Süre                : 2 Saat 19 dakika
Çıkış Tarihi     : 10 Eylül 2021 Cuma, Yapım Yılı : 2021
Türü                : Cinayet,Drama,Heyecanlı
Taglar             : stillwater oklahoma,Baba kızı ilişkisi,Başlığında şehir adı,city name as title,Başlığın konumu
Yönetmen       : Thomas McCarthy (IMDB)
Senarist          : Thomas McCarthy (IMDB),Marcus Hinchey (IMDB),Thomas Bidegain (IMDB)(ekşi),Noé Debré (IMDB)
Oyuncular      : Matt Damon (IMDB)(ekşi), Camille Cottin (IMDB), Abigail Breslin (IMDB)(ekşi), Lilou Siauvaud (IMDB), Deanna Dunagan (IMDB), Idir Azougli (IMDB), Anne Le Ny (IMDB)(ekşi), Moussa Maaskri (IMDB)(ekşi), Isabelle Tanakil (IMDB), Naidra Ayadi (IMDB), Gilbert Traina (IMDB), Pierre Piacentino (IMDB), Hamza Baggour (IMDB), Jean-Marc Michelangeli (IMDB), William Nadylam (IMDB), Nassiriat Mohamed (IMDB), Mahia Zrouki (IMDB), Mama Bouras (IMDB), Adel Ferrat (IMDB), Bastien d'Asnières (IMDB), Céline Defay (IMDB), Alban Casterman (IMDB), Jacques Kounta (IMDB), Pierre-Jean Taieb (IMDB), Chris Tomneer (IMDB), Paul Limonche (IMDB), Ludovic Marchand (IMDB), Shazad Latif (IMDB), Khalid Sabirh (IMDB), Jean-Pierre Gourdain (IMDB), Grégory Di Meglio (IMDB), Nicolas Dubus (IMDB), Jérome Care-Aulanier (IMDB), Michel Bompoil (IMDB), Louise Desmullier (IMDB), Kelly Bellacci (IMDB), Sarah Brooks (IMDB), Olivier Ho Hio Hen (IMDB), Olivier Cruveiller (IMDB), Victor Sansano (IMDB) >>devamı>>

Stillwater ' Filminin Konusu :
Durgun Su, işlemediği bir cinayetten dolayı tutuklanan kızını kurtarmaya çalışan bir babanın hikayesini konu ediyor. Kızının hapse girmesi ile büyük bir yıkıma uğrayan Bill, kızının yanında olabilmek için Oklahoma’dan Marsilya’ya gider. İşlemediğini iddia ettiği bir cinayet vakasından dolayı hapiste bulunan kızını içine düştüğü durumdan kurtarmak isteyen Bill, kendisini zorlu bir mücadelenin içine atar. Ancak onun işi hiç de kolay değildir. Bill, kültürel farklılıklar, anlayamadığı bir dilin önüne çıkardığı engeller ve karmaşık bir hukuk sistemi ile karşı karşıya kalsa da, kızını kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Kızını temize çıkarmaya çalışırken Marsilya’da tanıştığı bir kadın ve kızından da yardım alan Bill, bu süreçte kendini keşfetme yolculuğuna çıkar.


 • "oklahoma state university'nin bulundugu, oklahoma'nin birseye benzeyen nadir sehirlerinden (sehir denirse) biri"
 • "arap karşıtlığı ve ırkçılık ekseninde tekrar düzenlenen amanda knox hikayesi. fransa’nın bağcılar’ı marsilya‘da geçiyor."
Facebook Yorumları
 • comment image

  matt damon'ın başrolünde yer aldığı stillwater (durgun su), marsilya'da okuyan kızı allison'ın, işlemediğini iddia ettiği bir cinayetin zanlısı olarak tutuklanması sonucu kızını hapisten çıkarmak adına soluğu fransa'da alan bill isimli bir babanın hikâyesini anlatıyor.

  vizyon tarihi: 10 eylül 2021
  ithalatçı: tme films
  türkiye dağıtım: tme films
  tür: gerilim, dram, suç
  yapım yılı: 2021
  süre: 140 dakika
  ülke: abd

  filmin konusu:

  “kızının hapse girmesi ile büyük bir yıkıma uğrayan bill, kızının yanında olabilmek için oklahoma'dan marsilya'ya gider.

  işlemediğini iddia ettiği bir cinayet vakasından dolayı hapiste bulunan kızını içine düştüğü durumdan kurtarmak isteyen bill, kendisini zorlu bir mücadelenin içine atar.

  ancak onun işi hiç de kolay değildir.

  bill, kültürel farklılıklar, anlayamadığı bir dilin önüne çıkardığı engeller ve karmaşık bir hukuk sistemi ile karşı karşıya kalsa da, kızını kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

  kızını temize çıkarmaya çalışırken marsilya'da tanıştığı bir kadın ve kızından da yardım alan bill, bu süreçte kendini keşfetme yolculuğuna çıkar.”

  yönetmen: tom mccarthy
  oyuncular: matt damon, abigail breslin, camille cottin, deanna dunagan, robert peters, kyle jacob henry
  senaryo: tom mccarthy, marcus hinchey
  görüntü yönetmeni: masanobu takayanagi
  müzik: mychael danna
  kurgu: tom mcardle

  vizyon tarihi: 10 eylül 2021

  filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.


  (cskn1903 - 4 Ağustos 2021 13:26)

 • comment image

  matt damon'ın bir redneck'i canlandırdığı film. kariyeri boyunca birbirleriyle alakasız onca rolü canlandıran damon yanılmıyorsan ilk kez bir redneck'i oynadı. filmin de açık ara en iyi tarafı, damon. aktör; keçi sakalı, vücudu, bakışları, konuşmasıyla tam bir redneck'e dönüşmüş. damon rol için elinden gelen her şeyi yapmış ama rolü 2sa19dk'da bir türlü derinleşemeyince en iyi söylemle çabasına yazık olmuş. mccarthy kendisine tek boyutlu, sinema ve tv'de her ay denk geldiğimiz bir baba rolü paslamış. hakeza senaryoyu thomas bidegain gibi oldukça iyi bir senarist yazmış olmasına rağmen senaryonun da matah tarafı yok ne yazık ki.

  ortada sürprizsiz, heyecansız, bol klişeli bir "kızını yaban ellerden kurtarmaya çalışan taşralı beyaz bir baba" öyküsü var. bu öyküden liam neeson'lı aksiyon filmleri çıkarken bidegain-mccarthy ikilisi aksiyonsuz, düşük tempolu bir aile draması çıkarmışlar. yani taken'ı ve amanda knox cinayetini alıp oscar projesine dönüştürmeye çalışmışlar ama tarif ellerinde patlamış, tatsız bir şeye dönüşmüş. yukarıda da yazdığım üzere en büyük sorun, bill'in (damon) bir türlü derinleşememesi. karakter 2sa19dk'da değişiyor değişmesine de (aşık oluyor, kefaret olarak görülebilecek şekilde babalık yapmaya çalışıyor, fransızca öğreniyor), bir türlü derinleşemiyor. gerçi bu da haksız bir eleştiri oluyor sanki. yani sonuçta merkezde bir redneck var. amerika'nın güneyinde yaşayan, genelde ırkçı olan (siyahileri sevmezler), trump'a oy veren kesim... buradan alınan karakterin derinleşmesini beklemek saçma mı oluyor? galiba oluyor.

  aslında filmin de kaçırdığı bir fırsattı bu redneck'lik. evet, mccarthy bir redneck'in yaşamını yansıtabildiği kadar yansıtıyor, cümleler arasına bu kitlenin dünyaya bakışını dahil ediyor. misal fransız bir herif, arap ırkçılığı yapınca bill'in buna kızmaması veya bill'in sürekli dua etmesi veya bill'in "sanat sepet"ten anlamaması veya "bir değil iki silah"ının olması vs. bu ayrıntılar filme dahil edilmiş ama bunlar bilindik ayrıntılar. "bunların birden çok silahı var" klişesinin ötesine geçilmiş olsa, politikaya daha fazla yer verilse daha iyi bir film olurdu stillwater. öyle bir film olmuş ki amerika'nın taşrasında fransa'nın taşrasına inen bill'in buradaki zorluğu dille sınırlı kalıyor. halbuki öyküde işlenebilecek pek çok konu mevcut. bill'in redneck'liği, fransa'da yaşayabileceği diplomatik politik kültürel zorluklar ve nicesi... ama fırsat kaçmış.

  öte yandan amanda knox vakasını satır satır kopyalamış olmaları da bir diğer sorun. o kadar kopyalamışlar ki neredeyse amanda knox filmi denecek noktaya gelinmiş. knox da fırsatı kaçırmayıp filmi eleştirmişti geçtiğimiz haftalarda. ee ne gereği vardı bu vakayı bu denli kopyalamanın? neyse peki hiç mi artısı yok? damon ilk artı. öte yandan küçük kız da bu düşük tempolu dramayı çekilir kılıyor. bill'in biyolojik kızı ally'e iyi bir baba olmamasının kefaretini fransız kızın babalık boşluğunu doldurma çabasıyla veriyor. ki filmin en iyi işlenen tarafı da bu. ama bill'le ally'nin baba-kız bağı da yüzeysel kalmış, daha iyi işlenebilirdi.

  velhasıl spotlight'tan sonra mccarthy çıtaya düşürmeye devam ediyor. umarım sonraki filmi daha iyi olur.


  (sherlock holmes 90 - 21 Ağustos 2021 09:36)

 • comment image

  baya baya yaş alarak daha sakin roller seçerek kariyerine devam eden matt damon abimizin yüzü hürmetine izlediğim biraz ağır ilerleyen ama konusu kurgusu ve senaryosu itibarı ile sıkıcı ve aynı zamanda tutarlı bir film.

  --- spoiler ---

  açıkçası abd'nin propaganda makinesine dönmüş hollywood işlerinden birisini izledim.
  ta oklohoma'dan marsilya'ya okumaya giden başını belaya sokup mapus damına düşen hem lezbiyen olan hem de müslüman bir arap kızına aşık olan kızını kurtarmak için mücadele eden baba, adalet sistemi ile ilgili sorgulama, ab ülkeleri ve abd eyaletleri arasındaki kültürel farklar, bol bol yemek dualarına karıştırılmış hristiyan propagandası, kısa bir aşk hikayesi ve mutlu son.
  neredeyse tüm klişeler vardı.
  ---
  spoiler ---


  (techno infection - 23 Ağustos 2021 00:28)

 • comment image

  "durgun zekalı redneck baba fransa da" filmi.

  --- spoiler ---

  "arap sevgilisini öldürme suçundan marsilya da hapis yatan lezbiyen kızın babasının hikayesi" de diyebiliriz.

  redneck olmasına rağmen trump a oy vermemiştir. çünkü sabıkalı olduğundan oy kullanamamıştır...

  ---
  spoiler ---

  filmin sıkıcı olduğunu bile bile nedense pek sıkılmadan izledim.

  kendime ve notuma şaşırıyorum ama bence kötü bir film değil...

  7/10


  (canabag - 23 Ağustos 2021 16:57)

 • comment image

  almost famousta bas karakterin beraber tura cıktıgı muzik grubunun ismi. allman brothers'tan esinlenildigi soylenir. oturup gercekten de bir album dolusu parca yapmıslardır, cogu dinlenesidir, guzeldir.. (bkz: fever dog)


  (pumpkin - 15 Mayıs 2001 20:27)

 • comment image

  gerçek hayat gibi bir film.

  --- spoiler ---

  -gerçek hayat da filmin son 30 dakkasi gibidir. bir yanda beğendiğin kadın ve onun sevdiğin küçük kızıyla güzel bir hayat yaşarsın diğer yanda kızın için sonu felaketle sonuçlanabilecegini bildiğin hareketlere girersin. ve ya o ya bu derken bir yandan kalende gölü görürsün.

  -bir hollywood filminde insan finalde fransız kadınla kızın oklahoma'da bill'in evine geleceğini veyahut bill'in ilk marsilya uçağına atlayıp fransa'ya döneceğini ümit ediyor ama gerçek hayatta kısa da olsa mazide kalmış güzel bir aşk ve anıların mutsuzluguyla finalde the end yazısını görüyorsunuz. fransa'da geride kalmış bir aşk ve araya giren 10.000'lerce kilometrelik mesafe.

  -matt baba bu sefer 2 20 dakikalik uzun ve bir çoklarına göre baya sıkıcı gelecek bir filmi tercih etmiş. film tamamen saf dram. bu filme kim hangi kafayla polisiye suç filmi demiş hayret.

  -o amerikali kizin ergen tripleri beni deli etti. matt baba yerinde olsam zaten aslında gerçekten de katile azmettirici olan kızının ota boka bu triplerini gördükten sonra ne halin varsa gör deyip ömür boyu fransa'da aktris sevgilimle kalmayı tercih ederdim.

  -filmde bir yerde amerikalilarin meksikalilardan, fransizlarin afrikalı ve tunus/cezayir arap mültecilerden yaka bezdigini anlatan yerde herkesin aklına türklerin de suriyeli/afgan mültecilerden çektiği gelmiştir.

  -fransa'yi sevmem ve marsilya sanırm dünyanın en kasvetli, sıkıcı, varoş ve iç bayiltici memleketi olsa gerek.

  ---
  spoiler ---

  ezcümle baya uzun süresi ve durağan haliyle çoğunluk bu filmi beğenmez.


  (herkese benden cay shakira yok - 24 Ağustos 2021 22:22)

 • comment image

  arcanum'da kılıç ve zırhlarının kalitesiyle bilinen, karlı ve dağlık bir kasaba. tarant'ta da eşine rastlayabileceğiniz stillwater blade ile karakterinizin özelliklerine göer maksimum iki adet 40. seviye vorpal bunny summon edebilirsiniz.


  (jazzbass - 3 Şubat 2002 01:37)

Yorum Kaynak Link : stillwater