Süre                : 1 Saat
Çıkış Tarihi     : 12 Eylül 2013 Perşembe, Yapım Yılı : 2013
Türü                : Cinayet,Drama
Ülke                : İngiltere
Yapımcı          :  Caryn Mandabach Productions , Tiger Aspect Productions , British Broadcasting Corporation (BBC)
Yönetmen       : Otto Bathurst (IMDB), Tom Harper (IMDB)
Senarist          : Steven Knight (IMDB)(ekşi),Toby Finlay (IMDB)(ekşi),Stephen Russell (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Cillian Murphy (IMDB)(ekşi), Paul Anderson (IMDB)(ekşi), Iddo Goldberg (IMDB)(ekşi), Joe Cole (IMDB)(ekşi), Sophie Rundle (IMDB)(ekşi), Helen McCrory (IMDB)(ekşi), Sam Neill (IMDB)(ekşi), Annabelle Wallis (IMDB)(ekşi), Tony Pitts (IMDB), Ned Dennehy (IMDB), Kevin Metcalfe (IMDB), Paul Chadwick (IMDB), Jeffrey Postlethwaite (IMDB), Matthew Postlethwaite (IMDB), Charlie Creed-Miles (IMDB), Lobo Chan (IMDB), Andy Nyman (IMDB), KunjueLi (IMDB), Tommy Flanagan (IMDB), Tom Vaughan-Lawlor (IMDB), Perry Fitzpatrick (IMDB), Natasha O'Keeffe (IMDB), Emma Pearce (IMDB), James Bryhan (IMDB), Allan Hopwood (IMDB), Hugh O'Brien (IMDB), Ernest Vernon (IMDB)

Peaky Blinders (~ Birmingemska banda) ' Dizisinin Konusu :
İngiliz yapımı bir dizi olan Peaky Blinders, on dokuzuncu yüzyılın son yarısı ile yirminci yüzyılın başlarında geçmekte olan bir öyküyü konu almaktadır. Tür olarak dram türünde yer alan dizide Cillian Murphy ve Sam Neill gibi önemli oyuncular yer almaktadır. Dizi de bir çete, mafya ve bu mafyadan sorumlu olarak görev yapan bir polis şefi konu alınmaktadır. Bir dönem dizisi olarak adlandırabileceğimiz yapımda tarihsel öğelere ve tarihsel dönem içerisindeki yapılara dikkat çekilmiştir. O dönemin çetelerini ve çeteler ile halkın mücadelesini güzel bir biçimde anlatan dizi, kostüm, çevre, eşya olarak da tam olarak anlatmak istediği dönemi yansıtmaktadır. Dönem dizilerinin en önemli sorunu olan tarihsel uyum bu dizide oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Dram ve aksiyon türünde dizi sevenler ve bu dizi türünün tarihsel dönem olarak yansıtılmasından hoşlananlar için oldukça harika bir dizi olan Peaky Blinders o tarihlerdeki çete, mafya olgusunu iyi bir şekilde işlemiştir. Bu diziyi izlemek için bir başka nedeniniz ise o tarihlere bir tanıklık yapabilmek olabilir.

Ödüller      :

BAFTA:Best Drama Series


 • ""everbody is a whore, we just sell different parts of ourselves" diyen bir adet thomas shelby karakterine sahip dizi. iyi ki internet diye bir şey var da böyle muazzam yapımları izliyoruz amk."
 • "4. sezonu cekimlerine 2017 mart'da başlanacakmış. acele etmeseydiniz anasını satim."
 • "dizide sigara içilen her sahnede bilerek ve istenerek sigaranın yanarken çıkardığı ses konulmuş.garip ama ince bir detay"
 • "hakkında bu kadar az entry girilmesine çok şaşırdığım mükemmel dizi. don't fuck with the peaky blinders"
 • "(bkz: don't fuck with peaky blinders)(bkz: polly)"
 • "thomas shelby bara doğru ilerlerken çalan şarkı (merak eden olur belki) white stripes'tan i think i smell a rat. şimdilik müzikleri konuşulan dizi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  cillian murphy'nin oyunculuğuna yine ve yeniden hayran kaldığım dizi. suits'den sonra, en çok viski tüketilen diziler listesine girerek; gönlümü ayrıca kazanmıştır.

  tamamını bitirdiğimde, çalan şarkıların en iyileri için geriye dönüp liste yapacağım.
  detaylı yorumlar mutlaka olacak.


  (pikolata - 19 Mart 2017 21:40)

 • comment image

  "everbody is a whore, we just sell different parts of ourselves" diyen bir adet thomas shelby karakterine sahip dizi. iyi ki internet diye bir şey var da böyle muazzam yapımları izliyoruz amk.


  (slhmlr - 26 Şubat 2017 00:37)

 • comment image

  dizi muhteşem. görüntü yönetimi, oyunculuklar, atmosfer, senaryo her şey ama her şey muhteşem. bir dönem dizisinde ne ararsanız var. yapımcı resmen reklamını ulusal kanalda bir yemek programında bedavaya yaptıracakmış restoran sahibi gibi heves etmiş. yönetmen doya doya anadolu ekibinin geleceğini öğrenen pideci gibi hazırlıklar yapmış. normalde müşterisine hazırladığı pideye 50 gram ne idüğü belirsiz et koyan usta kameraları görünce coşayazıp bi kilo kavurma, bi kilo kuşbaşı, yarım kilo da pastırmayı laps diye döşer ya. hah işte senarist ve görüntü yönetmeni de tam o usül çalışmışlar. oyuncular ise üstüne yarım kilo tereyağ eritip üç tane de yumurta kırmış. dizi izlerken insanın canı viski-sigara tüketip birilerini pataklamak ister mi lan?

  diziyi sözlükte pek kimsenin siklememiş olması ayrı bir güzellik katmış. başlık misler gibi tertemiz. neredeyse yarak kürek bir tane bile entry yok. o vakit adete uyarak başlığa gelenlere bok püsür değil biraz biraz ek bilgi vereyim.

  evvela peaky blinders nedir? sorusunu yanıtlayayım.

  bu konuda iki farklı görüş var. dizi her ikisine birden değiniyor. peak, bizim ecevit kasketi, emmi şapkası veya rafet el roman şapkası dediğimiz ürünün britanya ingilizcesindeki karşılığıdır. ilk iddia diziden de hatırlayacağınız üzere bütün ekibin aynı şapkayı takması ve arka kısımlarına yerleştirilen jiletlerle bir saldırı silahı olarak kullanmalarından geldiği yönünde. kasketi ön tarafından tutup düşmanın gözlerine savurmak suretiyle kör ettikleri için blinders diyorlarmış. yani kasketle sikertenler gibi bir anlama sahipmiş.

  bir diğer iddia ise o dönem her çetenin kendisine has tarzlarla tanınmış olmaları. örneğin dizide italyanların kendilerine has bir tür fötr şapka takması veya bir kesim ingiliz çetelerinin boater şapka takmaları gibi. şapka elzem değil. kravat, ceket, pantolon askısı gibi diğer bir çok aksesuar olabiliyormuş. mevzu belirli tipte giyinerek hangi çeteye mensup olduğunu göstermekmiş. bizim ekipte bu ascot veya peak cap ile tanındığı için böyle kalmış diyorlar. blinders ise rakip çetelere göz dağı vermek için kullanılan korkutucu bir lakap. dizide zaten bolca gördüğünüz üzere her çetenin bir yöntemi var. kimisi kulak keserken kimisi diş söküyor. bizimkiler de kör ediyor işte. illa jiletli şapkayla olmasına lüzum yok. yakalarsak gözünüzü oyarız mesajı vermek istiyorlar.

  gerçek hayatta böyle bir çete varmı?

  bu isimle anılan bir grup var fakat hiç biri akraba veya aile değiller. ayrıca meşhur oldukları dönem birinci dünya savaşı öncesine ait. savaş sonrası peaky blinders ismi yerine genellikle birmingham çeteleri olarak anılmışlar. dizinin esinlendiği karakterler şu fotoğraftaki bıçkın delikanlılar. bir çok suç işlediklerine dair dedikodu var fakat geneli hırsızlık, adam yaralama gibi nispeten hafif suçlardan hüküm giymişler. hiç bir çingene çetesinin dizide olduğu gibi piyasayı ele geçirmişliği, büyük gangster olmuşluğu yokmuş. ikinci dünya savaşı öncesi bütün avrupa ve abd'de olduğu gibi italyan mafyaları daha etkin olmuşlar.

  triviaları ise şöyle:

  - peaky blinders aslında 1890'lı yıllarda meşhurmuş. 1920'li yıllarda benzer çeteler çoğalmış ve genelde "birmingham çeteleri" olarak adlandırılıyorlarmış. sokakta brummagem boys denildiği de olurmuş.

  - david bowie dizinin büyük bir hayranıymış. yapımcı konuyu öğrenince baş rolümüz cillian murphy'nin taktığı şapkayla fotosunu çektirip bowie'ye göndermiş. (yalnız yapımcı tam bir çingeneymiş hakkaten. insan en azından şapkadan bi tane gönderir, kendi fotoğrafını göndermek ne amk?) neyse daha sonra bowie de blackstar albümünün üçüncü sezonda soundtrack olarak kullanılmasına izin vermiş. albüm çıkmadan önce bir kopyasını yapımcıya göndermiş ve bir kaç gün sonra hakkın rahmetine kavuşmuş. dizinin sonunu göremeden gitmiş olması kötü oldu.

  - nick cave'de bowie gibi diziden kuruş almadan müziklerinin kullanılmasına izin vermiş. ne de güzel etmiş. genel teması olan red right hand kadar bu diziye uyan bir parça olamaz sanırım. aynı parçanın daha önce x-files, dumb and dumber ve scream serisinde kullanıldığını düşünürseniz bu kez gerçekten hak ettiği yerde kullanıldığını anlarsınız.

  - dizinin en çok eleştirilen tarafı kullanılan aksan olmuş. bir çok ingiliz, dizinin amerika pazarında rahat satılabilmesi için böyle bir aksan uydurduklarını düşünüyormuş fakat bir çok uzman ve tarihçi dönemin birmingham aksanının gerçekten böyle olduğunu söylemiş.

  - ikinci sezonda at yetiştiricisi rolünde olan charlotte riley gerçek hayatta tom hardy ile evli. tom hardy ise dizide yahudi alfie solomons rolünde oynuyor. baş roldeki cillian murphy ve tom hardy daha önce iki yapımda daha beraber rol almışlardı. ikiliyi daha önce inception ve batman the dark knight rises'da görmüştük.

  - dizide kullanılan çingene dili gerçek değilmiş. aralarında romence konuşuyorlarmış.

  - winston churchill, dizide icra ettiği görevi sadece 1910 senesinde kısa süreliğine yapmış.

  - küçük kardeş john shelby ve kuzen finn cole gerçek hayatta kardeşlermiş.

  - çekimlerin büyük kısmı birmingham dışında yapılmış.

  - yapılan araştırmada dizi tarihinde bölüm başına ve totalinde en çok viski - sigara tüketilen yapım olduğu istatistiklerle kanıtlanmış. mehehe. istatistik veya resmi bir araştırma yok. burasını kaba etlerimden uydurdum fakat araştırması yapılsa bile sonucunun değişeceğini düşünmüyorum. sadece bir bölümde 37 bardak viski içildiğini gördükten sonra kesin kanaat getirdim.

  edit: en çok viski-sigara mad men dizisinde tüketildi veya bununla yarışır şeklinde mesajlar geldi. oturduk tartıştık, internetten baktık filan derken kesin bir sonuca varamadık fakat peaky blinders rahat önde gibi duruyor.

  şu habere göre mad men'in 7 sezon yani toplam 98 bölümünde 369 bardak alkol 942 adet sigara tüketildiğine dair kesin bilgi var.

  peaky blinders'da ise eğer cillian murphy sıkmıyorsa sırf ben 3000 sigara içtim demiş. onun da haberi şurada. sadece 18 bölümde kendi başına thomas shelby karakterinin yüze yakın viski tükettiğini düşünüyorum. buna ruh hastası biladerlerini, bar sahnelerini filan ekleyince rahat mad men'in eline verir diyorum. üç beş dakikalık rollerinde kendi başına tom hardy bile 8-10 bardak götürdü zaar.

  not: eğer birisinden kesin rakam gelmezse, dizinin bütün bölümleri tekrar izlendiği bir vakit kaç bardak viski tüketildiği tarafımdan not edilecek ve işbu entrye edit girilecektir.


  (shinigami ryuk - 24 Ocak 2017 19:38)

 • comment image

  4. sezonu cekimlerine 2017 mart'da başlanacakmış. acele etmeseydiniz anasını satim.


  (opridon - 2 Ocak 2017 22:34)

 • comment image

  izlenmek için değil de sanat icra etmek için çekildiğini düşündüğüm ingiliz dizisidir.
  her bölümünün her sahnenin özenle hazırlanıyor olsa gerek.
  hannibal'dan sonra bu dizi ilaç gibi geldi. eğer dizi izlemek için tek şartınız dizinin popüler olması değilse tavsiye ederim izleyin.
  ayrıca oyuncuların performansları da çok çok iyi.


  (humanistpsikopat - 14 Temmuz 2016 13:13)

 • comment image

  --- spoiler ---

  3.sezon final bölümündeki alfie'nin thomas'a çektiği nutuk dizinin en efsane sahnelerinden birisi olabilir. sırf o sahne için bile o role tom hardy seçilmiş olabilir. ikinci sezondan itibaren böyle para için yemediği bok, altına yatmadığı güç kalmayan thomas'a herkesin içten içe söylemek istediği şeylerdi.

  he ama arthur shelby öyle mi. gerçekten gereği kadar kibar.
  ---
  spoiler ---


  (yiyorsa bunu da ucur - 13 Temmuz 2016 00:13)

 • comment image

  ömrümde duyduğum en güzel tespitlerden birine şahit oldum ben burada. aunt polly, geri dönme sözü verip şehirden kaçan sevgilisinden hamile olan ada'ya hitaben:

  "the baby's a bastard, you're a whore, but there's no word for the man who doesn't come back."

  türkçe meali: bebeğin piç, sense bir orospusun. ama gidip de dönmeyen o adam için bir sıfat yok.

  pii...


  (bu komedi oyun bitti - 12 Şubat 2016 03:53)

 • comment image

  türü dram, tarihi, polisiye olan, ingiliz yapımı, müzikleriyle de gayet kaliteli bir dizi.

  --- spoiler ---

  polly'nin oğlu michael'ın gözünden zeka akıyor adeta, adam gangster olarak doğmuş haberi yok, yeni sezonlarda neler yapacak merak ettiriyor.

  bir de dizide nefret ettiğim karakterlerin başında yer alan müfettiş campbell, polly tarafından vurulunca pek bir mesut oldum. (helal ossun polly)

  “don't fuck with the peaky blinders.”

  ---
  spoiler ---

  yeni sezonu merakla bekliyoruz.


  (limy - 16 Ocak 2016 01:18)

 • comment image

  hayatımda bu kadar boktan türkçe altyazı görmedim. chicken translate diyeceğim ama chicken translate bile değil. o kadar kötü. ingilizce bilenler doğrudan ingilizce altyazı ile izlesin, bilmeyenler de bu türkçe altyazılarla(!) diziyi piç etmesin, sahici türkçe altyazıyı beklesin. az buçuk ingilizcemle ben bile daha iyi çevirirdim. öyle hatalar var ki, diziyi beraber izlediğim tek kelime ingilizce bilmeyen arkadaşıma kayıp koparttı. ne diyor lan bunlar bi bok anlamıyorum noktasına geldi.
  birkaç örnek verecek olursak:

  --- spoiler ---

  ingilizce orijinali:
  you think my campaign against shelby has become personal?

  muhtemel türkçesi:
  shelby'ye karşı verdiğim mücadelenin kişisel bir hâl aldığını mı düşünüyorsun?

  türkçe çevirisi(!):
  senin adına shelby ile kişisel bir mücadele düşünüyorum.

  ---------------------------------------------------

  ingilizce orijinali:
  "spot-on", as they say in london society.

  muhtemel türkçesi:
  londra'da dedikleri gibi, "nokta atışı".

  türkçe çevirisi(!):
  dedikleri gibi, "tam isabet" londra toplantısı.

  ---------------------------------------------------

  ingilizce orijinali:
  ı'd say our little truce is proving productive for both of us, ınspector.

  muhtemel türkçesi:
  aramızdaki ufak ateşkesin ikimiz içinde kazançlı olduğunu söylemeliyim, müfettiş.
  "proving productive" özel bir kalıp mı bilmiyorum. ama değilse kazançlı olduğunu ispatlama gibi anladım ben. bilen suserler aydınlatsın.

  türkçe çevirisi(!):
  küçük bir ateşkes önerebilirim. ikimiz içinde faydalı olacaktır.

  ---------------------------------------------------

  ingilizce orijinali:
  ı get the information and protection and you... well, you get bolsheviks.

  muhtemel türkçesi:
  ben bilgi alıp, koruma elde edeceğim. sen de bolşevikleri yakalayacaksın.

  türkçe çevirisi(!):
  bilgi almalıyım seni ve onu korumak için. pekala‚ sana bol şans.

  bütün dizi böyle devam ediyor.

  edit:
  bu da bonus olsun. lan bu kadar da olmaz. herifin adı erasmus lee. o da fransadaydı diyor, savaşı kastederek. tamam diziyi izlememiş çeviren arkadaş onu anladık da, en azından bi ingilizce script'e bak bari.

  ingilizce orijinali:
  erasmus lee was in france.

  türkçe çevirisi(!):
  lee erasmus için fransa'daydı.

  ---
  spoiler ---


  (battal gemalmaz - 15 Haziran 2015 14:13)

 • comment image

  jenerikte nick cave-red right hand çalan, jack white'lar arctik monkeys'lerle distortion manyağı yapan, sadece müzikleri için bile izlenebilir ve sevenleri için çok eğlenceli ingiliz aksanlarıyla dolu güzel dizi.


  (recluseinist - 22 Ocak 2015 13:55)

 • comment image

  dizi konusunda kimsenin ingilizlerin eline su dökemeyeceğini bir kez daha gösteren efsane. ayrıca sherlock diye ağlayarak, yoksunluk krizine girdiğim dönemde ilaç gibi gelip imdadıma yetişendir.

  cillian murphy başlı başına diziyi sırtlamış götürmüş, kimse buna itiraz edemez ama paul anderson'ın da hiç aşağı kalır yanı yok. o nasıl bir oyunculuktur ben hala çözemedim.
  --- peaky blinders s2xe4 ---

  bunların barı basıp içeri girdikleri sahne okullarda ders olarak filan okutulsun. hem ayrıca o nasıl güzel aksan o nasıl bir konuşmadır. böyle psikopat bir karaktere bile çılgınca sempati duymamı sağladı yemin ediyorum. hem o sahnede 'this place is under new management… by order of the peaky blinders,’ diye bağırışı tamamen noktayı koydu.

  ayrıca bu bölümde tom hardy de alflie solomons rolünde döktürmüştü. akıl dolu diyaloglarla örülü süper bir bölümdü.
  ‘i know what i know, you know? if you don’t know, you don’t fucking know, do you?’ – aflie solomons
  bölümün şarkısı da pj harvey'den
  --- peaky blinders s2xe4 ---


  (perec - 24 Kasım 2014 21:24)

 • comment image

  kulaktan kulağa yayılarak yavaş yavaş popülerleşecek, sonunda efsane olacak bir dizi. popüler değilken keşfedip izlemiş olmak gereksiz bir keyif veriyor nedense.

  görüntü yönetmenliği, müzik tercihleri, oyunculuklar, senaryo...sıkıldım tek tek yazmaktan. kısaca her şeyiyle harika bir iş çıkmış ortaya.

  peaky 'fuckin' blinders!


  (taxirat - 8 Kasım 2014 19:54)

 • comment image

  zannedersem hakettiği değeri yalnızca burada değil, yayınlandığı ülkede de göremeyen dizi. ikinci sezonunun altyazılarının çıktığını görmek güzel, ben de kendi adıma teşekkür ediyorum çevirmen arkadaşlara. bir de ilk sezona da aynı arkadaşlar ya da bir başkası el atarsa harika olur. aklımdan çıkmıyor o çeviri. bir insan hem ingilizce hem de türkçe bilmeyip neden ingilizce-türkçe çeviri yapar ki.


  (pilav adam - 6 Kasım 2014 21:35)

 • comment image

  malum sitelerde ilk sezonu için rezalet bir altyazısı bulunan, ikinci sezon için ise şimdiden iki bölüm geçmesine rağmen o rezalet altyazı bile bulunamayan muhteşem dizi. en çöp dizileri koştura koştura çeviren sevgili çevirmenler nasıl ıska geçiyor bu yapımı anlam veremiyordum ta ki şu başlıkta yorumların daha bir sayfayı bile geçmediğini görene kadar. olm niye izlemiyorsunuz şu güzelim diziyi?

  tom hardy geliyor ama biz başlayamadık hala ikinci sezona. artık aksanına kurban olduğumun britanyalılarının konuşmalarını çözmeye çalışarak izleyeceğiz bir şekilde napalım.

  ayrıca,
  (bkz: thomas shelby'nin askerleriyiz)


  (ecs - 13 Ekim 2014 13:36)

 • comment image

  hakkında yalnızca 23 entry girilmiş olması skandaldır.

  bir dizinin varlığından cnbc-e ve dizimax'te reklamını görünce haberdar olan casual tv izleyicileri yakında haberdar olur, entry sayısı artar. tom hardy geliyor.


  (chillin - 5 Ekim 2014 18:43)

 • comment image

  hele şükür dedirterek, geç de olsa başlamıştır. türkiye'de çok reyting alan bir yapım değil bilindiği üzere, umalım ki alt yazı çevirileri kısa sürede halledilebilir. malum, am göt meme ve ejderha olmayınca bir dizide o yapımın türkçe alt yazısı 'bi' ara' çevriliyor. iş ki hemen çevrilebilsin, bugünden izleyebilelim.

  yine de başladığını görmek güzel geldi sabah sabah.

  edit: game of thrones mu lan bu, inşallah hemen çevrilir demişim alt yazısı için. ah ulan peaky blinders! ne olurdu bir az am, göt, meme gösterseydin de bizim çevirmenler de hemen çeviriverselerdi alt yazını akşamına... bütün suç sende!


  (mermize - 3 Ekim 2014 08:13)

Yorum Kaynak Link : peaky blinders