Süre                : 1 Saat 53 dakika
Çıkış Tarihi     : 05 Aralık 2007 Çarşamba, Yapım Yılı : 2007
Türü                : Macera,Aile,Fantazi
Ülke                : ABD,İngiltere
Yapımcı          :  New Line Cinema , Ingenious Film Partners , Scholastic Productions
Yönetmen       : Chris Weitz (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Chris Weitz (IMDB)(ekşi),Philip Pullman (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Nicole Kidman (IMDB)(ekşi), Daniel Craig (IMDB)(ekşi), Dakota Blue Richards (IMDB)(ekşi), Ben Walker (IMDB), Freddie Highmore (IMDB)(ekşi), Ian McKellen (IMDB)(ekşi), Eva Green (IMDB)(ekşi), Jim Carter (IMDB)(ekşi), Tom Courtenay (IMDB), Ian McShane (IMDB), Sam Elliott (IMDB), Christopher Lee (IMDB), Kristin Scott Thomas (IMDB), Edward de Souza (IMDB), Kathy Bates (IMDB), Simon McBurney (IMDB), Jack Shepherd (IMDB), Magda Szubanski (IMDB), Derek Jacobi (IMDB), Clare Higgins (IMDB), Charlie Rowe (IMDB), Steven Loton (IMDB), Michael Antoniou (IMDB), Mark Mottram (IMDB), Paul Antony-Barber (IMDB), Jason Watkins (IMDB), Jody Halse (IMDB), Hattie Morahan (IMDB), John Bett (IMDB), John Franklyn-Robbins (IMDB), Jonathan Laury (IMDB), Tommy Luther (IMDB), James Rawlings (IMDB), Joao de Sousa (IMDB), Habib Nasib Nader (IMDB), Theo Fraser Steele (IMDB), Bill Hurst (IMDB), Elliot Cowan (IMDB), Sam Hoare (IMDB), Thomas Arnold (IMDB) >>devamı>>

The Golden Compass (~ Altin pusula) ' Filminin Konusu :
Bizimkine paralel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken Lyra ile cini Pantalaimon, bildiğimiz Oxford’dan farklı ama yine de tanınabilen bir Oxford’da yaşar. Bir akşam Lyra’nın amcası Lord Asriel okulu ziyarete gelir. Lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. Lyra gizlendiği dolapta, Toz, Kuzey’de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Sonra arkadaşı Roger, çocuk hırsızı Gokgoklar tarafından kaçırılır, güvenilmez ama güzel Mrs. Coulter onu birlikte yaşamak için Londra’ya götürür. Çingenelerin kurtardığı Lyra onlarla Kuzey’e gider. Zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadı-kraliçelerin uçtuğu ve bir grup bilim adamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir burası. Lyra’nın bu büyük korkunun üstesinden gelebilmesi için, Kuzey Işıkları’nın ötesine erişen daha dehşet verici bir şeyle yüzleşmesi gerekmektedir.

Ödüller      :

Academy Awards - Oscar:En İyi Görsel Efekt


 • "(bkz: northern lights)"
 • "kadrosunda nicole kidman ve daniel craig dışında, sam elliott, eric bana, kevin bacon, john hurt ve eva green'ide görebileceğimiz film."
 • "yakında gösterime girecek the invasion filminden sonra nicole kidman ile daniel craig i bu yıl ikinci kez birlikte izleyeceğimiz film."
 • "filmin bütçesinin 260 milyon dolara yaklaşacağı tahmin ediliyormuş - ki bu sinema tarihinin en pahalı yapımı yapıyor kendisini.dünya ile aynı anda 7 aralık'ta vizyona girecek."
 • "sadece nicole kidman icin bile seyredilesi."
 • "(bkz: kuzey isiklari)"
 • "sinema tarihinin en pahalı yapımı olarak lanse edilen ve 7 aralık 2007'de dünya sinemalarıyla aynı anda türkiye’de de gösterime gireceği duyurulan film."
 • "kadrosunda bir christian bale eksik kalmisken, neden lord of the rings'tren prim yapmaya calistigini anlayamadigim film. bide ataist felan demis empire bunun icin. bilmiyoruz."
 • "pahalı yapım. ne kadar değer göreceğiz hep birlikte."
 • "(bkz: dakota blue richards)"
 • "galası bu akşam istinye park'ta yapılacak film."
 • "resmi sitesindeki testi doldurarak kendi daemonunuzu secebildiginiz film. iki saattir deniyorum babun fare ve tuhaf bir maymundan sonra simdi de teriyer cikti. evet kesinlikle denemeniz lazim*"
Facebook Yorumları
 • comment image

  filmin bütçesinin 260 milyon dolara yaklaşacağı tahmin ediliyormuş - ki bu sinema tarihinin en pahalı yapımı yapıyor kendisini.dünya ile aynı anda 7 aralık'ta vizyona girecek.


  (copycat - 10 Ekim 2007 13:16)

 • comment image

  sinema tarihinin en pahalı yapımı olarak lanse edilen ve 7 aralık 2007'de dünya sinemalarıyla aynı anda türkiye’de de gösterime gireceği duyurulan film.


  (karlar kralicesi - 8 Kasım 2007 13:19)

 • comment image

  son fragmanı türkçe olarak ilk kez mtv türkiye ve sinemalar.com’da yayınlanacak olan film. http://www.sinemalar.com/ anasayfasında geri sayıma başlamış durumda. cuma günü 16:00’da mtv ile aynı anda yayına giriyorlar. güzel de bir site yapmışlar film için.


  (keysersoze - 8 Kasım 2007 17:07)

 • comment image

  ticari mantıkla bakınca bu kadar para yatırılmasını anlayamadığım filmdir. böyle bir masrafın üstüne kar edebilmesi için şimdiden adının dilden dile dolaşması, heyecanla beklenmesi gerekirdi (bkz: titanic) (bkz: the lord of the rings) (bkz: tümevarım). amerikadaki bekleyişi bilemem tabi ama bu kadar pahalı filmlerin şöhreti aylar önce ulaşırdı buraya, bu filme ise sinema salonlarındaki afişlerinden başka bir yerde rastlayamadım pek. nicole kidman ın da yıldızı iyice sönmüşken bence yeni bir cleopatra vakası olmaya adaydır. tabi umarız film kar eder, endüstrinin çarkları daha iyi döner, bağımsızların da işi iyice zorlaşmaz.

  edit: iş yapmadı


  (lecterhouse - 8 Kasım 2007 17:45)

 • comment image

  fragmanı gördükten sonra "büyük bütceli filmlerin batışı da büyük olur" diyebildiğim film. trailerın başındaki tek yüzüğün dönerken bir anda pusula olması da lotr'den ucuz bir nemalanma oyunu olarak filmin gözümdeki değerini direk eksi sonsuza yolladı.


  (asden - 5 Aralık 2007 09:12)

 • comment image

  bizimkine paralel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken lyra ile cini pantalaimon, bildiğimiz oxford’dan farklı ama yine de tanınabilen bir oxford’da yaşar.

  bir akşam lyra’nın amcası lord asriel okulu ziyarete gelir. lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. lyra gizlendiği dolapta, toz, kuzey’de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. sonra arkadaşı roger, çocuk hırsızı gokgoklar tarafından kaçırılır, güvenilmez ama güzel mrs. coulter onu birlikte yaşamak için londra’ya götürür.

  çingenelerin kurtardığı lyra onlarla kuzey’e gider. zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadı-kraliçelerin uçtuğu ve bir grup bilim adamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir burası.

  lyra’nın bu büyük korkunun üstesinden gelebilmesi için, kuzey işıkları’nın ötesine erişen daha dehşet verici bir şeyle yüzleşmesi gerekmektedir.

  türkçe fragmanı için
  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=tygp9jlijaw)


  (saka bi yana hepsi gercek - 5 Aralık 2007 09:52)

 • comment image

  filmin bütçesinin 260 milyon dolar oldugunu kabul edersek, kucuk bir hesapla yaklasik olarak 86 tane beyaz melek e denk gelen yapim.

  duzeltme* : yukarida ki entry cahilce bir varsayim olmakla birlikte filmin butcesi aslinda 160 milyon dolardir. yine beyaz melek film i baz alinarak oran tekrardan hesaplanabilir. ayrica kim dedi 260 milyon diye anlamadim. (bkz: gotunuzden element uydurmayin)


  (gurduman - 5 Aralık 2007 09:58)

 • comment image

  resmi sitesindeki testi doldurarak kendi daemonunuzu secebildiginiz film. iki saattir deniyorum babun fare ve tuhaf bir maymundan sonra simdi de teriyer cikti. evet kesinlikle denemeniz lazim*


  (owlwithwonder - 5 Aralık 2007 11:33)

Yorum Kaynak Link : the golden compass