hastanesinin acil servisindeki rotasyonuyla başlar ve karakteri canlandıran noah wyle dizide en fazla oynayan oyuncu unvanına sahiptir. kendisinin 12. sezonda ayrılmasıyla dizide orijinal kadrodan kimse kalmamıştır. ayrıca george clooney'nin üne kavuştuğu yapımdır. clooney de dahil olmak üzere orijinal kadronun çoğu dizi finalinde arz-ı endam eder. dizinin # 4.01 bölümü canlı olarak yayınlanmıştır ve bir doğu bir de batı yakası için 2 defa oynanmıştır. bu bölümde clooney'nin dinlenme odasında izlediği beyzbol maçı da aslında canlı yayınlanmaktadır. dizi 23'ü emmy olmak üzere toplamda 116 ödül almıştır.


  (tombik bal arisi - 29 Mayıs 2013 04:35)

 • comment image

  dünyanın en mükemmel dizisidir, ilk 6 sezonu tadından yenmez. er'ı bı kadar güzel ve efsane yapan şey aşırı derecede doğal olması bence, izlerken hastane ritmini hissediyorsun.


  (cemkirious - 13 Temmuz 2013 23:43)

 • comment image

  su anda butun televizyon kanallarinda oynayan dizilerin en iyisi. george clooney, william h. macy gibi muhtesem bir kadrosu var. zamaninda atv'de oynuyordu ama "bizim halkimiz anlamaz bunu" diyerek kaldirdilar yayindan. simdi tgrt'de oynuyo.


  (kruva san - 26 Aralık 1999 23:01)

 • comment image

  vaktiyle george clooney'in eksiğini kapamak için diziye 5 yeni oyuncu sokan, bence başarılı da olan dizi, o kadar kanıksadım ki, başka dizilerdeki, yahut kısa / uzun filmlerdeki acil servis görüntülerini yadırgar oldum, hadi lan o iş öyle yapılmaz, hem ne biçim hastane bu der oldum, gözlerim bir dr. carter, bir dr. greene, bir dr. benton arar oldu, allah muhafaza acil servise düşsem bir gün hayatımın hayal kırıklığını yaşayacağım muhtemelen.


  (kitkat - 18 Aralık 2001 07:23)

Yorum Kaynak Link : er