Süre                : 44 dakika
Çıkış Tarihi     : 28 Eylül 2003 Pazar, Yapım Yılı : 2003
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Jerry Bruckheimer Television , Warner Bros. Television , CBS Productions
Yönetmen       : Alex Zakrzewski (IMDB)(ekşi), Kevin Bray (IMDB)(ekşi), Paris Barclay (IMDB), Holly Dale (IMDB)(ekşi), Roxann Dawson (IMDB)(ekşi), Chris Fisher (IMDB), Mark Pellington (IMDB), David Von Ancken (IMDB), Jeannot Szwarc (IMDB), James Whitmore Jr. (IMDB), David Barrett (IMDB), Agnieszka Holland (IMDB), Tim Matheson (IMDB), Marcos Siega (IMDB), Tim Hunter (IMDB), John Peters (IMDB), David Straiton (IMDB), Greg Yaitanes (IMDB), Emilio Estevez (IMDB), Nelson McCormick (IMDB), Karen Gaviola (IMDB), Bill Eagles (IMDB), Nicole Kassell (IMDB), Craig Ross Jr. (IMDB), John Finn (IMDB), Nathan Hope (IMDB), John F. Showalter (IMDB), Donald E. Thorin Jr. (IMDB), Marita Grabiak (IMDB), Deran Sarafian (IMDB), Bryan Spicer (IMDB), Rachel Talalay (IMDB), Allison Anders (IMDB), Paul Holahan (IMDB), Kevin Hooks (IMDB), Peter Markle (IMDB), Michael Schultz (IMDB), Steve Boyum (IMDB), Jessica Landaw (IMDB), Andy Garcia (IMDB), Seith Mann (IMDB), Carlos Ávila (IMDB), Peter Medak (IMDB), Janice Cooke (IMDB), Gwyneth Horder-Payton (IMDB), Jeffrey G. Hunt (IMDB)
Senarist          : Meredith Stiehm (IMDB)(ekşi),Veena Sud (IMDB)(ekşi),Liz W. Garcia (IMDB)(ekşi),Tyler Bensinger (IMDB)(ekşi),Greg Plageman (IMDB)(ekşi),Sean Whitesell (IMDB),Christopher Silber (IMDB),Gavin Harris (IMDB),Elwood Reid (IMDB),Jennifer Johnson (IMDB),Erica Shelton (IMDB),Stacy Kravetz (IMDB),Jan Oxenberg (IMDB),Karin Lewicki (IMDB),Andrea Newman (IMDB),Taylor Elmore (IMDB),Kim Newton (IMDB),Jay Beattie (IMDB),Dan Dworkin (IMDB),Kate Purdy (IMDB),Ryan Farley (IMDB),Adam Glass (IMDB),Denise Thé (IMDB),Chris Mundy (IMDB),Henry Robles (IMDB),Craig Turk (IMDB),Tom Pettit (IMDB),Kathy Ebel (IMDB),Elle Triedman (IMDB),Danny Pino (IMDB),Laurie Arent (IMDB),Gina Gionfriddo (IMDB),Samantha Howard Corbin (IMDB),Patricia A. Fullerton (IMDB),Craig S. O'Neill (IMDB),Nancy Pinkston (IMDB),Steve Sharlet (IMDB),Jason Tracey (IMDB),Elizabeth Randall Arredondo (IMDB),Kellye Garrett (IMDB),Joanna Lovinger (IMDB),Erica L. Anderson (IMDB),John Brian King (IMDB),Alicia Kirk (IMDB),Jerome Schwartz (IMDB),Hollie Overton (IMDB)
Oyuncular      : Kathryn Morris (IMDB)(ekşi), John Finn (IMDB)(ekşi), Jeremy Ratchford (IMDB), Thom Barry (IMDB)(ekşi), Danny Pino (IMDB)(ekşi), Tracie Thoms (IMDB)(ekşi), Nicki Aycox (IMDB)(ekşi), Susan Chuang (IMDB)(ekşi), Jonathan LaPaglia (IMDB), Josh Hopkins (IMDB), Tania Raymonde (IMDB), Raymond J. Barry (IMDB), Daniel Baldwin (IMDB), Bobby Cannavale (IMDB), Kevin McCorkle (IMDB), Terri Hoyos (IMDB), Doug Spinuzza (IMDB), Bonnie Root (IMDB), Keith Szarabajka (IMDB), Meredith Baxter (IMDB), Sonja Sohn (IMDB), Kenny Johnson (IMDB), Marisol Nichols (IMDB), Sarah Brown (IMDB), James Hanlon (IMDB), Brennan Elliott (IMDB), Mark Rolston (IMDB), Robin Weigert (IMDB), Justin Chambers (IMDB), Nestor Carbonell (IMDB), Johnny Messner (IMDB), Oren Williams (IMDB), Joe Penny (IMDB), Dondre Whitfield (IMDB), Anthony John Crane (IMDB), Susanna Thompson (IMDB), Alex Valente (IMDB), Michael Ironside (IMDB), Hawk Younkins (IMDB), Silas Weir Mitchell (IMDB) >>devamı>>

Cold Case (~ Anexihniastes ypotheseis) ' Dizisinin Konusu :
Cold Case is a TV series starring Kathryn Morris, Danny Pino, and John Finn. The Philadelphia homicide squad's lone female detective finds her calling when she's assigned "cold cases", older crimes that have never been solved.


 • "4. sezonu 18 şubat 2008 pazartesi günü saat 20:00'da yayınlanmış, ilk bölüm (rampage)müzikleri ve kurgusuyla yine alkış almış, ikinci bölümünü (the war at home) sabırsızlıkla beklediğim dizi."
 • "yayınlandığı süre boyunca sağlam senaryoya ve iyi müziğe -istisnasız- her bölümde doyurmuştur. vakit ayırdığınıza değil, hala izlemediyseniz vakit ayırmadığınıza pişman olursunuz."
 • "hepsini geçtim sırf müzikleri için bile izlenebilir hafıza yüklü dizi.(bkz: kathryn morris)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  abd ceza usul kanununda dava ve ceza zamanasimi kavramlarimin olmadigini gosterdiginden bilgilendiricidir de. goruldugu kadariyla en azindan adam oldurme suclari icin. turkiye de olsa 30 yil once islenmis cinayetten kimseyi yargilayip hapse atamazsiniz zira.


  (chate noire - 8 Nisan 2008 13:57)

 • comment image

  amerika'da ne kadar sağlam bir yapılanma olduğunu ve insanların hep aynı yerlerde yaşadıklarını gösteren dizi.

  bir keresinde 50 yıllık davayı çözüyorlardı. 50 yıl önceki mahallede oturmayı geçtim adamlar hala 50 yıl önceki evlerinde oturuyorlardı. ulan bizde olsa mahalle kökten yıkılır yenisi yapılırdı ve üstelik hiçkimse kalmazdı orada. herkes taşınırdı başka yerlere.


  (mewluth - 4 Mayıs 2008 19:44)

 • comment image

  eğer sağlam bi konu bulmuşlarsa asla yüzlerine gözlerine bulaştırmadan tertemiz mis gibi bi bölüm çıkarıyorlar ortaya. döneme ait şarkılar, flashbacklerdeki başarı ve ayrıntıları izleyeni çekiyor..

  bir de dedektif nick vera'nın ses tonu süper. kaan kural'ın biraz daha kalını*..


  (fuatturkrap - 20 Nisan 2010 12:07)

 • comment image

  dizi tarihinin sıradışı örneklerinden biri olmasına ve abd'de uzunca bir süre devam etmesine rağmen, ülkemiz insanına kendini beğendirememiş dizidir. bunu, cnbc-e izlenme oranları ve divxplanet'teki altyazılarının indirilme sayılarından anlamak mümkündür. zaman zaman kısırlaşsa da, sürekli belli bir seviyenin üstünü tutturmayı başararak gönlümde ayrı bir yer edinmiş dizidir.

  (bkz: ccdp)


  (zhang - 19 Şubat 2011 15:30)

 • comment image

  yayınlandığı süre boyunca sağlam senaryoya ve iyi müziğe -istisnasız- her bölümde doyurmuştur. vakit ayırdığınıza değil, hala izlemediyseniz vakit ayırmadığınıza pişman olursunuz.


  (mas o menos - 8 Nisan 2011 23:49)

 • comment image

  çalıştığı cast ajansına kafayı sıyırtmış olması muhtemel dizi.

  onun dışında konuların tarifi bellidir. her boku en ince detayına kadar hatırlayan tanıklarla, feyk üstüne feyk atıp ohaa dedirtmeye çalışan bir döngüsü vardır. 4-5 bölüm sonra sıkmaktadır.

  cc - en son seninle kavga ederken görmüşler?
  şüpheli - korumak için onunla kavga ediyormuş gibi yapıp oradan çıkardım sonra borçlu olduğu tefecinin evine bıraktım
  cc - sana borcu varmış en son senin yanına gelmiş?
  tefeci - hayatımı kurtarmıştı borcunu silmiştim ona para verip gönderdim eski karısına gideceğini söyledi
  cc - yanında parayla en son sana sana gelmiş?
  eski karı - tekrar aşık olmuştuk, yeni hayat kuracaktık, affetmiştim onu hapisten arkadaşının yardım edeceğini söylüyordu
  cc - hapisten arkadaşmışşsınız en son senin yanına ooooeeeeehhhhhhhhhhh

  her bölüm aynı terane...


  (gilbertus albans - 5 Mart 2011 11:32)

 • comment image

  --- spoiler ---

  6. sezonun son iki bölümünün tamamına pearl jam şarkıları döşeyerek kalplerdeki yerini pekiştirmiş dizidir. özellikle ilk bölümde indifference'ın kullanıldığı kısım ve son bölümün* finalinin black ile yapılması gözyaşı bezlerini hırpalamış olup... (bundan sonrası hıçkırıkla tıkanmadır).

  ---
  spoiler ---


  (farkindalik - 1 Ağustos 2010 23:12)

 • comment image

  -mahmut abiyi sen mi vurdun hayri?
  -yok abi ekmek çarpsın, hippiydik o zaman biz (hippi flashbacki). yanlız bi nuri ipnesi vardı o vurmuştur.
  -nuri, olay günü mahmut abiyle kapışmışsın?
  -yaw 20 sene öncesinin olayı o, hippiliği abartıp yengeni de paylaşmaya kalktı, o kadar. ama hakkı abi vardı bizim...

  benzer şeyler 6 kişi için daha konuşulur.

  -aa hayri vurmuş lan, ta en baştan yalan söylüyomuş

  şeklinde bütün bölümleri özetlenebilecek dizi. isimlerle ve flashback yapılan ortamla oynayıp işi bitiriyorlar. ama izletiyor kardeşim kendini, o ayrı..


  (nikiforov - 17 Haziran 2005 13:45)

 • comment image

  cold case'in sadece yıllar önce bitmeden kapanmış davaları değil, başroldeki antipatik polis kadını da tanımladığı dizi: çocukluğunda alkolik annesiyle zor günler geçiren ve sevgi defterini/dosyasını kapatan polisimiz küstah, terbiyesiz, saldırgan ve kırılgandır. neyse ki hırslı bi latino iş ortağı bulur da biz bunları öğrenmeye başlayabiliriz...

  polis eleştirisi konusunda without a trace'den çok çok daha başarılı. davaların o zamanlar poliste bu işlere bakacak yürek olmadığından ve kimi zaman da işin içinde olduklarından dolayı kapatılıverdiklerini tekrar tekrar ifade ediyo dizi... o açıdan önemli, "unamerican". bugünkü polisler de daha önce ifade ettiğim üzre çeşit çeşit kişilik problemleriyle yüklü. ama kapanmış dosyaların azizesi de deniyo kızımıza. (zaten azizeliğin başlıbaşına bi kişilik, hadi olmadı sağlık problemi olmadığı da söylenemez: hildegard von bingen)

  bir de bazı şeylerle -misal eşcinsellik- ancak onyıllar sonra yüzleşilebildiğini öneriyor ki doğru.*


  (lancome x - 11 Nisan 2005 12:45)

 • comment image

  polisiye dizilere çok değişik bir tat katmış harika dizi. her bölümde işlenen cinayetin yılına gideriz. dönemlerin dokusunu adeta nakşeder bize, o dönemlere ait leziz müzikler, şarkılar ve kostümler eşliğinde. her bölümdeki konuk oyuncuların çocukluk-gençlik-yaşlılıkları o kadar benzer ki birbirine, şaşırırsınız oyuncu seçimlerinin kalitesine. öyle bölümleri vardır ki, insanın boğazını düğümler; birçok dram filmine taş çıkarır. dönemleri yansıtmadaki başarısı, kaliteli senaryoları, müzikleri ve oyuncuları ile dört dörtlük ve farklı bir polisiyedir "cold case". özleyeceğiz kendisini...


  (laertes - 17 Mart 2012 01:31)

 • comment image

  without a trace'den çok daha iyi, daha çok, boomtown ile kıyas kabul edebilecek cnbc-e dizisi. geçmişte çözülmemiş davalar içinde merkezi veya kenarda bir yerde her zaman, ırk ayrımcılığı, kadın erkek eşitsizliği gibi konular çok daha derin şekilde ve çekimlerde de geçmiş zaman atmosferini yansıtmaya epey özen gösterilerek işleniyor. bir bölümde, parasız kaldığı için kızından ayrı başka bir şehirde bir genelevde ikamet etmek (çalışmıyor orda yanlız) zorunda kalan güzeller güzeli zenci kadının süt getiren beyaz adama aşık olması, kızının yaşadığı şehre evlenmek üzere kaçacakları akşam, beyaz adamın ırkçı arkadaşlarının kadına toplu tecavüzüne ve cinayetine sessiz kalması gibi zaten aşırı dramatik olayları, ekstra dramatize etmeme hassasiyeti göstererek anlatması takdire şayandır kanaatim. kadının torunu gelip cinayetin çözümüiçin başvuruyordu hatta. o kadar cold dosyaları yeniden açan ekibi konu almaktadır kendine bu dizimiz.
  geçen bölümlerden birinde de 2. dünya savaşı sırasında klasik ev kadını american womanlarının istihdam açığı nedeniyle fabriklarda işçilik yapmaya başlaması, çalışmak para kazanmak kavramı ile tanışıp, savaştan döndükten sonra onlarla bir ömür boyu mutlu mesut klasik aile hayatı yaşamayı planlayan kocalarını döndüklerinde şok etmelerini anlatıyordu.


  (poturgilinpotur - 28 Mart 2006 19:51)

 • comment image

  daha önce 1-2 kere denk gelip es geçtiğim ama az önce cnbc-e de yayınlanan bölümünü (2 gencin alışveriş merkezinde katliam yaptığı bölüm sanıyorsam s04e01) ağzım açık izlediğim dizi. sanırım lost 5. sezon bittiğinden beri ilk defa bu kadar sürükleyici bir dizi bölümünü gördüm. diğer hiçbir bölümünü izlememe rağmen sadece bu bölümüyle yapımında emeği geçen herkese sonsuz saygı duydum. helal olsun.


  (cigara boregi - 15 Ağustos 2009 05:51)

 • comment image

  mutlak şekilde doğruların söylendiğini gördüğümüz dizidir.

  olay olmuş, seneler geçmiş, bizim takımın tek seferde çözmesine bakılırsa geçmişin kazma dedektifleri gayet kolay olan davayı çözememiş, bir şekilde bütün iş sarışın ablamıza ve ekibine kalmıştır. tamam kabul.

  iyi de geçmişin bu kadar net hatırlanması nasıl oluyor birisi bana açıklasın. sorsan dün akşam ne yediğini bilemeyecek adamlar en ufak ayrıntıya kadar nasıl bir olayın tanımını yapabiliyor? onu da geçtim, bütün sorguya çekilen elemanlar neden mutlak suretle doğruyu söyler, veya sorguyu yapanlar neden her daim sorgulananlara inanır?
  - onu öldürdün öyleyse?
  - hayır öldürmedim.
  - ha pardon o zaman, buyrun gitmekte serbestsiniz.

  sadece katil yalan söyler, o da eninde sonunda diğerlerinin şaşmaz ifadeleri doğrultusunda yakalanır. dizinin sonunda katil tekrar sorguya alınır, cinayeti neden ve nasıl işlendiğini dedektiflerimiz zanlıya anlatır, zanlı salya sümük olur direk kabul eder. susma hakkını kullanan, avukatını çağıran ya da inkar edip başka bir hikaye yazan da olmaz. istisnaları oldu tabi ki ama yine de gidişat böyledir.

  ve daha da ilginci, oturup neredeyse her bölümünü keyifle izledim. bende de var bir arıza onu biliyorum.


  (yabgu - 12 Kasım 2009 22:34)

 • comment image

  güzel dizidir fakat sanırım bazı bölümleri yapay zekâ yazıyor. ya da artık sabrı tükendi senaristlerin.

  hikayeden prim yapamazlarsa duygu sömürüsüyle , oradan yırtamazlarsa "yaav u2'nun bir şarkısı vardı hafız, hani böyle son kıtada adamı mahvediyo...onu koysak mı fona" yöntemi ile dümeni sabit tutmayı deniyorlar.

  lan cinayet işlenmiş 1949'da. ırkçılık mevzuu sebebiyle genç bir zenciyi öldürmüşler. yıllar sonra birileri çıkıp "aydınlansın bu olay" diyor. sonra ekip "sen de bir hafta, ben diyeyim 10 gün" içinde geyikle, muhabbetle, laf kalabalığı ile olayı çözüyor. her sorguladıkları adam, kadın muhakkak bir başkasını işaret ediyor; herkesin hafıza pırıl pırıl. "evet nasıl unutabilirim, sümerbank modeli ayakkabılarını giymişti o gün" diye söze giriyor adam. yaş olmuş 96. sümerbank mı kalmış artık dede? nasıl hatırlıyorsun?

  adam ikinci dünya savaşından bu yana sakladığı sırrını geçtiğimiz hafta içerisinde ifşa etmiş oluyor. ortada dna yok, saç kılı yok, kamera kaydı yok, gümrük kaydı yok; paso laf var, paso konuşma var. bitiminde de bi gençlik haline bi şimdiki haline geçişler, pişman suratlar, buğulu gözler, nick cave, jeff buckley falan.

  neymiş? cold case olmuş sana closed case. bir gün ya csi ny ekibi bunların mekanı basıp "dalga mı geçiyorsunuz lan" diyip girişecek bunlara ya da cold case'çiler "fazla masraf çıkarıyorsunuz devlete, ilk önce konuşarak halledin.olmadı kullanırsınız bilgisayarı" diye ayarı verecek öbürsünkülere.


  (daldurdap - 8 Temmuz 2008 03:25)

 • comment image

  sadece 4-5 bölümdür seyreden biri olarak gözlemlediğim kadarıyla dizide verilmek istenen mesaj bundan 20 sene önce abd polis teşkilatının tırt olduğu, iki cümle kurmaktan bile aciz olduğudur.

  şöyle ki her bölümde kahramanlar ölen kişiyi son görenleri kronolojik sırayla çağırıp, iki tane soru soruyorlar ve 20 senedir çözülemeyen davayı çözüyorlar. ne bir kovalamaca var, ne bir çatışma. sakin sakin konuşuyorlar. demek ki son 20 senedir teşkilatta o kadar boş beleş adam görev almış ki iki soru sorup, iyi polis kötü polis ayağını yapıp davayı çözememişler.

  edit: dizinin her bölümün başında bir olay olduğu için davanın tekrar açıldığı doğrultusunda dürtüldüm. ama bu adamların kifayetsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. sen 20 sene çürümeyen, yokolmayan ipucunu nasıl bulamazsın arkadaş, o milletin vergileri ile alıyorsun sen o maaşı*. püüü rezil!


  (rippin corpse - 31 Mart 2008 20:58)

 • comment image

  - hayri, 20 yil once sen oldurmusun mevhibe'yi? yeni kanit cikti parmak izini bulduk
  + iyi olmus oldurduysem! ama ben oldurmedim. bi deyyus vardi mevhibenin kocasinin arkadasi muharrem, onla kavga ettilerdi mahalle birbirine girdiydi.
  - deme yav?

  ajanlar tin tin tin muharreme giderler.

  - lan muharrem, itiraf et sen destin mevhibe'yi! acimadan oldurdun geberttin!
  + anam avradim olsun saglam kariydi mevhibe, oldurduysem iki gozum onume aksin!
  - ne diye kavga ettiniz ozaman sokak ortasinda?!
  + yaniktim ben ona komser abi... sevdalanmisim, sorma... kocasindan ayrilsin diye israr ediyodum, o reddediyodu.
  - niye ayrilcakti kocasindan?
  + dovuyodu adam onu!
  - vay anasini? yuruyun lan kocasina gidiyoruz

  ajanlar tin tin mevhibe'nin kocasina giderler.

  + abiler valla ben oldurmedim!
  - sus pislik herif, dovuyomussun da zaten kadincagizi. hic mi acimadin, bik bik, dik dik...
  + ben dedim ona elli kere birak beni git basimdan diye gitmedi, kendi birakmadi beni!
  - haaade be??

  ajanlar dusunur, muharremin de ayni seyi soyledigini hatirlarlar. dusunurler tasinirlar mevhibenin manyak kocasina asik olduguna karar verirler. bu durumda katil mevhibeyi kiskanan muharremdir!

  ajanlar tin tin muharrem'e giderler.

  - muharrem simdi zktik ebeni! mevhibe kocasini terketmedi diye gozun dondu oldurdun kadini, itiraf et!
  + hayir! hayir! tek sucum sevmek! evet! oldurdum ama bi sorun niye! daha fazla dayak yemesin diye!
  - vay amina koyim!

  bu durumda herkes dogruyu soyledigi, kimse hicbi seyi saklamadigi icin olay cozuleverir. halbuki muharrem kucucuk bi yalanla kendini kurtarabilecektir ama cold case kanunu geregi kimse yalan soylemez.


  (twodimensionprism - 26 Temmuz 2008 01:15)

Yorum Kaynak Link : cold case