Süre                : 30 dakika
Çıkış Tarihi     : 20 Eylül 1984 Perşembe, Yapım Yılı : 1984
Türü                : Komedi,Aile,Romantik
Taglar             : Gülmek,Şikayet eden,Standup komedisine dayanan,Seri başlığındaki oyuncu adı,Zenginlik
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Bill Cosby , Carsey-Werner Company
Yönetmen       : Jay Sandrich (IMDB)(ekşi), Tony Singletary (IMDB)(ekşi), Carl Lauten (IMDB)(ekşi), John Bowab (IMDB), Chuck Vinson (IMDB)(ekşi), Reggie Life (IMDB), Neema Barnette (IMDB), Malcolm-Jamal Warner (IMDB), Ellen Falcon (IMDB), Oz Scott (IMDB), Art Dielhenn (IMDB), Alan Smithee (IMDB), Maynard C. Virgil I (IMDB), Anne-Louise Wallace (IMDB)
Senarist          : Bill Cosby (IMDB),Michael Leeson (IMDB)(ekşi),Ed. Weinberger (IMDB)(ekşi),John Markus (IMDB)(ekşi),Carmen Finestra (IMDB)(ekşi),Gary Kott (IMDB),Janet Leahy (IMDB),Matt Williams (IMDB),Matt Robinson (IMDB),Mark St. Germain (IMDB),Gordon Gartrelle (IMDB),Elliot Shoenman (IMDB),Lore Kimbrough (IMDB),Bernie Kukoff (IMDB),Ehrich Van Lowe (IMDB),Steve Kline (IMDB),Courtney Flavin (IMDB),Hugh O'Neill (IMDB),Adriana Trigiani (IMDB),Bryan Winter (IMDB),Earl Pomerantz (IMDB),Chris Auer (IMDB),Walter Allen Bennett Jr. (IMDB),Jerry Ross (IMDB),Elaine Arata (IMDB),Michael Loman (IMDB),Karyl Miller (IMDB),Korby Siamis (IMDB),Winifred Hervey (IMDB),Emily Tracy (IMDB),Margaret Beddow Hatch (IMDB),Ross Brown (IMDB),Susan Fales-Hill (IMDB),Matt Geller (IMDB),Thad Mumford (IMDB),Elizabeth Forsythe-Hailey (IMDB),Oliver Hailey (IMDB),Jeff Lewis (IMDB),Bill Prady (IMDB),Lisa Albert (IMDB),Kathleen McGhee-Anderson (IMDB),Linda M. Yearwood (IMDB),Lisa S. Benjamin (IMDB),Nina Combs (IMDB),Jill Condon (IMDB),Gardenia Gabrielle (IMDB),Ben Gramin (IMDB),Marcia L. Leslie (IMDB),Stuart Silverman (IMDB),Leslie Strain (IMDB)
Oyuncular      : Bill Cosby (IMDB), Phylicia Rashad (IMDB)(ekşi), Keshia Knight Pulliam (IMDB)(ekşi), Malcolm-Jamal Warner (IMDB)(ekşi), Tempestt Bledsoe (IMDB), Lisa Bonet (IMDB), Raven-Symoné (IMDB)(ekşi), Sabrina Le Beauf (IMDB)(ekşi), Earle Hyman (IMDB), Deon Richmond (IMDB), Erika Alexander (IMDB), Clarice Taylor (IMDB), Karen Malina White (IMDB), Carl Anthony Payne II (IMDB), Troy Winbush (IMDB), Pam Potillo (IMDB), Allen Payne (IMDB), Reno Wilson (IMDB), Michelle Thomas (IMDB), Merlin Santana (IMDB), Dondre Whitfield (IMDB), Wallace Shawn (IMDB), Adam Sandler (IMDB), Vanessa Williams (IMDB), Nicolle Rochelle (IMDB), Eugene Byrd (IMDB), Blair Underwood (IMDB), Ahmad Rashad (IMDB), Keith Diamond (IMDB), Elaine Stritch (IMDB), Seth Gilliam (IMDB), Kristoff St. John (IMDB), Angela Bassett (IMDB), Daryl Mitchell (IMDB), Stacey Dash (IMDB), Shari Headley (IMDB), Lauren Tom (IMDB), Essence Atkins (IMDB), Roscoe Lee Browne (IMDB), Sonia Braga (IMDB) >>devamı>>

The Cosby Show (~ Cosby Ailesi) ' Dizisinin Konusu :
Bill Cosby'nin yer aldığı bir sit-com olan Cosby Ailesi, 1984 tarihinde yayınlanmaya başladı ve 1992 yılına kadar NBC kanalında tam 8 sezon ve 202 bölüm olarak gösterildi. Brooklyn New York'ta yaşayan Huxtable ailesine odaklı bir dizi olan Cosby Ailesi, yaşama dair mesajları ve eğlenceli diyalogları ile çok sevilen bir dizidir.80'li yılların en önemli dizisi olan Cosby Ailesi, kalitesi sebebiyle yayınlandığı kanalı NBC'yi reytinglerde sürekli en öne çıkartıp, dizinin yayınlanmasını kendi kanallarında istemeyen ABC kanalını ise pişmanlıkla cezalandırdı. İlk defa bir komedyenin rolünü konu alan dizi olan Cosby Ailesi, bu açtığı yolda Seinfeld, Ellen, Roseanne, Home Improvement, The Drew Cary Show ve Everbody Loves Raymond gibi komedyen bazlı sit-com'ların da önünü açmıştır.Afrikalı Amerikan oyuncuların ağırlıklı olduğu dizi, bu özelliği ile de en uzun süre yayın yapan afro-amerikan dizileri sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır. Cosby Ailesi, 3 Altın Küre kazanarak tüm zamanların en sevilen dizilerinden biri olduğunu aldığı ödüller ile de kanıtlamıştır.

Ödüller      :

Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Comedy Series


 • "çoğu zaman bir sitcomdan beklenmeyecek kadar şahane bir olay örgüsü ve buna bağlı esprilerle süslenmiş izlemesi en keyifli amerikan dizilerinden biri.bi de lisa bonet var ki te hey..."
 • "kiskandigim tek aile ve kiskandigim tek baba (bkz: bill cosby)"
 • "çok eglenceli bi dizi. tgrt'de hergün ögle saatlerinde yayinlaniyo.. 3 bolum falan veriyolar arka arkaya... basarili"
 • "yalnız sezai aydın'ı da takdir etmek lazım, bill cosby'e hayat veriyo resmen"
 • "comedymax yayınlıyor şimdi bu diziyi. zaman yolculuğu böyle bir şey sanırsam. tam bir seksenli yıllar şöleni. bir daha izlemek de keyifli, misal, denise'in kıyafetlerine bakakalıp o ne yav? demek de."
 • "küçükken gerçek hayatta aile olduklarına sanıyordum ben bunların. böyle anne, baba çocuk, torun hepsi oyuncu olmuşta dizi çekiyorlar falan diye düşünüyordum."
Facebook Yorumları
 • comment image

  şöyle bir diyalogla yıllar sonra aklıma gelip gülümsememi sağlamış diziydi bu;

  teo oldukça yüksek fiyatı olan bir geziye katılmak ister ve babasından izin almaya çalışır.baba olaya karşı çıkar.

  teo:ama baba bu para çok yüksek değil ki,biz zenginiz.
  cosby:annenle ben zenginim.sizin hiç bir şeyiniz yok!


  (krizkris - 21 Kasım 2006 11:01)

 • comment image

  çoğu zaman bir sitcomdan beklenmeyecek kadar şahane bir olay örgüsü ve buna bağlı esprilerle süslenmiş izlemesi en keyifli amerikan dizilerinden biri.
  bi de lisa bonet var ki te hey...


  (otisabi - 1 Mart 2000 04:13)

 • comment image

  comedymax yayınlıyor şimdi bu diziyi. zaman yolculuğu böyle bir şey sanırsam. tam bir seksenli yıllar şöleni. bir daha izlemek de keyifli, misal, denise'in kıyafetlerine bakakalıp o ne yav? demek de.


  (liladee - 5 Kasım 2008 14:19)

 • comment image

  pilot bölümünde denise kendisinden büyük bir çocukla çıkmaya kalkışır. randevulaştığı çocuk eve gelir. denise odasında hazırlanırken mr. huxtable da çocuğu hafif hafif sorguya çeker. "kaçıncı sınıftasın?, kulağına neden küpe takıyorsun?" falan gibi. sonra çocuk konuşmanın bir bölümünde bir süre türk hapishanesinde kaldığından bahseder. mr. huxtable birden öcü görmüş gibi olur.

  komedi dozajını arttırmak için çocuğun fena halde psikopat biri olduğu vurgulanmak istenmiş; türk hapishanesi de bunun en top noktası sanırım o dönem. bölüm 1984 eylül ayından; türkleri canavar, türk hapishanelerini cehennem gibi gösteren midnight express filmi de 1978 yılından. burdan da anlıyoruz ki türk hapishanesi fenomeni aradan geçen 6 yıla rağmen amerika'da çocukları korkutmak için anlatılan masallardan biri olmaya devam etmiş, modası geçmemiş. dünyanın en overrated adamı oliver stone sağolsun...

  bir de çocuk hapishanede kaldığından bahseder ama ne kadar yattığını söylemez. mr. huxtable da dehşet içinde kızının yanına çıkar ve "olmaz, bu çocuk olmaz denise, bir yıl türk hapishanesinde yatmış biliyor musun?" der.


  (saladze - 30 Temmuz 2011 20:15)

 • comment image

  zaten zamanının güzel dizisiydi, ama üzerinden yıllar geçip eskiyince daha da ballı oldu. bir tv kanalında görsem kitlenir kalırım.

  şöyle de diziden bir hoşluk katarak entariyi bitirelim. 6 aralık 1984'teki bir bölümden:

  --- spoiler ---

  cliff evlilik yıldönümü için odasında hastası da beklerken telefondan otel rezervasyonu yaptırır...

  female client: that's a wonderful thing you're doing for your wife!
  cliff: thank you.
  client: how long you been married?
  cliff: 21 years.
  client: how many kids?
  cliff: four at home and one in college.
  client: five children and 21 years. what are you celebrating?
  cliff: survival.

  -----------------------------------

  bayan hasta (hamile): karınız için yaptığınız harika bir şey!
  cliff: teşekkürler.
  bayan: ne kadar zamandır evlisiniz?
  cliff: 21 yıldır.
  bayan: kaç çocuk var?
  cliff: evde 4 ve bir tane de üniversitede.
  bayan: beş çocuk ve 21 yıl... neyi kutluyorsunuz?
  cliff: hayatta kalmayı.

  ---
  spoiler ---


  (saladze - 18 Eylül 2012 12:06)

 • comment image

  belli ki bu gece beni uyutmayacak. sabahin korunde uyanip ise gitmem lazim ama hala birakamiyorum. bu kadar sempatik ve kaliteli espriler, konular ve tum bu sicak aile ortami.. mukemmel! 84'te yayinlanmis bu ilk sezonu. inanilir gibi degil. cok eskiden bir kac bolumunu tvden izledigimi ve sevdigimi hatirliyorum. yine de simdi izlesem keyif vermez zannediyordum. gece gece uzun zamandir hic olmadigim kadar keyifli guldurdu beni. hepsinin kara kaslarindan kara gozlerinden opuyorum.

  sipeyşıl not: tişikkirler dizimag. (la olm az duzeltin ipad versiyonunuzu la)


  (kahvevotka - 9 Temmuz 2013 01:24)

 • comment image

  küçükken gerçek hayatta aile olduklarına sanıyordum ben bunların. böyle anne, baba çocuk, torun hepsi oyuncu olmuşta dizi çekiyorlar falan diye düşünüyordum.


  (kesik el - 7 Aralık 2014 18:23)

Yorum Kaynak Link : the cosby show