Süre                : 1 Saat 48 dakika
Çıkış Tarihi     : 23 Temmuz 2004 Cuma, Yapım Yılı : 2004
Türü                : Aksiyon,Gizemli,Heyecanlı
Ülke                : ABD,Almanya
Yapımcı          :  Universal Pictures , Motion Picture THETA Produktionsgesellschaft , The Kennedy/Marshall Company
Yönetmen       : Paul Greengrass (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Robert Ludlum (IMDB)(ekşi),Tony Gilroy (IMDB)
Oyuncular      : Matt Damon (IMDB)(ekşi), Franka Potente (IMDB)(ekşi), Brian Cox (IMDB)(ekşi), Julia Stiles (IMDB)(ekşi), Karl Urban (IMDB)(ekşi), Gabriel Mann (IMDB)(ekşi), Joan Allen (IMDB)(ekşi), Marton Csokas (IMDB)(ekşi), Tom Gallop (IMDB), John Bedford Lloyd (IMDB), Ethan Sandler (IMDB), Michelle Monaghan (IMDB), Karel Roden (IMDB), Tomas Arana (IMDB), Oksana Akinshina (IMDB), Tim Griffin (IMDB), Sean Smith (IMDB), Jon Collin Barclay (IMDB), Shane Sinutko (IMDB), Wanja Mues (IMDB), Ivan Shvedoff (IMDB), Victor Alfieri (IMDB), Chris Cooper (IMDB)

The Bourne Supremacy (~ Medusa darbesi) ' Filminin Konusu :
Hala bellek kaybının etkisinde olan Bourne, şiddet dolu geçmişini geride bırakarak kız arkadaşı Marie ile huzurlu bir hayat yaşamaya başlamıştır. Fakat planları bir gün kendisine yapılan bir suikast girişimden ucu ucuna kurtulması ile paramparça olur. Şimdi bilinmeyen düşmanı tarafıdan izlenen Bourne hem kolay bir hedef olmadığını hem de becerileri, kararlılığı ve çevikliğiyle hafife alınmayacağını kanıtlamak zorundadır.


 • "rus taksilerinin dünyanın en dayanıklı arabalarından olduğunu öğrendiğim film. o ne takip sahnesi, ne kadar sağlam arabalar vay anasını...* herşeye rağmen son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden."
 • "(bkz: get some rest pam you look tired)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  efendim şimdi bu filmin aynı adı taşıyan robert ludlum imzalı kitabında medusa ismi geniş bir şekilde yer almaktadır hikayenin kilit noktasını, hatta hikayenin kendisini oluşturmaktadır. buna istinaden yıllar önce kitap türkçeye çevrilirken medusa darbesi ismi uygun görülmüştür. kitabın filmi yapılınca da film isimlerini türkçeye çevirme ekibinin tembelliğine gelmiş, "ne izleyecez lan filmi koyalım kitabın ismini gitsin.." düşünce balonu içinde filme medusa darbesi ismini layık görüvermişlerdir. ancak gel gör ki filmde ne medusa ne de darbesi boy göstermemektedir. böyle olunca insanlar film boyunca medusa aramışlar, bulamayınca çeşitli şaşkınlıklara düşmüşlerdir. böyledir.


  (netheril - 7 Ekim 2006 15:48)

 • comment image

  jason bourne karakteriyle james bond'un pabucunu (en azından zeka, çakallık yönünden) dama atmış film serisinin ikincisi.

  --- spoiler ---
  pamela landy ile yaptığı 2 telefon konuşması sahnesiyle "ajanlığı en iyi ben yaparım, bulaşmayın hiç" demiştir bu filmde jason bourne.

  1) "kız hemen yanında duruyor, bulmak zor olmamalı" dediği sahne.
  2) "biraz dinlen pam, yorgun gözüküyorsun" dediği sahne.
  ---
  spoiler ---


  (rabies - 4 Kasım 2007 18:08)

 • comment image

  film boyunca ne medusa ne de darbe kelimesi geçmediği halde bu iki sözcuk nasıl bir araya gelmiş de filmin adı olmuş diye düşünüyor insan. darbe var gerçi filmde bol bol ama medusa görmediğime yemin edebilirim.

  başlık taşındıktan sonra gelen edit: film türkiye'de 'medusa darbesi' ismiyle gösterime girmiştir.


  (volcat - 3 Ekim 2004 03:25)

 • comment image

  demir bükey'in, cia'de, advanced driving techniques 101 dersini verdiğini gördüğümüz film. eleman* o kadar darbeye rağmen aracın kontrolünü kaybetmedi. ki bu da izleyicide araç şarampole yuvarlansa bile jason kardeşimizin vites küçültüp yola dönebileceği beklentisine yol açtı. bunların dışında iyi filmdi, eğlenceliydi. jason bourne'un bi ara ajanlığı, kovalamacayı falan bırakıp milleti seri şekilde göt etmesi, ayarın kralını vermesi neşeliydi gerçekten. ilk filmde* ana karakter daha bi ajandı, daha bi saman altından su yürüten bi tipti sanki. bu filmde daha bi insan olmuş nedense. eğer çekilirse 3. filmde jason bourne'un kendini tasavvufa verip daha iyi yarınlar için insanlığın hizmetine girmesini bekliyorum.


  (hallelujah - 10 Ekim 2004 00:44)

 • comment image

  rus taksilerinin dünyanın en dayanıklı arabalarından olduğunu öğrendiğim film. o ne takip sahnesi, ne kadar sağlam arabalar vay anasını...* herşeye rağmen son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden.


  (trojan - 2 Ekim 2004 00:33)

 • comment image

  bourne bu filmde değişir ama ilk filmdeki olayların şokunu atlatıp kafa dinleyecek vakit bulmasından değil sevdiğini kaybettiği için değişir.avken avcı olur.ilk filmde ki noluyor burası kim ben neresiyim modunu geçer düşmanlarının bir adım ilersinde hareket etmeye başlar.aşk böyle bişiydir işte.


  (kenevolution - 13 Ocak 2009 20:51)

 • comment image

  ilk filmden başarılı bulduğum film. brian cox'un oynadığı karekter daha ön plana çıkmış. jason bourne da artık ortamına alışmış, zekice hareketlerde bulunmaya başlamış. cia merkezini dürbünle izlemesi ve "get some rest, pam. you look tired" repliği bunun kanıtıydı.

  --- spoiler ---

  ayriyeten öğrendik ki jason bourne'ın gerçek adı david webbmiş.

  ---
  spoiler ---


  (crowley - 21 Ekim 2006 20:37)

 • comment image

  matt damon un yine çok zeki bir karakter olarak karşımıza çıktığı muhteşem aksiyon filmi..

  --- spoiler ---
  sonunda arkadaşımız yine karşıdan izlemekteydi.ardından da moby nin mükemmel parçası..o sahneyi bir kaç defa izledim,zevkten dört köşe olmuş bir şekilde.
  ---
  spoiler ---


  (courtney - 7 Nisan 2005 23:19)

 • comment image

  ilk filmin* hemen arkasından tekrar seyrettim, konu olarak tamamen olmasa da altyapı bilgisi olarak ilk filmi kesinlikle biliyor olmayı gerektirdiğine karar verdim. o şekilde izlenirse kesinlikle çok daha fazla tad alınır bence.

  filmin başlangıcında da direk aksiyona girmemizle güzel bir şekilde kaptırıp sonuna kadar sıkılmadan seyredebileceğimiz bir film. ilk filme göre kesinlikle daha detaylı düşünülmüş, daha başarılı bir şekilde konunun üzerinde durulmuş. ama ilk filmdeki casting hataları karl urban dışında aynen devam etmekte. polis şefi bayan nedir öle? git evine ütü yap, çay günü yap yani...

  bunlar dışında farklı kamera hareketi olayı ilk filme göre en büyük değişiklikti sanırım... hiç sevmem, lars von trier'le tanıştığımdan beri kıl kaptığım bir olaydır. ama aksiyon filmi olunca yer yer iyi gidebiliyormuş demek ki dedim. ama yine de yer yer diyorun; abartmaya lüzum yokmuş.

  jason'ın nicky ile veya rus genç kızımızla aşna fişna olabilme ihtimalini sevdiriyor ayrıca film bize.. ama pek beklenti yapmamak lazımmış, zira james bond olsa sıradan giderdi malüm, ordan alışmışız herhal... ama jason öyle değil tabii...

  sonuç olarak ilkini katlar derecede bir casuslu aksiyon ve entrika filmidir, ama ilki mutlaka seyredilmelidir evvelinde diyorum.
  ayrıca ilk filmde avrupada bolca gezmiştik, bunda da önce doğudan sonra batı falan yine güzel geziyoruz.. o açıdan da gayet güzel olmuş.
  takip sahneleri de hakikaten çok başarılı... göz kırptırmıyor.


  (aernath - 30 Temmuz 2005 17:55)

 • comment image

  ilk filmde gormus olduğumuz, adamları sakin sakin döven fakat nasıl dövdüğünü kendi de anlamayan şaşkın tavuğun, cia yetkililerine nanik yaptığı devam filmidir.

  iyi film, kotu film ayrımını teknik gozle yapan bir profilden ote pazar gunu napsak napsak derken hasbel kader kendini beyaz perdenin onunde bulmuş ortalama bir izleyici gozuyle çok eğlenceli bir film olduğunu belirtmeliyim. ara verildiğinde, heyo be ne iyi etmişiz de gelmişiz dediğim filmdir.

  tabii, ilk filmden aradığımız şöyle bir iki sakin sopa atma aksiyonu vardı, hevesimizi arkadaşlara vurarak, sataşarak almaya çalıştık, neyseki erotik bir film değildi.

  o yanar döner kamera aksiyonu, adamın içinde bulunduğu ruh halini, karmaşısını falan güzel anlatıyor ama bizim de canımıza okudu be abi. gözler hala durmadı benim, kendi etrafında dönüyo.


  (theone - 4 Ekim 2004 10:44)

 • comment image

  --- spoiler ---

  hazir rusya'ya kadar gelmisken pompa olayina girmemek olmaz diye dusundugunu zannederken megersem bizim sipa* katlettigi bi adamin cillop kizini ziyarete gelmis. ulan madem o kadar uzuldun biraz para birakaydin masaya... kizcagiz acliktan kederden suzulmus, bi deri bi kemik kalmis.

  ---
  spoiler ---


  (dusch - 1 Şubat 2005 10:15)

 • comment image

  dovu$ sahneleri, kameranin a$iri sert hareketleri nedeniyle seyretmesi zor, otomobil kovalama sahneleri ise seyretmesi zevkli film*. ayrica filmde birkac tane olum olmasina ragmen oldukca az kan gorulmekte.


  (agamemnon - 8 Kasım 2004 09:34)

 • comment image

  orijinal kitap ile senaryosunun oldukça farkli oldugu bir filmdir. kitabin sadece karakterler kismi filmle uymaktadir. orijinalinden farkli da olsa oldukca surukleyici bir macera filmidir. ozellikle rusya'daki arac takip sahneleri cok guzeldir...


  (sotb - 9 Haziran 2006 10:39)

 • comment image

  uzun zamandan beri izledigim en iyi devam filmlerinden biri. film su gibi akıyor valla.
  --- spoiler ---
  dendigi gibi ilk filmde avken bu filmde avcı olması gayet güzel olmuş ve filmi ilkinden açık bir şekilde ayırmış. devlet ajanlarının son derece saf olması filmde bourne'u rakipsizmiş gibi gösterdiğinden bence filmdeki psikolojik tempoyu düşüren bir unsur. ayrıca ikinci filmde arkadaşa başka bir hatunun eşlik etmesi sıkıcı bir durum olacaktı orası kesin.
  ---
  spoiler ---


  (laidrow - 22 Mayıs 2009 21:32)

 • comment image

  zaten az sayıda olan dövüş ve takip sahnelerinden hiç zevk almadığım film. öyle bir çekim yapılmış ki neler olduğunu zar zor görebildim. bir de öyle uzun tutmuşlar ki bu sahneleri "eeh yeter be" diyor insan izlerken. aslında belki de seyircinin aval aval bakması, neler olduğunu anlayamaması, öğrenmek için daha bir dikkatli izlemesi ve böylece kendini o takibin veya dövüşün daha çok içinde hissetmesi için özellikle yapılmıştır kim bilir. belki de sadece saçma sapan sanatsal bir tercihtir.

  neyse en nihayetinde akiyon değil de gerilim tarzında fevkalade bir film. ben bu kadar gaz bir final sahnesi hatırlamıyorum (usual suspects ve diğer meşhur finaller hariç tabi). o malum sahne ve ardından giren müzik insanı zevkten dört köşe yapıyor, deriin bir hassiktir çektiriyor, salak bir sırıtış eşliğinde.

  bu kadar geç izlediğim için kendime çok kızdım şimdi. dün identity, bugün supremacy ve yarın da ultimatum ile üçlemeyi tamamlayacağım. ama kesinlikle takrar tekrar izlenmek üzere arşivde yerini alacak bu üçleme.


  (topsycreats - 14 Ağustos 2012 19:33)

 • comment image

  adam gibi film izlemiyordum ne zamandır. açtım bourne serime devam ettim. bu film olmuş.

  şimdi şöyle iki kelam edeyim filmle ilgili.

  --- spoiler ---

  boğulma sahnesinde kıza nefes verdi de zaten kız vurulmuş bir yerlerinden. orada nefes versen bile kız belki yamuldu yaşamakta zorluk çekiyor. sırf nefesle marie'yi harcadılar orası olmamış.

  karl urban abimizi (bkz: riddick günlükleri)'nden tanıyoruz. kendisi sağlam ajan olmuş ancak araba gitti jason bourne öldü diye düşünmesi imkansız yahu. jason bourne ulan bu adam boru mu? hadi kızı vurdun uzaklardan da bourne'un ölüsünü görmeden nasıl gidersin aklım almıyor.

  şu polisin üstüne alkol fışkırtma sahnesi on numara 5 yıldız olmuş.

  yaraya smirnoff dökmek güzeldi.

  vurduğu insanların insan olduğunu anca marie ölünce anlaması da mallıkta sınır tanımamak olmuş. lan bir ton insan vuruyorsun öldürüyorsun hıyar bourne gidip ne diye kıza ben vurdum yapıyorsun. 2- 3 milyon dolar falan bişiler getirip özür dileseydin bari. hem ailesini vurdun hem de evine sapık gibi girip kıza "ben vurdum kusura bakma bacım" diyorsun. o ne lan öyle.

  rus taksilerinin dayanıklılığına yukarıda değinilmiş o konuda susuyorum ki filmin değeri düşmesin.

  ---
  spoiler ---

  end of eyyorlama.


  (sulphur - 30 Mayıs 2014 16:27)

Yorum Kaynak Link : the bourne supremacy