Süre                : 30 dakika
Çıkış Tarihi     : 09 Eylül 1995 Cumartesi, Yapım Yılı : 1995
Türü                : Animasyon,Komedi,Aile,Bilim Kurgu
Taglar             : 1990'lar,Ikil,dizi başlığı olarak karakter adları,four word series title,fare
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  Warner Bros. Animation , Amblin Entertainment
Yönetmen       : Kirk Tingblad (IMDB), Charles Visser (IMDB)(ekşi), Liz Holzman (IMDB), Al Zegler (IMDB)(ekşi), Russell Calabrese (IMDB)(ekşi), Audu Paden (IMDB), Nelson Recinos (IMDB), Rusty Mills (IMDB), Mike Milo (IMDB), Toshihiko Masuda (IMDB), Jon McClenahan (IMDB), Barry Caldwell (IMDB)
Senarist          : Tom Sheppard (IMDB)(ekşi),Wendell Morris (IMDB)(ekşi),Charles M. Howell IV (IMDB)(ekşi),Earl Kress (IMDB)(ekşi),Jed Spingarn (IMDB),Gordon Bressack (IMDB),Peter Hastings (IMDB),Brett Baer (IMDB),Dave Finkel (IMDB),Bill Braunstein (IMDB),John Loy (IMDB),John P. McCann (IMDB),Reid Harrison (IMDB),Gene Laufenberg (IMDB),Tom Minton (IMDB),David Fury (IMDB),Elin Hampton (IMDB),Norm McCabe (IMDB),Brian Swenlin (IMDB),Paul Dini (IMDB),Liz Holzman (IMDB),John Ludin (IMDB),Tom Ruegger (IMDB),Eva Almos (IMDB),Alex Borstein (IMDB),Erin Ehrlich (IMDB),Shaun McLaughlin (IMDB),Sherri Stoner (IMDB),Patric M. Verrone (IMDB)
Oyuncular      : Rob Paulsen (IMDB)(ekşi), Maurice LaMarche (IMDB), Tress MacNeille (IMDB), Jeff Bennett (IMDB)(ekşi), Billy West (IMDB)(ekşi), Jim Cummings (IMDB)(ekşi), Larry Cedar (IMDB)(ekşi), Roddy McDowall (IMDB)(ekşi), Jess Harnell (IMDB), Townsend Coleman (IMDB), John Mariano (IMDB), Michael McKean (IMDB), James Belushi (IMDB), Roger Rose (IMDB), Sam McMurray (IMDB), Jim Meskimen (IMDB), Brian George (IMDB), Julie Brown (IMDB), Dick Clark (IMDB), Cree Summer (IMDB), Jennifer Hale (IMDB), Steven Bernstein (IMDB), Earl Boen (IMDB), Corey Burton (IMDB), Kevin Michael Richardson (IMDB), Peter Scolari (IMDB), Cary Elwes (IMDB), Charles Kimbrough (IMDB), Candi Milo (IMDB), Michael Villani (IMDB), Mark L. Taylor (IMDB), Chick Vennera (IMDB), Nancy Cartwright (IMDB), Ben Stein (IMDB), Neil Ross (IMDB), David Alan Grier (IMDB), Richard Libertini (IMDB), Jeffrey Tambor (IMDB), John Vernon (IMDB), Ernest Borgnine (IMDB) >>devamı>>

Pinky and the Brain ' Dizisinin Konusu :
Brain dünyayı ele geçirmeye çalışan faredir. Pinky ise onun en yakın dostudur ama biraz beceriksizdir .Bu güzel çizgi dizi ise bu ikilinin dünyayı ele geçirmek için yaptıkları çalışmaları anlatıyor .


 • "dunyayi ele gecirmeyle kafayi bozmus kobay faresi brain'le yardımcisi ve kader arkadasi salak pinky'nin maceralari. bir zamanlar show tv de oynardi."
 • "monkey island 4'te, guybrush iki fare ölüsü görünce şöyle diyordu:"what are we going to do today brain?the same thing we do everyday, we're going to take over the carribean!!!""
 • "p: what are we going to do today brainb: we're going to take over the world!!!"
 • "(merlin'in büyü kitabına bakarak)brain: ah evet dünyayı ele geçirme büyüsüüü sayfaa 614 repliğinin geçtiği çizgi film."
 • "zamanında sadece 20 entry yazıp daha sonra bir daha ortalarda görünmemiş yazar. kimse de hakkında bir şey yazmamış 8 sene boyunca, ilginç."
 • "planet çocukta bölümleri yayınlanmaya başlayan çizgi dizi. severek izliyoruz efenim."
 • "planet çocuk'ta rastgeldiğim çizgi film.düzenli olarak her gün yayınlanıyor. takip ediyorum şu yaşta."
 • "gercek hayatta da ayni bu brain e benzer tipler vardir hani az daha kassa sırf beyin dogabilicek."
 • "salak(ama naifinden..) ama mutlu olanla,zeki ama basarısız olanın ekibinden olusan sayısız ikiliden biri.sag lobumla sol lobum da diebilirim."
 • "bir suredir kanalturk'te gosterilen guzel cizgi film, sevenlerine duyurulur."
 • "- pinky, are you pondering what i'm pondering?- i think so brain but, me and pippi longstockings, i mean, what would the children look like?"
Facebook Yorumları
 • comment image

  dunyayi ele gecirmeyle kafayi bozmus kobay faresi brain'le yardımcisi ve kader arkadasi salak pinky'nin maceralari. bir zamanlar show tv de oynardi.


  (kruva san - 21 Şubat 2000 17:33)

 • comment image

  monkey island 4'te, guybrush iki fare ölüsü görünce şöyle diyordu:
  "what are we going to do today brain?
  the same thing we do everyday, we're going to take over the carribean!!!"


  (locutus - 8 Mart 2002 10:56)

 • comment image

  tüm zamanların en iyi 4-5 çizgifilminden biridir bu.. özellikle ağır ingiliz aksanlı pinky muazzam bir karakterdir.. 79 günde dünyayı dolaşmaya çalıştıkları bölümün son ayağında envai çeşit dili bir şekilde kotarıp yola devam etmiş ikili, new york'taki arabacının ingilizcesini anlayamadıkları için londra'ya giden gemiye binecekleri liman yerine bir meydanda aylarca döner dururlar aynı arabada..

  (pinky'nin bir dünya dilleri almanağı bulunmaktadır ve bu esnada şu konuşma da geçer:
  brain - try turkish!!
  pinky - beniiiğ havaağalanina götürür müsünüs?)


  (dingdongdaddy - 12 Kasım 2007 01:59)

 • comment image

  türkçe dublajını da başarılı bulduğum çizgi dizi. şöyle ki, orjinal versiyonunda nasıl diyor bilmiyorum ancak türkçe dublajında pinky'nin "nief" deyişini hayatım(ız)a katacak kadar iyi seslendirilmiş.


  (huor elensar - 1 Mart 2008 16:11)

 • comment image

  muhteşem çizgi dizi. brain dünyayı ele geçirmek için binbir maymunlukta bulunur, gün gelir country şarkıcısı, gün gelir komünist lider olur. ancak sonuç her seferinde hüsrandır. gördüğü ilgi sayesinde animaniacs dan ayrı müstakil bir dizi halinde yayınlanmıştır, hala da yayınlanmaktadır.


  (superjesus - 3 Ekim 2002 03:00)

 • comment image

  animaniacs isimli cizgi filmde kendilerine ait bolumleri olan iki kobay faresi. her bolumun basinda pinky soyle sorar: bugun ne yapacagiz brain? brain soyle cevap verir: tabiki dunyayi ele gecirecegiz. adlarindan anlasilacagi uzre pinky angut, brain ise super zekadir. dunyayi ele gecirmelerine ramak kalmisken pinky gayet aptalca bir sey yapar ve bunlar kafeslerine geri donmek zorunda kalirlar. izlerken gulmekten yarildigimi hatirlarim.


  (henryleyden - 31 Ocak 2003 09:55)

 • comment image

  her bölümün ayrı bir şarkısı vardır. muhteşem kaçış planları vardır.jenerik müziği ise tam gaz bir marştır:

  they're pinky and the brain
  yes, pinky and the brain
  one is a genius
  the other's insane.
  they're laboratory mice
  their genes have been spliced
  they're dinky
  they're pinky and the brain, brain, brain, brain
  brain, brain, brain, brain
  brain.

  before each night is done
  their plan will be unfurled
  by the dawning of the sun
  they'll take over the world.

  they're pinky and the brain
  yes, pinky and the brain
  their twilight campaign
  is easy to explain.
  to prove their mousey worth
  they'll overthrow the earth
  they're dinky
  they're pinky and the brain, brain, brain, brain
  brain, brain, brain, brain
  narf!


  (sarge - 25 Şubat 2003 18:14)

 • comment image

  (merlin'in büyü kitabına bakarak)
  brain: ah evet dünyayı ele geçirme büyüsüüü sayfaa 614
  repliğinin geçtiği çizgi film.


  (sarge - 25 Şubat 2003 18:28)

 • comment image

  bir bölümünde de brain at yarışı jokey'i olur ve bütün paraları götürmeye kasar fakat pinky'ye aşık olan bi at pinky'yi kurtarmak için gaza gelip brain'i geçince yarışı kaybeder, süperdir...(bu arada aşık olan at da pinky ile aynı renkte ve tasarımdadır o da ayrı bi güzelliktir)


  (spitfire - 7 Nisan 2004 01:27)

 • comment image

  gelmiş geçmiş emmy ödülü de olan en kaliteli çizgi dizidir.bir bölüm de steven spielberg'in çizgi karakter haliyle kendini anlatması ve diziyi anlatması en çok güldüğüm anlardan biridir.

  ve tabi ki şu efsanevi mi efsanevi komik mi komik;some like it hotun finaline taş çıkaran bir bölümün aşırı komik sonunu asla unutamam...

  --- spoiler ---

  bir bölümde brain kendi dna'sından dünyayı yok etmek için kendisine benzeyen bir çocuk yaratır.ama o an tırnaklarını kesen pinky'nin sıçrayan tırnağı da dna makinesine girer.dahiliğin ve şapşallığın sınırlırında olan bu çocuk gayet iyi niyetli biri olmuştur.daha doğrusu ''ideal'' bir insan olmuştur.brain'in kötülüğüne dayanamaz ve ergenlik psikolojisiyle evi terk eder.(bu arada o çocuğu türkçe seslendiren adam hala 15-25 yaşlarındaki insanları 20 yıl geçse bile ülkemizde seslendirmektedir.nerdeyse her ergeni o seslendiriyor)herneyse bir hippi kız ile eve taşınır.sonra çocuk şöyle bir mektup yazar: ben bilmemne hotelindeyim çok mutluyum sakın beni almaya kalkışmayın'' ve brain'in pinky'e bu çocuk sana çekmiş demesi hunharca gülebileceğiniz sahnedir.işte genci ikna edemzler ve her bölümün sonunda ki gibi şöyle bir dialog ama bu sefer daha efsanevi bir dialog geçer

  p:niye brain bu gece napıcaz ki?
  b:her gece yaptığımız şeyi kendimden klonlayıp dünyayı ele geçireceğim
  p:bu gece olmaz beyin başım ağrıyor.
  ---
  spoiler ---

  diye hunharca güldüğüm,arada sırada aklıma gelirken hunharca güldüğüm efsanevi dialogtur efendim..


  (tesphian - 2 Eylül 2014 00:17)

 • comment image

  salak(ama naifinden..) ama mutlu olanla,zeki ama basarısız olanın ekibinden olusan sayısız ikiliden biri.sag lobumla sol lobum da diebilirim.


  (pinky and the brain - 4 Ekim 2004 23:14)

 • comment image

  seinfeld geyiği de dönen süper çizgi film. dünyayı ele geçirmek için bir tv showu hazırlamak için çeşitli aşamalar yapılır. brain'in planıyla büüyk bir networkten dizi teklifi alınır. dizi ne hakkında diye düşünürken bi iki espri olur ve sonraıs;
  pinky; this must be the show
  brain; what?
  pinky; this, you and me
  brain; about?
  pinky; about nothing. it's gonna be great
  brain; yeah right.

  dizinin finalinde başka bi grubun dizi teklifi kabul edilir. onların dizisi dünyayı ele geçirmeye çalışan iki labaratuar faresidir. (bkz: budur)


  (as if existed - 7 Şubat 2005 09:51)

 • comment image

  dünyayı ele geçirmenin en absürd yöntemlerini sıralayan garip bir çizgi dizi. bir bölümünde brain dünyanın tıpatıp aynısı ikinci bir dünya yaratıp, asıl dünyanın hemen yanındaki bu dünyaya insanları getirmek için de bedava t-shirt satıyordu. ve gerçekten de bütün insanlar asıl dünyayı terkedip diğerine geçiyorlardı. böylece pinky ve brain dünyayı gerçekten ele geçiriyorlardı ama kimse olmadan. benim gördüğüm dünayı ele geçirdikleri tek bölüm buydu. insansız kalan ve herşeyin durduğu asıl dünyada bir başlarına takılıp kanunlar çıkartıyorlar ve savaş açmaya başlıyorlardı. sonunda asıl dünyaya meteor yaklaştığını görüp kendi yarattıklarına geçiyorlardı ve meteorun çarpması ile asıl dünya yok oluyordu! bilimkurgu kitaplarına taş çıkartan bir gerçeklik sorgulaması ve politik hiciv, inanılmaz gerçekten de, bir çizgi dizi için fazlasıyla iyi.


  (theraven - 17 Mart 2005 22:43)

 • comment image

  - pinky, are you pondering what i'm pondering?
  - i think so brain but, me and pippi longstockings, i mean, what would the children look like?


  (umi - 22 Ocak 2002 21:42)

Yorum Kaynak Link : pinky and the brain