Çıkış Tarihi     : 01 Mart 1971 Pazartesi, Yapım Yılı : 1971
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Heyecanlı
Taglar             : Kült tv,Polis kahramanı,detective series,Görünmeyen karısı,dizi başlığı olarak karakter adı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  NBC Universal Television
Yönetmen       : Vincent McEveety (IMDB)(ekşi), James Frawley (IMDB)(ekşi), Patrick McGoohan (IMDB)(ekşi), Bernard L. Kowalski (IMDB)(ekşi), Harvey Hart (IMDB)(ekşi), Richard Quine (IMDB), Leo Penn (IMDB), Alan J. Levi (IMDB), Hy Averback (IMDB), Nicholas Colasanto (IMDB), Edward M. Abroms (IMDB), Boris Sagal (IMDB), Peter Falk (IMDB), Robert Butler (IMDB), Ben Gazzara (IMDB), Alf Kjellin (IMDB), Ted Post (IMDB), Sam Wanamaker (IMDB), Daryl Duke (IMDB), Richard Irving (IMDB), Norman Lloyd (IMDB), Jack Smight (IMDB), Steven Spielberg (IMDB), John Cassavetes (IMDB), Jeremy Kagan (IMDB), Jeannot Szwarc (IMDB), Robert Douglas (IMDB), Jonathan Demme (IMDB), Walter Grauman (IMDB), E.W. Swackhamer (IMDB), Dennis Dugan (IMDB), Jeffrey Reiner (IMDB)
Senarist          : Richard Levinson (IMDB)(ekşi),William Link (IMDB),Jackson Gillis (IMDB)(ekşi),Steven Bochco (IMDB)(ekşi),Peter S. Fischer (IMDB),Dean Hargrove (IMDB),Larry Cohen (IMDB),William Driskill (IMDB),Robert Van Scoyk (IMDB),William Read Woodfield (IMDB),Jeffrey Bloom (IMDB),Gene Thompson (IMDB),John T. Dugan (IMDB),Roland Kibbee (IMDB),Stanley Ralph Ross (IMDB),Howard Berk (IMDB),Lou Shaw (IMDB),Lawrence Vail (IMDB),Peter S. Feibleman (IMDB),Evan Hunter (IMDB),Patrick McGoohan (IMDB),Ted Leighton (IMDB),Barney Slater (IMDB),William Kelley (IMDB),Jonathan Latimer (IMDB),Lester Pine (IMDB),Tina Pine (IMDB),Myrna Bercovici (IMDB),Stephen J. Cannell (IMDB),Peter Allan Fields (IMDB),Alvin R. Friedman (IMDB),Shirl Hendryx (IMDB),Irv Pearlberg (IMDB),David Rayfiel (IMDB),Robert Specht (IMDB),Booker Bradshaw (IMDB),David P. Lewis (IMDB),James Menzies (IMDB),Henry Garson (IMDB),Brad Radnitz (IMDB),Michael Sloan (IMDB),Paul Tuckahoe (IMDB),Robert M. Young (IMDB),Robert Blees (IMDB),Anthony Lawrence (IMDB),Tom Lazarus (IMDB),Pat Robison (IMDB),Jerrold L. Ludwig (IMDB),Sy Salkowitz (IMDB),Robert Sherman (IMDB),Richard Alan Simmons (IMDB),Frederick King Keller (IMDB),Patricia Ford (IMDB),April Raynell (IMDB),Sonia Wolf (IMDB),Peter Falk (IMDB),Gerry Day (IMDB),Charles Kipps (IMDB),Jeffrey Hatcher (IMDB),Jeffrey Cava (IMDB),Michael Alaimo (IMDB)
Oyuncular      : Peter Falk (IMDB), John Finnegan (IMDB), Bruce Kirby (IMDB)(ekşi), Shera Danese (IMDB), Vito Scotti (IMDB)(ekşi), Dianne Travis (IMDB)(ekşi), Patrick McGoohan (IMDB)(ekşi), Robert Culp (IMDB), Val Avery (IMDB), Steven Gilborn (IMDB), Jack Cassidy (IMDB), Alan Fudge (IMDB), Arlene Martel (IMDB), Robert Donner (IMDB), Timothy Carey (IMDB), Victor Izay (IMDB), Stewart J. Zully (IMDB), George Hamilton (IMDB), Robert Vaughn (IMDB), William Shatner (IMDB), Ray Milland (IMDB), Bob Dishy (IMDB), Wilfrid Hyde-White (IMDB), Anne Francis (IMDB), Jeanette Nolan (IMDB), Molly Hagan (IMDB), Mariette Hartley (IMDB), Richard Riehle (IMDB), Ida Lupino (IMDB), James Gregory (IMDB), John Dehner (IMDB), Joyce Van Patten (IMDB), Bernard Fox (IMDB), Sorrell Booke (IMDB), Ed Begley Jr. (IMDB), Leslie Nielsen (IMDB), Patrick O'Neal (IMDB), Dean Stockwell (IMDB), Sondra Currie (IMDB), Tyne Daly (IMDB) >>devamı>>

Columbo (~ Colombo) ' Dizisinin Konusu :
1971 ile 2003 yılları arasında NBC kanalında yayınlanan Komiser Columbo, polis olan kahramanın ilginç olayları çözmesini konu alan bir polisiye dizidir. Giyim tarzı, dalgınlığı, nezaketi ve detayları her an dikkatlice farkedip sonuca gitmesi ile Columbo, bir dönemin en popüler kahramanlarından biriydi.TRT 1'de de Türk izleyicisine ulaşan dizi, TRT 1 dışında RetroMax kanalına da konuk olmuştur. Dünya tarihindeki birçok dizi ve film tarafından göndermeler ile anılan Columbo'yu ise ünlü oyuncu Peter Falk canlandırmaktaydı.Yayında olduğu uzun yıllar boyunca birbirinden farklı konuları gündemine getiren dizi, aldığı olumlu tepkileri 2 adet Altın Küre ile de destekledi.

Ödüller      :

Golden Globes:Golden Globe-Best TV Actor - Drama
Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Limited Series


 • "“tabii tabii, anlıyorum. her şey çok açık,” dedikten sonra, “yalnız son bir şey daha var...” diye eklerse, müebbeti yediniz demektir."
 • "pilot bölümleri saymazsak, ilk bölümünü (murder by the book) 25 yaşındaki steven spielberg yönetmiştir."
 • "(bkz: peter falk)"
 • "- portakallı ördek alır mısınız komiser?- yok, ben bi pilav üstü kuru alayım."
 • "eski trt dizisi. bir zamanlar akıllarımızda ilginç giyim ve tavırlarıyla yer etmiş karakter"
 • "külüstür bir arabası vardır. dizinin türkçe dublajı da çok başarılıydı, lakin kimin seslendirdiğini unuttum."
 • "kahramanı peter falk tarafından canladırılan tv. dizisi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  “tabii tabii, anlıyorum. her şey çok açık,” dedikten sonra, “yalnız son bir şey daha var...” diye eklerse, müebbeti yediniz demektir.


  (roket ali - 18 Ekim 2006 12:56)

 • comment image

  csi:hede türünün ata babasıdır düşünecek olursanız. olay yeri incelemesi açısından teknolojiden cok iç güdü ve tecrübesiyle hareket etmesi, csii gözümüzde biraz abarttığımızı düşündürecek düzeydedir.

  80'lerde doğanlar tanımaz bilmez bu pek edep erkan sahibi "komiser"i, ama benim gibi 70'lerde doğup da 80'lerde çocuk olanlar columbo için unite!

  (bkz: komiser columbo yeniden gösterilsin kampanyası)


  (cayuga - 4 Şubat 2007 18:26)

 • comment image

  hollywood'da geçen bir bölümünü sırf dekorunun güzelliği yüzünden seyretmişliğim vardır.
  bundan kaç sene önce çekildiğinden hiç bahsetmek istemiyorum.türkiye'deki arabesk dizi furyasına isyan ediyorum.


  (onn - 4 Şubat 2007 19:25)

 • comment image

  70'li yıllarda türk versiyonunu trt için emin metin tuncer'in çektiği bir dizidir.. başrolde oynayan insan ise peter falk'un aynısı olan, ankara oto sanayii'nde kolombo diye anılan bir ustadır.. bu ustanın da tek gözü aynı peter falk gibi takmadır..
  ayrıca bi de easter egg söyleyeyim, dizinin bir bölümünde katili oynayacak aktör o gün sete gelmediği için katili o bölümde emin metin tuncer kendisi oynamıştır..


  (antisocial - 20 Temmuz 2007 14:11)

 • comment image

  kirli pardesüsü nedeniyle uzun yıllar her pardesülü kişye "vaay komser kolombo" denmesine neden olmuş karakter ve polisiye tv dizisi. her bölümün başında cinayeti ve katili görür ve bilirdik, akabinde komiser kolombo olaya girer ve yavaş yavaş kanıtları toplayıp katili köşeye sıkıştırırdı. bu arada pardesüsünün kirliliği gibi tipinin yamukluğu, dalgınlığı, davranışlarındaki tevazu ve katile yaklaşımında son ana kadarki nezaketiyle kanaatimce ful karizmaydı.


  (bindokuzyuzseksendort - 21 Haziran 2002 13:28)

 • comment image

  olay yerine intikali sabahin erken bi saatiyse, kahvalti olaraktan portakal suyu ve ha$lanmi$ yumurtayi tercih eder. pardesüsünün altinda cizgili pijamasi görünür bu esnada. evlidir. karisi asla ve de asla, fotograf olarak bile, görülmez ancak hep ondan sözeder columbo. ilk adi da bilinmez, columbo soyadidir. bir bölümde ilk adi soruldugunda "komiser" diye cevap vermi$ti hatta. katil oldugunu bizim bildigimiz karakterle arkada$lik kurar, aptal polis ayagina yatar bir süre. bir de, bu ki$iyle konu$ur konu$ur konu$ur, sonra kapidan cikar; 3 sn sonra "sir" diye geri döner. hic kacmaz, her bölümde bööle yapar.


  (cayuga - 21 Haziran 2002 14:03)

 • comment image

  kolombo'nun keş oldugundan şüphelenirim ; gözleri şaşı-kayık, göz altları şiş, kızarmış, saçlar orda burda, devamlı yatıp kalktıgı pardesüsü ; bütün bunlar bu dünyadan kopmuşluğun işaretidir. herhalde bölüm sonlarında keşliğin etkisi geçip uyanıyor da çat diye çözüyor cinayetleri. ama çok sempatiktir, peter falk'a bu röl pardesüsü gibi aynen yapışmıştır hayatında.


  (joe 90 - 23 Ekim 2003 00:47)

 • comment image

  külüstür bir arabası vardır. dizinin türkçe dublajı da çok başarılıydı, lakin kimin seslendirdiğini unuttum.


  (bleufonce - 23 Ekim 2003 00:52)

 • comment image

  bizde genelde komser kolombo olarak dillendiriliyorsa da gerçek adı budur; trt'nin siyahbeyazlı yıllarında diziyi ve oyuncuyu sevdiren biraz da (ne birazı, çok) seslendirmeyi yapan savaş başar'dır. başar'ın seslendirdiği bir diğer karakter de kaygısızlar dizisinde tony curtis'in canlandırdığı karakterdir.


  (profesor nimbus - 4 Haziran 2004 18:38)

 • comment image

  sali gunleri rtl'de yayinlanan dizi. columbo'nun en onemli taktigi aptal-saf polis edasiyla karsisindaki sucluyu "kucuk daglari ben yarattim" havasina sokmasi sonra da "nasil kodum amaaaaa" seklinde aciklarinin hepsini teker teker saymasidir. columbonun gunumuz versiyonu için (bkz: monk)


  (subsonic - 18 Ağustos 2004 12:45)

 • comment image

  bir cinayeti şöyle çözmüştür;
  katile cinayet saati nerede olduğunu sorar. katil cinayet saati bir barda içki içtiğini ve eve arka kapıdan girdiğini söyler. önce yer gibi yapar. buruşuk pardösüsü ve ağzında sigarası ile ikna olmuş da gider gibi yapar. kapıdan aniden dönerek alakasız "kaç çift ayakkabısı" olduğu sorusunu sorar. şasıran adamı o dakka şapa oturtur. ayakkabısı çamurludur. bahçe toprağının üzerinde ayak izleri vardır. bahçe ise evin ön tarafındadır. adamın yalanını o dakka yüzüne çarpar. katili bulur ama hiç havaya girmez. sigarasını tüttürmeyle meşguldur. sanki aylarca yıkanmayan bir adam görüntüsündeki unutulmaz dizi kahramanıdır.
  sesiyle bu diziyi türk halkına (bkz: savaş başar) sevdirmiştir.


  (golf fsi - 9 Mart 2005 17:04)

 • comment image

  ismi asla telaffuz edilmeyen, ismini soranlara lieutenant yanitini veren karizmatik abi.. ilk isminin telaffuz edilmemesi hayranlarini elbette durduramamistir.. bu ulvi bilgiye ulasmak isteyen bir manyak, cabasinda basarili olmustur.. karizmatik abimiz bir bolumunde kimligini uzatir karsisindakine, iste bu bolumu dvd'den seyreden manyagimiz tam bu sahneyi dondurmus, daha sonra goruntuyu yakinlastirmistir.. kimlikteki isim hanesinde frank yazmaktadir..

  not: colombo, nasil kodum ama durruuuk..


  (cemster - 29 Ocak 2006 03:05)

 • comment image

  aptala yatmak en birinci esrar cozme yontemi olarak kullanan anti kahraman. paltosunun, purosunun arkasinda bile ezik gorunmeyi inatla surduren, iki uc cumlede bir kilibik oldugunu ima eden, kulustur bir araba kullanirken, suphelilere yalvar yakar olup, yalakalik ederek hic suphelerini cekmeden agizlarindan laf alan, butun bu zavalli gorunuse ragmen son derece zeki, bir o kadar da karizmatik lieutenant.


  (arundati - 20 Ağustos 2006 23:39)

Yorum Kaynak Link : komiser columbo