Süre                : 1 Saat
Çıkış Tarihi     : 26 Eylül 2002 Perşembe, Yapım Yılı : 2002
Türü                : Cinayet,Drama,Gizemli,Heyecanlı
Taglar             : gizemli kişi,eksik,FBI,kayıp insanlar,ölüm
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Jerry Bruckheimer Television , CBS Paramount Network Television , CBS Productions
Yönetmen       : John F. Showalter (IMDB), Paul Holahan (IMDB), Martha Mitchell (IMDB)(ekşi), Jeannot Szwarc (IMDB)(ekşi), Jonathan Kaplan (IMDB)(ekşi), Timothy Busfield (IMDB), John Polson (IMDB), Peter Markle (IMDB), Randall Zisk (IMDB), Scott White (IMDB), Jeff T. Thomas (IMDB), Kate Woods (IMDB), Eric Close (IMDB), David Nutter (IMDB), Rob Bailey (IMDB), Charles Correll (IMDB), Tim Matheson (IMDB), Hank Steinberg (IMDB), Paul McCrane (IMDB), John Peters (IMDB), Kevin Hooks (IMDB), Tony Wharmby (IMDB), Kenneth D. Collins (IMDB), Rosemary Rodriguez (IMDB), Bobby Roth (IMDB), Chris Long (IMDB), Greg Walker (IMDB), Karen Gaviola (IMDB), Steve Gomer (IMDB), Leslie Libman (IMDB), Michelle MacLaren (IMDB), Rachel Talalay (IMDB), Mel Damski (IMDB), Tom McLoughlin (IMDB), John McNaughton (IMDB), Deran Sarafian (IMDB), David Barrett (IMDB), Tony Goldwyn (IMDB), David Von Ancken (IMDB), Andy Wolk (IMDB), Craig Zisk (IMDB), Chad Lowe (IMDB), Eriq La Salle (IMDB), Michael Amundson (IMDB), Marianne Jean-Baptiste (IMDB), Nancy van Doornewaard (IMDB)
Senarist          : Hank Steinberg (IMDB)(ekşi),David Mongan (IMDB)(ekşi),Jan Nash (IMDB)(ekşi),Greg Walker (IMDB)(ekşi),Diego Gutierrez (IMDB)(ekşi),David Amann (IMDB),Amanda Segel (IMDB),David H. Goodman (IMDB),Byron Balasco (IMDB),Gwendolyn M. Parker (IMDB),Jennifer Levin (IMDB),David Grae (IMDB),Alicia Kirk (IMDB),Allison Abner (IMDB),Ed Redlich (IMDB),Jose Molina (IMDB),Bruce Rasmussen (IMDB),Maria Maggenti (IMDB),Jacob Epstein (IMDB),Simon Mirren (IMDB),Dale Kutzera (IMDB),Scott Williams (IMDB),Judy Sachs (IMDB),David Rapp (IMDB),Anthony LaPaglia (IMDB),Tom Donaghy (IMDB),Francisco Castro (IMDB),Stacy Rukeyser (IMDB),John Bellucci (IMDB),Steven Kane (IMDB),Harry Litman (IMDB),Alexis Genya (IMDB),Erika Graham (IMDB),Melissa Maxwell (IMDB),Jim Adler (IMDB),Roselyn Sanchez (IMDB),Ryan Tavlin (IMDB)
Oyuncular      : Anthony LaPaglia (IMDB), Poppy Montgomery (IMDB)(ekşi), Marianne Jean-Baptiste (IMDB), Enrique Murciano (IMDB)(ekşi), Eric Close (IMDB)(ekşi), Roselyn Sanchez (IMDB)(ekşi), Adriana DeMeo (IMDB)(ekşi), Ty Miller (IMDB)(ekşi), Joshua Gomez (IMDB), Eric Scott Gould (IMDB), Adam Kaufman (IMDB), Vanessa Marano (IMDB), John L. Curtis (IMDB), Mary Elizabeth Mastrantonio (IMDB), Laura Marano (IMDB), Bill Smitrovich (IMDB), Talia Balsam (IMDB), Haley Ramm (IMDB), Lynn Whitfield (IMDB), Martin Landau (IMDB), Steven Weber (IMDB), James Marsters (IMDB), Jsu Garcia (IMDB), Timothy Busfield (IMDB), Nick Wechsler (IMDB), Danielle Bisutti (IMDB), Vanessa Britting (IMDB), Linda Hunt (IMDB), Vanessa Marcil (IMDB), Christopher Close (IMDB), Ray Baker (IMDB), Alexandra Kyle (IMDB), Patricia Tallman (IMDB), Daniel Mandehr (IMDB), Charles S. Dutton (IMDB), Tom Irwin (IMDB), Susan Misner (IMDB), Audrey Marie Anderson (IMDB), Tony Goldwyn (IMDB), Jared Harris (IMDB) >>devamı>>

Without a Trace (~ Bez traga) ' Dizisinin Konusu :
İz bırakmadan kaybolanların peşinde zamana karşı bir yarış Federal Soruşturma Bürosu bünyesinde bulunan Kayıp Kişiler Timi'nin görevi, kaybolduğu bildirilen insanları bulmak. Kayıp Kişiler Timi'nin elindeki tek bilgi, ortadan kaybolan kişinin adı. Tim kayıp kişiyi tanıyanlardan alınan bilgilerle, aradıkları kişinin psikolojik profilini çizerek işe başlıyor. Kayıp olduğu bildirilen kişinin son 24 saatinin canlandırıldığı


 • "serap ezgü'nün programının amerikan versiyonu."
 • "öyle bir anda hiç habersiz ortadan kaybolan kahramanlarını zaman zaman deli gibi kıskandığım güzel polisiye dizi."
 • "bu akşam saat 21.00'da cnbc-e'de final bölümü yayınlacak.her güzel şey gibi "without a trace" de son buluyor. ama ardında, unutulmayacak izler bırakıyor..."
 • "bu dizinin basrolunde oynayan adam frasier 'de daphne'nin bickin, serseri, okuzcan erkek kardesini oyle bir oynamistir ki, zannedersiniz manchester'in gobeginden."
 • "bir bölümde sorunu halletmek için ırak'a gitmeleriyle bana "yok artık" detirtmiştir."
 • "ortaokul zamanımı süsleyen, içinde belgesidir kaç kişinin ne zaman öldüğü gibi istatistiksel bilgilerin de yer aldığı kitap."
 • "kahramanlarimizin hayatlarina biraz fazlaca girdigini du$unmeye ba$ladigim dizi. accik i$in di$inda biraksa ozel ya$antilarini harika olacak ama bu haliyle de seyredilesi dizi."
Facebook Yorumları
 • comment image

  bu hafta cnbce'de yayınlayanan bölümünde "kaçırılan kişinin yakınları" gözüyle hikayesi yansıtıldığı için, aslında olayın öyle heyecan verici polisiye olmaktan öte ne kadar melankolik, karanlık, umutsuz olduğunu başarıyla yansıtmış dizi. pek takdir ettim...


  (hooker with a penis - 30 Ekim 2006 21:59)

 • comment image

  bu nadide dizi hakkında ne yazsam diye düşündüm durdum. söze şöyle giriyim o halde. jerry bruckhaimer'in yaptığı işleri her zaman çok severim ve izlemekten keyif alırım. ama without a trace aralarında en çok sevdiğim ve bağlandığım olmuştur. bir kere dizinin jenerik müziği mükemmel. cep telefonuma arama sesi olarak ayarlayacak kadar çok seviyorum. oyunculuklar ve karakterlere gelirsek. jack malone' a bayılmadığım bir bölüm olmadı dizi de (bkz: anthony lapaglia). soğukkanlı tavırlara sahip biri olarak bilinsede kendisi, babasının yanında gözünden bir damla süzülen yaşla ekran başında insanı 2 saate yakın ağlatmayı bilmiştir. ekibinde bulunan ajanları gerekirse yerin dibine sokup çıkarması ama en ufak bir dertlerinde yakın arkadaş gibi davranması da samimi gelir insana. samantha spade' e gelelim (bkz: poppy montgomery). bir dönem jack ile fingirdedi daha sonra martin ile. sonra bir bebeği oldu babası belli değil vsvs. o her zaman duygusal bakan daha doğrusu olaylara bir kadın gözüyle yaklaşan biricik sarışın güzel ajanımızdır. gerekli yerlerde şüphelilere yaptığı çıkışlar takdir edilesidir. gelelim en sevdiğim ajanmıza. danny taylor oluyor kendisi (bkz: enrique murciano). bu diziyi izleyen birkaç kişiyle daha konuştuğumda herkes diziye danny'nin bir nefes getirdiğini düşünmekte ki bence de öyle. çok sempatik böyle ajan değil de birimin maskotu gibi tavırları var. diziye sonradan katılan ajan elena delgado ile önceden bir ilişkisi olduğu gibi bir şey çıkmıştı ortaya. kendisini pek seviyorum hep böyle şirin kalsın lütfen. abisinin başını belaya soktuğu bir bölüm vardı orda bile çok dengeliydi oyunculuğu. gelelim ekibin soğuk çocuğu martin fitzgerald' a (bkz: eric close). dizi de en zayıf halka olarak gördüğüm adam hep bu adamdı. daha ki bir bölümde vurulup, ayağı sakatlandıktan sonra rolüne iyice bürününceye kadar. o noktadan sonra çok daha iyi oldu bence. ve favori hatun ajanım vivian johnson (bkz: marianne jean-baptiste). tam bir görev insanı. nerdeyse görev başında ölebilecek kadar. oğluyla yaşadığı problemler de çıkmıştı o bölümler sırasında orda da çok iyiydi. sonuncu olarak diziye sonradan katılan ajanımız elena delgado (bkz: roselyn sanchez). kendisi kötü polisi itina ile oynamaktadır. kendinin de dediği gibi " good cop, bad cop." oyunculuğunu seviyorum. ve bu saydıgım 6 karakterin de birbirleriyle olan uyumları mükemmel. arada sırada karakterlerin iç dünyasına inilmesi de insanın sıkılmasını engelliyor. bazen çok abartılıyor asıl konunun önüne geçiyor belki ama olsun.bu dizi de herşey çok ölçülü ve merak uyandırıcı şekilde gelişiyor. izlemeye doyamıyorum. elinize sağlık jerry bey, elinize sağlık jack malone ve ekibi.


  (2nd emily 1st winner - 24 Ocak 2009 14:56)

 • comment image

  cnbc-e'de 26 ekim 2009 pazartesi akşamı yayınlanan son bölümü fena halde kafama takılan dizi.

  --- spoiler ---

  bir uçak firmasının bebek yüzlü yöneticisi kaybolur. 15 yıl önce işlenmiş bir cinayet ile bağlantısı ortaya çıkar. bebek yüzlü delikanlımız da bu nedenle ayakkabılarını çıkarır, bir intihar notu bırakır ve denizde yüzebildiği kadar yüzerek ölüme gider güya ama cesedi filan yoktur. her nedense, aynı bölüm içinde bile bir başkası hakkında mıydı neydi, "belki de kaçmıştır?" yorumu yapıldığı ve daha önceki pek çok bölümde de bizzat ajan malone kuşkularını dile getirdiği halde, artık aşk başlarına vurduğundan mıdır nedir, ne ajan spade, ne de ajan malone adamın bir mizansen kurduğunu düşünmez, o ayakkabılar ve mektuba bakıp duygulanır, ekranda yazılar belirir, bölüm biter.

  ---
  spoiler ---

  20 yıl sonra bir cold case bölümüne malzeme yapılacağını düşünüyorum.


  (kitarobit - 28 Ekim 2009 08:40)

 • comment image

  öyle bir anda hiç habersiz ortadan kaybolan kahramanlarını zaman zaman deli gibi kıskandığım güzel polisiye dizi.


  (kafamkaristi - 9 Aralık 2009 23:02)

 • comment image

  bu akşam saat 21.00'da cnbc-e'de final bölümü yayınlacak.

  her güzel şey gibi "without a trace" de son buluyor. ama ardında, unutulmayacak izler bırakıyor...


  (sirnasik kedi - 15 Şubat 2010 18:25)

 • comment image

  bu dizinin basrolunde oynayan adam frasier 'de daphne'nin bickin, serseri, okuzcan erkek kardesini oyle bir oynamistir ki, zannedersiniz manchester'in gobeginden.


  (tosbik - 24 Mart 2004 11:16)

 • comment image

  arap bir doktorun arandigi bölümde, 11 eylül'den sonra amerikalilarda iyice ayyuka çıkan her arap teröristtir paranoyasinin yol açtigi önyargilar ve irkçilik hakkinda mümkün oldugu kadar tarafsiz bir anlatim izleyip sonlara dogru durusunu belli etmis ve bosuna sevmemisim ben bunu dedirtmis bir dizi. hele son sahne sadece amerika'da degil, dünyadaki tüm okullarda ders niteliginde gösterilmeli.

  her bölümde gördügümüz saglam kurgu ve senaryosunu ise kiskaniyorum, baska da bir sey demiyorum.


  (galileo - 24 Mayıs 2004 00:32)

 • comment image

  jack malone'un belden aşağısının inatla gösterilmediğini fark ettiğim bir dizi. adamı yürürken çekmiyorlar, ayakta durduğu zaman da ne yapıp ne edip bacaklarını göstermiyorlar.. oldu da başka şansları kalmadı, uzun pardesü giydirip önünü iliklettiriyorlar. adamın yürüyüşünde ya da bacaklarında bir sorun olduğunu düşünüyoruz... ama asıl bu noktaya nasıl geldik bir de onu düşünmek lazım..


  (nightling - 8 Eylül 2004 21:35)

 • comment image

  cnbce'de tekrar bölümleri yayinlanmaya başlandi.

  dün fragmanini seyrettigimde dizi ile ilgili simdiye kadar hic düsünmedigim bir konu aklima geldi. daha dogrusu kafamda soru isaretleri olustu!? bilindigi gibi dizinin konusu kayip kisileri bulmakla görevli özel bir fbi birimi. halbuki seyrettigim bir cok film veya dizide kayip kisileri polis ariyordu. yani kayip kisiler polisin göreviydi. kacirilan kisiler ise fbi yetki alanina giriyordu. without a trace dizisini bir kac bölüm haric cogunu seyrettim ve seyrettigim bölümler icerisinde normal olarak ortadan kaybolan kisileri de arastirdigini hatirladim. örnegin adamin biri öglen is yerinden cikiyor ve geri dönmüyor veya bir kisi evine dönmüyor gibi. bu tip durumlarda jack malone ve ekibi genelde kayip olayindan ortalama olarak 8-12 saat gecmeden arastirmaya basliyor. halbuki polise yapilan kayip basvurularinda kayip kisiden en az 48 saattir haber alinamadigi durumlarda arastirmaya basliyor. bu fbi birimi hangi kritere göre kayip kisileri aradigi konusu biraz fazla acik kalmis bir konu olarak geldi bana!


  (eimer - 27 Haziran 2005 12:52)

 • comment image

  her bölümünde ayrı bir kaçırılma hikayesini ustalıkla işleyen,ipuçlarını birbirine hiçbir mantık hatası olmaksızın bağlayan sırf bu yüzden dahi kaliteli sıfatını hak eden dizi.ayrıca karekterlerin özel hayatlarına tadında bırakarak değinmesi,ekibin tüm elemanlarının tek başlarına izlenilirliği olan karekterler olması,senaryonun başarısı da diğer olumlu yönleridir.

  ayrıca yukarıdaki özelliklerin hiçbiri olmasaydı dahi sırf o mükemmel müzikler eşliğinde poppy montgomery i seyretmek için bile izleyeceğim dizi...


  (efe2284 - 7 Eylül 2005 17:01)

 • comment image

  ortaokul zamanımı süsleyen, içinde belgesidir kaç kişinin ne zaman öldüğü gibi istatistiksel bilgilerin de yer aldığı kitap.


  (lapadya - 21 Kasım 2005 16:08)

 • comment image

  senaristlerinin toplu iş yavaşlatma eyleminde olduklarını düşündüğümüz* dizi. mevzular sıkıcılaştı, sıradanlaştı, topluma mesaj verelim kaygısı baskın oldu, her bölümde "sevgi ve şefkat duyguları" aşılıyorlar artık. kötü adamlara küfür bile edemez olduk, hepsi "vah canııım..." dedirtir oldu. ajanların özel hayatlarına girildi, yok sam kiminle ne yapıyor, jack'i unutabildi mi acaba, jack martin'e bişey diyecek mi, üff bize ne? bunlarla uğraştıracağınıza iki adam daha kovalayınsanıza!
  bir de, anthony la paglia adlı karizma harikası şahsiyet*, jack yani, eskiden daha bir görünürdü de akşamımız şenlenirdi. poker yüzünü mü izlesek, bağlantı kurma yeteneğini mi, inisiyatif sahipliğini mi, yoksa her şeyi sakin sakin ve yüzünde mimik oynamadan, iki cümleyle yaptırabilmesini mi... bilemezdik. ah eski günler...


  (dagny taggart - 27 Aralık 2005 00:17)

 • comment image

  3. sezon finaline yaklaşırken* kendisini aşmasını hayranlıkla izlediğimiz dizi.bu bizi daha ne kadar şaşırtabilir bilmiyorum açıkcası.özellikle jack malone rolündeki anthony la paglia bu bölümde harikalar yarattı. dizi artık kayıp kişileri aramaktan çıkarak, karakterlerin kendini arayışana döndü desek yalan olmaz herhalde.


  (montag - 6 Şubat 2006 22:03)

 • comment image

  rüya felan olmalı ya neler oluyor içnidalarıyla izleyip john michaels isimli ihtiyarı her görüşümde ve sesini duyuşumda "bizim jack malone değil mi bu ya makyaj yapmışlar işte kimi kandırdıklarını sanıyolar" dediğim bölüme sahip dizi.. haaa rüyaymış işte dedirtmeseydi kafam iyice karışacaktı zira. haftaya final varmış bakalım. "haftaya dediğimde düşündüm de ben bu diziyi hep tekrarlarıyla takip ediyorum" diye düşündürten dizi.. *


  (dystrophin - 12 Şubat 2006 21:11)

 • comment image

  özellikle takip ettiğim bir dizi değildir, az çok bilirim olayını, arada bir de rastgelirsem izlerim, lakin izlediğim bölümlerinden birisinin açılış sahnesi ile beni benden almış, ilerde kendi filmimde kullanmayı hayal ettiğim sahneyi bana göstererek hayallerimi hem yıkmış hem gerçekleştirmiş dizidir.

  --- spoiler ---
  david bowie'nin space oddity'si eşliğinde yaşlı bir adam bir apartmanın tepesinde yavaşça yürümektedir, korkuluklara doğru. bir yandan da bowie geri saymaktadır, "ten, nine, eight... this is ground control to major tom..."
  ve amcam korkuluklara ulaşır, ve bowie devam eder..."now it's time to leave the capsule if you dare..."
  amcam korkuluklara çıkar ve aşağıya bakmaya başlar, bowie ise anlatmaya devam etmektedir..."this is major tom to ground control, i'm stepping through the door, and i'm floating in a most peculiar way, and the stars look very different today..."

  tabi benim finalimden farklı olarak yaşlı amcamız bu noktada vazgeçer atlamaktan ve ortalıktan kaybolur, ki dizimizin konusu da budur aslen.
  benim sahnemde ise "and i think my spaceship knows which way to go, tell my wife i love her very much she knows" derken bowie, kahramanımız atlayacak, bowie "can you hear me, major tom?" diye sayıklarken, yerde yatan cesede yakın çekim yapacaktık,
  ama neyse yine de benim kafamda oluşturduğum bir sahneyi çalmış oldukları için kızdığım, ama bu sahneyi halihazırda gayet güzel ve etkileyici bir şekilde çekip sundukları için de saygılarımı ilettiğim bir diziolmuştur. sırf bunun için bile gözümdeki yeri üç beş puan artmıştır.

  --- spoiler ---


  (lord seithel - 14 Mart 2006 23:29)

 • comment image

  adının hakkını verircesine ortadan kaybolmuş dizi. jack malone adlı rakibimden ayrıldığıma sevinmiş olmakla beraber poppy* hanım kızıma selamlar ediyorum, yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim ayrıca.


  (r7 - 18 Haziran 2006 03:03)

 • comment image

  kahramanlarimizin hayatlarina biraz fazlaca girdigini du$unmeye ba$ladigim dizi. accik i$in di$inda biraksa ozel ya$antilarini harika olacak ama bu haliyle de seyredilesi dizi.


  (agamemnon - 1 Ağustos 2006 09:33)

Yorum Kaynak Link : without a trace