Süre                : 23 dakika
Çıkış Tarihi     : 05 Eylül 1992 Cumartesi, Yapım Yılı : 1992
Türü                : Animasyon,Aksiyon,Macera,Aile,Bilim Kurgu
Taglar             : Gotham,Dc çizgi romanlar,paylaşılan evren,ömer türkcan,alfred pennyworth character
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Warner Bros. Animation , Warner Bros. Television
Yönetmen       : Kevin Altieri (IMDB)(ekşi), Boyd Kirkland (IMDB)(ekşi), Frank Paur (IMDB)(ekşi), Dan Riba (IMDB)(ekşi), Dick Sebast (IMDB)(ekşi), Bruce W. Timm (IMDB), Eric Radomski (IMDB), Kent Butterworth (IMDB)
Senarist          : Bob Kane (IMDB)(ekşi),Bill Finger (IMDB)(ekşi),Eric Radomski (IMDB)(ekşi),Bruce W. Timm (IMDB)(ekşi),Jerry Robinson (IMDB),Paul Dini (IMDB),Eddie Gorodetsky (IMDB),Laren Bright (IMDB),Sean Catherine Derek (IMDB),Archie Goodwin (IMDB),Michael Reaves (IMDB),Sheldon Moldoff (IMDB),Gerry Conway (IMDB),Brynne Stephens (IMDB),Mitch Brian (IMDB),Denny O'Neil (IMDB),Gardner Fox (IMDB),Randy Rogel (IMDB),John Calnan (IMDB),Neal Adams (IMDB),Steve Perry (IMDB),Alan Burnett (IMDB),Carmine Infantino (IMDB),Robert Kanigher (IMDB),Walter Simonson (IMDB),Norm Breyfogle (IMDB),Alan Grant (IMDB),Gene Colan (IMDB),Dick Giordano (IMDB),Len Wein (IMDB),Tom Ruegger (IMDB),Bob Brown (IMDB),Steve Englehart (IMDB),Don Newton (IMDB),Dick Sprang (IMDB),Jules Dennis (IMDB),Richard Mueller (IMDB),John Wagner (IMDB),Joe R. Lansdale (IMDB),Marty Isenberg (IMDB),Robert N. Skir (IMDB),Garfield Reeves-Stevens (IMDB),Judith Reeves-Stevens (IMDB),Garin Wolf (IMDB),David Wise (IMDB),Lee Elias (IMDB),France Herron (IMDB),Curt Swan (IMDB),Dennis O'Flaherty (IMDB),Frank Robbins (IMDB),Marv Wolfman (IMDB),Martin Pasko (IMDB),David Wood (IMDB),Beth Bornstein (IMDB),Vince Colletta (IMDB),Buzz Dixon (IMDB),Henry Gilroy (IMDB),Sam Graham (IMDB),Steve Hayes (IMDB),Chris Hubbell (IMDB),Samuel Warren Joseph (IMDB),Elliot S. Maggin (IMDB),Dennis Marks (IMDB),Ted Pedersen (IMDB),Mark Saraceni (IMDB),Carl Swenson (IMDB),Trevor Von Eeden (IMDB),Cherie Wilkerson (IMDB),Murphy Anderson (IMDB),Mike W. Barr (IMDB),Fred Guardineer (IMDB),Chuck Menville (IMDB),Mike Underwood (IMDB),Doug Moench (IMDB),Graham Nolan (IMDB),John Albano (IMDB),Kevin Altieri (IMDB),Tony DeZuniga (IMDB),Chuck Dixon (IMDB),Diane Duane (IMDB),Philip Morwood (IMDB)
Oyuncular      : Kevin Conroy (IMDB)(ekşi), Efrem Zimbalist Jr. (IMDB)(ekşi), Bob Hastings (IMDB)(ekşi), Loren Lester (IMDB), Robert Costanzo (IMDB), Mark Hamill (IMDB)(ekşi), Richard Moll (IMDB), Arleen Sorkin (IMDB)(ekşi), John Vernon (IMDB), Adrienne Barbeau (IMDB), Brock Peters (IMDB), Ingrid Oliu (IMDB), Neil Ross (IMDB), Paul Williams (IMDB), George Dzundza (IMDB), Melissa Gilbert (IMDB), Jeff Bennett (IMDB), David Warner (IMDB), Edward Asner (IMDB), Diana Muldaur (IMDB), Marilu Henner (IMDB), Helen Slater (IMDB), William Sanderson (IMDB), Ron Perlman (IMDB), Roddy McDowall (IMDB), Linda Gary (IMDB), Roger Rose (IMDB), John Glover (IMDB), Clive Revill (IMDB), Marc Singer (IMDB), Ed Begley Jr. (IMDB), Matt Landers (IMDB), Jim Cummings (IMDB), Kate Mulgrew (IMDB), Hal Rayle (IMDB), Pat Fraley (IMDB), Michael Ansara (IMDB), Murphy Cross (IMDB), Robert Ito (IMDB), Earl Boen (IMDB) >>devamı>>

Batman: The Animated Series (~ Batman: Animasyon Serisi) ' Dizisinin Konusu :
Batman: The Animated Series is a TV series starring Kevin Conroy, Loren Lester, and Efrem Zimbalist Jr.. The Dark Knight battles crime in Gotham City with occasional help from Robin and Batgirl.


 • "son sezonu 97'de yayınlanmış ismi the new batman adventures olarak değişmiştir.son sezonda bazı çizim farklılıkları olsada bölümler önceki sezonlar kadar iyidir."
 • "bir çizgi filmi değil de bir çizgi roman'ı izliyormuş hissini veren en iyi çizgi uyarlama."
Facebook Yorumları
 • comment image

  gelmiş geçmiş en iyi çizgi film serilerinden biri. danny elfman'ın da katkılarıyla yaratılmış en karanlık çizgi film atmosferlerinden birine sahiptir bu seri. ayrıca kendi içinde bir karakter yaratıp da başarısıyla o karakterin orjinal evren'e eklenmesini sağlayan bildiğim tek uyarlama eser.
  (bkz: harley quinn)

  edit: soundtrack shirley walker'a ait, ancak danny elfman'ın da katkısı var.


  (sambalici - 19 Temmuz 2008 20:40)

 • comment image

  pantolon çizimleri bol kesimdi bu dizide; bruce wayne'in giydiği takım elbiseler zengin dururdu.
  nedense cine5'de de yayınlandığını anımsıyorum*; lâkin bunun nedeni, zamanında o kanalda seyrettiğim çizgi filmlerin çocuklardan ziyade büyüklerin ilgisini çeker potansiyelde olması olabilir.
  çizgi filmden öte ciddi bir yapım gibiydi batman: tas.
  alakalı olması açısından:
  (bkz: the new batman adventures)


  (yuzuklerin beyefendisi - 20 Temmuz 2008 02:31)

 • comment image

  bugünlerde tekrar izliyorum da, hakikaten çocuklar için ağır gelecek derecede bildiğimiz karanlık batman tonuna sadık kalmış bir seri. muhteşem müzikleri ile yaratılan atmosfer zaten inanılmaz da, tim burton karanlığındaki bölümleriyle de akıl alıyor. zaten biri primetime olmak üzere 2 emmy kazanmış bir çizgi seriden bahsediyoruz, batman aşıkları için hazine değerinde bu seri.


  (sambalici - 9 Eylül 2008 14:08)

 • comment image

  gotham'ın bildiğimiz dünyadan oldukça farklı bir evrende olduğu bir seridir bu. çünkü arabalara bakarsınız 50'ler, 60'lar etkisini taşır, şehir zaten gotik bir mimariye sahiptir**. ama batman'in yeri gelir laptop'ı olur, yeri gelir izlediği televizyon siyah beyazdır. hata vardır demiyorum, kendine ait bir tarzı vardı vardır bu serinin ve kesinlikle kendi tarzına sadık kalır.

  sadece batman'in değil, onun düşmanlarının da üzerinde uzun süre çalışılmış, her birinin karakterleri sağlam temellere bağlanmış. bölümleri izledikçe düşmanların tarzı hakkında sizin de fikriniz oluşuyor. kendinizi batman/bruce wayne gibi hissetmeye başlıyorsunuz. onun gibi düşünmeye çalışıyorsunuz. (ama ne yaparsam yapayım şu riddler'ın bulmacalarını zırt diye çözemiyorum arkadaş. batman 20 dakika içinde bütün bulmacalarını çözüyor, yetmiyor bi de gidip adamı yakalıyor!)

  ararsanız, internette bir şekilde bulabilirsiniz bölümleri, seviyorsanız çizgi roman dünyasını, mutlaka izlemelisiniz.


  (muto - 27 Ağustos 2009 23:46)

 • comment image

  nothing to fear adlı bölümündeki bir sahne ile beni feci derecede mest etmiştir.

  --- spoiler ---

  batman'in scarecrow ile kapıştığı bu bölümde, batman zehirli toksini yemiş, iki de bir babasıyla alakalı kabuslar görmektedir. bölümün sonuna doğru batman zeplinin tepesinde hayat mücadelesi verirken kabuslar yeniden başlar. gördüğü şey babasının kendisine bir utanç kaynağı olduğunu söylemesidir. tam herşey bitti derken o mükemmel sözler gelir

  baba: you are a disgrace
  batman: no..no... you are not my father..i am not a disgrace..i am vengeance..i am the night..i *am* batman!

  ---
  spoiler ---

  bunun sonrasında kabuslar yok olur. bu sahnede beni düşündüren şey ise batman'in tamamen bruce wayne'den ayrı bir kişiliğe bürünmesi ve batman'in kendi içinde hiç bir korkusunun olmamasından dolayı toksinin etkisini yitirmesi.


  (thelastturkoman - 13 Ocak 2010 22:58)

 • comment image

  son sezonu 97'de yayınlanmış ismi the new batman adventures olarak değişmiştir.son sezonda bazı çizim farklılıkları olsada bölümler önceki sezonlar kadar iyidir.


  (kenevolution - 6 Şubat 2010 15:05)

 • comment image

  muhteşem ötesi çizgi film serisi. 3 sezondur.

  4. sezon olarak kabul edilen batman the new adventure isimli ek bir serisi de vardır fakat joker, killer croc gibi karakterleri uçuk kaçık çizdiği, daha çok çocuklara yönelik olduğu için tavsiye etmiyorum.


  (hedebility - 20 Ocak 2011 19:16)

 • comment image

  batman'in en iyi halidir. gotham'ın en görkemli ve karanlık halidir. sırf harley quinn için bile minnettarız seriye.

  daha önce değinilmiş ama cidden en etkileyici bölümü "nothing to fear" bence. "i am vengeance! i am the night! i am batman!" gibi aşmış gaz bir tirad vardır içinde.
  aslına bakarsanız giriş sekansı size tüm demek istediklerimi misliyle anlatmaktadır. dekora, atmosfere ve müziğe dikkat edin, şaşıracaksınız;

  http://youtu.be/wag_7ky4fy4


  (nebuch - 21 Ağustos 2011 21:40)

 • comment image

  doksanlarda neredeyse bütün bölümlerini izlemiştim. animated series, öyle çocuğun izleyeceği bir çizgi film filan değildir. müzikleriyle, öyküleriyle insan kendine bağlayan bir hikayeler serisidir. dizimag hasretimizi dindirmiş.

  umarım gerçek kesit'in ilk dönemki kayıtları da gelir.


  (atmosphere - 14 Eylül 2012 15:15)

 • comment image

  kesinlikle en iyi batman uyarlamasıdır. çizgi romanla aynı giden hikaye kurgusu müthiştir. 90'lı yıllarda yetişmiş her nesil bu seriye aşinadır. sürekli dergilerini alır, çıkartmalarını biriktirirdim. benim için en özel kahraman o yüzden batman'dır. nolan'ın batman'ini izleyip daha yeni batman'dan haberi olanların çoğu bu seriden haberdar bile değildir.

  divxplanet'ta ne yazık ki ilk sezon altyazıları çevrilmiş olup, diğer sezonları beklemededir. ingilizcesine güvenen biri el atarsa insanlar bu seriden mahrum kalmaz.


  (yakarca - 21 Ocak 2013 21:32)

 • comment image

  fevkaladenin fevkinde bir seri.

  dizi olabildiğine karanlık, olması gerektiği gibi! gündüzleri bile kızıl bir gökyüzü ve kasvetli bir hava var. göğü delecek kadar uzun gökdelenlerin içine sıkışmış boş hayatlar..

  caddeler sokaklar saf insanlarla ve onların saflığını kemirmeye çalışan suçlularla dolu.

  gotham'ı yönetenlerin bir çoğunun burnu boka batmış. ama neyse ki batman reyiz var!

  gotham'ın boktan ve sessiz karanlığını çekilebilir kılan..

  rating uğruna 15 sene önce türk kanallarının çocuklara sabah sabah dayadığı seri.

  bence kesinlikle gece, karanlıkta izlenmesi gereken muhteşem seri. müzikleriyle, karakterleriyle, olaylarıyla tam bi voltran. tek eksiği sadece 86 bölüm olması.

  the sopranos gibi!


  (sayiylabindokuzyuzyedi - 25 Nisan 2013 20:40)

 • comment image

  hala büyük bir keyifle bölümlerini izlediğim harika ötesi çizgi seriydi the animated series. karanlık ve muhteşem dizaynıyla gotham'ın ve batman'in en büyük düşmanı joker'in en iyi yansıtıldığı mecradır aynı zamanda. bana hep 20'li 30'lu yılların hikayesiymiş gibi gelir, araba dizaynlarından insanların giyinişlerine kadar. 1920 yılının verdiği tamamen sanayileşmiş mekanik toplumun, ileri teknolojiyle, bilgisayarla buluşması gibi bir ütopyanın çizgi filmiydi bence. tabi biz izlerken şehrin karanlığına ve diğer çizgi filmlere inat gerçekçiliğine tav olmuştuk.


  (barabas - 25 Kasım 2013 05:24)

 • comment image

  en güzel batman animasyon serisidir. bu seri üzerine başka hiçbir seri aynı tadı vermemiştir. 90'ların ortalarında televizyonda gösteriliyordu. hey gidi günler.
  ayrıca ozamanlar intertoy türkiye'ye bu serinin figürlerini de getirmişti. hala duruyorlar ve çok güzel figürler.
  umarım kasım ayında çıkacak olanlar yine güzel olur.


  (cogitare - 1 Nisan 2014 02:33)

 • comment image

  bir çizgi film için son derece ciddi bir çizgi filmdir. bir o kadar da psikolojik öğe barındırmaktadır. mesela batman'in çocukluk kahramanı the grey ghost'la irtibata geçtiği bölüm bu durumun bariz örneğidir. velhasıl, kesinlikle yetişkin işidir. bir the simpsons'ın, bir family guy'ın, sonra bir south park'ın komedi türünde olmayan muadilidir.


  (soselo - 14 Haziran 2014 00:24)

 • comment image

  ilk bölümü 1992de, son bölümü ise 1995de yayınlanmış, şu ana kadar izlediğim en başarılı animated serilerden biri. daha ilk sezonun ilk bölümü ile hayran bırakır. kendine has ve görsel olarak gerçekten oldukça çekici bir animasyon tekniği ile yapılmıştır.
  (bkz: dark deco)

  bob kane'in karanlık kahramanını, danny elfman ve shirley walker'ın müzikleri, kevin conroy'un da sesi ile adeta bir şahesere dönüşür.

  ilk sezonu 60 bölümden oluşan batman tas'ın şu ana kadar toplam 85 bölümü (4 sezon) yayınlandı. aniden kapatılmasını ve bugün batman beyond adlı ne idüğü belirsiz bir varyasyonunun yayınlanıyor olması ise hayli üzücü.

  karakterler, episode guide gibi güzide bilgiler için http://www.batmantas.com/ adresine, iğrenç, kaka, yasal olmayan div-x'leri indirmek için ise http://www.the-realworld.de/ adresine bakılabilir (ama eminim ki siz katti suretle o divxleri indirmez, efendi efendi gidip dvd'sini alırsınız. korsan kötü bişidir, yapmayın)

  ps: bu entry batman seyrimize lezzet katan ice tea mango'ya* adanmıştır **


  (infryana - 19 Ağustos 2004 00:57)

 • comment image

  ülkemizde 1995 yılında atv'nin ve 1998'den itibâren (bütün bölümleriyle) kanal d'nin yayınladığı muhteşem çizgi dizi. çizim stili enfestir (çizeri bruce timm'i pek çok dc yapımında adını görebilirsiniz). çizgi dizinin dublajında bruce wayne/batman'i hakkı ergök muhteşem seslendirmiştir. keşke diğer serinin çizgi ve sinema filmlerinde de batman'i ona seslendirtseydiler. o kadar yazdım tiglon'a veya dublaj stüdyonlarına. dinlemediler.

  çizgi dizinin (yapım şekline göre) bölümlerinin listesi:

  001 on leather wings
  002 christmas with the joker
  003 nothing to fear
  004 the last laugh
  005 pretty poison
  006 the underdwellers
  007 p.o.v.
  008 the forgotten
  009 be a clown
  010 two-face (part 1)
  011 two-face (part 2)
  012 it's never too late
  013 i've got batman in my basement
  014 the cat and the claw (part 1)
  015 the cat and the claw (part 2)
  016 heart of ice
  017 see no evil
  018 beware the gray ghost
  019 prophecy of doom
  020 feat of clay (part 1)
  021 feat of clay (part 2)
  022 joker's favor
  023 vendetta
  024 fear of victory
  025 the clock king
  026 appointment in crime alley
  027 mad as a hatter
  028 dreams in darkness
  029 eternal youth
  030 perchance to dream
  031 the cape and cowl conspiracy
  032 robin's reckoning (part 1)
  033 robin's reckoning (part 2)
  034 the laughing fish
  035 night of the ninja
  036 cat scratch fever
  037 the strange secret of bruce wayne
  038 heart of steel (part 1)
  039 heart of steel (part 2)
  040 if you're so smart, why aren't you rich?
  041 joker's wild
  042 tyger, tyger
  043 moon of the wolf
  044 day of the samurai
  045 terror in the sky
  046 almost got 'im
  047 birds of a feather
  048 what is reality?
  049 i am the night
  050 off balance
  051 the man who killed batman
  052 mudslide
  053 paging the crime doctor
  054 zatanna
  055 the mechanic
  056 harley and ivy
  057 shadow of the bat (part 1)
  058 shadow of the bat (part 2)
  059 blind as a bat
  060 the demon's quest (part 1)
  061 the demon's quest (part 2)
  062 his silicon soul
  063 fire from olympus
  064 read my lips
  065 the worry men
  066 sideshow
  067 a bullet for bullock
  068 trial
  069 avatar
  070 house & garden
  071 the terrible trio
  072 harlequinade
  073 time out of joint
  074 catwalk
  075 bane
  076 baby-doll
  077 the lion and the unicorn
  078 showdown
  079 riddler's reform
  080 second chance
  081 harley's holiday
  082 lock-up
  083 make 'em laugh
  084 deep freeze
  085 batgirl returns
  086 holiday knights
  087 sins of the father
  088 cold comfort
  089 never fear
  090 you scratch my back
  091 double talk
  092 joker's millions
  093 growing pains
  094 mean seasons
  095 the demon within
  096 over the edge
  097 torch song
  098 love is a croc
  099 the ultimate thrill
  100 critters
  101 cult of the cat
  102 animal act
  103 old wounds
  104 legends of the dark knight
  105 girl's night out
  106 chemistry
  107 judgment day
  108 beware the creeper
  109 mad love
  110 demon reborn


  (safir - 1 Şubat 2005 17:25)

Yorum Kaynak Link : batman the animated series