Süre                : 42 dakika
Çıkış Tarihi     : 06 Kasım 2011 Pazar, Yapım Yılı : 2011
Türü                : Drama,Western
Taglar             : transcontinental railroad,vahşi Batı,Serbest köle,1860'lar,Hayatta kalma
Ülke                : Kanada,İngiltere
Yapımcı          :  Entertainment One Television , Nomadic Pictures , (gayton)²
Yönetmen       : David Von Ancken (IMDB)(ekşi), Adam Davidson (IMDB)(ekşi), Neil LaBute (IMDB)(ekşi), Michael Nankin (IMDB), David Straiton (IMDB), Rod Lurie (IMDB), Bill Gierhart (IMDB), Dennie Gordon (IMDB), John Shiban (IMDB), Deran Sarafian (IMDB), Marvin V. Rush (IMDB), Clark Johnson (IMDB), Phil Abraham (IMDB), Michelle MacLaren (IMDB), Michael Slovis (IMDB), Alex Zakrzewski (IMDB), Joe Gayton (IMDB), Catherine Hardwicke (IMDB), Terry McDonough (IMDB), Sergio Mimica-Gezzan (IMDB), Rosemary Rodriguez (IMDB), Roxann Dawson (IMDB), Seith Mann (IMDB), Karen Gaviola (IMDB), Tim Southam (IMDB), Jeremy Webb (IMDB)
Senarist          : Joe Gayton (IMDB),Tony Gayton (IMDB)(ekşi),Bruce Marshall Romans (IMDB)(ekşi),Tom Brady (IMDB),Jami O'Brien (IMDB)(ekşi),Max Hurwitz (IMDB),Miki Johnson (IMDB),Mark Richard (IMDB),Michael C. Martin (IMDB),Jimmy Mero (IMDB),Lolis Eric Elie (IMDB),John Wirth (IMDB),John Romano (IMDB),John Shiban (IMDB),Chris Mundy (IMDB),Reed Steiner (IMDB),david Holland (IMDB),Jennifer Cecil (IMDB),Michael Saltzman (IMDB)
Oyuncular      : Anson Mount (IMDB)(ekşi), Colm Meaney (IMDB)(ekşi), Robin McLeavy (IMDB)(ekşi), Phil Burke (IMDB)(ekşi), Christopher Heyerdahl (IMDB)(ekşi), Dohn Norwood (IMDB), Common (IMDB)(ekşi), Kasha Kropinski (IMDB)(ekşi), Ben Esler (IMDB), Jennifer Ferrin (IMDB), Dominique McElligott (IMDB), Eddie Spears (IMDB), Tom Noonan (IMDB), Duncan Ollerenshaw (IMDB), David Wilson Barnes (IMDB), Tayden Marks (IMDB), Jake Weber (IMDB), Chelah Horsdal (IMDB), Tim Guinee (IMDB), Kevin Davey (IMDB), MacKenzie Porter (IMDB), Haysam Kadri (IMDB), Leon Ingulsrud (IMDB), James Shanklin (IMDB), Byron Mann (IMDB), Angela Zhou (IMDB), Reg Rogers (IMDB), James Dugan (IMDB), Chris Ippolito (IMDB), Kevin Blatch (IMDB), April Telek (IMDB), Gregg Henry (IMDB), Josh Caras (IMDB), Andrew Howard (IMDB), Diego Diablo Del Mar (IMDB), Kalem John Vaughan (IMDB), Tzi Ma (IMDB), Victor Slezak (IMDB), Billy Wickman (IMDB), Michael Tiernan (IMDB) >>devamı>>

Hell on Wheels (~ Yürüyen Cehennem) ' Dizisinin Konusu :
Sadece vahşi batıdan ibaret olmayan bir dönem dizisi. 1865'de Kuzey-Güney savaşından yenş çıkılmış. Ölen karısının intikamını almak için yollara düşen bir adam ve tüm kıtayı dolaşacak bir demiryolu inşaatı.Hell on Wheels bu inşaatta çalışan işçilerin, yöneticilerin ve onların ihtiyaçlarını karşılayan toplumun diğer kesiminden insanların oluşturduğu bir kasaba ama sıradan bir kasaba değil. Raylar ilerledikçe, inşaat sürdükçe kasaba da ilerliyor. İ;şte dizide bu fonda yaşananlara, iç savaşın açtığı yaralara, kölelikten kurtulmalarına rağmen esir muamelesi gören zencilerin hayatına tanık oluyoruz.


 • "breaking bad ve the walking dead ile sağlam vuran amc'nin son seyirliği. (dikkat edildiyse mad men demedim bile.)ilk bölümü yayınlandı."
 • "cullen bohannon - john marston benzerligi nedeniyle red dead redemption'i tekrar oynama istegi uyandiran dizi."
 • "reklamında çalan şarkı, the straight shot'tan "can't make tears"tır.benim gibi sözlerinden araya araya kafaya yiyenlere duyurulur."
 • "caterpillar'i da bohannon reyizin icat etmis oldugunu ogrendik. helal sana reyiz."
 • "harika bir dizi olmasının yanında; proje yönetimi, sorun çözümü, insan idaresi gibi beklenmedik konularda da ders verir bir yanı var."
Facebook Yorumları
 • comment image

  ilk bölüm itibarıyle, deadwood'un demiryolunda geçeni gibi bi şey olmuş diyebiliriz şansal. amerikan iç savaşının hemen ertesinde geçen dizi, demiryolu inşaası arkplanında, intikam seferine çıkmış bir ana karakter etrafında; yeni kalkan kölelik, amerikan kapitalizminin ilk adımları, din motifi, ırk meselesi, ekmek mücadelesi, kodaman açgözlülüğü çeşitlemeleriyle sağlam bir temel kurmuş gibi. başroldeki jim caviezel-billy crudup kırması eleman için daha olur vermedim. dediğim gibi, bende bir deadwood tadı(ki bu tat bence çok bariz) bıraktığı için şans vermeye karar verdim. bakalım nereye varacak bu hikâye...


  (yerli mal - 8 Kasım 2011 02:34)

 • comment image

  amerikan iç savaşı, demiryolları (bkz: railroad tycoon), abd'nin çılgın bir şekilde demiryolu şirketlerine ve onların hisselerine yöneldiği bir ekonomik dönem, intikam, orta batı, amc falan derken ilgimi çeken tüm anahtar kelimeleri barındırdığını farkettiğim dizidir.


  (rosencruz - 8 Kasım 2011 02:47)

 • comment image

  "abi ben western severim" diyenlerin kesinlikle uzak durması gereken bir dizi çünkü hollivud'un yıllar boyunca beynimize dikte ettiği vahşi batı klişelerini barındırmıyor.yalnız iç savaştan sonra ülke nasıl bir haldeydi sorusunun gerçekçi bir cevabını merak ediyorsanız izlenesi bir iş var ortada.siyahlar, kzılderililer, beyaz adamın zenginliklere sahip olma hırsı, tüm dünyayı kökünden değiştirecek amerikan kapitalizmin savaşla beraber yaşadığı gelişim ve muhtemel öykü ilerledikçe döneme ait başka konu başlıklarını da ele alabilecek zengin bir senaryo, insanı içine çeken oyunculuklar, güzel ayrıntılarla, sağlam diyaloglarla süslenmiş bir dizi var karşınızda.


  (kasaba insani - 24 Aralık 2011 19:38)

 • comment image

  ilk bölümünde, kapitalist thomas durant'ın ağzından çıkan kelimeler silsilesi şu şekildedir...

  --- spoiler ---

  istediğiniz şey kötü bir karakter mi? o rolü ben oynarım. neticede kötü adam olmadan eserin anlamı olur mu? ortada bir eser yoksa bu büyük yolu yapmanın anlamı nedir? bu iş korkaklara göre değil. aslanı acımasızlığından ötürü ödüllendiren çetrefilli, gaddar bir iş.
  peki ya zebra? zavallı zebra?
  zebra, olması gerektiği gibi mideye indiriliyor. şüpheniz olmasın! kan dökülecek. insanlar canından olacak. büyük servetler kazanılacak. hayatlar mahvolacak. hıyanetler ve rezaletler yaşanacak. çok büyük kalleşlikler yapılacak. yine de aslan hükmünü sürecek. anlayacağınız üzere vakıf olduğum sır bu.
  tarihe yön veren aslandır. tepelenen, anıran, zavallı zebrayı sürüklüyoruz. değersiz kanıyla toprağı lekeliyoruz. tarih bizi şefkatle anmıyor. öte yanda tarih zaten zebra için zebra tarafından yazılmıştır.
  bundan yüz yıl sonra... bu demiryolu kıtanın köprüsü olunca, amerika, dünyanın gördüğü en büyük güç haline gelince, bayağı bir insan olarak hatırlanacağım.
  bir cani... bireysel kazancı için yalnızca aç gözlülükle hareket etmiş birisi. çok doğru. çok doğru. lakin şunu sakın unutmayın.
  ben olmadan... benim gibiler olmaksızın o görkemli demiryolunuz asla inşa edilemezdi.

  ---
  spoiler ---


  (yesil tuborg - 28 Aralık 2011 23:45)

 • comment image

  abd tarihine liberal baharatlı bir çorba muamelesi çeken dizidir.

  kuzeylilerin kazandığı bir iç savaş ertesi ortamında geçen dizimizde, "özünde kölelik karşıtı" ve karısı çocuğu zalım kuzeyliler tarafından katledilmiş eski bir güneyli asker, "kölelikten kurtulmuş" ama aslında tam olarak kurtulamamış statüsü belirsiz karizmatik bir zenci (kendisi kızılderili damgası taşıyan beyaz bir fahişeyle aşk da yaşamaktadır***) ve yine bu arkadaşların yanında hıristiyanlığı seçmiş * onurlu bir kızılderili ana eksende bulunan karakterlerden sadece üçü. ki bu üçlü kızılderililerin peşine düştüğünde bunları yan yana gören süvari de gökkuşağı benzetmesi yaparak durumun garipliğine dikkat çekmişti. belki de senaristlerin "ulan siyaseten doğru bir yerde duralım dedik ama bize bile garip geldi bu hikaye" mesajı verdikleri bir sahne olabilirdi bu, ki bayağı gülmüştüm izlerken.

  bu abd standartları için normal sayılabilecek -sivil haklar hareketinden fırlamışa benzeyen- karakterler dışında bir adet "tarihsel ilerleme"nin tanrılarına özenen ve bu vesileyle zalimliğini meşrulaştıran pragmatik kapitalistimiz, bir adet "aristokrat ama özgür kız" kontenjanından nur yüzlü esas hanımımız, isveçli ama aslında norveçli* bir saykomuz ve yine kendini tanrı yoluna adamış ama özünde psikopat olan bir pederimiz mevcuttur.

  abartılı politik doğruculuğa rağmen* şefkat tepe gibi dizilerin cirit attığı türkiye standartları için "çölde bir vaha" statüsündedir bu dizi. sıkılmadan izlenebilir. katharsise kolaylıkla izin verir. aslında bu katharsise izin verebilmesinin politik doğruculukla bağlantısını da kurabiliriz gibime geliyor. çünkü karakterin ayrıksılığı çifte kavrulmuş olarak servis edildiğinde katharsis -ne kadar da gerçekçi bir karakter lan bu zannıyla- iki kat kolaylaşıyor. abd çıkışlı son dönem film/dizilerde sıkça karşılaşıyoruz bu formülle. neyse konuyu dağıtmadan o kadar atıp tutmama rağmen keyifle izlediğim bir dizi olduğunu belirterek bu entrye son vereyim.


  (francesco dellamorte - 14 Ocak 2012 04:50)

 • comment image

  reklamında çalan şarkı, the straight shot'tan "can't make tears"tır.
  benim gibi sözlerinden araya araya kafaya yiyenlere duyurulur.


  (dreacos - 5 Şubat 2012 00:48)

 • comment image

  --- spoiler ---

  2. sezonun finaliyle bildiğin içimi burmuştur. uyku falan kalmadı yine. benim bu film, dizi, kitap gibi şeyleri yaşamayı bırakmam gerek. tam manasıyla kafamı dağıtıyorlar. işi gücü bırakıp bunlara üzülüyorum.

  ---
  spoiler ---


  (paulmckiller - 9 Ekim 2012 02:34)

 • comment image

  çok boğucu ve de gerici bi 2 bölümle sezon2'yi noktaladı. amc sezon3 için onay verdi mi, bilmiyorum ama olursa sezon3'te,

  --- spoiler ---

  anson mount ve common dışındaki diğer başroller, colm meaney ve dominique mcelligott değişecek. zira birinin karakteri kuyruğu titretti, diğeri de hapse gidecek büyük ihtimâl. swede de umarım ölmüştür. zira o orospu çocuğunu bi sezon daha hiç çekemem.

  final harbi klâstı yalnız. swede'in orospu çocukluğu, onu canlandıran christopher heyerdahl'ın iyi oyunu beni ekran karşısında sinire kesti doğrusu.

  lilly bell, defteri merkeze göndererek bohannondost'un kellesini kurtarmış oldu. zira göndermeseydi, durant'in foyası meydana çıkmayacaktı ve siyu saldırısının sorumluluğunu da bohannondost'a atacak ve onu tutuklattıracaktı muhtemelen. durant bu, yapardı.

  swede çok orospu çocuğu biriydi. söylemiş miydim? olsun, bi daha söyliyim. orospu çocuğu swede...

  gelecek sezon görüşmek üzere. yiieahh... atımı mahmuzlayıp dört nala gün batımına doğru yol alma efekti yaptım. bana o hissi verdi, seni bilemem...

  ---
  spoiler ---


  (yerli mal - 9 Ekim 2012 02:40)

 • comment image

  çok şahane dizi. dehşet bir ikinci sezon finali yapmışlar. fakat dizinin ortasında bir yerinde bir çeviri yüzünden yerlere yattım. çok ayrıntı vermek istemiyorum:

  black son of a bitch -> kara kavat.

  oha!


  (bayindirlikveiskan - 11 Ekim 2012 01:29)

 • comment image

  --- spoiler 4x08 ---

  bohannon'un valiye "gelip efendice rica etmedi demezsin artık" dedikten sonra, beline silahı takmasıyla bitirerek gazı köklediler iyice. hanımı çocuğu da babasına emanet ederek gözünün arkasında kalmasını sağlayacak unsur da bırakmadı ki kralı duramaz artık önünde. snow piçini sevmiştim yalnız erken ayrılacak diziden yazık ki. bohannon'a diss atmayacaktın sarı oğlan. swede puştu da üçüncü geri dönüşü için gerekli ortamı hazırladı bakalım bohannon'ı nereden vuracak bu kez. ne çektirdi lan şerefsiz şu adama.

  --- spoiler ---

  sezonu niyeyse 10 bölüm sanıyordum ben. neyse ki daha 5 bölüm varmış önümüzde görünce mutlu oldum. bu beş bölüm de aynı kalitede devam ederse muhtemelen dizinin en iyi sezonunu izlemiş olacağız.


  (ecs - 25 Eylül 2014 10:58)

 • comment image

  4x8.

  --- spoiler ---

  kötü veya sorun çıkartması muhtemel adamı ölümden kurtarma, ipten döndürme iştahı bizim yerli yapımlarla yarışmaya başlayan dizi. bunun haricinde her şey gayet iyi.

  devletin veya onun küçük yavrusu(temsilcisi) olan merkezi otoritenin sıkışınca nasıl da dünün kanun kaçaklarını bugünün kanun sağlayıcıları yaptığını gayet yalın ve hoş bir biçimde verdiler.

  bu dünyanın her yerinde(bizim buralar da dahil) her dönem böyle olmuştur, bugün bile.

  ---
  spoiler ---


  (uzunbacakli edward - 29 Eylül 2014 03:37)

 • comment image

  4x9,

  --- spoiler ---

  valiyle gazeteci kadının yatması olayında, medya gücün fahişesidir mesajını veren muazzam dizi. ayrıca dizinin genelinde şehir planlama, idarecilik ve yönetim gibi konular da işleniyor. izlemeye devam..
  ---
  spoiler ---


  (byramy - 5 Ekim 2014 18:22)

 • comment image

  daha önce de yazmıştım ama tekrar etmezsem olmaz, görüntü yönetimi çok başarılı bir dizi. öyle sahneler oluyo ki sahneyi durdurup öyle dakikalarca bakmak isteyebiliyorsunuz. 4. sezon kadroya dahil olan karakterler de çok başarılı. özellikle sydney snow karakteri sempatiklikle uyuzluk kolajı tam anlamıyla. nasıl oluyor o diyeceksiniz. bilmiyorum olmuş işte.
  bir de aslen tam bir şerefsiz olan mickey karakterine hastayım. çok eğlendiriyor beni. izleyiniz izlettiriniz efendim.


  (glorious - 18 Ekim 2014 00:19)

Yorum Kaynak Link : hell on wheels