Süre                : 30 dakika
Çıkış Tarihi     : 18 Ocak 2009 Pazar, Yapım Yılı : 2009
Türü                : Komedi,Drama,Romantik
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  DreamWorks Television
Yönetmen       : Craig Zisk (IMDB)(ekşi), Craig Gillespie (IMDB)(ekşi), Jamie Babbit (IMDB)(ekşi), Tricia Brock (IMDB)(ekşi), John Dahl (IMDB)(ekşi), Brian Dannelly (IMDB), Mark Mylod (IMDB), Penny Marshall (IMDB), Adam Davidson (IMDB), Tommy O'Haver (IMDB), Adam Bernstein (IMDB), Bille Eltringham (IMDB)
Senarist          : Diablo Cody (IMDB)(ekşi),David Iserson (IMDB),Brett Baer (IMDB),Dave Finkel (IMDB)(ekşi),Jill Soloway (IMDB)(ekşi),Sheila Callaghan (IMDB),Alexa Junge (IMDB),Tracy McMillan (IMDB),Craig Wright (IMDB),Ron Fitzgerald (IMDB),Rolin Jones (IMDB),Christopher Santos (IMDB),Elizabeth Benjamin (IMDB)
Oyuncular      : Toni Collette (IMDB)(ekşi), John Corbett (IMDB), Rosemarie DeWitt (IMDB), Keir Gilchrist (IMDB)(ekşi), Brie Larson (IMDB)(ekşi), Patton Oswalt (IMDB)(ekşi), Michael J. Willett (IMDB), Michael Hitchcock (IMDB)(ekşi), Nate Corddry (IMDB), Matthew Del Negro (IMDB), Eddie Izzard (IMDB), Andrew Lawrence (IMDB), Bailey McAlevey (IMDB), Rowan McAlevey (IMDB), Valerie Mahaffey (IMDB), Aaron Christian Howles (IMDB), Keir O'Donnell (IMDB), Zosia Mamet (IMDB), Viola Davis (IMDB), Joey Lauren Adams (IMDB), Sammy Sheik (IMDB), Seth Gabel (IMDB), Pamela Reed (IMDB), Ashley Bell (IMDB), Jessica Chaffin (IMDB), Hayley McFarland (IMDB), Griffin Gluck (IMDB), Henry Monfries (IMDB), Shiloh Fernandez (IMDB), Fred Ward (IMDB), Frances Conroy (IMDB), Joel Gretsch (IMDB), Lance Barber (IMDB), Rob Moran (IMDB), Jessica St. Clair (IMDB), Gillian Vigman (IMDB), Bellamy Young (IMDB), Kathleen Noone (IMDB), Scott MacDonald (IMDB), Mim Drew (IMDB) >>devamı>>

United States of Tara (~ As Taras de Tara) ' Dizisinin Konusu :
Eşiniz veya anneniz bir gün 16 yaşında bir genç kız, ertesi gün tutucu bir ev hanımı veya Vietnam gazisi bir erkek gibi davransa ne yapardınız? Çoklu kişilik bozukluğu hastalığı olan Tara'yı anlatan dizide Toni Collette oynuyor.

Ödüller      :

Primetime Emmy Ödülleri:Primetime Emmy-Outstanding Main Title Design


 • "showtime'ın dexter ın yanında tanıttığı steven spielberg yapımı bir çoklu kişilik komedisi imiş kendisi."
 • "showtime'in dysfunctional bilimum karakterleri bize sevdirme cabasinin yeni bir urunu olan dizi."
 • "(bkz: sokakta hanimefendi mutfakta asci yatakta orospu)"
 • "küçük oğlanın gay olduğunun aile içinde nasıl anlaşıldığı ve kabul edildiği konularında diablo cody'nin kalemini ve zekasını takdir etmeyen taş olur."
 • "gittikçe güzelleşen, tadından yenmeyen dizi."
 • "(bkz: miracle fruit)"
 • "(bkz: united states of terra)(bkz: terra)(bkz: imperium)**"
 • "hastane sahnelerinde scrubsin setini kullanan en yeni sho harikası."
 • "kasım ayından itibaren türkiye'de foxlife 'ta yayınlanmaya başlayan enteresan bir dizidir."
 • "toni collette emmy'den sonra golden globe'u da kazanınca nihayet 2.sezonun 22 mart tarihinde başlayacağı duyuruldu."
 • "22 mart'ta 2. sezonu başladıktan sonra 3. sezona uzatılma kararı alınan aşmış dizi. değeri pek bilinmeyenlerden."
Facebook Yorumları
 • comment image

  hollywood'un yeni yıldızlarından, juno ile kalplerde taht kurmuş diablo cody tarafından yaratılan; steven spielberg tarafından yapılan dizi. toni collette her zaman yüzü ve duruşuyla bana garip gelen ve izlediğim her rolde garip duran bir kadındı. (bkz: the hours) (bkz: little miss sunshine) tara rolünde de biraz öyle. ama diablo cody'nin uçuk karakterlerine de zaten böylesi yakışıyor. aslında bu rol lauren graham'a gitse, dizi tadından yenmezmiş ya, neyse. dizide, ne zaman stresli bir durumla karşı karşıya kalsa, altbenliğindeki kişiliklerden birine sığınmayı adet edinmiş bir annenin hayatı anlatılıyor. yine cesur konular var. altbenliklerden biri 16 yaşında, biri erkek... tara'nın çocuklarından biri asi, diğeri eşcinsel. showtime'a yakışan bir meydan okuma adeta, "diğer dizilerden farklıyım ben" söylemi. güzel başladı, güzel gider umarım.


  (under rug swept - 3 Şubat 2009 17:59)

 • comment image

  zamanlaması harika dizidir.

  hani bundan birkaç sene evvel 2000l'erin başıyla birlikte gelen alternatif kişilikler, kişilik bölünmesi furyası geçtiğinden kesinlikle klişe damgası yemeyecek. bir fight club'dı bir identity'di yeterince eskide kaldı. bir de sanırım bu rahatsızlığın üzerine bu kadar eğilen veya komedi öğesi bu kadar ağır bir drama dizi hiç olmadı.

  elimizde bir adet en arızalısından klasik amerikan ailesi mevcut. ailede çok az get real'daki ailenin havası varsa da toni collette işleri büyük ölçüde değiştiriyor. bir bölüm t.'ye dönüşüp punk'ımsı kızıyla uçarılık yaparken bir bölüm alice olup the stepford wives'ın en hakikisi oluveriyor ve eşcinsel ve inek oğlunun başındaki problemleri kendi yöntemleriyle çözüyor. son kişilik buck ise tam bir redneck. hem de erkek.

  tara ise obsesif, takıntılı ve diğer kişiliklerine bürünerek ortamdan kaçıp sıyrılan bir karakter.

  bir ilginç nokta da dizinin bir bölümünün 22 dakika ile 40-42dk standartlarından sıyrılıp 30 dakika sürmesi. (buraya edit: showtime araya reklam almıyormuş, ondanmış. *)

  (bkz: united states of leland)


  (fang - 18 Şubat 2009 14:09)

 • comment image

  --- spoiler ---

  küçük oğlanın gay olduğunun aile içinde nasıl anlaşıldığı ve kabul edildiği konularında diablo cody'nin kalemini ve zekasını takdir etmeyen taş olur.

  ---
  spoiler ---


  (ruprect - 10 Mart 2009 12:04)

 • comment image

  aynen desperate housewives gibi aile yasamından kirli sırlar ve cozulesi gızemlere atlama gırısımleri yapan dızıdır. dızı sadece deli karı ve alt kımlıklerının komik maceraları değil, tara neden boyle oldu yonune kaymaktadır.


  (kikina - 11 Mart 2009 04:29)

 • comment image

  toni collette'in abartıldığını düşündüğüm dizi, kendisinin oyunculuğunu beğeniyorum ziyadesiyle ancak, rol zaten gerektirdiği çaba nedeniyle elbet takdir edilcek bir rol, aynı anda 4 kişiyi birden oynamak falan, iyi tamam ama tam dönüşüm anlarını ve özellikle buck karakterini biraz fazla yapmacık buluyorum. konusu da pek ilginç sayılmaz, sürekli bu tür sendromlar ve rahatsızlıkların kaymağını yiyen bir hollywood sistemi var ne de olsa önümüzde. ben şahsen tara'nın kocası rolündeki max için izliyorum diziyi. kendisinden de şurda bahsettim, (bkz: #16941445) evet bir akıllı televizyon yapımcıları kurbanıyım kabul ediyorum, ama yani bu kadar da olmaz ki.


  (onewayticket - 27 Eylül 2009 03:21)

 • comment image

  ismini duyup, hakkında 'yine aşırı milliyetçi amerika'lıların halt yemesi' dediğim diziydi ki, meğerse tara isimli çok kişilikli bir kadının durumunu anlatma amaçlıymış olay. önyargı fena bişii netekim.

  --- spoiler'ımsı ---

  toni colette'nin canlandırdığı (bunu yaparken de süper bir iş çıkarıyor) tara evli, iki çocuk annesi, ortayaşlı ve sanatçı normal şartlar altında gayet sıradan bir kadın fakat stres altında ve zayıf yakalandığı anda bünyesinde besleyip büyüttüğü alternatif üç karakteri ortaya çıkabiliyor. bunlardan biri buck. erkek, güney aksanıyla konuşuyor, vietnam gazisi olduğunu sanıyor, kavgacı, içkici ve kadınlara çok düşkün. hatta ve hatta tara sağ elini kullanmasına rağmen buck solak! diğeri t. 16 yaşında, ergen, hafifmeşrep, tara'nın çocuklarıyla arkadaş ve üzerlerinde kötü etkisi var. üçüncüsü ise alice. dindar, mükemmel evkadını, disiplinli, kibar olduğu kadar küstah da. sonraki bölümlerde sürpriz bir dördüncü alter ego da devreye giriyor, gimme adında. karakterler ortaya çıktığında tara onların yaptıklarını pek hatırlamıyor ve onlara müdahale de edemiyor ama çevresinde o sırada olan olaylardan da hafifçe haberdar gibi.

  --- spoiler'ımsı ---

  dizinin yaratıcısı, yapımcısı ve bazı bölümlerin de yazarı juno filminden bildiğimiz, sevdiğimiz diablo cody. işe para yatıranlar arasında büyük amca steven spielberg de var. seyredin, seyrettirin.


  (akvaryumdan pis pis bakan lepistes - 26 Aralık 2009 03:14)

 • comment image

  toni collette'in sahane bir oyunculuk cikardigi neseli dizi. yalniz bu sorunlu amerikan ailelerine illa bir gay sokma dusturu neden illa erkek cocuga vurduruyor piyangoyu anlamadim. lezbiyen kiz olsun bir kere de, degisiklik misali.


  (cileklicole - 11 Ocak 2010 22:25)

 • comment image

  toni collette emmy'den sonra golden globe'u da kazanınca nihayet 2.sezonun 22 mart tarihinde başlayacağı duyuruldu.


  (ruprect - 21 Ocak 2010 18:41)

 • comment image

  22 mart'ta 2. sezonu başladıktan sonra 3. sezona uzatılma kararı alınan aşmış dizi. değeri pek bilinmeyenlerden.


  (icdeddpeople - 25 Mart 2010 23:59)

Yorum Kaynak Link : united states of tara